Nije mu dozvoljeno da da krv samo zato što je Srbin

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nekad se mislilo da je krv nosilac naslednih osobina...Odatle i ona poslovica ''Krv nije voda'', stavovi da treba ''mesati krv'', a ne odrzavati bracne i seksualne veze izmedju blikih rodjaka zbog degeneracija sto su znali i ljudi mnogo davno, pa i neki obicaji pobratimstva....

Naravno nauka je pokazalo da su nosioci naslednih osobina, geni, odnosno DNK lanci koji se nalaze u hromozomima u jedru polne celije...

Nikom ne treba da bude svejedno ciju krv prima...ako je to nuzno....Sida, hepatitis i razne bolestine nije bas naivno...

Samo sto je to bitno drugacije od transfuzije :)
A hepatitis moze da ti sibne i najveci Srbenda.
 
dio odgovora "Objasnila je da se krv od stranih državljana ne uzima zbog stručnih i formalno pravnih razloga. Naime, u slučaju incindentnih situacija kada pacijent primi krv zaraženu nekim virusom, bitno je da darovatelj brzo može biti dostupan".

za šta je dostupan ?

ovo sto kaze mlekce , da ga upozore

'' A mozda ima veze sa testiranjem na SIDU???
Ovi nasi, ako otkriju da je krv HIV+ zovu davaoca da ga obaveste. Mozda zato??? '''




to bih razumjela,
mada ne vidim zbog čega to ne bi mogli javiti i nekom ko nije drzavljanin..

ali, ovo objasnjenje, ako dodje do incidenta, kada pacijent primi zarazenu krv, to je vec
odgovornost ustanove koja nije uradila temeljito provjere, ne vidim za sta im je tu
potreban darovatelj....

osim toga, krv se i uvozi...
 
štima ali tu možeš malo utjecat... jedino da sam nađeš odgovarajućeg donora za sebe kad npr ideš na neku operaciju.
Ma dzaba i to!
Moja tetka, pokoj joj dusi, imala izuzetno retku krvnu grupu AB-, i HITNO joj trebala krv.
I mi nasli coveka, dosao da da krv za nju licno - njemu 60 i nesto, njoj bilo 70 i nesto... A stvarno joj glava zavisilia od toga da ODMAH primi krv.
I covek dao, al' njoj nisu dali krv - rekli da im treba najmanje TRI dana dok je provere!
Naravno, tetka mi umrla a ta krv otisla ko zna gde...:otkacio:
 
štima ali tu možeš malo utjecat... jedino da sam nađeš odgovarajućeg donora za sebe kad npr ideš na neku operaciju.

kod nas to ne dozvoljavaju...

iako uvijek pritisnu rodbinu na ''dobrovoljno'' davanje krvi, ne mozes dobiti tu krv,
vec po nekoj njihovom odabiru...pri cemu nema utjecaja to da li odgovara krvna grupa, iako odgovara, ne dozvoljavaju ''dogovore''
 
Ma dzaba i to!
Moja tetka, pokoj joj dusi, imala izuzetno retku krvnu grupu AB-, i HITNO joj trebala krv.
I mi nasli coveka, dosao da da krv za nju licno - njemu 60 i nesto, njoj bilo 70 i nesto... A stvarno joj glava zavisilia od toga da ODMAH primi krv.
I covek dao, al' njoj nisu dali krv - rekli da im treba najmanje TRI dana dok je provere!
Naravno, tetka mi umrla a ta krv otisla ko zna gde...:otkacio:

moju mamu kad su joj operirali rak isto su tražili donora (to je u splitu bilo) e sad ne znam jel dobila baš njegovu krv ili su to tražili samo reda radi da nadoknade potrošenu.

na druge dvije operacije u osijeku to nisu tražili.
možda je razlog bio sezona u splitu i time izazvana nestašica.
to se uvijek događa za vrijeme sezone.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top