Ninova nagrada Draganu Velikiću

Pa ovde se prica o nagradi danas , a ne o Ruskom prozoru.
To je bilo pre dve,tri godine ( taj Prozor).
Ocigledno ga niko nije citao, ja sam kupila knjigu, citacu ga soprostenjem preko qrtza
pa cu i napisati nekoliko recenica o njegovom ponavljanju iste teme. Mozda je sada ovo i nesto drugo, ali ne verujem.

Htela sam da cujem qvenitnovo strucno misljenje, ali mozes i ti da kazes.
 
Mene je knjiga skoro pa i "razbolela", razlog je verovatno sama tema knjige i glavna akterka, a to je njegova majka, gde on
pokusava da odgonetne njen zivot pa tako i svoj, ali je to sve jedan lavirint koji ne moze da ima bilo kakvo odgonetanje,
a majka vise nije ni ziva, a i da jeste ne bi uspeo nista od nje da sazna.

" Koliko joj je emotivni zivot bio prazan kada je za svako glupost imala emociju!
U neprekidnoj potrazi za ljubavlju, da voli i da bude
voljena, strasnu je zamku sebi napravila. Zarobila se se slikom o sebi koju je prethodno stvorila
u svom okruzenju.
Sestra i ja smo bili njeni trofeji.Nas uspeh bio je smisao maminog zivota. Sve sto joj na licnom planu
nije poslo za rukom, pokusavala je da nadoknadi kroz decu. Hvalila nas je preko svake mere.
Saputinici ( Jugoslovenska zeleznica) su nas sa divljenjem gledali. Osecao sam se kao na pijaci robova.
U vozu, kao i na plazi bili smo mali porodicni cirkus koji zvodi predstave"

Tishma ( Aleksandar) takodje je jedan od njegovih junaka, ali mu je dodeljena sporedna uloga, pominje ga u nekim
susretima na simpozijumima gde je Tishma neprikosnoven jer nema potrebu da se prikazuje drugacijim nego sto jeste pa
tako na jednom susretu za vreme najzesceg ratovanja, a koji organuzuju naravno neke NVO organizacije, providne i besmislene do bola, kaze:

[I]Simpozijum je na samom početku debate napustio profesor Aleksandar Flaker iz Zagreba u znak protesta zbog Tišmine izjave da je glavni motiv okupljanja svih učesnika dobar honorar. I publika je burno negodovala kada je novosadski pisac optužio medije na Zapadu za cinizam i licemerje sa kojim se odnose prema raspadu Jugoslavije, sve vreme pokušavajući da prikriju ratnu uniformu kostimom Majke Tereze."

Velikica je na pisanje ovog romana najverovatnije inspirisao Cicin blog jer je pored majke i
njega samog, treca vazna licnost kojoj posvecuje mozda i trecinu romana jedna Jevrejka iz Soluna,
odgajana po internatima u devetom becirku u Vieni,, roditelji izgoreli u nekom pozaru,
govori sve jezike ( ladino incl.), svira, peva, ljubavnici je uglavnom pljackaju i napustaju
( sa nasom Cicom je obrnuto), autor je upoznaje u Puli kao
vec jako staru zenu, ali sam nekako skoro pa sigurna da je Cica bila muza.
 
Poslednja izmena:
JA sam procitala njegovu knjigu. Knjiga nije losa. Ima neke prica o nekom dirigentu, druga je o nekom Rudiju, a treca je isto o Rudiju. Citala sam ga kada je objavljen, pa se ne secam nesto. Za ovo pondeblje knjiga je nesto novo i malo drugacije, ali ja sam u osnovnoj skoli citala knjigu Shaija Agnona "Mladin krov", ne znam tacno kako bih to prevela na srpski, koja se slicno bavi problemom ljudi, koji su iz Galicije isli u vece gradove, ali su se vracali u svoja sela. Tu je bila i Hava, koja se udaje za Josifa i odlaze na medeni mesec u Lavov. To je za njih bio kao odlazak u dzunglu i Pariz istovremeno. Poneseni gradom, on se zaposljava kao trgovac i pocinju da zive, sasvim drugi zivot. Posto im je poslo za rukom zapocinju svoj posao i uspevaju da zarade dosta i tako putuju po velikim gradovima Varsavi, Vilnusu, Berlinu, Stokholmu, Parizu i Londonu. Medjutim, u Havi je uvek bila zelja da se vrati u svoje selo i da cuje kako vetar nosi prasinu i kako se deca smeju dok trce kuci na Sabat. Pred kraj zivota, ona se vraca i slicno kao dirigent Rudi se priseca svega sto je videla i cula dok prica deci iz komsiluka. Ona i muz su postali poznati i dobijala je pisma svojih prijatelja sirom sveta, a ona se samo secala dana kada je bacila zlatnik na krov, jer je na njemu bio violinista. Malo sam napravila paralelu sa Velikicevim Rudijem i nadam se da mi ne zamerate. Preporucujem da procitate knjigu, iako je kao sto vidite mozda cak i plagijat.
Cico,mućkaro...Kad pročitaš Ruski prozor-onda na ovoj temi možeš relevantno da učestvuješ...
Do tada-Cico lezi...:manikir:
 
Ovde pricamo o novom romanu, ti cak nisi ni procitala da je tebe Velikic u svom novom romanu pominjao,
i ne samo pominjao nego je verovatno posle citanja tvog bloga dosao na ideju da mu treca vazna licnost u romanu budes
bas ti.

Nisam primetila da me je pominjao, a ako je negde rekao da je citao moj blog, to je zato sto je mogao mnogo da nauci iz njega. Meni je taj njegov roman nesto sto sam vec citala i to sam objasnila. Smatram da njegova knjiga nije losa. Jeste pomalo dosadnjikava, ali ok, nije svako zanimljiv kao JA.
 
Vec vidjena je "Ruski prozor" i nije losa. To je knjiga sa tri price. Nova "Islednik" je dosadna, iako ima tema, koje su mi zanimljive, ali je uopstegovoreci - dosadna.
Vidi, ti nemas pojma da mi ovde diskutujemo o nekoj knjizi sa nazivom Islednik, ti ne citas cak ni naslove
toipika na kojima se mudro javljas.
Tema je NINova nagrada, ti pojma nemas o cemu i kome ovde pisis, pises o Ruskom prozoru, a to
je njegovo delo bilo tema pre nekoliko godina.
 
Bila sam večeras na književnoj večeri. Da se ne ponavljam, evo šta sam napisala...
http://forum.krstarica.com/showthread.php/714292-Biblioteka-3?p=31960780&viewfull=1#post31960780

I šta veliš Miroslav Ilić voli da čita NINovce?

A ona što je (čini mi se slala svoje priče na forumske konkurse) tek sada je čitala Kiša, a Kiš je suviše melanholičan?

Zaista je praznik kad na ovaj pdf svrati UH, što je rijetkost, a sve ovo ostalo spada više-manje, pod vrelu cicu, uostalom... forum....
 
I šta veliš Miroslav Ilić voli da čita NINovce?

A ona što je (čini mi se slala svoje priče na forumske konkurse) tek sada je čitala Kiša, a Kiš je suviše melanholičan?

Zaista je praznik kad na ovaj pdf svrati UH, što je rijetkost, a sve ovo ostalo spada više-manje, pod vrelu cicu, uostalom... forum....
Pa ljudi i pisu knjige u nadi da ce ih citati i neki koji nisu obavezno i (barem) pocasni clanovi Svecanih Akademija na Kolarcu.
Kish nije obavezna lektira za pisce. neke njegove knjige ili barem delovi knjiga zaista izazivaju veliku tugu ( a i melanholija je vrsta
tuge, depreseije) kod citaoca.
Neko je pomenu da ce citati Basta, pepeo, a ta je knjiga zaista melanholicna.
 
Pa ljudi i pisu knjige u nadi da ce ih citati i neki koji nisu obavezno i (barem) pocasni clanovi Svecanih Akademija na Kolarcu.
Kish nije obavezna lektira za pisce. neke njegove knjige ili barem delovi knjiga zaista izazivaju veliku tugu ( a i melanholija je vrsta
tuge, depreseije) kod citaoca.
Neko je pomenu da ce citati Basta, pepeo, a ta je knjiga zaista melanholicna.

JA pisem, jer sam spisateljka u krvi i jer mislim da ce ljudima pomoci moja dela, kao i moj popularni blog.
 
I šta veliš Miroslav Ilić voli da čita NINovce?

Ti to mene nešto zekiš? ;) Ako su dobitnici Nobelove nagrade Nobelovci, kako da nazovem dobitnike Ninove nagrade? Ne znam ti ja baš pravopis, ja sam studirala matematiku.
Ne znam šta M.Ilić voli da čita, ali sam slučajno gledala tu epizodu, gde je pored Islednika preporučio i Davidovu Kuću sećanja i zaborava.

Što se praznika tiče, sve ih je manje, a valja živeti u međuvremenu... :)
 

Back
Top