Nervoza i apetit

Dionizija

Domaćin
Poruka
3.534
Povezanost nervoze i apetita u poslednje vreme se u javnosti vezuje samo za anoreksiju, tj. gubitak zelje za hranom uzrokovano stresnim reakcijama.. al' moze li da ide i u drugom pravcu?

Ja sam licno prisustvovala vise puta obrnutom slucaju kad posle manje svadje, neceg izgovorenog - vishe precutanog, osoba pocnu bukvalno da prozdire hranu.


Meni kad se iznerviram bude muka na samu pomisao na hranu, a ne.. jednostavno imam osecaj ko da mi se zeludac zatvorio i cak i da nesto pojedem ceo dan bih imala osecaj kako mi "stoji u grlu".
 
negde sam pročitala (zato ne trvrdim da je tačno) da samo izuzetno veliki stresovi (smrt, razvod) dovode do gubitka apetita. Svi ostali samo pojačavaju želju za hranom kao utehom jer je očigledno i podsvesno jasno da gubitak nije toliko nenadoknadiv i nenadomestiv (kao u dva pomenuta slučaja).

fala bogu ja za sada sam samo u ovoj drugoj kategoriji
 
Nervoza individualno deluje na pojedince....Kod nekih izaziva gubitak osećaja gladi, dok kod drugih pojačava glad..
Kod mene zavisi od situacije do situacije: nekada u nervozi smažem pola frižidera, a nekada ne mogu da jedem ništa..:neutral:
 
Povezanost nervoze i apetita u poslednje vreme se u javnosti vezuje samo za anoreksiju, tj. gubitak zelje za hranom uzrokovano stresnim reakcijama.. al' moze li da ide i u drugom pravcu?

Ja sam licno prisustvovala vise puta obrnutom slucaju kad posle manje svadje, neceg izgovorenog - vishe precutanog, osoba pocnu bukvalno da prozdire hranu.


Meni kad se iznerviram bude muka na samu pomisao na hranu, a ne.. jednostavno imam osecaj ko da mi se zeludac zatvorio i cak i da nesto pojedem ceo dan bih imala osecaj kako mi "stoji u grlu".
E owaj ja ne jedem wetj danima nisxta :eek:
Da niej da ja imam owo pomenuto gore??
Je znacxi moram da se teram da jedem na silu :lol:
Mada u meku uwek mogu da jedem, ali nema se para xD
 
negde sam pročitala (zato ne trvrdim da je tačno) da samo izuzetno veliki stresovi (smrt, razvod) dovode do gubitka apetita. Svi ostali samo pojačavaju želju za hranom kao utehom jer je očigledno i podsvesno jasno da gubitak nije toliko nenadoknadiv i nenadomestiv (kao u dva pomenuta slučaja).

fala bogu ja za sada sam samo u ovoj drugoj kategoriji
Yeb0te ja sam u prw0j kateg0riji z:D Z:D
Znacxi uopsxte nisam zadjudjen. Pa ja sam i umr0 realn0 :hahaha:
 
Ja se uvek bolje osecam kad ne jedem..dal zato sto nemam vremena il kao ovih dana kad me treso neki stomacni grip il sta 1 dan..onda lepo polako neke kifle i jogurt..pa barena hrana..creva ko da pevaju..sredi se stolica..vratih se na normalnu kilazu..a pre toga na svadbi ceo dan krkanje i normalno da mi 3 dana posle toga lose..poznati su mi slucajevi da se ugoje na nervnoj bazi..sva sreca meni se desava obrnuto
 
Ja se uvek bolje osecam kad ne jedem..dal zato sto nemam vremena il kao ovih dana kad me treso neki stomacni grip il sta 1 dan..onda lepo polako neke kifle i jogurt..pa barena hrana..creva ko da pevaju..sredi se stolica..vratih se na normalnu kilazu..a pre toga na svadbi ceo dan krkanje i normalno da mi 3 dana posle toga lose..poznati su mi slucajevi da se ugoje na nervnoj bazi..sva sreca meni se desava obrnuto
Menit rener rekao da je to jako nezdrawo. Ida bi trebalo swaki dan 5 obroka.. Mada nema sanse, ja ne mogu da jedem wishe uopste :D.
Wetj 2 nedelje jedem u fazonu jedan odbrok, i bude uwek oko 200 g mesa kuwanog ako i toliko :d
 
Ja se uvek bolje osecam kad ne jedem..dal zato sto nemam vremena il kao ovih dana kad me treso neki stomacni grip il sta 1 dan..onda lepo polako neke kifle i jogurt..pa barena hrana..creva ko da pevaju..sredi se stolica..vratih se na normalnu kilazu..a pre toga na svadbi ceo dan krkanje i normalno da mi 3 dana posle toga lose..poznati su mi slucajevi da se ugoje na nervnoj bazi..sva sreca meni se desava obrnuto

Ja nikad ne večeravam...i mnogo se bolje osećam....:)
 
Menit rener rekao da je to jako nezdrawo. Ida bi trebalo swaki dan 5 obroka.. Mada nema sanse, ja ne mogu da jedem wishe uopste :D.
Wetj 2 nedelje jedem u fazonu jedan odbrok, i bude uwek oko 200 g mesa kuwanog ako i toliko :d
Ma naravno jedem ja manje obroke i bitno je ujutru sto pre nesto pojesti da creva prorade..nego sam napravio poredjenje da je bolje ne jesti kad si nervozan nego se prezderavati postopoto grickalicama koje ti se ni ne jedu
Ja nikad ne večeravam...i mnogo se bolje osećam....:)

:ok:to je veoma bitno..kad nesto uvece pojedem aj sto ne mogu da spavam nego sam ujutru vise gladan i mogu vise pojesti
 
Vidim da su se naredjale teme nervoza i apetit, kako smrsati pa i ja svoj problem da stavim...

Mrsavica sam ali nisam neuhranjena niti sam kost i koza ali ce nekima mozda tako zvucati kada procitaju....

Ja ne mogu jesti vishe od tri puta dnevno. U stvari,kad bih pojela tri normalna obroka u toku dana bila bih srecna. Stvar je u tome shto ja u ta tri obroka,ili dva { pre je tako bilo } strpam sve u mene,kao kada biste otisli u Mek i narucili od svega po jedno i sve prozdrali. I onda dugo ne osecam glad,pa drugi put isto tako..I znam da je to od toga shto imam loshe navike,pa sam pokusala da promenim,jer mi je doktorka josh davno rekla da ja treba da jedem 7 puta dnevno ali kad sam pokusala da unosim normalnu { za mene odredjenu } kolicinu hrane onda sam povratila,jer ne mogu,previshe mi je i vec kod cetvrtog puta kad jedem bude mi muka...I sve to ali cesce mi se desavaju situacije kao sinoc, jela sam, i uvece sam osetila iznenadnu glad,sve mi super i odjednom..Muka,pobledela skroz, jako mi se vrti, kad sam uzela da jedem jedva sam mogla nekoliko zalogaja, ali mi je bilo josh vishe muka od toga,pa nisam mogla bash ni da sedim ni stojim jer sam se osecala bash slabo pa sam morala da legnem, a lezala sam gladna,ali da sam stavila zalogaj hrane u usta bilo bi mi josh vishe muka, i osecala sam kao da cu povratiti...a to me je probudilo i ujutru,skoro. Osecala sam se kao Tantal.

Znam da je to tako jer mi je ogranizam navikao na takvu ishranu , pa kad uzimam kolicine koja je za druge ljude normalna organizam nije naviknut i...Ne znam kako da postepeno doziram a da izbegavam da se osecam slabo ili da ne mogu da pojedem jer mi je muka,a gladna sam.


Inace sam veliki zavisnik slatkog, pre cokolade, pa posle slatke palacinke i tako ali sam to svela na minimum i trudim se da to zamenim i da jedem voce, npr. ananas u konzervi to jako volim,ali ne znam kako namestim da bude sedam obroka, i to normalnih,oblinih,zdravih a da mi ne bude muka....

Hvala unapred :)


da napomenem kad imam treninge onda mi se apetit malo poboljsa. Da nadodam da se to jednom,dva put obrok na an pretvorilo u malu kolicinu,pre je bar bilo obilno,a sad nije.
 
Poslednja izmena:
7 obroka je preterivanje, 5 je sasvim dovoljno. Ti se prejedas i zato ti je muka.
Uzmi za dorucak recimo solju mleka sa ovsenim pahuljicama, za uzinu mozes taj ananas, rucak neko meso i povrce, salata, pa uzinaj recimo stanglu cokolade ili nesto slatko sto volis ali u malim kolicinama, onda za veceru mozes neki sendvic (ne ko Amerikanci da natrpas sve i svasta nego neki namaz i preko sunka npr) ili salatu. Od takve ishrane nema sanse da ti bude muka a sasvim ti je dovoljno za jedan dan.
 
Kad god sam nervozna ili u nekom velikom problemu, pod stresom, nema sanse da jedem. I bas sam se oduvek cudila kako ljudi mogu da jedu kad su pod stresom, kao hrana im je nadoknada za to sto se lose osecaju. Ja uzivam u hrani a nema sanse da uzivam u bilo cemu kad sam pod stresom:neutral:
 
Zavisi od jacine stresa. Ukoliko je blazi stres ili iznenadno jako uzbudjenje budi mi apetit (slatko, masno), ali ako je stres dugotrajan ili je u pitanju izuzetno stresna situacija zeludac mi se skupi toliko da ne mogu da vidim hranu.
 
Povezanost nervoze i apetita u poslednje vreme se u javnosti vezuje samo za anoreksiju, tj. gubitak zelje za hranom uzrokovano stresnim reakcijama.. al' moze li da ide i u drugom pravcu?

Ja sam licno prisustvovala vise puta obrnutom slucaju kad posle manje svadje, neceg izgovorenog - vishe precutanog, osoba pocnu bukvalno da prozdire hranu.


Meni kad se iznerviram bude muka na samu pomisao na hranu, a ne.. jednostavno imam osecaj ko da mi se zeludac zatvorio i cak i da nesto pojedem ceo dan bih imala osecaj kako mi "stoji u grlu".


Ja sam upravo jedan od tih tipova .... što sam nervoznija, to sam gladnija i još nikada mi se nije desilo da izgubim apetit. E sad, u čemu je tu fora ne znam ... verovatno bi psihići znali to lepo da objasne ....ali da je istina, istina je.
 
7 obroka je preterivanje, 5 je sasvim dovoljno. Ti se prejedas i zato ti je muka.
Uzmi za dorucak recimo solju mleka sa ovsenim pahuljicama, za uzinu mozes taj ananas, rucak neko meso i povrce, salata, pa uzinaj recimo stanglu cokolade ili nesto slatko sto volis ali u malim kolicinama, onda za veceru mozes neki sendvic (ne ko Amerikanci da natrpas sve i svasta nego neki namaz i preko sunka npr) ili salatu. Od takve ishrane nema sanse da ti bude muka a sasvim ti je dovoljno za jedan dan.

:zag: Hvala! Poslusala sam te,i stvarno je puno pomoglo :)

Jedem nekako umereno,ali sam sad stalno gladna :)
 
Nema na cemu, drago mi je da je pomoglo:ok:

Sto se tice gladi, tih 5 obroka i jeste zato da taman kad osetis glad nesto pojedes, bukvalno na 2-3 sata. E sad mozda ne jedes dovoljno a mozda si samo navikla stomak na ogromne kolicine hrane pa se "prosirio", vremenom ce se vratiti u normalu.
 
anxioznost izaziva preterano odlazenje u wc

a depresija izaziva obicno prezderavanje ali anxioznost i depresija su povezani - obicno ljudi imaju obe stvari.

Ali obicna nervoza kao sto vidim odozgo izaziva samo random nebitne efekte(nebitne jer su kratkotrajni tako da nema smisla mnogo govoriti o tome)
 

Back
Top