Neuro lingvističko programiranje

RužnaKoLopov

Buduća legenda
Moderator
Poruka
35.617
Neurolingvističko programiranje (NLP) je pristup u komunikaciji, osobnom razvoju i psihoterapiji koji su stvorili Richard Bandler i John Grinder u Kaliforniji, SAD, sedamdesetih godina 20. stoljeća. Njegovi tvorci tvrde da postoji veza između neuroloških procesa (“neuro”), jezika (“lingvistički”) i obrazaca ponašanja naučenih kroz iskustvo (“programiranje”) te da oni mogu biti promijenjeni kako bi se postigli određeni ciljevi u životu. Bandler i Grinder tvrde da vještine iznimnih ljudi mogu biti “kopirane” pomoću metodologije NLP i da te vještine može steći svatko. Također, tvrde da NLP može tretirati probleme kao što su fobije, depresija, poremećaji navika, psihosomatske bolesti, kratkovidnost, alergije, prehlade i poremećaji učenja. Međutim, znanstvena zajednica smatra NLP pseudoznanstvenom disciplinom s obzirom na nedostatak znanstvenih dokaza koji podržavaju njegove tvrdnje.

Kritički stavovi o neurolingvističkom programiranju mogu varirati u zavisnosti od perspektive pojedinca ili grupe. Neki kritičari tvrde da NLP nema dovoljno naučne osnove i da su neke od njegovih tehnika pseudonaučne prirode. Drugi mogu osporavati efikasnost NLP tehnika u postizanju dugoročnih promena u ponašanju ili emocionalnom stanju.

Pozitivne stavke u NLP-u

Pozitivne stavke u NLP-u predstavljaju suprotnost kritičkim stavkama. To su konstruktivni obrasci mišljenja, emocija i ponašanja koji podržavaju osobu u ostvarivanju njenih ciljeva i želja. Fokusiranje na pozitivne stavke omogućava pojedincu da ojača svoje resurse, motivaciju i samopouzdanje kako bi lakše postigao željene rezultate.

U suštini, NLP pruža alate i tehnike za razumevanje i promenu mentalnih procesa koji utiču na naše ponašanje, omogućavajući nam da poboljšamo komunikaciju sa sobom i drugima, prevaziđemo ograničavajuće obrasce i ostvarimo lični razvoj.

(Pitala sam vjestacku pamet :lol: )
—————

Kakvo je vaše mišljenje ? Da li smatrate da je korisno čekirati “razgovor” sa NLP Trenerom ?

IMG_9217.png

problem je što to nije bolji smer za onog kime manipulišeš...cela ideja NLP je da koristiš trikove da navedeš nekog na ponašanje i odluke koje su u tvom a ne njegovom interesu...to je nemoralno...
Shvatila sam to kao -----> da to znači da uz pomoć NLP-a možem postati bolje ja

Na primer, ako sam osoba koja se vrlo brzo uznemiri, mogu da potražim uzrok uz pomoć trenera i dobijem trikove koje mogu da koristim da postanem smirenija i opuštenija

nisam to shvatila kao sredstvo manipulacije drugih jer druga strana treba aktivno da pristane/upusti se na to inače nema efekta

Ne mislim da je ova psihoterapija manipulacija. Možda će jednog dana postati jedna od psihoterapija koju će koristiti veći broj psihoterapeuta i psihijatara.

problem je što to nije bolji smer za onog kime manipulišeš...cela ideja NLP je da koristiš trikove da navedeš nekog na ponašanje i odluke koje su u tvom a ne njegovom interesu...to je nemoralno...

Onda bi to isto moglo da se kaže i za kognitivno-bihevorijalnu terapiju KBT jer mi se čini da je slična NLP-u.

Kakvo je vaše mišljenje ? Da li smatrate da je korisno čekirati “razgovor” sa NLP Trenerom ?

Nikada nisam išla na psihoterapiju, ukoliko izuzmem KBT koju sam radila davnih dana sa psihijatrom.

Ukoliko bih znala da će pomoći onima koji imaju PTSP išla bih...ali nekako ne verujem da pomaže kod PTSP-a.

Ne mislim da je ova psihoterapija manipulacija. Možda će jednog dana postati jedna od psihoterapija koju će koristiti veći broj psihoterapeuta i psihijatara.

Onda bi to isto moglo da se kaže i za kognitivno-bihevorijalnu terapiju KBT jer mi se čini da je slična NLP-u.

Nikada nisam išla na psihoterapiju, ukoliko izuzmem KBT koju sam radila davnih dana sa psihijatrom.

Ukoliko bih znala da će pomoći onima koji imaju PTSP išla bih...ali nekako ne verujem da pomaže kod PTSP-a.
koliko znam NLP nije psihoterapija...to je umetnost korišćenja određenih reči radi izazivanja željenih efekata kod slušaoca...može da se poveže sa hipnozom pre nego sa psihijatrijom...trgovci vole ta sranja a nijedan pravi psihoterapeut se ne bavi time...

kognitivno bihejvoralna psihoterapija je nešto sasvim drugo...tu se preispituju uverenja koja čovek ima kroz ispisivanje štetnih stavova i uverenja i njihovo opovrgavanje logikom... NLP je manipulacija tuđih emocija, kognitivno bihejvoralna terapija je promena sopstvenih uverenja da budu racionalnija

nisam sigurna ako idem logikom mislim da mozhe biti vredno pokushati

ako sam iskrena imam jednog u prijateljima na FB iako se ne poznajemo, pocheo mi je krasti slike uz to nudi 90 minuta razgovora kod njega u praksi

Pisao mi je jedno vrijeme preko mesindzera

Uglavnom i to me jako nervira

Krade mi slike

Ovo je moja slika koju sam uslikala u Štrasburgu

IMG_9227.jpeg

IMG_9225.jpeg

Ovo je on iskoristio za njegovu objavu

Ali sto me tek razljutilo je ovo

IMG_9226.jpeg

Copyright autorsko pravo

A moja slika

Sad se mislim da odem na to 90 minuta i da ga pitam zašto krade tudje slike

NLP "trener" koji se služi nečasnim radnjama? Nemoguće.

Imam brata koji je poklonio lepe pare nekoj napirlitanoj i iskeženoj da ga trenira. Celog života je bio zaluđenik oko svega pa tako i oko ovoga sad, iako vidi da tom plastičnom i izveštačenom pozitivnošću iritira sve oko sebe, dok se u suštini nimalo nije promenio i jednako brzo i lako ga iznerviraju deca kao i pre tog "kursa" koji je kao položio. Imam i tetku koja je isti "kurs" završila. Jednom prilikom govoreći o svojoj ćerki Neli (puno ime Danijela), zastade pa s šeretskim osmehom spomenu kako je rekla sebi da rečenice započinje sa "da" umesto "ne", zato neće govoriti više "Nela" već "Danijela". :roll:

I tako brat glumi max pozitivu gde god se pojavi dok se s roditeljima za sekund posvađa na krv i nož, a tetku jadnu i naivnu umalo nisu opelješili pre 10 godina neki prevaranti s piramidalnom šemom za dobre pare. Srećom pa im je prevara pukla pre nego što su izvukli kintu od tetke. Pitanje je koliko će trajati i ova prevara zvana NLP i koliko će para razni pozitivni i iskezečeni šarlatani ljudima izbiti iz džepova.

Back