Quantcast

Nesto ne stima sa geologijom

Ројалиста

Poznat
Moderator
Poruka
8.254
Kazu da je kolorado kanjon nastao tako stoje rekica vekovima krnila i urezala taj kanjon. E sad ako je to istina kako reka Nil ili Amazon nisu urezale jos veci kanjon? A tamo ni nema nikakvog kanjona
Знам да је Мирољуб Петровић говорио о том феномену, па ако ово питање није проистекло из једног од његових предавања, онда би се у истим могао потражити одговор на ту тему. :)

Poruka
60.356
Kazu da je kolorado kanjon nastao tako stoje rekica vekovima krnila i urezala taj kanjon. E sad ako je to istina kako reka Nil ili Amazon nisu urezale jos veci kanjon? A tamo ni nema nikakvog kanjona
Rekica Kolorado nije oduvek bila rekica, kao što je i ovde gde ja živim bilo Panonsko more, a Berlin, London, Moskva&mnogo toga bilo je pod 1km+ debelim slojem leda.
I Britanija je imala kopnenu vezu s Evropom sve do kraja poslednjeg ledenog doba, dok Amazon, Kongo, Hoаng Ho, Misisipi i druge reke nikada i nisu mogle urezati klisuru(sem u gornjem toku) jer su spore ravničarske reke veoma širokog korita.

Poslednja izmena:

markons82

Veoma poznat
Poruka
14.668
Nije vekovima vec milenijumima, par miliona godina mislim da je u pitanju. A bitan je sastav stena, nisi to ucio na casovima. I kanjom reke Morace je tako izdubljen a vidi cuda dunav nije napravio kanjon :)

Poruka
3.978
Nije vekovima vec milenijumima, par miliona godina mislim da je u pitanju. A bitan je sastav stena, nisi to ucio na casovima. I kanjom reke Morace je tako izdubljen a vidi cuda dunav nije napravio kanjon :)
A sta ta rekica koja prolazi kroz kolorado je starija od Nila? A od kad je rekica , mislim kad je prestala da bude velika reka, veca od Nila? Znaci nauka zna tacandatum rodjenja reka na svetu? Ok kad je rodjen Nil, obzirom da kazes da je mladji od rekice kolorado? A kad je rodjen Dunav?

Arkania

Poznat
Poruka
9.075
Cuo sam jednu ,,teoriju`` da je tak kanjon i druge vece napravilo elektricno praznjenje (citaj grom),kada je planeta koja sad cini saturnove prstene prolazila pored zemlje.
Ali ovo deluje glupo.
Inace i planina u Vojvodini,Fruska Gora je u stvari bila ostrvo u Panonskom moru.

blooser

Poznat
Poruka
9.935
BIla je emisija na Nat Geo ili History ili tako negde, ustanovili su da su izgleda sve te velike pukotine nastale jako brzo i snaznim protocima vode. Necu sada da generalisem, ali se secam da su ustanovili za neka napustena korita koja su nastala nestankom lednickih jezera koja su se izlila i napravila pravu pustos putem kojim se voda slivala.

Dakle postoji tu jedno veliko ? u geologiji, to je tacno.

Ima jos primera gde se stare geoloske teorije ne poklapaju sa novim otkricima, ali to prilicno rusi sliku sveta koju smo imali od pre, pa se to izgleda oprezno prihvata...

pirox

Domaćin
Poruka
3.477
Nije to reka pravila kao što i tebi to postalo sumnjivo.Po celom svetu teku reke po mnogo mekšem koritu pa ne prave Kanjone.
Ako uporedimo pejzaš Kanjona,primetit ćemo da vrlo liči dnu okeana.Jer ovakve Kanjone uprano nalazimo na najdubljim mestima okeana. Površina današnjeg Kolorada je nekada bio dno okeana.Usled promena polova,došlo je do dizanja i spuštanja okromnih masa na planeti,tako da je ono što je bila površina u ono vreme postalo dno okeana,a dno okeana u ono vreme danas je površina. Te izvajane stene su nastale od sedimenata kroz dugi period. Taj sediment se taložio veoma polako, sa stopom od nekoliko milimetara na hiljadu godina. I tokom više miliona godina nataloženi su veliki slojevi sedimenata, debeli preko 1500 metara, koji su očvrsli i formirali čvrstu stenu. A formacija je nastala usled podvodnih vodenih tokova koji su uticali na taloženje sedimenata i formiranja oblika visokih stena. Takođe, vidimo da su debeli slojevi stena Kanjona Kolorado plastično savijeni.Stene se u prirodi talože na sličan način kao i beton.

ljuta_mamba

Iskusan
Poruka
6.762
dobro,da pitam..jeste da nije o koloradu...ali,slicno je...gde je i kada,nestalo panonsko more??? nekom logikom stvari,racunam da je preslo,tamo gde je sada crno...ali,kako i zasto...kojim putem? nije se zemlja nagnula,pa najednom sva ta voda otisla tamo,

pirox

Domaćin
Poruka
3.477
Dobra ti je logika. Panonsko more postojao pre oko 30 miliona godina a nestalo pre oko 600.000 godina.Panonsko je more bio aliv Paratetisa, koji je činio deo velikog praokeana.Na teritoriji današnje Vojvodine Panonsko more bio dubok i do 1000 metara.Pošto je zemlja pre promena polova bila drugačije nagnuta,na ovim prostorima vladala mediteranska topla klima.Otuda toliko fosila mediteranskih bilja i životinja.Zato je ovaj prostor i bogat naftom i ugljem.Posle promena polova došlo do promene ose zemlje koje su rezultirale dizanje i spuštanje ogromne mase na zemllji i forimiranje slike zemlje i okeana kao što danas vidimo i nije bio pošteđen ni ovaj prostor pa se dno Panonskog mora na Balkanu kao i u Americi u Koloradu se izdiglo.Panonsko more se odlio u Crno more,polako se isušio i ostale samo močvare na ovim teritorijama koje su od pre 200-300 godina intenzivno isušivane da bi pravili plodno zemljište za obradu.

Poslednja izmena:

markons82

Veoma poznat
Poruka
14.668
A sta ta rekica koja prolazi kroz kolorado je starija od Nila? A od kad je rekica , mislim kad je prestala da bude velika reka, veca od Nila? Znaci nauka zna tacandatum rodjenja reka na svetu? Ok kad je rodjen Nil, obzirom da kazes da je mladji od rekice kolorado? A kad je rodjen Dunav?
Recica nije uvek bila recica a ti ocigledno nemas predstavu o vermenu. Znas li ti covece koliko je milion godina? Ostavi da ti tece voda iz slavine na neku krcnjacku ili sedimentnu stenu jedno godinu dana pa se vrati...Gde sam ja napisao godiste reke leba ti? Ti ocigledno nisi sposoban da razumes. I opet kakve veze ima Nil?

Uzgred, reka Kolorado ti je dugacka preko 2000km, gde je tu tebi recica?

Poslednja izmena:

ljuta_mamba

Iskusan
Poruka
6.762
Dobra ti je logika. Panonsko more postojao pre oko 30 miliona godina a nestalo pre oko 600.000 godina.Panonsko je more bio aliv Paratetisa, koji je činio deo velikog praokeana.Na teritoriji današnje Vojvodine Panonsko more bio dubok i do 1000 metara.Pošto je zemlja pre promena polova bila drugačije nagnuta,na ovim prostorima vladala mediteranska topla klima.Otuda toliko fosila mediteranskih bilja i životinja.Zato je ovaj prostor i bogat naftom i ugljem.Posle promena polova došlo do promene ose zemlje koje su rezultirale dizanje i spuštanje ogromne mase na zemllji i forimiranje slike zemlje i okeana kao što danas vidimo i nije bio pošteđen ni ovaj prostor pa se dno Panonskog mora na Balkanu kao i u Americi u Koloradu se izdiglo.Panonsko more se odlio u Crno more,polako se isušio i ostale samo močvare na ovim teritorijama koje su od pre 200-300 godina intenzivno isušivane da bi pravili plodno zemljište za obradu.
znaci promena polova zemlje....ali,prica se da ce uskoro ponovo polovi da se menjaju...i pritom se kaze,da je to normalan fenomen...dali to slkuzi samo za smirivanje raje?

jeli to taj smak sveta 2012? mislim,ukoliko je tacno,da je zemlji pocelo da se menja magnetno polje...a bojim se dfa oni dogadjaji sa pticama i kitovima govore pomalo o tome

pirox

Domaćin
Poruka
3.477
znaci promena polova zemlje....ali,prica se da ce uskoro ponovo polovi da se menjaju...i pritom se kaze,da je to normalan fenomen...dali to slkuzi samo za smirivanje raje?

jeli to taj smak sveta 2012? mislim,ukoliko je tacno,da je zemlji pocelo da se menja magnetno polje...a bojim se dfa oni dogadjaji sa pticama i kitovima govore pomalo o tome
Zemljotresi u Čileu,Japanu,misteriozno uginuće kitova i ptica, još više zemljotresa, poplava i drugih prirodnih katastrofa, što je, sve zajedno – tek uvod u ono pravo – pomeranje Zemljine ose. U Bibliji se govori da će pred kraj biti mnogo znakova na nebu i zemlji u što smo upravo svedoci. Takođe Isus rekao da u te dane neće ostati kamen na kamen i da će čovečanstvo doživeti najveću katastrofu u svojoj istoriji,što svedoči upravo o potresima i pomeranjima tla i ogromnih masa na površini planete koje neće ostaviti kamen na kamen.Za zemlju je to normalna pojava,ali ne i za ljude.

Magnetno polje od fizičkih polova znatno odstupa i ogromnom brzinom nastavlja svoje pomeranje.Svake godine magnetno polje zemlje se pomera između 55 i 60 kilometara i sada je toliko nagnuto da je došlo do kritične tačke gde vrlo lako može za tren da se obrne.

OUTLET

Aktivan član
Poruka
1.174
BIla je emisija na Nat Geo ili History ili tako negde, ustanovili su da su izgleda sve te velike pukotine nastale jako brzo i snaznim protocima vode. Necu sada da generalisem, ali se secam da su ustanovili za neka napustena korita koja su nastala nestankom lednickih jezera koja su se izlila i napravila pravu pustos putem kojim se voda slivala.

Dakle postoji tu jedno veliko ? u geologiji, to je tacno.

Ima jos primera gde se stare geoloske teorije ne poklapaju sa novim otkricima, ali to prilicno rusi sliku sveta koju smo imali od pre, pa se to izgleda oprezno prihvata...
da, i ja sam davno gledao emisiju koja je objasnjavala teoriju o tome da je kanjon nastao popustanjem brane iz ogromnih jezera plus ako se tome doda rastresito tlo eto ti kanjona. jedan od glavnih dokaza na kojem je bazirana teorija su krateri koji se nalaze u kanjonu a nastajali su tako sto voda naidje na prepreku u vidu stene i tako okomito pravi vir koji stvara krater na odredjenoj udaljenosti od stene..

OUTLET

Aktivan član
Poruka
1.174

pirox

Domaćin
Poruka
3.477
da, i ja sam davno gledao emisiju koja je objasnjavala teoriju o tome da je kanjon nastao popustanjem brane iz ogromnih jezera plus ako se tome doda rastresito tlo eto ti kanjona. jedan od glavnih dokaza na kojem je bazirana teorija su krateri koji se nalaze u kanjonu a nastajali su tako sto voda naidje na prepreku u vidu stene i tako okomito pravi vir koji stvara krater na odredjenoj udaljenosti od stene..
A kako ondak nastali drugi kanjoni pre svega podvodni kanjoni kao onaj najpoznatji podvodni kanjon Kaikoura.Ispod vode niti mogla da bude brana niti može da ima reke?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.