Nikola Kalabić

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
33.224
Drazin omiljeni oficir, jedan geometar pretekao je brojne vise oficire kojima je Draza bio okruzen. Agresivan i opasan, drzanje mu je nametljivo, drsko i prepotentno. Svoje ljude licno je birao, mlade neozenjene, koji ga slepo slusaju i prate. Spreman na sve, duhovit i lukav. Slab prema zenama, jak na hrani. Najjaci u picu, tu ga ne treba pratiti jer iz pijanog stanja munjevito prelazi u trezno. Covek velikog Drazinog poverenja. Pocinio velik broj ratnih zlocina !!!! Ratni zlocinac !!!
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je rešenje o rehabilitaciji nekadašnjeg komandanta Gorske garde Kraljevske vojske u otadžbini Nikole Kalabića i vratio predmet Višem sudu u Valjevu na ponovno odlučivanje. Tako je nekadašnji četnički vojvoda ponovo došao u žižu javnosti.
Nikola Kalabić rođen je u Podnovlju kod Doboja 1906. od oca Milana i majke Joke, koji su se razveli posle Prvog svetskog rata. U Beogradu je završio šest razreda gimnazije, a zatim upisao geodezijski odsek u srednjoj tehničkoj školi.
Na studijama je upoznao godinu dana mlađu koleginicu Borku, rođenu u Rajkovićima kod Valjeva, u porodici starih radikala-pašićevaca. Borka i Nikola su se venčali 1929. godine u valjevskoj crkvi, a godinu dana kasnije dobili su blizance Mirjanu i Mila.Posle studija službovao je u Beogradu, Aranđelovcu i Valjevu, gde je do početka rata bio načelnik valjevske katastarske uprave. Bio je član sokolskih organizacija i sokolski instruktor. Kao aktivni pripadnik „Udruženja četnika za čast i slobodu otadžbine“ Koste Pećanca odlikovan je 1936. godine Ordenom Jugoslovenske krune.
Prvi dan rata, 6. april 1941. godine, rezervnog poručnika Nikolu Kalabića zatekao je u krevetu: noga mu je bila u gipsu zbog povrede u saobraćajnoj nesreći. Uskoro je saznao da se u nemačkom zarobljeništvu, ranjen, nalazi general Ljubo Novaković, komandant Valjevskog garnizona Peti puk. Pomogao je generalu da se izvuče, a zatim mu je odneo neophodne potrepštine na Bukulju. Tu je sreo vojvodu Kostu Pećanca, i priključio se njegovoj četničkoj organizaciji.
Po Pećančevim direktivama, među prvima je počeo formiranje četničkog odreda u Valjevu i Kolubari, u kome je kasnije vršio funkciju obaveštajnog oficira. Za ovaj rad Pećanac ga je nagradio zvanjem vojvode cerskog i valjevskog. Ali ubrzo Nikola se vratio sa Bukulje kada je Pećancu poslao uniformu s porukom da ga napušta zato što je krenuo sa Nedićem.
800px-Nikola_Kalabić.jpg

Izvršavao sva Dražina naređenja
Sredinom avgusta 1941. Kalabić je stupio u vezu i s Dražom Mihailovićem i odlazi na Ravnu Goru. Gestapo je 3. oktobra 1942. uhapsio i i potom streljao Nikolinog oca Milana Kalabića, potpukovnika SDS i načelnika požarevačkog okruga za vreme okupacije, pošto su utvrdili da je četnicima davao oružje i informacije.
Nešto kasnije, Nemci su odveli u logor Banjica Nikolinu i Borkinu rodbinu, gde je trebalo da budu streljani. Međutim u jesen 1943. godine, Nikola je uspeo da ih izbavi iz logora, preko svog obaveštajnog oficira Janka Košutića, preko njegovih veza u upravi grada.
Kalabićevi četnici su u prvoj polovini 1943. godine ubili više osoba u valjevskom kraju. Sve do maja 1945, kada je Jugoslovenska vojska u otadžbini doživela potpuni debakl na Zelengori, Kalabić je neprekidno bio uz Dražu Mihailovića i bespogovorno, izvršavao sva njegova naređenja.

Pred sam kraj rata Nikola Kalabić kao i mnogi drugi pripadnici JVUO pokušavali su da se sakriju u zabačenim delovima zemlje i da tamo sačekaju pokušaj bune protiv komunističke vlasti.
OZNA je krenula sa širokim planom likvidacije bivših pripadnika JVUO i ostalih vojnih organizacija van teritoriji Jugoslavije. Tako su uspeli svoje agente da ubace u mrežu podrške Nikole Kalabića, i da ga u tajnoj operaciji 5. decembra 1945. godine uhapse.
Sudbina Nikole Kalabića do danas nije rasvetljena dok doneta sudska presuda i utvrđen datum pogibije 19. januar 1946. godine
https://www.blic.rs/riznica/cetnick...-od-smrti-i-dalje-pod-velom-misterije/c5v1wve
„Nikolu Kalabića je Ozna držala u stanu na poslednjem spratu jedne zgrade u Kosovskoj ulici, odmah iza Skupštine. On ne samo da je bio veliki zločinac, nego je izdao i Dražu Mihailovića. Bio je živ kada su Dražu streljali, a to znam jer je čovek po imenu Josif, koji ga je čuvao, prvo bio vozač mog oca, a potom i moj”, otkriva jedan od najpoznatijih beogradskih advokata Toma Fila.
https://www.jutarnjiglasnik.info/vesti/toma-fila-kalabic-je-veliki-zlocinac-izdao-je-drazu/
Neki od zlocina Nikole Kalabica 15.30 min
 
Poslednja izmena od moderatora:
Hehehe,smiješno je kada ga i danas filočetnici opjevavaju kao junaka,a zna se da je izdao Čika Drageca.

Neki ga u tom četničkom zanosu čak i pokušavaju osloboditi od izdaje,tvrdeći da je to bila komunistička podvala.

Inače bio je jedan od tzv četničkih rasova.
 
U jednoj knjizi,davno,mislim da se radi o knjizi izvjesnog "Uče" "Kako sam uhvatio Dražu Mihailovića" ,pročitao sam kako se Kalabić jedno vrijeme slobodno šetao Beogradom,a onda je misteriozno nestao.

Kako ondje piše kad je ušao u stan ondje su ga već čekala spremna vješala. Tu je bilo i nekoliko ljudi jer je Nikola bio vrlo snažan,ali su ga bili bez većih problema savladali i objesili.
 
Hehehe,smiješno je kada ga i danas filočetnici opjevavaju kao junaka,a zna se da je izdao Čika Drageca.

Neki ga u tom četničkom zanosu čak i pokušavaju osloboditi od izdaje,tvrdeći da je to bila komunistička podvala.

Inače bio je jedan od tzv četničkih rasova.
Није, Калабић је погинуо два месеца пре хватања Драже, тако да та комунистичка верзија није тачна.
 
U jednoj knjizi,davno,mislim da se radi o knjizi izvjesnog "Uče" "Kako sam uhvatio Dražu Mihailovića" ,pročitao sam kako se Kalabić jedno vrijeme slobodno šetao Beogradom,a onda je misteriozno nestao.

Kako ondje piše kad je ušao u stan ondje su ga već čekala spremna vješala. Tu je bilo i nekoliko ljudi jer je Nikola bio vrlo snažan,ali su ga bili bez većih problema savladali i objesili.
i sad kad se zna gde je , kad i kako stradao kalabic, da li ti je smesno to sto si sad citirao :mazi:
 
Drazin omiljeni oficir, jedan geometar pretekao je brojne vise oficire kojima je Draza bio okruzen. Agresivan i opasan, drzanje mu je nametljivo, drsko i prepotentno. Svoje ljude licno je birao, mlade neozenjene, koji ga slepo slusaju i prate. Spreman na sve, duhovit i lukav. Slab prema zenama, jak na hrani. Najjaci u picu, tu ga ne treba pratiti jer iz pijanog stanja munjevito prelazi u trezno. Covek velikog Drazinog poverenja. Pocinio velik broj ratnih zlocina !!!! Ratni zlocinac !!!
1:20
 
Poslednja izmena od moderatora:
Serija je radjena prema knjizi. E sada ti hoces da dokazes da Kalabic nije bio kabadahija i pijandura,nego engleski dzentlemen koji je bio svaki dan caj u pet popodne :cepanje: :cepanje: :cepanje:
ne nego hocu da pokazem odakle se ti napajas znanjima, pa onda nije no cudo sto izvlacis te nebulozne zakljucke.
"dokumentarni stripovi" i tv serije, umeju cesto da budu nerealne i u domenu naucne fantastike i ne prate bas nuzno istorijske cinjenice , pa bi tako prema njima trebao da se i odnosis u smislu verovanja da je sve bas tako bilo.
postoje jos uvek "za nijasnu" realniji i relevantniji izvori znanja i informacija kojima se veruje vise nego namenski pravljenim serijama i filmovima.
 
Recimo 25.12.1943 selo Kopljari pored Arandjelovca ubijeno je 22 mestana.
То није никакав злочин већ је у Копљарима дошло до борбе између ЈВуО и комуниста које су углавном како кажу чинили локални цигани и они су побијени.
Сасвим легитимна акција према бандитима.
 
ne nego hocu da pokazem odakle se ti napajas znanjima, pa onda nije no cudo sto izvlacis te nebulozne zakljucke.
"dokumentarni stripovi" i tv serije, umeju cesto da budu nerealne i u domenu naucne fantastike i ne prate bas nuzno istorijske cinjenice , pa bi tako prema njima trebao da se i odnosis u smislu verovanja da je sve bas tako bilo.
postoje jos uvek "za nijasnu" realniji i relevantniji izvori znanja i informacija kojima se veruje vise nego namenski pravljenim serijama i filmovima.
Opet izbegavas odgovor, ja te pitam da li je Kalabici bio kabadahija ili engleski dzentlmen ? Imas ili nemas nesto da kazes ?
 
То није никакав злочин већ је у Копљарима дошло до борбе између ЈВуО и комуниста које су углавном како кажу чинили локални цигани и они су побијени.
Сасвим легитимна акција према бандитима.
U toj ''legitimnoj akciji'' je ubijeno 7 zena, dve devojke od 16.godina.
 
То није никакав злочин већ је у Копљарима дошло до борбе између ЈВуО и комуниста које су углавном како кажу чинили локални цигани и они су побијени.
Сасвим легитимна акција према бандитима.
znaci ipak je zlocin,
teroristi su se sukobili sa zvanicnim vojnim jedinicama kraljevine :ok:
 
Па то је страшно колико си ти Никита(ниЧуна) безобразан и зао човек.
Читајући твоје постове и теме којима си преплавио
овај подфорум, под претпоставком да сте у Чичино време били
још луђи и глупљи, коначно схватам да је морало тако.
 
Poslednja izmena od moderatora:
,,stripa draza istinit dogadjaj'' izvor informacje je istoricar koji je govorio u emisiji rehabilitacija Kalabica, video je u uvodnom postu.
"milan radanovic" rekao :cepanje: i "mirko i slavko" su relevantniji od njega :udriglavu::dash:
probao sam stvarno da odgledam do kraja snimak ali jednostavno ne ide mi da gledam nepismenu, arogantnu i agresivnu stoku koja svakome upada u rec i pri tome navodi flasifikate kao argumente :bljak:
 

Back
Top