Nikad vi nećete da uđete u EUropu! NIKAD!!!

KOLEGA IVAN

Poznat
Poruka
8.216
Belgija godinu dana bez vlade


Ni posle godinu dana flamanska i valonska strana nisu uspele da postignutu dogovor o formiranju belgijske vlade. Vršilac dužnosti premijera Iv Leterm kaže da je za stvaranje koalicije neophodno još tri meseca.

Belgija obeležava prvu godišnjicu bez vlade, ali niko od 10,5 miliona stanovnika te zemlje ne misli da ima razloga za slavlje.

Vršilac dužnosti premijera Iv Leterm

Belgijski kralj Alber Drugi pre godinu dana prihvatio je ostavku vlade, ali ni posle toliko vremena flamanska i valonska strana nisu uspele da postignutu dogovor koji je neophodan za formiranje novog kabineta.

Glavne prepreke su podeljenost oko upotrebe jezika, kao i različito viđenje budućnosti zemlje, koja je odavno postavila svetski rekord u broju dana bez vlade.

Flamanske partije zastupaju oko šest miliona stanovnika, dok valonske istupaju u ime 4,5 miliona građana.

Nekoliko članica EU je zbog ekonomske krize koja pogađa Evropu zapalo u ozbiljne dužničke probleme, ali Belgija je, čak i bez vlade, do sada uspela nekako da se provuče, navodi AP.

Vršilac dužnosti premijera Iv Leterm izjavio je da su potrebna još tri meseca da bi se napravila koalicija. "Položaj Belgije je dobar i činimo sve što je u našoj moći da bi tako i ostalo", istakao je Leterm.

Iv Leterm takođe smatra da treba što pre postići dogovor oko formiranja vlade. "Što duže budemo čekali, duže ćemo morati da odlažemo reforme, i one će biti sve ozbiljnije".

Predsedavajući Evropskog saveta, Belgijanac Herman van Rompej, ocenio je da je situacija u njegovoj domovini žalosna. Van Rompej je naglasio da je, bez obzira na to što Leterm čini sve što može na funkciji vršioca dužnosti premijera, neophodno da Belgija dobije vladu sa punim kapacitetom.

Belgija, međutim, i bez vlade uspeva da izađe na kraj sa ekonomskim teškoćama koje su zahvatile većinu država EU. Ali tehnička vlada nema mogućnost donošenja važnih odluka, zbog čega je Leterm apelovao na obe strane da ubrzaju pregovore.

Dogovor treba da postignu dve najveće partije na obe strane, flamanska nacionalistička N-VA Barta de Vevera i socijalisti iz Valonije koje predvodi Elio di Rupo.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/Svet/882262/Belgija+godinu+dana+bez+vlade.html

I kako oni misle da uđu u tu EUrupu kad godinu dana ne mogu da sastave vladu? :dash: Ma NIKAD Belgija neće da uđe u EUrupu! :mrgreen:

Lepo ja kažem da Nato u cilju razrešavanja ove političke krize u Belgiji treba da bombarduje Brisel al džaba kad me niko ne sluša! :lol:
 
Belgija godinu dana bez vlade


Ni posle godinu dana flamanska i valonska strana nisu uspele da postignutu dogovor o formiranju belgijske vlade. Vršilac dužnosti premijera Iv Leterm kaže da je za stvaranje koalicije neophodno još tri meseca.

Belgija obeležava prvu godišnjicu bez vlade, ali niko od 10,5 miliona stanovnika te zemlje ne misli da ima razloga za slavlje.

Vršilac dužnosti premijera Iv Leterm

Belgijski kralj Alber Drugi pre godinu dana prihvatio je ostavku vlade, ali ni posle toliko vremena flamanska i valonska strana nisu uspele da postignutu dogovor koji je neophodan za formiranje novog kabineta.

Glavne prepreke su podeljenost oko upotrebe jezika, kao i različito viđenje budućnosti zemlje, koja je odavno postavila svetski rekord u broju dana bez vlade.

Flamanske partije zastupaju oko šest miliona stanovnika, dok valonske istupaju u ime 4,5 miliona građana.

Nekoliko članica EU je zbog ekonomske krize koja pogađa Evropu zapalo u ozbiljne dužničke probleme, ali Belgija je, čak i bez vlade, do sada uspela nekako da se provuče, navodi AP.

Vršilac dužnosti premijera Iv Leterm izjavio je da su potrebna još tri meseca da bi se napravila koalicija. "Položaj Belgije je dobar i činimo sve što je u našoj moći da bi tako i ostalo", istakao je Leterm.

Iv Leterm takođe smatra da treba što pre postići dogovor oko formiranja vlade. "Što duže budemo čekali, duže ćemo morati da odlažemo reforme, i one će biti sve ozbiljnije".

Predsedavajući Evropskog saveta, Belgijanac Herman van Rompej, ocenio je da je situacija u njegovoj domovini žalosna. Van Rompej je naglasio da je, bez obzira na to što Leterm čini sve što može na funkciji vršioca dužnosti premijera, neophodno da Belgija dobije vladu sa punim kapacitetom.

Belgija, međutim, i bez vlade uspeva da izađe na kraj sa ekonomskim teškoćama koje su zahvatile većinu država EU. Ali tehnička vlada nema mogućnost donošenja važnih odluka, zbog čega je Leterm apelovao na obe strane da ubrzaju pregovore.

Dogovor treba da postignu dve najveće partije na obe strane, flamanska nacionalistička N-VA Barta de Vevera i socijalisti iz Valonije koje predvodi Elio di Rupo.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/10/Svet/882262/Belgija+godinu+dana+bez+vlade.html

I kako oni misle da uđu u tu EUrupu kad godinu dana ne mogu da sastave vladu? :dash: Ma NIKAD Belgija neće da uđe u EUrupu! :mrgreen:

Lepo ja kažem da Nato u cilju razrešavanja ove političke krize u Belgiji treba da bombarduje Brisel al džaba kad me niko ne sluša! :lol:

samo Cak Noris zna datum ulaska Srbije u EU
 
Poslednja izmena od moderatora:
Pa dobro, polako, mlada si, ima vremena, 'di se žuriš? Prvo moderator, pa supermoderator, pa administrator pa ultra-mega-giga-panEUropski belosvecki administrator i na kraju preCednik EUrupe! :mrgreen:


Mda bre i sve to u cilju slobodne Flamanije, Valonije, Baskije, Katalonije, Skotske,Bavarske, slobodnog Juznog Tirola.
Sta sam zaboravila? :think:
 
Poslednja izmena:

Back
Top