Nepotizam i kronizam

Petar BSK

Veoma poznat
Poruka
10.059
Razmisljao sam da li ovi temu da okacim na nekim drugim pdf-ovima ( politika,filozofija),ali ipak sam se opredelio za ovaj. Zanima me pre svega pogled mladjih osoba na ove pojave u Srbiji.

U novinama vec nekoliko dana kruzi prica o atraktivnoj devojci ( koja je u novinama poznata jos vec par godina po vezama sa poznatim licnostima) koja je dobila posao u Ministarstvu inostranih poslova. Sa njenim nikakvim kvalifikacijama ( zavrsen Megadens univerzitet,sto bi rekao Torbica,koji sustinski ne vredi papira na kome je istanpana diploma,i to iz neke leve ekonomije koja nema veze sa diplomatijom) uspela je da upise Diplomatsku akademiju ( pored mase studenata recimo medjunarodnih odnosa sa drzavnog fakulteta),pod sumnjivim okolnostima. Sa svoje nepune 23 godine ceka je svetla buducnost u diplomatiji,mozda postane konzul jednoga dana.

Sa druge strane,studenti drzavnih univerziteta,deru dupe svaki dan. Za sta ??? Sta vi ocekujete u buducnosti ? Kako mislite da se izborite sa maminom,tatinom,strikinom,ujkinom decom koja nemaju 2 daske u glavi ali su na boljem polozaju od vas? Da li ste spremni da cinjenicu da ce neki idiot dobiti poziciju,radno mesto ili bilo sta drugo na osnovu rodno-prijateljskih veza,dok cete ga vi izduvati zato sto ste iz obicnog plebsa. Ili je resenje povuci se u Laponiju,ili Finsku,gde su ljudi daleko prosveceniji od zaostalih Srba .
 
Sa druge strane,studenti drzavnih univerziteta,deru dupe svaki dan. Za sta ??? Sta vi ocekujete u buducnosti ? Kako mislite da se izborite sa maminom,tatinom,strikinom,ujkinom decom koja nemaju 2 daske u glavi ali su na boljem polozaju od vas? Da li ste spremni da cinjenicu da ce neki idiot dobiti poziciju,radno mesto ili bilo sta drugo na osnovu rodno-prijateljskih veza,dok cete ga vi izduvati zato sto ste iz obicnog plebsa.

Zašto bih se očajnički borio za visok položaj u tom i takvom društvu?
Ne očekujem da ću biti na nekom visokom položaju, da ću biti uticajan, moćan, ali očekujem da ću biti izvan onoga što mi smeta i čega se gnušam.
Ako ovakva praksa ostane na snazi i u "moje" vreme, čemu trud i iscrpna borba kad ću, sve i da uspem, samo zameniti jednog pojedinca te i sam postati deo tog sistema po kojem sam do juče pljuvao.
Ne kažem da se ne treba boriti, ali ne za tuđe ideale. Neka nje na svom mestu, verujem da se dobro uklopila.

Da ne tražim sad citate, obavezno pročitati Tvrđavu Meše Selimovića, bez obzira da li ste je čitali i koliko puta.
 
Sta smatras visokim drustvom ? Sta je u Srbiji konkretno visoko drustvo ?
Ja jesam akcenat stavio na znacajne cinovnicke pozicije,ali se nisam tu ogranicio,generalno mislio sam na sve ( slojeve).
Gdjica je samo primer ...
 
Sta smatras visokim drustvom ? Sta je u Srbiji konkretno visoko drustvo ?
Ja jesam akcenat stavio na znacajne cinovnicke pozicije,ali se nisam tu ogranicio,generalno mislio sam na sve ( slojeve).
Gdjica je samo primer ...

Visoko društvo je ono u kome želiš biti. Kao što nismo iste visine, ne bi trebalo ni da nam visina željenog društva bude iste visine.
Njoj visoko, meni previsoko, samim tim mi je i vazduh gust i hladan. Neka meni mog toplijeg, nije nam svima krzno iste debljine.
 
Visoko društvo je ono u kome želiš biti. Kao što nismo iste visine, ne bi trebalo ni da nam visina željenog društva bude iste visine.
Njoj visoko, meni previsoko, samim tim mi je i vazduh gust i hladan. Neka meni mog toplijeg, nije nam svima krzno iste debljine.

Zasto bi se zbog takvih zadovoljio nizim stupnjem ? Mozda kao pojedinac mozes da doprineses drustvu,zasto da ostali (posteni) gradjani budu uskraceni toga zbog idiota ?

- - - - - - - - - -

I onda neko u'vati da me napušava što se spremam za dijasporu.

Diskutovao sam sa profesorom u srednjoj skoli o tome.
Postoje 2 grane imigracije. Gastabajterska i intelektualna. Zasto bi neki intelektualac trpeo svinjarije nekih debila,kada ce ga (mozda) siroko otvorenih ruku docekati negde drugde.
 
Kada imaš većinu idiota, normalno je da će idioti voditi glavnu reč. Ko je kriv pametnima što se ne bune. To je jedini način ovde da se dođe do boljeg položaja, da se izazove neka buna.
Evo, nedavni primer za malu Reu pokazuje da se grupa ljudi može izboriti protiv odluke suda. Za obaranje vlade, međutim, potrebna je neuporedivo veća grupa ljudi, koje trebaš nagovoriti da posle 20+ godina yebade moraju da se još jednom izbore za svoju normalnu egzistenciju.
Na ovom stupnju civilizacijskog razvoja u Srbiji, i da imaš love, osećaćeš se kao da imaš svinjetinu za ručak u Aušvicu. Gde je tu pravda, jednakost?
 
Zasto bi se zbog takvih zadovoljio nizim stupnjem ? Mozda kao pojedinac mozes da doprineses drustvu,zasto da ostali (posteni) gradjani budu uskraceni toga zbog idiota ?

Ne postoji univerzalni niži i viši stupanj, sve je to stvar pojedinca. Istina, u svakom od nas ima volje za moći, ali nije kod svakoga podjednako izražena.
Zato što idioti imaju vlast i može im se, as simple as that. :lol:
 
Sto tebe briga sta drugi rade? I ti bi sebi sredio dobar posao da imas gde.
Gledaj sebe prvo,a ne druge i sta oni rade. Tebi niko nista ne garantuje u ovom zviotu,samo sebi mozes da povecas sanse sa zavrsenim fakultetom,ali ti ne zasluzujes nista s time sto si to zavrsio.
Ti si to zavrsio za sebe,isto kao sto je i ona.
 
Sto tebe briga sta drugi rade? I ti bi sebi sredio dobar posao da imas gde.
Gledaj sebe prvo,a ne druge i sta oni rade. Tebi niko nista ne garantuje u ovom zviotu,samo sebi mozes da povecas sanse sa zavrsenim fakultetom,ali ti ne zasluzujes nista s time sto si to zavrsio.
Ti si to zavrsio za sebe,isto kao sto je i ona.

Pa nije drzavna sluzba privatna,nego postoji radi opsteg dobra,radi naroda.Na takvom polozaju,ne bih zeleo da dodjem nezasluzeno. Ne bih se tako osecao prijatno.
Pa 'zavrsila' za sebe,a radi za drzavu.
A i moja poeta nisu klasne podele. U Rimu magistrati su radili za cast,ne za novac,i sve ostale radnje su bile zabranjene.
Ukratko - kako gledate na to sto ce te se muciti kao magarci ceo zivot,dok je drugima otvoren put ( i oni vas jasu) iako su gori od vas.
 
Po cemu si ti bolji od nje? Batice,ti ucis filozofski fakultet,smer filozofija. Sta ces ti sutra sa time?
Nijedna vlast nikada nije bila dobra i ljudi dolaze na vlast da bi sebi nesto uradili,a ne za drzavu ili za obicnu sirotinju.
U zivotu vlada pricnip kako se ko snadje. NEki ljudi su nasli odmah posao u struci sa mojom skolom,dok neki se spremaju da rade u Gorenju za 20k na liniji. Niko tebi nista ne garantuje,samo kako se snadjes u zivotu.

- - - - - - - - - -

Mozes ti imati koji hoces fakultet,Megatrend,Pravni,Singidunum,Fon,Ekonomski,Jejl,Hardvard,ali rodjo ako tebe nema ko da progura,ti ces raditi kao cistac ulice ili ces biti na birou.
Ja prvi nemam nekog ko ce da me progura,ali kapiram pravila igre.
 
Po cemu si ti bolji od nje? Batice,ti ucis filozofski fakultet,smer filozofija. Sta ces ti sutra sa time?
Nijedna vlast nikada nije bila dobra i ljudi dolaze na vlast da bi sebi nesto uradili,a ne za drzavu ili za obicnu sirotinju.
U zivotu vlada pricnip kako se ko snadje. NEki ljudi su nasli odmah posao u struci sa mojom skolom,dok neki se spremaju da rade u Gorenju za 20k na liniji. Niko tebi nista ne garantuje,samo kako se snadjes u zivotu.

Pogresan smer :D
Pa u redu,pobornik sam toga da se treba snaci i naci sebi posao. Cak i da ti neko nadje posao u odredjenoj sferi,prihvatam. Ali ne prihvatam da te neko ubaci debila pored mnogo sposobnijih ljudi koji came. ( ovo nije moja sfera,tako da nema nista licnog u ovome)...
 
Razmisljao sam da li ovi temu da okacim na nekim drugim pdf-ovima ( politika,filozofija),ali ipak sam se opredelio za ovaj. Zanima me pre svega pogled mladjih osoba na ove pojave u Srbiji.

U novinama vec nekoliko dana kruzi prica o atraktivnoj devojci ( koja je u novinama poznata jos vec par godina po vezama sa poznatim licnostima) koja je dobila posao u Ministarstvu inostranih poslova. Sa njenim nikakvim kvalifikacijama ( zavrsen Megadens univerzitet,sto bi rekao Torbica,koji sustinski ne vredi papira na kome je istanpana diploma,i to iz neke leve ekonomije koja nema veze sa diplomatijom) uspela je da upise Diplomatsku akademiju ( pored mase studenata recimo medjunarodnih odnosa sa drzavnog fakulteta),pod sumnjivim okolnostima. Sa svoje nepune 23 godine ceka je svetla buducnost u diplomatiji,mozda postane konzul jednoga dana.

Sa druge strane,studenti drzavnih univerziteta,deru dupe svaki dan. Za sta ??? Sta vi ocekujete u buducnosti ? Kako mislite da se izborite sa maminom,tatinom,strikinom,ujkinom decom koja nemaju 2 daske u glavi ali su na boljem polozaju od vas? Da li ste spremni da cinjenicu da ce neki idiot dobiti poziciju,radno mesto ili bilo sta drugo na osnovu rodno-prijateljskih veza,dok cete ga vi izduvati zato sto ste iz obicnog plebsa. Ili je resenje povuci se u Laponiju,ili Finsku,gde su ljudi daleko prosveceniji od zaostalih Srba .

Post ti je defetistički, bez ideje i pun zavisti.

Sve to nikako ne bi smelo da bude odlika visoko obrazovanog čoveka jer diploma ne služi da se njom maše i kobojagi nešto dokazuje ( štaviše ne služi ničemu nego u administrativne svrhe) nego bi akademac trebao da zna rešenje ili predlaže nove puteve.

Možda je u u tome i najveći deo problema. U Sbriji mnogi mašu diplomama, neki su grejali stolice ( umesto glave) , neki krevete...a samo retki znaju nešto konkretno i da rade ( bez obzira kome i gde su grejali stolice i krevete ).
A svi redom vole da hejtuju i navijaju da komšijska krava bude kao čivava.
 
Pa u mom uvodnom postu nista ne stoji o mom licnom obrazovanju . Mozda imam samo OS.
Pa resenje je ,kao sto Milorad kaze,zgibnuti odavde.
Nisam ja hejter. Nepotizam/hronizam su opsteprihvacene stvari,samo sto su u Srbiji jako izrazene.
 
A i ovi sa državnih deru dupe, ubili se.... već su bez dermisa ostali, jadni....
Pokrij se po glavi i šuti... ili menjaj nešto van foruma...
Ali naravno da niko neće da se buni, kad devedeset posto njih imaju babe od stričeve tetke u nekoj tamo zabiti... onih deset posto palamudi i samosažaljeva se iako je jedva uspelo da završi srednju školu... naravno najbolje je bilo za Tita, ovi danas ništa ne valjaju... malo mi muka od svih tih priča...
 
Pogresan smer :D
Pa u redu,pobornik sam toga da se treba snaci i naci sebi posao. Cak i da ti neko nadje posao u odredjenoj sferi,prihvatam. Ali ne prihvatam da te neko ubaci debila pored mnogo sposobnijih ljudi koji came. ( ovo nije moja sfera,tako da nema nista licnog u ovome)...

Ok filozofe,a koji bi tebi posao covek mogao dati? Ministra finansija? Diplomate? Racunovodje?
Koji ti posao znas da radis? Ako nista,ovi sa Megatrenda su imali 50 vrsta menadzmenta i znaju barem sefovati,sta ti znas?
Diploma je samo slag na tortu,nesto kao kruna tvog znanja,ali da li ti to znanje stvarno posedujes,to je diskutabilno.
 
Ma ja jos imam ovu i sledecu godinu da ucim. Ako ne nadjem posle posao u struci,lepo cu da se uclanim u stranku,da zavrsim neki zanant, masinski ili jedan koji necu da vam odam koji,da dopisem i steknem kurs i licencu za knjigovodju i racunovodju i da se time bavim i jos imam srednju kao alternativu.
Znaci,ja cu moci da obavljam poslove bankara,u osiguravajucem drustvu,izdavanja el kartica,racunovodja,knjigovodja,sef,administrator i jos cu moci da imam zanat za koji nemam konkurenciju nigde u Zapadnoj Srbiji.
E ovako se pravi prica i buducnost,a ne od vasih neperspektivnih zanimanja.
 
Sa druge strane,studenti drzavnih univerziteta,deru dupe svaki dan. Za sta ??? Sta vi ocekujete u buducnosti ? Kako mislite da se izborite sa maminom,tatinom,strikinom,ujkinom decom koja nemaju 2 daske u glavi ali su na boljem polozaju od vas? Da li ste spremni da cinjenicu da ce neki idiot dobiti poziciju,radno mesto ili bilo sta drugo na osnovu rodno-prijateljskih veza,dok cete ga vi izduvati zato sto ste iz obicnog plebsa. Ili je resenje povuci se u Laponiju,ili Finsku,gde su ljudi daleko prosveceniji od zaostalih Srba

Ako ti je stvarno stalo do moći i pozicije, onda nećeš ni ulaziti u diplomatiju. Poznajem lično nekoliko ljudi koji su manje ili više bili u tome, a dvojicu bivših ambasadora i jednog konzula isto poznajem i družim se sa njihovom decom, i interesantan je utisak svakog od njih da kao ambasador nije imao nikakvu realnu moć, nego samo protokolarnu. Ambasadori su lica koja ispunjavaju protokol, sede na svečanostima, dočekuju raznorazne goste visokog profila, a suštinski nemaju neku posebnu moć. Medjutim, sigurno da treba imati kvalifikacije, i mnogi ljudi su kvalifikovaniji, a ovo sa ovom sponorušom je sramotno.

Zašto bih se očajnički borio za visok položaj u tom i takvom društvu?
Ne očekujem da ću biti na nekom visokom položaju, da ću biti uticajan, moćan, ali očekujem da ću biti izvan onoga što mi smeta i čega se gnušam.

Kako ćeš biti izvan toga čega se gnušaš, kad ne budeš imao šta da jedeš?

Sto tebe briga sta drugi rade? I ti bi sebi sredio dobar posao da imas gde.
Gledaj sebe prvo,a ne druge i sta oni rade. Tebi niko nista ne garantuje u ovom zviotu,samo sebi mozes da povecas sanse sa zavrsenim fakultetom,ali ti ne zasluzujes nista s time sto si to zavrsio.
Ti si to zavrsio za sebe,isto kao sto je i ona.

Čekaj, tebi je normalno da u jednoj državi neko završi levi fakultet, napumpa sise i prešiša kvalifikovanije od sebe na bilo kojoj poziciji? Pa treba da ga bude briga, zato što se u normalnim državama to ne radi na tom nivou. To je znak da je društvo krajnje bolesno, a sama činjenica da neko prihvata to kao normalno, znači da prihvata bolest društva kao normalnu. Nije njegova dužnost kao budućeg intelektualca samo da gleda svoje dupe i kako da napuni svoje džepove. Onda i nije intelektualac, nego se kod nas pojam "intelektualac" naivno i seljački pripisuje nekome ko je završio fakultet i akademski je obrazovan. To je odraz palanačkog seljačizma bolesno ambicioznih roditelja, koji svojoj deci nadenu taj epitet i titulu jer i ne znaju šta termin "intelektualac" znači, a kako bi ih uzdizali na porodičnim proslavama i komšijskim okupljanjima.

Mozes ti imati koji hoces fakultet,Megatrend,Pravni,Singidunum,Fon,Ekonomski ,Jejl,Hardvard,ali rodjo ako tebe nema ko da progura,ti ces raditi kao cistac ulice ili ces biti na birou.
Ja prvi nemam nekog ko ce da me progura,ali kapiram pravila igre.

Nije isto završiti državni i privatni, u pogledu znanja, ali kod nas to je samo u pogledu znanja. Kao što nije ista diploma ekonomije sa Jejla i diploma ekonomije sa ekonomskog u Srbiji, ili bilo gde na Balkanu. A ovo drugo si nažalost dobro rekao, mada ta pravila igre po svaku cenu treba iskoreniti, a one koji su tako podmuklo gazili preko drugih, kvalifikovanijih, drastično kazniti i postaviti ih na mesto koje zaslužuju.

Po cemu si ti bolji od nje? Batice,ti ucis filozofski fakultet,smer filozofija. Sta ces ti sutra sa time?

Bolji je stoput od nje jer nije kupio diplomu i jer nije podmukao. Ova likuša je odraz svega odvratnog što postoji u svetu, ne samo kod nas. A niko nije glup pa da podržava to što je u ovoliko godina prešla preko nekog ko se muči zahvaljujući napumpanim sisama.
 

Back
Top