Ni BIOS nije kao što je nekad bio!

brutaLzz

Domaćin
Banovan
Poruka
3.404
Sve je preusmereno u korist windouza pa čak i BIOS na novim 'mašinama'

security boot, aj đene đene, ali opcija UEFI je tek ringišpil a ta opcija koja treba da se promeni u Legacy je pravi lavirint...nigde kraja
moraju da se postave šifre da se aktiviraju neke stavke za promenu, uradiš to, opet traži neki kur, stavke su sive, neaktivne,
na informacijama po netu pominju flešovanje BIOS-a, čeprkanje po win sistemu, okretanje u krug opcija koje si sve isprobao i ne deluju

Preinstaliran vindovz koji ti naplate sa računarom a da ti uopšte i ne želiš taj operativni sistem i uvale ti 'prozorče' koje nije za goli q...

U šta se pretvorilo sve ovo, pa ovo je jezivo !!
 
Имаш доста HP, Lenovо и Dell лаптова без оперативног система или са прединсталираним Убунтом.


Eво пример...
https://gigatron.rs/laptop-racunari/dell-vostro-3510-not19432-473516
na žalost ovde gde sam kupio nema bez operativnog sistema i nekako mi izgleda da je jako loš izbor laptopova
na nesreću bio sam prinuđen da uzmem bez mnogo traganja jer mi se na starom odvalio poklopac

doduše, ovaj i nije loša kad se pogledaju performanse samo što BIOS zeza opasno

u pitanju je Acer Nitro 5
 
SItuacija da bih instalirao Ubuntu moram da iskljucim Intel Rapid storage, a njega nigde u BIOS-u nema, i posle par sati maltretiranja pronadjem da je ta opcija sakrivena u BIOS-u na nekim modelima i pojavljuje se iskljucivo kombinacijom Ctrl + S, ZASTO? POJMA NEMAM :eek:
na ovom novom je problem što ne mogu da prebacim UEFI u Legacy da bih instalirao neki linux
pretumbao sam juče sve živo,gledao tutorijale, savete ali neće pa neće...security boot sam i uspeo nekako da isključim
posle dosta pizdarija ali za UEFI ne mogu da rešim, osim da potražim neki Linux koji podržava UEFI

sve u svemu, deprimirajuće mi je malo ovo kad oduzimaju slobodu krajnjem potrošaču za uređivanje i štelovanje
 
meni bios nikad laksi u poredjenjuj sa starim..toliko tutorijala po yt za odredjene maticne da bas i nije neki problem pogledati i odraditi poso..

blago tebi, ovo je najužasniji BIOS koji sam video...nekad je bilo potrebno za neke računare samo uđem u par poteza promenim i gotovo,
kod ovog očigledno treba da čovek bude žešći haker da provali o čemu se radi

gledao sam neke tutorijale ali to kod ovog biosa neće da funkcioniše
 
na ovom novom je problem što ne mogu da prebacim UEFI u Legacy da bih instalirao neki linux
pretumbao sam juče sve živo,gledao tutorijale, savete ali neće pa neće...security boot sam i uspeo nekako da isključim
posle dosta pizdarija ali za UEFI ne mogu da rešim, osim da potražim neki Linux koji podržava UEFI

sve u svemu, deprimirajuće mi je malo ovo kad oduzimaju slobodu krajnjem potrošaču za uređivanje i štelovanje
Probaj Ctrl s ili shift s (na poslu sam ne mogu da proverim), i disejbluj Rapid storage, to je prva stvar koju moraš da isključiš
 
На свим лаптоповима је тако, нема више Legacy, само Uefi. Не брини, снаћићеш се.
definitivno nisam u toku
prethodni laptop sam kupio pre 5 god. kao i ostali prethodnih godina sve je bilo u redu, nikakve trzavice u vezi BIOS-a

pa da, sve se preusmerava u konačnici na adroid i microsoft gde imaju punu kontrolu nad korisnikom
 
definitivno nisam u toku
prethodni laptop sam kupio pre 5 god. kao i ostali prethodnih godina sve je bilo u redu, nikakve trzavice u vezi BIOS-a

pa da, sve se preusmerava u konačnici na adroid i microsoft gde imaju punu kontrolu nad korisnikom
Da bilo je ranije pored UEFi i BIOS/CSM/Legacy opcija u BIOS-U. Izgleda da je ovo kod novijih Laptopa, samo UEFI opcija.
Mozes i linux da instaliras sa UEFI particijom ali i ne moras. Zavsi od toga da li je linux jedini OS ili imas dual boot Win/Linux itd.
Primer ubuntu
https://help.ubuntu.com/community/UEFI#Set_up_the_firmware_in_UEFI_or_BIOS.2FCSM.2FLegacy_mode

imas vise resenja, pogleaj po netu, sve zavisi koju distribuciju zelis da instaliras itd.
 
Da bilo je ranije pored UEFi i BIOS/CSM/Legacy opcija u BIOS-U. Izgleda da je ovo kod novijih Laptopa, samo UEFI opcija.
Mozes i linux da instaliras sa UEFI particijom ali i ne moras. Zavsi od toga da li je linux jedini OS ili imas dual boot Win/Linux itd.
Primer ubuntu
https://help.ubuntu.com/community/UEFI#Set_up_the_firmware_in_UEFI_or_BIOS.2FCSM.2FLegacy_mode

imas vise resenja, pogleaj po netu, sve zavisi koju distribuciju zelis da instaliras itd.
instalirao bih linux na čisto bez windowsa
u principu, najviše preferiram osnovne distribucije ne derivate ali zašto da ne, očigledno da se ne može više birati kako hoćeš

Ubuntu i jeste naj frendli user distribucija, poikušaću već nešto ili ima da bude:



Operation_Upshot-Knothole_-_Badger_001.jpg
 
instalirao bih linux na čisto bez windowsa
u principu, najviše preferiram osnovne distribucije ne derivate ali zašto da ne, očigledno da se ne može više birati kako hoćeš

Ubuntu i jeste naj frendli user distribucija, poikušaću već nešto ili ima da bude:



Operation_Upshot-Knothole_-_Badger_001.jpg
Ubuntu je vise bio kao primer, podrzavaju i druge distribucije UEFI. Ako vec imas neki distro u planu, moguce je da i on podrzava UEFI.
Cak i Slackware ima podrsku za UEFI .
 

Back
Top