Nešto je trulo u zdravstvu Srbije

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Zdravstvo u Srbiji je tokom proteklih desetak godina doživelo vidan napredak. Ipak, redovi kod lekara, kao i liste čekanja za pojedine preglede i operacije, i dalje su dugački.




Suština problema je što reforma zdravstva nije još uvek temeljno sprovedena, i što je sistem još uvek birokratizovan, kaže za Dojče vele direktorka Lekarske komore Srbije, doktorka Tatjana Radosavljević. Ključna razlika koju Komora ima u odnosu na Ministarstvo zdravlja odnosi se na mesto i ulogu privatnog sektora u sistemu zdravstvene zaštite:



„Mi se zalažemo za izjednačavanje državnog i privatnog zdravstva, odnosno za ulazak privatnog sektora u sistem zdravstvenog osiguranja, to jest u Fond zdravstvenog osiguranja. Konkretno, zalažemo se da pod određenim uslovima, zavisno od tehničke i stručne opremljenosti, određeni broj privatnih ordinacija i bolnica uđe u sistem plaćanja preko Fonda, odnosno da pacijenti mogu da dolaze kod tih kolega sa zdravstvenom knjižicom.“



Iluzija o besplatnom zdravstvu



Kupljeno je dosta novih medicinskih aparata, sređen veliki broj bolnica i zdravstvenih ustanova, ali redovi za preglede se ne smanjuju.

Oko 3.000 lekara je zaposleno u 1.670 privatnih ordinacija i klinika. Procenjuje se da nekih svega 5 procenata građana koristi usluge privatnog sektora. Dr Tatjana Radosavljević ističe da cene u tom sektoru diktira tržište i da su one zavisno od regiona prilagođene kupovnoj moći građana. Ministarstvo zdravlja ne želi da iskoristi taj potencijal, jer želi da sačuva iluziju o besplatnom zdravstvu u Srbiji, koje je to samo na papiru, kaže dr Radosavljević:



„To je pokušaj da se sačuva iluzija o besplatnom zdravstvu, koja potiče iz socijalističkih vremena, uz sve manje mogućnosti da se bilo šta izfinansira, i uz teško odbijanje da bilo šta iz privatnog sektora uđe u sistem zdravstvene zaštite. Po meni, ukoliko se bude dešavala prava reforma, i ukoliko dođe do toga da se uključi privatni sektor, najviše će dobiti pacijenti. Jer, konačno će imati pravo na slobodan izbor lekara, a s druge strane to će umnogome smanjiti troškove koje ima zdravstveni sistem.“



Sindikat: Nećemo dozvoliti nasilna otpuštanja



Kompletan zdravstveni sistem broji oko 110.00 ljudi. U okviru pregovora sa MMF-om pojavile su se najave da bi moglo doći do smanjenja broja zaposlenih u zdravstvu. Zoran Ilić, predsednik Granskog sindikata zdravstva i socijalne zaštite „Nezavisnost“ za Dojče vele kaže da viškovi eventualno postoje samo u nemedicinskom delu osoblja:



„Ministarstvo zdravlja, iako je ranije to napominjalo, sada o tome ćuti. Ranije su oni imali podatke da mi imamo, hajde da kažemo prekobrojno, nekih 10 do 15 odsto u tom nemedicinskom delu kadra. A kada bi se to prevelo u brojke, to je nekih 10 do 12.000 ljudi. Kao sindikat nećemo dozvoliti da bude nasilnih otpuštanja, i da se ukoliko se donese neka uredba o višku kadrova, to bude urađeno putem dobrovoljnih otpremnina.“



Zdravstvo se nalazi na trećem mestu po stepenu korupcije u javnim službama. Zoran Ilić kaže da u njihov sindikat već dugo ne stižu prijave građana, i da je glavni razlog za to strah. On smatra da građani moraju slobodno da prijavljuju te slučajeve, jer se samo tako može boriti sa korupcijom. Iz Lekarske komore Srbije poručuju da svi sudski dokazani slučajevi korupcije povlače sa sobom gubitak lekarske licence, ističe Tatjana Radosavljević.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4621016,00.html?maca=ser-Blic Online-2569-xml-mrss

Редови се не смањују пошто већина лекара слабо барата рачунарима и софтвером који је министарство увело.Е сад,да ли је тај софтвер неодговарајући и недорађен или се нико од оних који су продали софтвер не труди да функционише како треба је посебна прича.
Што се тиче приватног здравственог сектора он је још лошији него јавни изузев приватних стоматолошких ординација које заиста функционишу добро.
 
Ma u zdravstvo tek treba da se "zagrebe", a ko zna sta ce jos isplivati ispod povrsine.

Umesto da refundiraju troskove i za privatne klinike i apoteke, oni se stiskaju jer navodno nemaju para, a ovamo nabavljaju skupe kompjutere (softver) na koji lekari nisu navikli.

Mozda bi najbolje bilo da pocnu da otpustaju i lekare, i to po principu - ko ima najvise pacijenata - ostaje.
A plus da se stalno proverava korupcija kod lekara (pa i ostalog osoblja).
 
...nesto mislim...
Sve je privatizovano. To znaci da je sve sto vredi prodato tajkunima. Nasim, belosvetskim, svejedno.
Reformu zdravstva, dakle, ne vrsi pokojni drug tito i samoupravljaci, nego vlasnici krupnog kapitala.
Oni imaju za cilj povecanje kapitala, zaradu, profit. Investirali su i ocekuju zaradu.
Da li ce to biti bolje ili losije za gradjane? Koga briga. Gradjani su samo kolateralna steta.
Sve mere koje vlast preduzima menjaju sistem zdravstva u onom vaznom, profitnom smislu;
ni jedan kapitalista ne boluje od humanosti i altruizma, pelcovani su od malena. Profit nema alternativu.

p.s. male privatne stomatoloske ordinacije rade kao radnje sitnih zanatlija. Svaki se trudi da vrednim i
postenim radom pribavi preporuke i nove musterije.
Dok ih ne proguta jedan veliki. Onda ce biti: svE za jednog - jedan za sve.
 
Poslednja izmena:
Редови се не смањују пошто већина лекара слабо барата рачунарима и софтвером који је министарство увело.Е сад,да ли је тај софтвер неодговарајући и недорађен или се нико од оних који су продали софтвер не труди да функционише како треба је посебна прича.
Што се тиче приватног здравственог сектора он је још лошији него јавни изузев приватних стоматолошких ординација које заиста функционишу добро.

"Ja dvadeset godina radim bez kompjutera i sad da to učim?! Nek' se uče ovi mlađi, oni treba da se dokažu!"
Ovo sam lično čula.

Kad je kadar u pitanju, u zdravstvu bi trebalo otpustiti sve, i onda krenuti od nule.
 
Nije ni cudo kad je bivsa ministarka prosvete (DSS) trazila da se zabrane kompjuteri u skoli. To je ona sto je htela da izbaci Darvinovu teoriju.

Овај ... Колико знам, Милосављевић је министар здравља већ подужи период ... Не лупетај ... По дифолту пљујете по ДСС или неким другим партијама које нису у власти ... Мир
 
Овај ... Колико знам, Милосављевић је министар здравља већ подужи период ... Не лупетај ... По дифолту пљујете по ДСС или неким другим партијама које нису у власти ... Мир

Zdravstvo je katastrofa, bez obzira ko je ministar. U drzavne ustanove idem SAMO po recept, inace ih zaobilazim u sirokom luku. Bolnice su prica za sebe. Bila sam u poseti i videla kako izgleda vecera, solja supe i parce hleba. O sestrama ne vredi pricati. To bih najurila motkom. Prica mi prijateljica iz Svajcarske, koja je bila sa mnom, kako to izgleda tamo. Sestre kupaju svaki dan nepokretne pacijente, moraju da budu nasmejane... A, kod nas... Bila sam u poseti tesko bolesnoj zeni (preminula nekoliko dana kasnije), na koju se, preda mnom, izderavala jedna nafrakana balavica. Tu sam pukla setivsi se slucaja svoje bake, koja je lezala u bolnici pre nekoliko godina (mi smo dolazili tri puta dnevno, hranili je, davali lekove, presvlacili, okretali) . Dobro sam je nabrusila. Zdravstvo je zaista leglo korupcije, nerada i bezobrazluka.
 
Poslednja izmena:
Zdravstvo je katastrofa, bez obzira ko je ministar. U drzavne ustanove idem SAMO po recept, inace ih zaobilazim u sirokom luku. Bolnice su prica za sebe. Bila sam u poseti i videla kako izgleda vecera, solja supe i parce hleba. O sestrama ne vredi pricati. To bih najurila motkom. Prica mi prijateljica iz Svajcarske, koja je bila sa mnom, kako to izgleda tamo. Sestre kupaju svaki dan nepokretne pacijente, moraju da budu nasmejane... A, kod nas... Bila sam u poseti tesko bolesnoj zeni (preminula nekoliko dana kasnije), na koju se, preda mnom, izderavala jedna nafrakana balavica. Tu sam pukla setivsi se slucaja svoje bake, koja je lezala u bolnici pre nekoliko godina (mi smo dolazili tri puta dnevno, hranili je, davali lekove, presvlacili, okretali) . Dobro sam je nabrusila. Zdravstvo je zaista leglo korupcije, nerada i bezobrazluka.

И то опет зависи где ... Није тако по свим болницама, није тако у свим здр. установама ... Генерализујеш, а то не ваља ...
 
Што се тиче приватног здравственог сектора он је још лошији него јавни изузев приватних стоматолошких ординација које заиста функционишу добро.

Стоматолози су одавно приватници, па зато тај сектор функционише пристојно, међутим, запрепашћујуће
су цене (и квалитет услуга) у државном стоматолошком сектору.
Недавно сам отишла до државне установе, у нади да су стоматолошке установе битно повољније, јер ипак су они
на државним јаслама, међутим, запрепастиле су ме и цене и квалитет услуге, а можда сам само имала лошу
срећу и налетела на лошег зубара...

Да, још једна ствар је занимљива и завређује помен овде, наиме, у државним установама лекари не би смели да
вам деле пропагандни материјал, флајер за медицинске препарате, одређених фармацеутских фирми, али то се
увелико ради.
Уколико вам лекар у државној установи уручи такав материјал, обавезно позовите здравствену инспекцију, на
тел. 333-4003.
 
Стоматолози су одавно приватници, па зато тај сектор функционише пристојно, међутим, запрепашћујуће
су цене (и квалитет услуга) у државном стоматолошком сектору.
Недавно сам отишла до државне установе, у нади да су стоматолошке установе битно повољније, јер ипак су они
на државним јаслама, међутим, запрепастиле су ме и цене и квалитет услуге, а можда сам само имала лошу
срећу и налетела на лошег зубара...

Да, још једна ствар је занимљива и завређује помен овде, наиме, у државним установама лекари не би смели да
вам деле пропагандни материјал, флајер за медицинске препарате, одређених фармацеутских фирми, али то се
увелико ради.
Уколико вам лекар у државној установи уручи такав материјал, обавезно позовите здравствену инспекцију, на
тел. 333-4003.

a pa to je poznata pojava , svaki , dobro bas da ne gresim dusu ,verovatno ne svaki ,ali vecina lekara u drzavnim ustanovama , pogotovo opste prakse , a i specijalista ,ima svoje privatne- ordinacije , ultrazvukove , laboratorije , specijalne bolnice , proteticare,magnetne rezonance i slicno ... od kojih dobijaju mesecno neki kesh da im salju pacijente i preporucuju ih kod istih .
 

Да, још једна ствар је занимљива и завређује помен овде, наиме, у државним установама лекари не би смели да
вам деле пропагандни материјал, флајер за медицинске препарате, одређених фармацеутских фирми, али то се
увелико ради.
Уколико вам лекар у државној установи уручи такав материјал, обавезно позовите здравствену инспекцију, на
тел. 333-4003.

verovatno se radi o preporucenom leku, lakse je dati flajer nego pisati sve rukom- vi ne mozete zamisliti koliko su opteretili lekare papirologijom!
 
Zdravstvo u Srbiji je tokom proteklih desetak godina doživelo vidan napredak. Ipak, redovi kod lekara, kao i liste čekanja za pojedine preglede i operacije, i dalje su dugački.

kako je bilo. ovo je super, veruj mi iskusio sam 98 i 99 godine da mi je operacija mnoogo puta odlagana zbog nedostatka materijala za operaciju,. hirurzi vise ne peru rukavice od prosle operacije da bi mogli opet da ih koriste,. Samo, ja sve mislim da su te guzve posledica vrlo lose organizacije, mada, tu je i nedostatak kadrova problem ali.....organizacija je na nuli....
 
kako je bilo. ovo je super, veruj mi iskusio sam 98 i 99 godine da mi je operacija mnoogo puta odlagana zbog nedostatka materijala za operaciju,. hirurzi vise ne peru rukavice od prosle operacije da bi mogli opet da ih koriste,. Samo, ja sve mislim da su te guzve posledica vrlo lose organizacije, mada, tu je i nedostatak kadrova problem ali.....organizacija je na nuli....

Pa moj zet od sestre od strica 3 godine je cekao da ga operisu.......i operisali ga pre neka 4 meseca........a inace operacija je zbog toga sto su ga lekari pre toga unakazili i umalo poslali na onaj svet. I zatim 3 godine nisu mogli da ga operisu .....valjda cekali da im da pare ili sta vec......
 
imam osecaj da su vecina lekara rutineri...izgubili humanost negde uz put....mislim da bi vecina prosla pored umiruceg na ulici i ne bi pomogli kakav hipokrat....kako onda objasniti ponasanje u ambulantama ako ovo nije tacno.....
organizacija rada u ambulantama je van svakog kriterijuma...pa kompjuterizacija imje samo povecala posao....sve rade rucno kao nekad a u kompjuter unose naknadno....umesto da su skenirani kartoni pacijenata u kompjuter,lekar ima uvid izvrsi pregled u kompjuter unosi direktno dijagnozu,terapiju i recept se odstanpa odmah....za pacijente koji su hronicni bolesnici nije potrebno ni da se pisu recepti...uvezati kompjuter sa apotekom i nakon nestanka leka pacijent odlazi direktno u apoteku....medjutim izgleda da nekom odgovara haos...lekare placaju po broju pacijenata...a to sto pacijent hronicar provede 8 sati u cekaonici nije bitno....
 
Ja kao,jos malo pa doktor,nisam preterani optimista kad je u pitanju bliza buducnost u nasem zdravstvu.Mislim da su ipak glavni problem pare.Recimo koliko se kod nas izdvaja po glavi stanovnika za zdravstvo,a koliko u drugim zemljama.Jednostavno ne mogu ni tehnika,ni usluge,ni osoblje,ni ceo sistem da funkcionisu bez (dovoljno) novca.Naravno da se moze puno toga uraditi i bez velikog novca.Takodje mislim da nam je tercijarno zdravstvo na zadovoljavajucem nivou,i to pre svega po strucnosti lekara.Glavni problem je u Domovima zdravlja i Opstim bolnicama,od uslova i tehnike pa do strucnosti.
U privatnom zdravstvu takodje ima svasta,ono je kod nas nastalo kao posledica propasti drzavnog,i danas funkcionise pod okolnostima snalazenja i borbe za opstanak,sto u startu stvara probleme.Svakako da drzavno i privatno zdravstvo treba da se izjednace po svim principima.
Posebna prica je produkcija lekara u zadnjih 20-ak godina.To je ravno tragediji.Mi smo jedna od retkih zemalja koja ima viska lekara,sto je za razvijene zemlje gotovo ne zamislivo.Ljudi su se upisivali na fakultete kao da idu na pijacu,bez ikakve kontrole i plana.Tako da danas came na birou ili rade nesto drugo,a s druge strane u dosta oblasti ima potrebe za novim kadrom.....
 

Back
Top