Nice bio lud?

re[ ]De

Aktivan član
Poruka
1.743
Негује исповедни стил писања, који су користили и неки филозофи и пре њега: Блез Паскал, Жан Жак Русо, Мишел Ејкем де Монтењ, Сорен Кјеркегор и други. Сви они мање доказују а више показују, тј. саопштавају. Дијалог има субјективну дијалектику, потискује монолог. Отуда није никакво изненађење што Ниче узима на нишан пре свега „дијалектичаре“ Сократа и Платона. Он као из топа испуцава идеје и, како каже сам, „филозофира чекићем“, јер „није човек, већ динамит“. У вези с тим, одбацујући тврдње да је Ниче био луд, Брана Петронијевић виспрено закључује да је Ниче само „до лудила био уверен у истинитост својих ставова“. Одиста, Ниче је волео да се изједначава са Дионисом (Бахом) и Заратрустом и да отворено иступи као профет (пророк).


200px-Nietzsche1882.jpg


Moje misljenje o Fridrihu Niceu, filozofu, je da je to bio covek koji je kako je sam rekao rusi sa cekicem sve misli za koje je smatrao da su pogresne. Nije to lose uopste ali jeste kada se cekic okrece na pogresnu stranu. Postoji dosta vise pogresnih stavova i smisli u tadasnjem drustvu, danas dosta vise, koje nije kritikovao.

"Ne mir uopste nego rat."
Kad ga citam vidim samo recenice koje mogu da se tumace na milion nacina. Sta podrazumeva pod mirom, mir sa cim? Rat za sta? Rat eto samo da bi bio rat?

Hitler ga je citao i veoma cenio pa krenuo u obracun sa jevrejima sa cvrstom namerom da ih satre sa zemljom kao sto je to rekao Nice. Misli ponekad mogu da budu opasne, zar ne? Cini mi se da je uspeo na kraju da postane prorok i to Hitlerov.

Sa druge strane cenim njegov um i genijalnost, kao sto cenim i Hitlerov.

Osho, indijski duhovnik je rekao nesto sto je vise kritika filozofima nego filozofiji. Bio je profesor filozofije jedno vreme..

''Slušajući preduzimate prvi korak ka tome da budete preporođeni. Tako to nije filozofija kojom možete napraviti ogrtač i hvaliti se njome.To nije doktrina u kojoj možete naći utjehu za uznemiravajuća pitanja.Ne,moja poruka nije neka verbalna komunikacija.Ona je mnogo riskantnija.Ona nije ništa manje od umiranja i ponovnog rađanja.''

Slazem se sa njim, filozofija je ogrtac kojim se filozofi sepure i ponose i ne samo tvorci filozofskih misli vec i njihovi citaoci koji eto po forumima probijaju neke njihove ledove, vrlo cesto vredjajuci druge koji se ne slazu sa njihovim bogovima filozofima za koje kazu da treba da im se klanjamo.
 
Poslednja izmena:
U Nicheovoj filozofiji chovek vidi ono shto hoce da vidi , vidi svog nadchoveka , ne nadchoveka kao neshto jednako za sve , nego kao neshto lichno i jedinstveno , nad-Ja .
 
Poslednja izmena:
Ne mislim da je Niče bio lud,već genijalac neprimjerenih i teško probavljivih ideja,mazohista i osobenjak,asocijalan i prijeteći mračan čovjek bez potreba koji je morao do kraja da potire i ispljune sebe da bi napisao premise svoje filozofije.Otud i "ludilo" kao uzrok i posljedica istovremeno.On je spoznao svoju istinu a da pritom nije osjetio ni zrno ljepote i takvu nam istinu,tu njegovu istinu nadčovjeka ostavio.
On je bio izuzetno bolestan čovjek,imao je najstrašnije glavobolje koje su trajale danima i danima bivao zatvoren u mračnoj sobi u kojoj je skvrčen kao mala životinja trpio bolove.
Preporučila bih knjigu "Kad je Niče plakao" koja opisuje nešto što je on živio,a to nije bio život.Već mrak,kazna i opasnost.
 
200px-Nietzsche1882.jpg


Moje misljenje o Fridrihu Niceu, filozofu, je da je to bio covek koji je kako je sam rekao rusi sa cekicem sve misli za koje je smatrao da su pogresne. Nije to lose uopste ali jeste kada se cekic okrece na pogresnu stranu. Postoji dosta vise pogresnih stavova i smisli u tadasnjem drustvu, danas dosta vise, koje nije kritikovao.
"Ne mir uopste nego rat."
Kad ga citam vidim samo recenice koje mogu da se tumace na milion nacina. Sta podrazumeva pod mirom, mir sa cim? Rat za sta? Rat eto samo da bi bio rat?

Nicea je stvorio Sopenhauer. Obicno se misli da je on bio pod njegovim uticajem u ranoj fazi, kada je pisao "Rodjenje tragedije" i "Nesavremena razmatranja", a da ga je kasnije odbacio . To nije tacno i Sopenhaurov uticaj vidim i u Rodjenju tragedije i u poslednjem Niceovom delu Ecce Homo i Dionisovi ditirambi.
Ali postoji velika razlika izmedju tih dela. Rodjenje tragedije je pisano na nacin kako treba pisati filozof i u njemu je Nice parafazirao Sopenhaurea na genijalan nacin. Uvevsi pojmove apolonsko i dionisko u filozofiju on je eto pojasnio odnos saznanja i volje, njegova volja za moc je ustvari Sopenhaurova transcendentna volja i stosta drugo. Medjutim, u kasnijim delima nemamo vise filozofska dela vec pesme i zbirke aforizama. Metafore na sve strane. Ja koji poznajem Sopenhaurovu filozofiju u tim metaforama i dalje mogu prepoznati njihov izvor i njihovo znacenje, ali onaj ko je cuo za Sopenhauera samo iz nekoliko redaka neke istorije filozofije pred Niceovim metaforama moze samo da mašta ili da ih tumaci kako mu se cefne. Mozda je zato Nice tako popularan?
Neke njegove misli , njegov totalni nihilizam naravno da je besmislen, dok sa druge strane misli o volji, o nadcoveku, i slicno jesu genijalne priznajem...ali i parafraze. Posle Sopenhauera ostaju samo parafraze svima nama.

Slazem se sa njim, filozofija je ogrtac kojim se filozofi sepure i ponose i ne samo tvorci filozofskih misli vec i njihovi citaoci koji eto po forumima probijaju neke njihove ledove, vrlo cesto vredjajuci druge koji se ne slazu sa njihovim bogovima filozofima za koje kazu da treba da im se klanjamo.

Filozofija je nesto poput Mercedesa koji je produkt znanja hiljada ljudi i ko neko kupi i ponosi se njime vozeci ga na ulici.
Dok su sa druge strane oni koji misle da sami mogu stvoriti svoju filozofiju, poput nekog ko napravi volovska kola u kucnoj radionici a onda se cudi kako drugi mogu da voze mercedes umesto da sami naprave sebi prevozono sredstvo poput njega :)

Mozes ti Ramoxu sam praviti prevozno sredstvo priznajem, ali u najboljem slucaju napravices volovska kola, a za nesto bolje moras poznavati filozofska dela.
 
Ničeovi savremenici opisali su ga kao grandomana i čoveka koji je patio od manije gonjenja.
Njegove uveliko poznate glavobolje (i slabljenje vida) pripisane su sifilisu. Sa tek nešto više od 50, Niče je toliko fizički oslabio da je pao u postelju, prestao da prepoznaje svoje prijatelje i postepeno izgubio moć čitanja. Dijagnoza njegove bolesti ostala je neutvrđena. Ostala je pretpostavka o naslednoj paranoji koja je, u kombinaciji sa paralizom - posledicom sifilisa, rezultirala atipičnom duševnom bolešću, za koju ondašnji psihijatri nisu imali naziv.

Niče je kao penušavo vino: toliko uzburkanih misli i strasnih ditiramba u jednom čoveku ... čitava filozofska, filozofska i pesnička gerila u jednom markantnom brkajliji.
Sve što ste ikada mislili da ćete saznati kroz život, on je već objasnio.
Što reče jedan savremeni mislilac:
"Čitajte Ničea pred smrt."
 
Ničeovi savremenici opisali su ga kao grandomana i čoveka koji je patio od manije gonjenja.
Njegove uveliko poznate glavobolje (i slabljenje vida) pripisane su sifilisu.

Ovo sam i ja negde cuo. Da je posetio javnu kucu i zaradio sifilis. To je sasvim moguce a i tragicno.

Patnja jednog tupana i jednog genija nisu iste. Um je zapravo ono sto pati i sto je on razvijeniji to je patnja nepodnosljivija. Ko umozava znanje umnozava muku govorio je Sokrat. Patnja u Niceovom slucaju mogu zamisliti kakva je bila.

Za mene je bilo i ostalo Rodjenje tragedije glavno njegovo delo. Ko god ga je citao mora priznati da je razlika izmedju njega i ostalih ogromna. Kao da ga nije pisao isti covek. I nije. Prvi je bio filozof slobodnog duha drugi je bio filozof koji umire...pritisnut tada neizlecivom bolescu...sifilisom.

Izgleda da Nice nije pazljivo slusao svog ucitelja Sopenhuera, jer da jeste ne bi rizikovao zdravlje zarad polnog zadovljenja . Shvatio bi da razmnozavanje ili ropstvo nagonu za produzenjem vrste jeste cilj zivota svake zivotinje i vecine ljudi, ali ne i filozofa.
 
Filozofija je nesto poput Mercedesa koji je produkt znanja hiljada ljudi i ko neko kupi i ponosi se njime vozeci ga na ulici.

A da nema ostalih ljudi s kojima bi mogao da se poredis da li bi taj Mercedec ti bio jednako uzvisen?

Dok su sa druge strane oni koji misle da sami mogu stvoriti svoju filozofiju, poput nekog ko napravi volovska kola u kucnoj radionici a onda se cudi kako drugi mogu da voze mercedes umesto da sami naprave sebi prevozono sredstvo poput njega

Napravicu svemirski brod ali se necu ponositi njime. Meni nikad nije dosta a u isto vreme uvek mi je dosta. Mogu bez znanja, mogu bez svega ali cini mi se da postajem umisljena zivotinja. Ako vec krenem u potragu za znanjem naravno da cu baciti pogled kako to drugi rade ali cu se sloziti sa onim za sta mislim da je ispravno. Mercedes je mozda sjajan i izglancan ali pred svemirskim brod on gubi vrednost.

Mozes ti Ramoxu sam praviti prevozno sredstvo priznajem, ali u najboljem slucaju napravices volovska kola, a za nesto bolje moras poznavati filozofska dela.

Ako me neko naterao da citam filozofska dela onda si to ti. Neverovatno koliko covek vidi u njima toliko uzviseno, toliko da zarazi sve druge. Uspeo si, zarazio si me, sad necu stati dok ne napravim svemirski brod. Priznajem, trenutno sam na nivou na kom se prave kola koja idu samo nizbrdo ali se kladim da ce jednog dana to da polti, ne samo uzbrdo nego i u nebo.


Ja koji poznajem Sopenhaurovu filozofiju u tim metaforama i dalje mogu prepoznati njihov izvor i njihovo znacenje, ali onaj ko je cuo za Sopenhauera samo iz nekoliko redaka neke istorije filozofije pred Niceovim metaforama moze samo da mašta ili da ih tumaci kako mu se cefne. Mozda je zato Nice tako popularan?

Evo kako ih tumacim a ispravi me ako gresim.

Posto sam otvorio temu o coveku kog nisam ni citao, tacnije samo prelistao, evo nekih njegovih misli na koje cu dati komentar a nadam se da ce i ostali dati svoj, kako na moje pocetnicke tako i na misli coveka sa slike.
Sta je dobro – Sve sto u coveku podstice osecanje moci, volju za moc, moc samu.

Sve sami relativni pojmovi – moc, dobro.. Moze li se biti mocan ako nema ostalih ljudi, kad si sam kao zivotinja ili bog? Ako moze onda si u pravu.

Sta je rdjavo? – Sve sto potice iz slabosti.
Slazem se, rdjavo je ono sta potice iz slabosti ali ponovo problem sa pojmom – sta je slabost? Moze li se biti slab a da nema ostalih ljudi i bica, kada si sam kao zivotinja ili bog? Ako moze onda si u pravu.

Sta je sreca? – Osecanje da moc raste – da je savladan neki otpor.
Ovo bi znacilo da ukoliko nema otpora nema ni srece. Moze li se savladati otpor a da nema ostalih ljudi i bica, kada si sam kao zivotinja ili bog? Ako moze onda si u pravu.

Ne zadovoljnost, nego vise moci; ne mir uopste nego rat; ne vrlina, nego sposobnost( vrlina u stilu Renesanse, virtu, vrlina bez moralike).
Pa zar sposobnost nije vrlina? Moze li se biti sposoban, moze li se ratovati a da nema ostalih ljudi i bica, kada si sam kao zivotinja ili bog? Ako moze onda si u pravu.

Slabi I bezuspesni neka propadnu: prva nacelo naseg milosrdja. I jos im u tome treba pomoci.

Sta znaci biti slab? Biti uspesan po bilo kakvim pravilima igre? E pa nece moci Nice, ako mi se ne svidjaju pravila igre necu igru ni da igram. U tome je moja pobeda jer ja mogu ali necu, necu po njihovim pravilima.

Sta je stetnije od ma bilo kojeg poroka? – Aktivno sazaljenje za sve slabe I bezuspesne – hriscanstvo…

Nisam znao da hriscanstvo sazaljeva slabe? Mislio sam da hriscanstvo slabe i bezuspesne uzdize a sazaljeva bogate i uspesne. Nice, malo si pomesao nesto cini mi se… Ako gresim oprosti, tako je bar kod nas ovde u pravoslavlju. Mozda sam pogresno razumeo, mozda je papa u nemackoj tako pricao…


Da bi ziveo sam, covek mora biti zivotinja ili bog – kako kaze Aristotel. Nedostaje treci slucaj: valja biti i jedno i drugo – filozof…

Ovo bi znacilo da filozof mora biti sam tj da bi covek bio sam mora biti nesto od ova tri:
1. zivotinja
2. bog
3. filozof

Zivotinja istina moze da bude sama a da ne pati. Isto je i kod boga… Filozof je vec nesto drugo, on je zivotinja koja tezi ka bozanskom ali nisam siguran da ne pati.

Eto za pocetak je dosta.
 
Poslednja izmena:
Ako me neko naterao da citam filozofska dela onda si to ti. Neverovatno koliko covek vidi u njima toliko uzviseno, toliko da zarazi sve druge. Uspeo si, zarazio si me, sad necu stati dok ne napravim svemirski brod. Priznajem, trenutno sam na nivou na kom se prave kola koja idu samo nizbrdo ali se kladim da ce jednog dana to da polti, ne samo uzbrdo nego i u nebo.

U pravu si za nebo. Nisi ni svestan kakva znanja i kakve uvide filozofija poseduje. Ali ona je puna sarlatana kao i sve ostalo. Moras pronaci nit koja se provlaci kroz celu istoriju filozofje a koja je jedina vredna proucavanja.
To je nit koja se proteze od Platona preko Dekarta, Loka, Barklija, Kanta , Sopenhauera , Bergsona.
Vidis, ovde nisam ukljucio Nicea. Jer njegova dela mogu sluziti samo pojasnjenju i dekoraciji ne i gradnji temelja filozofskog zdanja.

Evo kako ih tumacim a ispravi me ako gresim.

Eto sta je Nice. Zbirka zagonetki koje se trebaju tumaciti. Neces tako izgraditi svemirski brod. :)

Kako ono ti rece? Neces stati sa filozofijom...do prvog motiva koji se tice volje. :) ali dobro. Recimo da neces. Prvo i osnovno delo za svakog treba biti ne NIce nego Barkli.
 
U pravu si za nebo. Nisi ni svestan kakva znanja i kakve uvide filozofija poseduje. Ali ona je puna sarlatana kao i sve ostalo. Moras pronaci nit koja se provlaci kroz celu istoriju filozofje a koja je jedina vredna proucavanja.
A ti Ozimane nisi ni svestan sa kim to pricas. Mogu da prespavam ceo zivot bez problema, mogu ceo zivot da provedem zatvoren u sobi i sam a da ne patim ali kada nesto radim onda je to nesto veliko. U poslednje vreme dosadio mi svet, previse je patetican pa bi ga izmenio a kada krenem nema tog koji ce me zaustaviti. Ako postoji smisao zivota onda je to menjati svet. Citam, gledam, slusam i muka mi. Citam knjigu iz sociologije, istorije, politike, sve samo zamlacivanje. Gledam ljude kako zive u iluziji da nesto veliko rade i muka mi. Mogu dva da uradim:

- da spavam kao sto sam do sad radio i gledam svoja posla
- da se ukljucim i borim za svoju misao do poslednjeg daha

Eto sta je Nice. Zbirka zagonetki koje se trebaju tumaciti. Neces tako izgraditi svemirski brod.
Moja misao nije izrecena, veliki deo nje jos nije kreiran ali kada relativiziramo vreme ona je vec tu. Bojim se samo jednog, sebe. Nisam siguran preko cega cu sve preci da bi dosao do cilja. Svemirski brod i jeste i nije metafora. Ocecam, nemam dokaz, da se blizi momenat kada se odlucuje : povratak izvoru ili galakticka metafizicka buducnost?

Kako ono ti rece? Neces stati sa filozofijom...do prvog motiva koji se tice volje. ali dobro. Recimo da neces. Prvo i osnovno delo za svakog treba biti ne NIce nego Barkli.
Eto imam volje, probudio sam se, citam , pisem , radim. Nije ni bitno zasto... Ionako me znanje nece raniti kako si rekao. Ionako sam razvnodusan, nirvana je u meni i ne samo nirvana nego i neki oblik neki bi rekli ludila. Meni je ono sta ljudi rade tragikomicno, oduvek je bilo. Ljut sam jedino na sebe i one koji su me terali da se prilagodim a nikad nisam. Film, eto za sta ljudi zive, za film. Odabrao sam drugaciji film u kome je jedini kadar ja i sat koji kaze tik tak a na tv-u ostatak covecanstva kojima se smejem i ne samo njima nego i satu koji kuca.Cak ni ne znaju da su u tv-u.
 
Poslednja izmena:
Ničea je stvorio Bog. I Niče je Bog. On je svjestan za razliku od nas koji smo takođe Bog, ali to još ne znamo. I zato je Niče lud jer je to znao, a mi još nismo ludi jer to ne znamo. Bog je mrtav, reče Niče - Niče je mrtav, reče Bog. Koliko može dobaciti mali građanski intelekt? Ah! Bog je Sve.
 
re[ ]De;13764298:
200px-Nietzsche1882.jpg


Moje misljenje o Fridrihu Niceu, filozofu, je da je to bio covek koji je kako je sam rekao rusi sa cekicem sve misli za koje je smatrao da su pogresne. Nije to lose uopste ali jeste kada se cekic okrece na pogresnu stranu. Postoji dosta vise pogresnih stavova i smisli u tadasnjem drustvu, danas dosta vise, koje nije kritikovao.

"Ne mir uopste nego rat."
Kad ga citam vidim samo recenice koje mogu da se tumace na milion nacina. Sta podrazumeva pod mirom, mir sa cim? Rat za sta? Rat eto samo da bi bio rat?

Hitler ga je citao i veoma cenio pa krenuo u obracun sa jevrejima sa cvrstom namerom da ih satre sa zemljom kao sto je to rekao Nice. Misli ponekad mogu da budu opasne, zar ne? Cini mi se da je uspeo na kraju da postane prorok i to Hitlerov.

Sa druge strane cenim njegov um i genijalnost, kao sto cenim i Hitlerov.

Osho, indijski duhovnik je rekao nesto sto je vise kritika filozofima nego filozofiji. Bio je profesor filozofije jedno vreme..

''Slušajući preduzimate prvi korak ka tome da budete preporođeni. Tako to nije filozofija kojom možete napraviti ogrtač i hvaliti se njome.To nije doktrina u kojoj možete naći utjehu za uznemiravajuća pitanja.Ne,moja poruka nije neka verbalna komunikacija.Ona je mnogo riskantnija.Ona nije ništa manje od umiranja i ponovnog rađanja.''

Slazem se sa njim, filozofija je ogrtac kojim se filozofi sepure i ponose i ne samo tvorci filozofskih misli vec i njihovi citaoci koji eto po forumima probijaju neke njihove ledove, vrlo cesto vredjajuci druge koji se ne slazu sa njihovim bogovima filozofima za koje kazu da treba da im se klanjamo.

Znaš kako...Kvalifikacija da je neko lud je veoma diskutabilna...
Za nekog je genije ono što je za nekog ludost.
 
Ne mislim da je Niče bio lud,već genijalac neprimjerenih i teško probavljivih ideja,mazohista i osobenjak,asocijalan i prijeteći mračan čovjek bez potreba koji je morao do kraja da potire i ispljune sebe da bi napisao premise svoje filozofije.Otud i "ludilo" kao uzrok i posljedica istovremeno.On je spoznao svoju istinu a da pritom nije osjetio ni zrno ljepote i takvu nam istinu,tu njegovu istinu nadčovjeka ostavio.
On je bio izuzetno bolestan čovjek,imao je najstrašnije glavobolje koje su trajale danima i danima bivao zatvoren u mračnoj sobi u kojoj je skvrčen kao mala životinja trpio bolove.
Preporučila bih knjigu "Kad je Niče plakao" koja opisuje nešto što je on živio,a to nije bio život.Već mrak,kazna i opasnost.
ima i film sa našim prevodom na youtubeu, napravljen po priči iz knjige irvina jaloma
.
 
..bio je onakav kakvim ga je život napravio..dok je imao snage bio je nihilista....tragajući i odbacujući u mladim danima..da bi smisao života pronašao u jedinom rješenju nihilizma koje postoji..a to je u volji da čovjek odluči 'stvari će biti takve i takve'..'ja želim da budu takve i takve'..'znam da jesu takve i takve' .. suština njegove filozofije jeste filozofija kao opozit sumnje ali u smislu vodilje života, a ne trenutne neophodnosti i korisnosti iste na putu Volje .. povratak nagonima i borba čovjeka za njihova ostvarenja uz pomoć racia i vrijednosti ... bio je lud samo utoliko ukoliko je ludo imati svoje mišljenje ...
 
meni se čini da se nietzsche slomio na klasičnoj kršćanskoj zabuni da jednu stvar/okolnost smatra statičnom te ovakvom ili onakvom. uistinu ne mijenjaju se samo stvari i okolnosti, mijenjaju se i naše razumijevanje i naši osjećaji. nietzsche nije ništa znao o vječnoj promjeni. on također nije znao da nešto može biti ovakvo i onakvo, a ne samo ovakvo ili samo onakvo.

stoga kršćani svoje svetce proglašavaju posthumno, kad se oni više ne mogu djelima ili riječima suprotstaviti idealiziranoj fikciji ili ju čak pobiti.
on je imao visoke etičke zahtjeve, ali ih nije imao na čemu utemeljiti.
iz njegovih riječi izvire bijes i ogorčenje zbog svoje nemoći utjecati na društvo. on ga nije znao prihvatiti i djelovati u okviru koji mu je bio dan. jako dobro mogu suosjećati i razumjeti njegovo raspoloženje i razmišljanje. kao mladić sam slično osjećao i razmišljao.
da je malo putovao i upoznao svijet, a ne samo društvo iz kojeg nikad nije izašao, mogao bi se možda razviti u staloženog duhovitog čovjeka.

on je, da ponovim, imao visoke etičke zahtjeve, ali ih nije imao na čemu utemeljiti – pa ni u sebi. preveliko značenje pripisao je svojoj volji i svom umu. ali stvari stoje drukčije. um je samo jedna od mnogih instanca/služba našeg tijela, ni najvažnija ni zadnja.

u 2. poglavlju, čuang tse razmišlja o jednakosti svih stvari. to bi zasigurno i netzscheu koristilo.
„…Nekad smo neodlučni, nekad podli, nekad tajanstveni. Mali strahovi uzrokuju brigu, veliki strahovi uzrokuju očaj. Naše riječi se odapinju kao strijele, kao da znamo što je ispravno, a što krivo. Ustrajavamo na našem stajalištu, kao da o njemu nešto ovisi. Ipak naši pogledi nisu trajni: kao jesen i zima postepeno izmiču. Zarobljeni smo u struji i ne možemo više natrag. Zapleteni smo kao stara odvodna cijev (kanal); sve više se bližimo smrti i nemamo mogućnost vratiti našu mladost. Kako glazba izvire iz šuplje cijevi, kako gljive niču iz tople, tamne zemlje, tako se pred nama pojavljuju radost i bijes, briga i sreća, nada i strah, neodlučnost i unutarnja snaga, skromnost i svojeglavost, oduševljenje i oholost, bez prestanka, dan i noć. Nitko ne zna od kuda dolaze.“
a u slijedećoj pripovijesti: „…Ako je jedan čovjek jednom dobio tijelo, ono prirodno radi dok postoji. Ide kroz napor i nerad (opuštanje) i kao galopirajućeg konja, ništa ga ne može zadržati….“
u slijedećim pripovijestima ovog 2. poglavlja nalazimo još više iskaza u istom tenoru, što mi se sad ne da ovdje umetati.

portrait
Dschuang_Dsi.jpg

kad si predočim biografije ovih dvoje, nema dvojbe da je nietzsche, koliko pošten bio, sve to gledao preusko i pre-zagriženo.

nietzsche opisuje svog idealnog čovjeka kao übermensch, konfucijus opisuje plemenitog/uzvišenog, kojekakvi drugi kojekakve druge; imamo isusa, mohameda, krišnu, budu, svakojake snagatore, vladare, mudrace i gospodare rata, ali istinski čovjek starog vremena, kakvog opisuje čuang tse, još mi je nenadmašen.
 
re[ ]De;13764298:
200px-Nietzsche1882.jpg


Moje misljenje o Fridrihu Niceu, filozofu, je da je to bio covek koji je kako je sam rekao rusi sa cekicem sve misli za koje je smatrao da su pogresne. Nije to lose uopste ali jeste kada se cekic okrece na pogresnu stranu. Postoji dosta vise pogresnih stavova i smisli u tadasnjem drustvu, danas dosta vise, koje nije kritikovao.

"Ne mir uopste nego rat."

Kad ga citam vidim samo recenice koje mogu da se tumace na milion nacina. Sta podrazumeva pod mirom, mir sa cim? Rat za sta? Rat eto samo da bi bio rat?

Hitler ga je citao i veoma cenio pa krenuo u obracun sa jevrejima sa cvrstom namerom da ih satre sa zemljom kao sto je to rekao Nice. Misli ponekad mogu da budu opasne, zar ne? Cini mi se da je uspeo na kraju da postane prorok i to Hitlerov.

Sa druge strane cenim njegov um i genijalnost, kao sto cenim i Hitlerov.

Osho, indijski duhovnik je rekao nesto sto je vise kritika filozofima nego filozofiji. Bio je profesor filozofije jedno vreme..

''Slušajući preduzimate prvi korak ka tome da budete preporođeni. Tako to nije filozofija kojom možete napraviti ogrtač i hvaliti se njome.To nije doktrina u kojoj možete naći utjehu za uznemiravajuća pitanja.Ne,moja poruka nije neka verbalna komunikacija.Ona je mnogo riskantnija.Ona nije ništa manje od umiranja i ponovnog rađanja.''

Slazem se sa njim, filozofija je ogrtac kojim se filozofi sepure i ponose i ne samo tvorci filozofskih misli vec i njihovi citaoci koji eto po forumima probijaju neke njihove ledove, vrlo cesto vredjajuci druge koji se ne slazu sa njihovim bogovima filozofima za koje kazu da treba da im se klanjamo.

Ljudi imaju izopacen stav o njemu zato sto ga je upravo Hitler pogresno tumacio
 
Ničeovi savremenici opisali su ga kao grandomana i čoveka koji je patio od manije gonjenja.
Njegove uveliko poznate glavobolje (i slabljenje vida) pripisane su sifilisu. Sa tek nešto više od 50, Niče je toliko fizički oslabio da je pao u postelju, prestao da prepoznaje svoje prijatelje i postepeno izgubio moć čitanja. Dijagnoza njegove bolesti ostala je neutvrđena. Ostala je pretpostavka o naslednoj paranoji koja je, u kombinaciji sa paralizom - posledicom sifilisa, rezultirala atipičnom duševnom bolešću, za koju ondašnji psihijatri nisu imali naziv.

Niče je kao penušavo vino: toliko uzburkanih misli i strasnih ditiramba u jednom čoveku ... čitava filozofska, filozofska i pesnička gerila u jednom markantnom brkajliji.
Sve što ste ikada mislili da ćete saznati kroz život, on je već objasnio.
Što reče jedan savremeni mislilac:
"Čitajte Ničea pred smrt."

mda.... raspadoh se od smeha na ovo.. a sta betovena treba da slusaju pred odlazak na ispiranje usiju...ili cajkovskog pred zenidbu... ili kejdza pred razvod :rotf:
 
nice je bio genije

ova rasprava je na nivou meni se svidja romantizam zbog leprsavosti a onaj drugi kaze ja volim gotiku jer volim spiceve :rotf:

kad se nesto ne razume najlakse reci.... ma taj je ludak...kad se setim samo za nekoga odavLe :rotf:... i lud i imbecil i pranoik i bolesnik i ***** i impotenko i deda :rotf:

kad bi samo znali kako je igrati svaki dan na ziletu smrti i zivota i kako se svest savrseno osloadja nepotrebnih bremena koji je guse glupostima te sustina zasija kao zvezda danica dok smo bili deca i na selu sa prvom ljubavlju lezeci u polju gledali je na nebu i jedno drugom obecavali vecnu ljubav.....onda ne bi lupali ko maksim po diviziji oko jednog takvog genija kao sto je bio niche
 
Ne vidim kakve veze ima neciji zakljucak da je Nice bio lud ( ako je uopste zakljucak ) sa njegovim delom , pisanjem ?!
Kritikuje se necije delo, a ne covek mimo dela. I svi ti kriticari Nicea, kada nisu u stanju da se nose sa njegovom filozofijom i mislju, bave se trivijalnostima - tipa da li je dobio sifilis. Tako i sitna dusa nadje sebi oduska.

Uostalom, tupi i mizerni ljudi, genijalnost, koja je njima nedostupna i nerazumljiva, cesto proglasavaju ludoscu ( poput lisice i kiselog grozdja, u basni ).
 

Back
Top