Quantcast

Никола Трифић: БОРБА ЗА ЋИРИЛИЦУ ДО ПОСЛЕДЊЕГ СЛОВА

ccaterpillar

Legenda
Banovan
Poruka
55.524
Ja sam iz Bosne i mi moramo nauciti cirilicu u osnovnoj skoli.
Није ствар у учењу, било који алфабетни састав можеш да научиш за кратко време, ствар је у нормирању језика и поштовању норме.

Отац Дроид

Buduća legenda
Poruka
44.234
Ја поштујем ћирилицу. Не видим зашто бисмо је запостављали. Корен је можда у томе што је код нас ћирилица повезана са крезубом Србијом. Обично српски национализам прати неког ко је ноебразован и приглуп. Додуше као и сваки национализам. Наравно на Балкану национализам је исто што и шовинизам.

Зато иоле школованији знају да осећају и дозу гађења прем ћирилици. Јер представља Шешеља у неком крајњем значењу.

Poruka
8.761
Rumuni
Od njih smo uzeli slovo Џ, a oni posle prešli na latinicu.

I ostadoše Rumuni i posle toga
Румунска историја је другачија, њихов језик је романски, њихова прошлост је другачија, њихов однос према комшијама је другачији, њихов однос према западу и Русији је другачији ... њихова садашњост је другачија.

Сваки Србин који се залаже за латинизацију српског писма је издајник и требало би да кривично одговара, тако ће и бити када ми Срби дођемо на власт.

Уопште и не желим да понављам разлоге због чега је битно да задржимо ћирилицу, мислим да нисте дебили, већ просто користите ''српску латиницу'' у вашој идеолошкој борби против српског национализма.

Ја поштујем ћирилицу. Не видим зашто бисмо је запостављали. Корен је можда у томе што је код нас ћирилица повезана са крезубом Србијом. Обично српски национализам прати неког ко је ноебразован и приглуп. Додуше као и сваки национализам. Наравно на Балкану национализам је исто што и шовинизам.

Зато иоле школованији знају да осећају и дозу гађења прем ћирилици. Јер представља Шешеља у неком крајњем значењу.
Ја бих био пресрећан када би крезуба Србија писала ћирилицом, јер у том случају ми се и не бисмо бавили овим проблемом, односно био би далеко мањи проблем, него што јесте.

Нажалост, крезуба Србија пише латиницом.

Шешељ лично и његови сарадници пишу ћирилицом, али пола радикала, посебно ови Крајишници они пишу латиницом. Зашто ? Зато што су они умерени националисти, а често испољавају ставове који нису уопште и националистички.
Радикали који су постали напредњаци, они још више користе латиницу.

Poslednja izmena:

Khal Drogo

Iskusan
Poruka
5.826
У Федерацији? Ма мора да имате пар часова само...
По уставу фед.БиХ ћирилица јесте једно од два службена писма.
Међутим, у федерацији БиХ школство је у надлежности кантона. У пет од 10 кантона (3 са хрватском већином и 2 са бошњачком) и поред одлуке уставног суда БиХ да морају и ћирилицу уврстити као званично писмо (и усагласити са уставом фед.БиХ), та одлука никад није имплементирана, и у 5 кантона у фед.БиХ ћирилица не само што није званично писмо него се настоји и потпуно протјерати. И то се ради не врло кварне начине, "импресивно" је колико су "на терену" предани у прогону ћирилице.
Ту важи само једно правило, "памти па врати", истим кварностима када ти исти дођу у Српску.
На жалост доста Срба не поклања довољно пажње на бројне пасјачуке, а требало би.

Што се тиче ове горе Емине, она је вјерујем из неког од тих 5 кантона гдје ћирилица јесте званично писмо и учење ћирилице уврштено је у школски програм. Колико се поштује и учи, до наставника је.

psmaniac

Iskusan
Poruka
5.412
Ruski narod je ukrao ćirilicu od Bugarske, ali ne znam koliko je ubedljiva odbrana "Ne koristim rusko pismo već bugarsko."

Jer najveća popularizacija ćirilice bila je za vreme SSSR.
Неретва.jpg

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.