Quantcast

Nezarazne bolesti?

Protektor

Aktivan član
Poruka
1.121
Nije ideja već dugogodišnja praksa Zavoda za javno zdravlje propisana po zakonu.To se radi od kad znam za sebe ali ne znam procedure i kakva je prijavnica ako je mogu nazvati a postoji to znam 100%.

pikax

Poznat
Poruka
9.553
Za 12 godina staza nisam cula da se NEzarazne bolesti prijavljuju,mi prijavljujemo samo zarazne bolesti i to je jedino logicno,odakle vam ta ideja?
Definitivno ne znam šta da ti kažem, sa 12 godina staža bi trebalo da si upoznata sa procedurama u zdravstvu i značaju prijavljivanja hroničnih nezaraznih bolesti.

pikax

Poznat
Poruka
9.553
Može li mi neko pojasniti kakav je to sistem prijavljivanja nezaraznih bolesti i čemu služi konkretno?
Tražio svuda po netu ali samo piše o bolestima o postupku ništa.
Najčešće masovne hronične nezarazne bolesti koje se prijavljuju jesu maligniteti,šećerna bolest i akutni koronarni sindrom. Popunjavaju se određeni obrasci koji se proslede službi epidemiologije radi praćenja ( pre svega u statističkom smislu) sa krajnjim ciljem da se podstakne preventivni rad u zdravstvu. U idealnim uslovima.

***Saint***

Buduća legenda
Poruka
33.302
hm... i kako preventivno možeš da deluješ statistikom na nekoga ko voli solarijum više nego leba da jede, recimo? :huh:
ili da sprečiš šećernu bolest tako što ćeš da prijaviš svoj slučaj? ne razumem. koja je poenta toga? sem da se prati broj obolelih?

pikax

Poznat
Poruka
9.553
hm... i kako preventivno možeš da deluješ statistikom na nekoga ko voli solarijum više nego leba da jede, recimo? :huh:
ili da sprečiš šećernu bolest tako što ćeš da prijaviš svoj slučaj? ne razumem. koja je poenta toga? sem da se prati broj obolelih?
Koja je poenta samo praćenja nečega ? Razmisli..
Prvog informišeš o posledicama, a direktno recimo deluješ na drugog ko se dvoumi da li će leba da jede ili će ići u solarijum. Povećani broj znači da je preventiva zakazala.Povećaš broj preventivnih akcija. Znaš li šta je preventiva ?

***Saint***

Buduća legenda
Poruka
33.302
Koja je poenta samo praćenja nečega ? Razmisli..
Prvog informišeš o posledicama, a direktno recimo deluješ na drugog ko se dvoumi da li će leba da jede ili će ići u solarijum. Povećani broj znači da je preventiva zakazala.Povećaš broj preventivnih akcija. Znaš li šta je preventiva ?
znam šta je preventiva, zato te i pitam. kako ćeš nekome ko je zdrav da uradiš preventivu šećerne bolesti recimo?

pikax

Poznat
Poruka
9.553
znam šta je preventiva, zato te i pitam. kako ćeš nekome ko je zdrav da uradiš preventivu šećerne bolesti recimo?
tako što popuni anketu, uradiš mu procenu rizika za tu bolest ( recimo ako je gojazan ili u njegovoj porodici ima obolelih od šećerne bolesti - roditelji, braća,sestre, babe,dede ili ne praktikuje da je dovoljno fizički aktivan ili ima loše navike u ishrani) i na osnovu toga odrediš koliko često i kakvu vrstu kontrola da radi periodično.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.