Nešto veoma čudno

JAGGE®™

Zainteresovan član
Poruka
274
Donedavno sam koristio WIFI internet od par operatera i to je trajalo godinama unazad. Iskreno, nikada nisam imao problema sa tom vrstom interneta, mada je brzina koju ti operateri nudili bila skromna za današnje vreme. Živim u mestu u kome nisam imao mnogo mogućnosti da biram, tako da je bilo bukvalno rečeno baš ono "daj šta daš".
U svakom slučaju, pomenuta brzina bila je dovoljna za nesmetan rad interneta za ono klasično pretraživanje, slušanje muzike, gledanje filmova i slično. Internet je bio spor u smislu download-a, koji se kretao maksimalno do 300 - 350kb/s.
Pre nekih 4 meseca, kroz mesto u kom živim "prošao" je optički kabal Supernove. U ponudi je bilo osim nekoliko paketa tv-a i dva ili tri paketa interneta. Većina mojih sugrađana se opredelola za tv paket od 200+ tv kanala i internetom do 60mb/s. U odnosu na predhodno pomenuti WIFI, ovo je za nas bilo nešto nezamisivo, nešto kao premija.
I da budem iskren, supernova kao operater je u potpunosti ispoštovao onaj deo ugovora koji je do njega. Svi tv kanali u 200+ paketu su sa fenomenalnom slikom, ali i zvukom. Ništa lošije nego što je recimo kablovska u Švajcarskoj koju sam igrom slučaja jedno vreme koristio. Što se tiče interneta, od onih obećanih do 60mb/s, brzina donloada sek kreće nikad manje, pa i u udarnim večernjim terminima od 58, 59 pa i svih 60 mb/s.
Za nas koji smo navikli na onih 300 i nešto kb/s ovo je prava premija. No, kao što ništa nije idealno, tako i ovde ima nedostataka za koje ne postoji rešenje.
O čemu se zapravo radi?
Sa novim sistemom na PC-u internet funkcioniše fenomenalno. No, kako vreme prolazi i kako sistem "zastareva", počinju i problemi sa internetom.
Ne, ne radi se o brzini. Brzina je i dalje ok ukoliko čovek uspe da se konektuje. Kao što se vidi u poslednjoj rečenici, u pitanju je konektovanje. Naime, konektovanje, kao konektovanje je automatsko, pokazatelj u donjem desnom uglu ukazuje da je računar povezan sa internetom (ne postoji nikakav žuti ili crveni znak preko znaka koji označava internet), ali otvaranje stranica je svakim novim danom sve sporije i sporije. I to mučenje oko otvaranja veb prozora ume potrajati čak i do dvadesetak minuta. Refleš za reflešom, kržna stelica se minutima bezuspešno okreće, no veb stranice nema. Pokušao sam povećanjem memorije na kompjuteru, no ne pomaže. Pokušao sam brisanjem istorije, no i to je badava. Nije ni do računara, jer ih imam par i to se događa na oba. Da stvar bude gora, pomislio sam da mi je na kompjuteru (socket 1150) novije generacije otišao lan konektor, pa sam taj kompjuter prodao daleko ispod cene. Istina ta konfiguracija me je u svemu odlično služila, ali eto zbog interneta sam je bukvalno poklonio. A i nije bilo nešto jeftino (ploča : Gigabyte G1 Z97 Sniper, Procesor : neki intel I5, memorija 2x8GB DDR3, i da ne nabrajam, jer sam napomenuo ono najbitnije).
Bilo je što je bilo, kupio sam novu, još jaču konfiguraciju, no problemi su ostali isti. Na kraju sam zaključio da računar nema nikakve veze sa problemom koji me muči. Iskreno, ne znam da li je zbog sistema ili zbog modema od kablovskog interneta. Već sam napomenuo da su na WIFI mrežama svi računari normalno funkcionisali, a da na kablovskom internetu, posle nekog vremena od podizanja sistema web stranice postaju nedostupne.
Zaboravio sam da napomenem da posle tih dvadesetak minuta mučenja, kada se konačno prva stranica otvori, otvaranje svih drugih stranica postaje normalno. Otvaraju se brzo i lako i tako sve do isključivanja računara.
Konsultovao sam se sa mnogim ljudima koji se bave ovom tematikom, no i oni kao i ja kažu da se nečim sličnim nisu sreli i da ne znaju kako se ovaj problem može rešiti.
Iskreno se nadam da će ovaj tekst koji je zaista malo predugačak, ali to je iz razloga što sam se trudio da što bolje opišem svaki detalj, jer možda može biti bitan, pročitati neko ko se u teoriji ili u praksi sretao sa ovim problemom i da će mi pomoći tako što će mi dati savet šta da radim sa ovim "internet duhovima"?
Unapred sam Vam zahvalan.

jolemisa

Elita
Poruka
17.846
treba da instaliras CCleaner i da povremeno sa njim brises kolacice sa raznihsajtova,jer na mnogim sajtovima se nude kolacici(Cookies).iako ih ne prihvatis,oni se filtriraju u pretrazivac i koce ga.zato povremeno kad osetis tako kocenje,preskeniraj sa ovim programom i ocisti/https://www.softpedia.com/get/Security/Secure-cleaning/CCleaner.shtml.Ako nije do toga kontaktiraj Supernovu.za beograd je roj kontakta 19911,ako pripadas Beogradskom okrugu,ako ne izadji na njihov sajt pa pronadji koji je kontakt za tvoje podrucje.Moguce je da vrse jos neke radove oko tebe,pa dolazi do tih problema.Ipak pozovi i pitaj.

JAGGE®™

Zainteresovan član
Poruka
274
Imam instaliran cclener. Pokušao sam sa njim, no džaba. Brisanje istirije cclenerom jednostavno ne pomaže, a ni resetovanje modema od moje strane takodje ne pomaže. Jedino da pozovem 19911, pa da pokušaju oni iz Beograda.

jolemisa

Elita
Poruka
17.846
Imam instaliran cclener. Pokušao sam sa njim, no džaba. Brisanje istirije cclenerom jednostavno ne pomaže, a ni resetovanje modema od moje strane takodje ne pomaže. Jedino da pozovem 19911, pa da pokušaju oni iz Beograda.
Zovi ih i kazi da si sve radio sa modemom i reset i gasenje.Onda ce oni to resetovati kod njih.Ako nisi nikad zvao Call Centar,nemoj se zacuditi ako se prvo jave i kazu da negde u nekom okrugu ima problema,pa posle se javi call centar.Zovi preko fiksnog,ako ga imas,jer moze se desiti da malo sacekas da se javi operater.

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.