NIN-ova nagrada

Tipujem na Vuleta Žurića iz više razloga. Prošle godine se obeležavalo 100 godina od rođenja Branka Ćopića tako da je aktuelan tematikom, a opet, o Čopiću se ne zna mnogo iako je mnogima drag književnik, makar iz vremena detinjstva. Drugo, iako sama nisam pročitala roman (a želim) pročitala sam i čula mnogo pozitivnih kritika i mišljenja, te kako je ovim romanom Žurić uspeo da prevaziđe dotadašnju sklonost površnosti i da je imao "osećaj" da predstavi Ćopića i njegov život tako da ima i duhovitih otklona, ali da je i gorka, a takva je nekako meni i asocijacija na Ćopića.
Ovi koji su ranije dobijali nagrade neće ih sada dobiti jer im ovo nisu najjači romani, Lagunini autori neće dobiti jer je prošle godine njihov autor bio dobitnik, a Dani Todorović budući da je relativno mlada i novije ime verovatno smatraju da je dovoljno veliko priznanje ulazak u uži krug.
 
Tipujem na Vuleta Žurića iz više razloga. Prošle godine se obeležavalo 100 godina od rođenja Branka Ćopića tako da je aktuelan tematikom, a opet, o Čopiću se ne zna mnogo iako je mnogima drag književnik, makar iz vremena detinjstva. Drugo, iako sama nisam pročitala roman (a želim) pročitala sam i čula mnogo pozitivnih kritika i mišljenja, te kako je ovim romanom Žurić uspeo da prevaziđe dotadašnju sklonost površnosti i da je imao "osećaj" da predstavi Ćopića i njegov život tako da ima i duhovitih otklona, ali da je i gorka, a takva je nekako meni i asocijacija na Ćopića.
Ovi koji su ranije dobijali nagrade neće ih sada dobiti jer im ovo nisu najjači romani, Lagunini autori neće dobiti jer je prošle godine njihov autor bio dobitnik, a Dani Todorović budući da je relativno mlada i novije ime verovatno smatraju da je dovoljno veliko priznanje ulazak u uži krug.

Biće zanimljivo ako je Žurićev roman ovakav kakvim ga opisuju, bez obzira na to da li će dobiti nagradu ili ne. Još u prvom romanu, Blagi dani zatim prođu, Žurić je pokazao da zna da piše, da vlada rečenicom, i ja sam očekivao da će i ranije da napiše jednu ozbiljno dobru knjigu. Međutim, on kao da je uživao u ulozi srpskog književnog autsajdera, zezao se, eksperimentisao. U suštini, to je već postalo neodgovorno prema talentu kog definitivno ima.
 
Više nego solidne cifre...
Kakav je tu otprilike omjer autor-izdavač? Znam da zavisi od ugovora, ali valjda je bar ''fifti-fifti'' il' nije :D

znam za slučaj u Prosveti da autoru ide 5% od prodatog primerka knjige. Autorka je bila u najužem izboru za NIN-ovu nagradu za 2013., kada je dobio Goran Gocić.

Usput, jel čitao neko taj njegov nagradjeni roman Tai. Čula sam da je mnogo dosadan.
 
Pet! Pa, valjda se to tako kreće, kaže ona do 10 %. U tom momentu nije mogla da nadje izdavača, a žurilo joj se.
Za neke ranije romane je dobijala fiksno. Isplate joj par hiljada evra, ali to je bilo u srećnije vreme. Nije se obogatila od toga. Ma kakvi obogatila, ne može ni da preživi od pisanja. Radila je u firmi, uobičajen posao od 8 do 16 h.
 
Najbolje je onda biti samostalan izdavač i kad dobiješ nagradu
hop- limited edition, 30 komada- knjiga 100 Jura, pa kupuj sirotinjo.
Mislite da ne bi prošlo? Kakav bi to marketing bio !
Snobovi bi se pecali kao ribice :D

- - - - - - - - - -

Eto ideje za forumske spisatelje. Kad dobijete nagradu znate šta vam je činiti...
Samo slušajte mene i vrelu cicu i nebo je granica ! :D
 
U najužem izboru za NIN-ovu nagradu su četiri pisca: Vladan Matijević za roman "Susret pod neobičnim okolnostima" (Laguna), Ivana Dimić za "Arzamas" (Laguna), Vladimir Tabašević za roman "Pa kao" (Laguna) i Vladislav Bajac za "Hroniku sumnje" (Geopoetika).

Odluku o dobitniku 63. NIN-ove nagrade će 16. januara doneti žiri u sastavu Jasmina Vrbavac, Tamara Krstić, Zoran Paunović, Mihajlo Pantić i Božo Koprivica, najavio je nedeljnik NIN.
 
Pun mi je kerec tih romana bez sadržaja koji dobiju NIN ovu nagradu...Neću više da čitam nagrađene romane i
vraćam se čitanju romana iz prošlog veka...U ovom veku neka postmoderna pojela romane i sad se pišu pisanija
koja nemaju odlike romana (ako izuzmem ljubavničke tipa Mirjam)...Ni Velikić ni Basara pa ni drugi mi više ne mogu
zadržati pažnju svojim skribom koji teži nekim akrobacijama i estetici pisanja...
Dobri stari zapleti,makar se ne otpleli,ali baš zapleti duše mi trebaju da nahranim ovo gladno kljuse od moje duše...
Izgleda ću i umreti gladne duše...
 
Pročitao sam nekoliko romana koji su dobili NIN-ovu nagradu, među njima i roman Grozdane Olujić ,,Glasovi u vetru''.Po meni jako dobar roman, mada sam naišao i na drugačije mišljenje, što ne želim komentarisati jer ukusi su različiti.Ono što je mene zaprepastilo je količina uvreda koju je izneo jedan vajni književni kritičar koji je ispljuvao ne samo delo nego i samog pisca.Žena koja je dobila veliki broj nagrada i koja je cenjena u celom svetu, sigurno to nije zaslužila.Pre svega zbog uloženog truda, rada i energije.A onda se nađe neko i sve to baci pod noge.
Možda taj roman ne zaslužuje NIN-ovu nagradu, ali pretpostavljam da dotični može bolje, pa neka izvoli...
 
Pročitao sam nekoliko romana koji su dobili NIN-ovu nagradu, među njima i roman Grozdane Olujić ,,Glasovi u vetru''.Po meni jako dobar roman, mada sam naišao i na drugačije mišljenje, što ne želim komentarisati jer ukusi su različiti.Ono što je mene zaprepastilo je količina uvreda koju je izneo jedan vajni književni kritičar koji je ispljuvao ne samo delo nego i samog pisca.Žena koja je dobila veliki broj nagrada i koja je cenjena u celom svetu, sigurno to nije zaslužila.Pre svega zbog uloženog truda, rada i energije.A onda se nađe neko i sve to baci pod noge.
Možda taj roman ne zaslužuje NIN-ovu nagradu, ali pretpostavljam da dotični može bolje, pa neka izvoli...

Ja sam pročitao 21 i trenutno čitam 22.
 
Hoćeš li ti posle nekako da ih klasifikuješ? Ili možeš i sad usput dok čitaš. Slabo se javljaš na temama o čitanju. Od početka mi je interesantan taj tvoj poduhvat. Ja sam se ranije uvek trudila da što pre pročitam NIN-ovog laurelata, ali me ta želja napustila poslednjih godina. Čini mi se da žiriji sada teže daju šansu, tj. nagradu, mladjim i neafirmisanim piscima, nego već proverenim. Pa taj Basara opet prolazi iako, po meni, stvarno više nema šta da kaže. Slažem se s Dragoljubom.
Ipak to nije nagrada za životno delo, nego za roman, jedan odredjen i baš taj. Nije kao Nobelova nagrada.
A kao što neko reče da i Nobelova ima dobitnike prve, druge i ostalih kategorija, tako i ovo. Zato bi mi bilo interesantno da ih Rudjer poredja ili oceni prema svojim utiscima.
 
Hoćeš li ti posle nekako da ih klasifikuješ? Ili možeš i sad usput dok čitaš. Slabo se javljaš na temama o čitanju. Od početka mi je interesantan taj tvoj poduhvat. Ja sam se ranije uvek trudila da što pre pročitam NIN-ovog laurelata, ali me ta želja napustila poslednjih godina. Čini mi se da žiriji sada teže daju šansu, tj. nagradu, mladjim i neafirmisanim piscima, nego već proverenim. Pa taj Basara opet prolazi iako, po meni, stvarno više nema šta da kaže. Slažem se s Dragoljubom.
Ipak to nije nagrada za životno delo, nego za roman, jedan odredjen i baš taj. Nije kao Nobelova nagrada.
A kao što neko reče da i Nobelova ima dobitnike prve, druge i ostalih kategorija, tako i ovo. Zato bi mi bilo interesantno da ih Rudjer poredja ili oceni prema svojim utiscima.

Imam spisak dobitnika i kad pročitam neki roman, samo ga označim bojom u tom spisku. Sad kad bi ih sve rangirao, to bi malo potrajalo, ali mogu dati nekoliko utisaka.

Odlični:
1966 — Meša Selimović: Derviš i smrt

Vrlo dobri:
1967 — Erih Koš: Mreže
1995 — Svetlana Velmar-Janković: Bezdno

Dobri:
2006 — Svetislav Basara: Uspon i pad Parkinsonove bolesti
2011 — Slobodan Tišma: Bernardijeva soba
2014 — Filip David: Kuća sećanja i zaborava

Nisu mi se dopali:
1954 — Dobrica Ćosić: Koreni
1960 — Radomir Konstantinović: Izlazak
1992 — Živojin Pavlović: Lapot
2012 — Aleksandar Gatalica: Veliki rat
 
Super! Osim što je malo je izuzetnih. Doduše, ovo ti je samo pola, pošto si napisao da čitaš 22. Svejedno je zanimljivo. Još kad si pisao da nameravaš da pročitaš sve romane koji su dobili NIN-ovu nagradu, bilo mi je interesantno. Mogla bih ja da pregledam svoje spiskove da se podsetim šta sam čitala, a prvo da nabavim spisak svih dosadašjih dobitnika.
Od ovih navedenih sam čitala Derviš i smrt, odličan, Bezdno, takođe i Uspon i pad Parkinsonove bolesti, meni je bilo besmisleno.
 
Super! Osim što je malo je izuzetnih. Doduše, ovo ti je samo pola, pošto si napisao da čitaš 22. Svejedno je zanimljivo. Još kad si pisao da nameravaš da pročitaš sve romane koji su dobili NIN-ovu nagradu, bilo mi je interesantno. Mogla bih ja da pregledam svoje spiskove da se podsetim šta sam čitala, a prvo da nabavim spisak svih dosadašjih dobitnika.
Od ovih navedenih sam čitala Derviš i smrt, odličan, Bezdno, takođe i Uspon i pad Parkinsonove bolesti, meni je bilo besmisleno.

Ove knjige koje nisam pomenuo su mi bile ni tamo ni 'vamo!

Uspon mi je bio zanimljiv zbog mješanja istorije, alternativne istorije i fantastike. Zanimljiva ideja!

Spisak dobitnika možeš lako naći na internetu.

Srećno sa čitanjem z:lol:
 
Ovogodišnje iščekivanje proglašenja dobitnika NIN-ove nagrade je prošlo bez gatare...?
Svetli momenti na Književnosti.

Najnoviji dobitnik (knjiga) deluje prilično zanimljivo, ali i teskobno.
Ne znam zašto, ali mnogo toga rečenog o knjizi mi liči na The Ministry of Utmost Happiness, Arundati Roj.
 

Back
Top