Никола Тесла

Pozdrav Keyser! I mene zanima odkud taj citat, jer nikad prije nisam čuo za njega. Možeš li ostaviti podrobnije podatke? :)

Цитат је измислио корисник Кроација/ЗДС, који се највероватније крије под ницком Keyser. Не постоје никакви Теслини дневници, нити је ово Тесла икад у свом животу изјавио, већ се ради о једној огољеној лажи која чак и на интернету постоји једино на оним страницама (форумима) где ју је Кроација са својим налозима поставио.

Отприлике се надовезује управо на оно што сам ја о Тесли и његовом односу према Хрватској и односу данашње Хрватске према њему и говорио - фризирање Теслиног лика, и укалупљивање у савремене приватљиве оквире некога ко би данас због својих политичких изјава и ставова у Хрватској био persona non grata, а не неко коме би се градили споменици или посвећивале улице и тргови.

Тема о особи таквог значаја као што је Никола Тесла, не заслужује да се претвори у ђубриште угрожених љубомораца који имају проблем са сопственим конфликтом између афинитета према Тесли, и анимозитета према народу и држави чији је Тесла био син. Довољно је што се српско-хрватска тема једном већ дотакла, не мора се допуштати и иживљавање на теми.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Orione, nema ni malo istine u ovom citatu. Keyser je bolje poznat kao "ZDS", "Кроација", "ANTE", "max" sa bunjevačkog foruma, "ivanivanic" sa forum.hr itd...ovaj citat je pokušavao zgurati preko foruma, a čak ga je postavio na hrvatsku wikipediju. Keyser je otvoreni Ustaša koji se zalaže za genocid nad Srbima i jedino što radi zadnjih godina je štancaje svojih nickova iz dana u dan, propagirajući kako su Hrvati jedini narod, kako su svi ostali narodi inferiorni, a pogotovo Srbi, i kako je Hrvatska pola Europe.

budući da uistinu nisam niti jedan od navedenih nickova, a još sam manje fašistička štetočina, očekujem u najmanju ruku da se ispričaš, jer sam se registrirao na ovaj forum donekle i zbog tvojih postova jer vidim da si ozbiljniji forumaš.
 
budući da uistinu nisam niti jedan od navedenih nickova, a još sam manje fašistička štetočina, očekujem u najmanju ruku da se ispričaš, jer sam se registrirao na ovaj forum donekle i zbog tvojih postova jer vidim da si ozbiljniji forumaš.

Zar misliš da bi Tesla ikada pisao da su njegovi preci došli iz Zadra i bili hrvatski plemići u 16. veku u Liku, a došli su iz kninskog kraja u 17. veku, i po samom Teslinom pričanju su iz oblasti Hercegovine i Stare Srbije? :whistling: Zar misliš da je stvarno njegov pradeda dobio ime "Tesla" kao nadimak za isturene zube, a ne po alatu kao drvoseča dobio ime?

A kao prvo najbolji dokaz je što Kalinići nisu preci njegove majke...njegova majka se prezivala Mandić i sa Kosova je... :hahaha:

Zar ćeš nam sad govoriti i da Nikola Tesla nije imao pojma kako mu se rođena majka prezivala, ili kako je imao neki sindrom zbog kojeg je na jednom jedinom mestu napisao da je od Kalinića. :whistling:
 
Zar misliš da bi Tesla ikada pisao da su njegovi preci došli iz Zadra i bili hrvatski plemići u 16. veku u Liku, a došli su iz kninskog kraja u 17. veku, i po samom Teslinom pričanju su iz oblasti Hercegovine i Stare Srbije? :whistling: Zar misliš da je stvarno njegov pradeda dobio ime "Tesla" kao nadimak za isturene zube, a ne po alatu kao drvoseča dobio ime?

A kao prvo najbolji dokaz je što Kalinići nisu preci njegove majke...njegova majka se prezivala Mandić i sa Kosova je... :hahaha:

Zar ćeš nam sad govoriti i da Nikola Tesla nije imao pojma kako mu se rođena majka prezivala, ili kako je imao neki sindrom zbog kojeg je na jednom jedinom mestu napisao da je od Kalinića. :whistling:

Ja sam stavio citat koji postoji u teslinim dnevnicima, čuvanim u SANU, i prof. Štefan o njima govori. I na temelju tih citata, vi ste razvili bjelosvjetsku forumsku zavjeru, proglasili me da sam podvojena ličnost, ustašoid, fašist, da u europi postoje samo Hrvati itd.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ja sam stavio citat koji postoji u teslinim dnevnicima, čuvanim u SANU, i prof. Štefan o njima govori. I na temelju tih citata, vi ste razvili bjelosvjetsku forumsku zavjeru, proglasili me da sam podvojena ličnost, ustašoid, fašist, da u europi postoje samo Hrvati itd. :worth::worth: Savršeno mi puca k... .
Pa taj nazovi prof. Štefan bi trebao biti u HANU, a ne u SANU . . .
Ako cemo pravo . . .
Potkrepi ti to nekim linkom, kad si vec toliko siguran
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ja sam stavio citat koji postoji u teslinim dnevnicima, čuvanim u SANU, i prof. Štefan o njima govori. I na temelju tih citata, vi ste razvili bjelosvjetsku forumsku zavjeru, proglasili me da sam podvojena ličnost, ustašoid, fašist, da u europi postoje samo Hrvati itd. :worth::worth: Savršeno mi puca k... .

...

Evo, izvinjavam se! :ok:

A sada mi ti odgovori kakve veze imaju Kalinići sa Teslinom majkom, i šta bi Tesli da tako jedniu glupost napiše? ;) Slušam...

P.S. Ko je profesor Štefan?
 
...

Evo, izvinjavam se! :ok:

A sada mi ti odgovori kakve veze imaju Kalinići sa Teslinom majkom, i šta bi Tesli da tako jedniu glupost napiše? ;) Slušam...

P.S. Ko je profesor Štefan?

nije profesor, već profesorica Ljubica Štefan, koja je većinu života provela u Beogradu.

što se citata tiče, nemam pojma, ali da sam znao da će ovakvu reakciju izazvati jedan citat--- :worth:
 
nije profesor, već profesorica Ljubica Štefan, koja je većinu života provela u Beogradu.

što se citata tiče, nemam pojma, ali da sam znao da će ovakvu reakciju izazvati jedan citat--- :worth:

Aha. A možeš li mi reći kada je bio taj članak i u kojim novinama? Otprilike?

Znači, pod uslovom da je ovo istina, možemo smatrati da ste Кроација i ti sasvim slučajno obojica pronašli ovaj citat, a niko drugi se nije nigde u svetu setio, da je Ljubica Štefan to izmislila?
 
Цитат је измислио корисник Кроација/ЗДС, који се највероватније крије под ницком Keyser. Не постоје никакви Теслини дневници, нити је ово Тесла икад у свом животу изјавио, већ се ради о једној огољеној лажи која чак и на интернету постоји једино на оним страницама (форумима) где ју је Кроација са својим налозима поставио.

Отприлике се надовезује управо на оно што сам ја о Тесли и његовом односу према Хрватској и односу данашње Хрватске према њему и говорио - фризирање Теслиног лика, и укалупљивање у савремене приватљиве оквире некога ко би данас због својих политичких изјава и ставова у Хрватској био persona non grata, а не неко коме би се градили споменици или посвећивале улице и тргови.

Иначе, позивам модерацију да од проблематичног Keyser-овог поста уклони све глупости са теме (укључујући и његов пост), јер се ради о лажној изјави и фалсификату подметнутом само како би се уништила тема и провоцирали њени учесници, а сам Keyser адекватно казни. Такође, и да се упореде статистички подаци са корисницима Кроација и ЗДС и утврди да ли се ради о истој особи.

Тема о особи таквог значаја као што је Никола Тесла, не заслужује да се претвори у ђубриште угрожених љубомораца који имају проблем са сопственим конфликтом између афинитета према Тесли, и анимозитета према народу и држави чији је Тесла био син. Довољно је што се српско-хрватска тема једном већ дотакла, не мора се допуштати и иживљавање на теми.

Moguće je da se radi o provokaciji, ali ne slažem se da post treba izbrisati, barem dotle dok se doista ne utvrdi netočnost citata. U suprotnom slučaju, radilo bi se o gruboj cenzuri, a koliko ja znam Srbija je jednako demokratska zemlja kao i RH, što znači da svatko ima pravo na svoje mišljenje dok se ne kosi sa drugim općeprihvačenim normama i pravilima, što u ovom slučaju tek treba dokazati. Špurijus da se radi o netočnom citatu nije dovoljan da ga se tako klasificira, mada i sam dvojim u njegovu istinitost.
 
Aha. A možeš li mi reći kada je bio taj članak i u kojim novinama? Otprilike?

Znači, pod uslovom da je ovo istina, možemo smatrati da ste Кроација i ti sasvim slučajno obojica pronašli ovaj citat, a niko drugi se nije nigde u svetu setio, da je Ljubica Štefan to izmislila?

Sad kad je već to napisano bilo bi stvarno u najmanju ruku pristojno da se iznesu točni podaci o tome članku. I meni je čudno, da ako zaista postoji, kako ga nitko dosad nije koristio. Ne zvuči mi uvjerljivo. :think:

Laku noć ljudi, još malo pa sviće. :eek: :mrgreen:
 
Moguće je da se radi o provokaciji, ali ne slažem se da post treba izbrisati, barem dotle dok se doista ne utvrdi netočnost citata. U suprotnom slučaju, radilo bi se o gruboj cenzuri, a koliko ja znam Srbija je jednako demokratska zemlja kao i RH, što znači da svatko ima pravo na svoje mišljenje dok se ne kosi sa drugim općeprihvačenim normama i pravilima, što u ovom slučaju tek treba dokazati. Špurijus da se radi o netočnom citatu nije dovoljan da ga se tako klasificira, mada i sam dvojim u njegovu istinitost.

Orione, nisi pratio dosadašnji tekst, zar je za očekivati da Nikola Tesla ne bi znao kako mu se zvala rođena majka... :hahaha: ...ili samo tada jednom to zapisa, pa je bio pijan tada (a to opet govori...). A o porijeklu Draganića i Mandića sve znamo u detalje, pa što nam je i sam Tesla prenio. :whistling:

Možda si u pravu, ali ne mogu tako naprečac odlučivati i okarakterizirati ovoga ili onoga kao remetitelja na forumu. Tvoje upozorenje sam primio na znanje, ali ću mu ipak dati priliku da vidim što zna i koliko je relevantan sugovornik. Dakle, nemoj se ljutit, ali dozvoli da sam odlučim o tome je li netko klon i provokator. :)

Pa pročitaj samo onaj izmišljen citat... :thumbdown: (..mislim stvarno pročitaj..)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Orione, nisi pratio dosadašnji tekst, zar je za očekivati da Nikola Tesla ne bi znao kako mu se zvala rođena majka... :hahaha: ...ili samo tada jednom to zapisa, pa je bio pijan tada (a to opet govori...). A o porijeklu Draganića i Mandića sve znamo u detalje, pa što nam je i sam Tesla prenio. :whistling:

Nije toliki problem što nisam pratio raniju raspravu, koliko to da o Teslinoj biografiji ne znam baš mnogo. Zbog toga nisam u prilici automatski validirati nečije podatke kao točne ili netočne. Samo zato sam želio dati šansu Keryseru da potkrijepi svoju tvrdnju, neovisno o intuiciji koja mi govori da je citat, u najmanju ruku neautentičan. ;)
 
Nije toliki problem što nisam pratio raniju raspravu, koliko to da o Teslinoj biografiji ne znam baš mnogo. Zbog toga nisam u prilici automatski validirati nečije podatke kao točne ili netočne. Samo zato sam želio dati šansu Keryseru da potkrijepi svoju tvrdnju, neovisno o intuiciji koja mi govori da je citat, u najmanju ruku neautentičan. ;)

Pa da te malo uputim, evo ti Tesline majke:

http://bralic.net/genealogy/getpers...ic&PHPSESSID=4367d0974943b759d3b756853cc73d1d

Tako da ne trebaš više tražuckati! :ok:
 
Nikola Tesla ima velike zasluge za prisajedinjenje Vojvodine Srbiji. Treba pročiteti njegovu prepisku sa Lazom Kostićem, koji je tada zastupao srbe u peštanskoj skupštini i biće mnogo poznatiji njegov rad izvan tehnike. Takođe i Mihajlo Pupin. Poznate su njegove veze i lobiji u vrhu američke vlasti. Ti ljudi su voleli Srbiju i mnogo su joj vratili...
 
"Nikola Tesla: A Biography" John J. O'Neill (1944)
У овој књизи O'Neill пише да је Тесла био родољубиви Србин. Он цитира Теслу како је рекао:„Ја сам Србин и поносан сам на то. Волим своју земљу и желим да она успе.
О'Нил пише и да је Тесла донирао новац српским организацијама.
------------------------------------------------------------------
"Nikola Tesla: A Biography" John J. O'Neill (1944)
У овој књизи O'Neill пише да је Тесла донирао новац следећим српским организацијама:
Црвени крст Србије
Српској цркви
Београдски универзитет
-----------------------------------------------------
"Tesla: The Life and Times of Genius" Margaret Cheney (1981)
У овој књизи Cheney пише да је Тесла био патриотски настројен Србин. Она цитира Теслу како је рекао:„Ја сам Србин и увек ћу бити Србин. Никада нећу заборавити ни своју земљу ни свој народ.„
Cheney такође пише да је Тесла био активан члан српске колоније у Њујорку. Присуствовао је њиховим друштвеним догађајима и био је снажан присталица српских националистичких организација.
-----------------------------------------------------
Ове чињенице о Тесли нису објављени на форуму. Пада у воду све друге националности који га својатају као например Хрвати.
 
Poslednja izmena:
Човек није био аутошовиниста као ти. Поносио се што је Србин. Већина Хрвата се поносе што су Хрвати и ако су починили међу највећим геноцидима у историји човечанства, многи Хрвати су чак усташки симпатизери.
izraz "autosovinista" je geacka novotarija...ono sto je tesla svojevremeno ispoljavao zvalo se rodoljublje, kakav nacionalizam (takodje novotarija) i p.materine
 
Tesla se divio ljudskom oku, govorio kako je ono čudo prirode, a mi ga vidimo kao Srbina, Hrvata, Amerikanca.
Ipak, izgleda da mozak gleda, a tu Tesla nije bio čovek, bar ne kao ostali.
Ниједна друга националост осим Српске нема право да својата Николу Теслу. Никола Тесла је јасно рекао да је поносан што је Србин и био ангажован Српски родољуб. Ни реч о Хрватима и Хрватској, што комунисти и Хрвати пропагирају.
 
Jadno mi je ovo svojatanje od strane svih koji su ga odiebali, tako da je morao preko okeana da ode da trazi svoju srecu.
Realno, ne zasluzuje ga niko iz Evrope.
Nisu ga dostojni ni Srbi, ni Hrvati, niti iko.
Zapravo, covecanstvo ga nije dostojno, ako cemo realno.
 
"Nikola Tesla: A Biography" John J. O'Neill (1944)
У овој књизи O'Neill пише да је Тесла био родољубиви Србин. Он цитира Теслу како је рекао:„Ја сам Србин и поносан сам на то. Волим своју земљу и желим да она успе.
О'Нил пише и да је Тесла донирао новац српским организацијама.
------------------------------------------------------------------
"Nikola Tesla: A Biography" John J. O'Neill (1944)
У овој књизи O'Neill пише да је Тесла донирао новац следећим српским организацијама:
Црвени крст Србије
Српској цркви
Београдски универзитет
-----------------------------------------------------
"Tesla: The Life and Times of Genius" Margaret Cheney (1981)
У овој књизи Cheney пише да је Тесла био патриотски настројен Србин. Она цитира Теслу како је рекао:„Ја сам Србин и увек ћу бити Србин. Никада нећу заборавити ни своју земљу ни свој народ.„
Cheney такође пише да је Тесла био активан члан српске колоније у Њујорку. Присуствовао је њиховим друштвеним догађајима и био је снажан присталица српских националистичких организација.
-----------------------------------------------------
Ове чињенице о Тесли нису објављени на форуму. Пада у воду све друге националности који га својатају као например Хрвати.
sto je babi milo, to joj se i snilo!
 

Back
Top