Nemci razmenjuju hranu preko interneta

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
66.988
Kurir je u pitanju i ne znam koliko je tačna informacija ali je "nebitna" ta činjenica u kontekstu ideje same o razmeni hrane.

Da li se vama čini da je to jedna razumna ideja u svetu gde se masovno baca hrana ili je zaista rezultat krize i sve težeg života?

Da li se neko sreo sa ovom pojavom kod nas ili drugde?

NEMCI OVO NE PAMTE OD DRUGOG SVETSKOG RATA! Prvo su delili automobile, A SADA RAZMENJUJU HRANU PREKO INTERNETA

Zbog ukrajinske krize cene energenata je u stalnom porastu. Evropa, a posebno Nemačka ne pamte ovakvu krizu još od Drugog svetskog rata. Sukob u Ukrajini cene transporta i hrane su se vinule u nebesa.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je navela da cene rastu zbog sankcija koje su uvedene protiv Rusije, a ne zbog njihove specijalne operacije u Ukrajini. Voditelja Gorana Anđelkovića interesovalo da li je ova izjava Zaharove tačna.
Zoran Vitorović, nezavisni novinar iz Švajcarske, smatra da ova tvrdnja Zaharove nije tačna i da je za taj rast zapravo kriva situacija sa kovidom.

- To nije tačna informacija, ako je suditi po dokumentu UN. Recimo, FAO (organizacija za hranu i poljoprivredu UN) u ovom svom izveštaju je rekla da su cene hrane počele da divljaju u poslednje 2 godine. Ukrajinska kriza je samo ubrzalo sve to. Zašto? Cene energenata su usko vezane za cene transporta, a cene transporta za finalnu cenu hrane - rekao je Vitorović u jutarnjem programu Kurir televizije.

Novinar je potom ispričao o novom principu razmene hrane u Nemačkoj.

- U Nemačkoj se pojavio princip razmene ili deljenja hrane. Donedavno je bio princip deljenja automobila gde 5 porodica kupe jedan automobil na lizing pa ga dele da bi smanjili troškove. Sad se pojavio taj fenomen razmene hrane, gde se učlanite na tu stranicu i jednom nedeljno višak svoje hrane iz kuće razmenjujete sa drugima. Jedan takav sajt za razmenu hrane u Nemačkoj ima više od 200.000 članova. Znači, nije tačno da je hrana poskupela zbog rata u Ukrajini - rekao je Vitorović.
 
Ne znam...Navodno se u Australiji sprema zakon o zabrani proizvodnje domace hrane, tj. u domacinstvima.

No možda ljudi hoće da kupuju od drugih iz razloga što je zdravije nego u proizvodnji.

Komentar jedan vezano za hranu u Nemačkoj je da se kokoškama daju neke inekcije nakon čega one snesu jaje i posle ih šalju u meso...

Ali svakako šta navodi nekoga da ne proda već da zameni svoj višak hrane za drugu hranu...

Kao i ovo za lizing kola i deljenje...
 
Ne znam...Navodno se u Australiji sprema zakon o zabrani proizvodnje domace hrane, tj. u domacinstvima.

No možda ljudi hoće da kupuju od drugih iz razloga što je zdravije nego u proizvodnji.

Komentar jedan vezano za hranu u Nemačkoj je da se kokoškama daju neke inekcije nakon čega one snesu jaje i posle ih šalju u meso...

Ali svakako šta navodi nekoga da ne proda već da zameni svoj višak hrane za drugu hranu...

Kao i ovo za lizing kola i deljenje...
To je sve već odavno usvojeno u USA. Samo je GMO seme dozvoljeno, a jedino ga prodaje Monsanto. Monopol i nezdrava hrana. Ne možeš prodati ako ne kupiš. A to seme kad rodi plod, njegovo seme ne može da da nove plodove. Znači moraš opet kupovati od njih. Kako zgodno, zar ne?
 
Kurir je u pitanju i ne znam koliko je tačna informacija ali je "nebitna" ta činjenica u kontekstu ideje same o razmeni hrane.

Da li se vama čini da je to jedna razumna ideja u svetu gde se masovno baca hrana ili je zaista rezultat krize i sve težeg života?

Da li se neko sreo sa ovom pojavom kod nas ili drugde?

NEMCI OVO NE PAMTE OD DRUGOG SVETSKOG RATA! Prvo su delili automobile, A SADA RAZMENJUJU HRANU PREKO INTERNETA

Zbog ukrajinske krize cene energenata je u stalnom porastu. Evropa, a posebno Nemačka ne pamte ovakvu krizu još od Drugog svetskog rata. Sukob u Ukrajini cene transporta i hrane su se vinule u nebesa.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je navela da cene rastu zbog sankcija koje su uvedene protiv Rusije, a ne zbog njihove specijalne operacije u Ukrajini. Voditelja Gorana Anđelkovića interesovalo da li je ova izjava Zaharove tačna.
Zoran Vitorović, nezavisni novinar iz Švajcarske, smatra da ova tvrdnja Zaharove nije tačna i da je za taj rast zapravo kriva situacija sa kovidom.

- To nije tačna informacija, ako je suditi po dokumentu UN. Recimo, FAO (organizacija za hranu i poljoprivredu UN) u ovom svom izveštaju je rekla da su cene hrane počele da divljaju u poslednje 2 godine. Ukrajinska kriza je samo ubrzalo sve to. Zašto? Cene energenata su usko vezane za cene transporta, a cene transporta za finalnu cenu hrane - rekao je Vitorović u jutarnjem programu Kurir televizije.

Novinar je potom ispričao o novom principu razmene hrane u Nemačkoj.

- U Nemačkoj se pojavio princip razmene ili deljenja hrane. Donedavno je bio princip deljenja automobila gde 5 porodica kupe jedan automobil na lizing pa ga dele da bi smanjili troškove. Sad se pojavio taj fenomen razmene hrane, gde se učlanite na tu stranicu i jednom nedeljno višak svoje hrane iz kuće razmenjujete sa drugima. Jedan takav sajt za razmenu hrane u Nemačkoj ima više od 200.000 članova. Znači, nije tačno da je hrana poskupela zbog rata u Ukrajini - rekao je Vitorović.
Ima nestašice jeftinog suncokretovog ulja zbog rata u Ukrajini. Nema nestašice hrane.
Cene u Nemačkoj skaču od 2019-te. Čak i te povećane cene su manje za dosta proizvoda nego u Srbiji i većini drugih zemalja EU. I dalje Švajcarci i Francuzi koji su blizu granice pazare u Nemačkoj.
Nestašice hrane sigurno neće ni biti jer i pored uvoza iz Ukrajine i Rusije, i Nemačka i EU generalno, su samoodrživi što se proizvodnje hrane tiče. Veći je problem skok cena energenata i veštačkog đubriva koje se preliva na cene na malo. Ali poskupljenja sem ulja, su u rangu 5-10%,dakle daleko od neke realne panike.
Njihov mentalitet je posebna stvar i priča. Za ono što bi balkanac jedva konstatovao jer je navikao na sranja raznih vrsta nažalost, kod njih se atmosfera podgreva skoro do imbecilnosti. Što se da videti iz primera. Inače i u "najsrećnija" vremena su imali slične "bisere". Kultura štednje i rekao bih cicijašenja su duboko utkane u njihove životne filozofije.
Više se ja brinem za nas nego za njih. Gde nestadoše one uslikane robne rezerve posle izbora recimo :mrgreen:
 
Kurir je u pitanju i ne znam koliko je tačna informacija ali je "nebitna" ta činjenica u kontekstu ideje same o razmeni hrane.

Da li se vama čini da je to jedna razumna ideja u svetu gde se masovno baca hrana ili je zaista rezultat krize i sve težeg života?

Da li se neko sreo sa ovom pojavom kod nas ili drugde?

NEMCI OVO NE PAMTE OD DRUGOG SVETSKOG RATA! Prvo su delili automobile, A SADA RAZMENJUJU HRANU PREKO INTERNETA

Zbog ukrajinske krize cene energenata je u stalnom porastu. Evropa, a posebno Nemačka ne pamte ovakvu krizu još od Drugog svetskog rata. Sukob u Ukrajini cene transporta i hrane su se vinule u nebesa.
Portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova je navela da cene rastu zbog sankcija koje su uvedene protiv Rusije, a ne zbog njihove specijalne operacije u Ukrajini. Voditelja Gorana Anđelkovića interesovalo da li je ova izjava Zaharove tačna.
Zoran Vitorović, nezavisni novinar iz Švajcarske, smatra da ova tvrdnja Zaharove nije tačna i da je za taj rast zapravo kriva situacija sa kovidom.

- To nije tačna informacija, ako je suditi po dokumentu UN. Recimo, FAO (organizacija za hranu i poljoprivredu UN) u ovom svom izveštaju je rekla da su cene hrane počele da divljaju u poslednje 2 godine. Ukrajinska kriza je samo ubrzalo sve to. Zašto? Cene energenata su usko vezane za cene transporta, a cene transporta za finalnu cenu hrane - rekao je Vitorović u jutarnjem programu Kurir televizije.

Novinar je potom ispričao o novom principu razmene hrane u Nemačkoj.

- U Nemačkoj se pojavio princip razmene ili deljenja hrane. Donedavno je bio princip deljenja automobila gde 5 porodica kupe jedan automobil na lizing pa ga dele da bi smanjili troškove. Sad se pojavio taj fenomen razmene hrane, gde se učlanite na tu stranicu i jednom nedeljno višak svoje hrane iz kuće razmenjujete sa drugima. Jedan takav sajt za razmenu hrane u Nemačkoj ima više od 200.000 članova. Znači, nije tačno da je hrana poskupela zbog rata u Ukrajini - rekao je Vitorović.
sav secer ce da nam pokupe da necemo da imamo ni za lek
 
Sve mi to je to jasno ali nije zasto ne prodaju i kupe sta im treba nego ono ne znam kako to ide menjam 2 tegle dzema za 1 kobasicu ili...
Nije to toliko čudno, toga je bilo i u Hrvatskoj još prije rata devedesetih. Ja sam živeo u jednom manjem mestu blizu Siska i tamo je bilo sasvim normalno da se radi razmena npr pšenice za kukuruz, ili neku drugu namernicu. Nije bilo razmene tipa "pekmez za viršle" no na selu su se drugačije organizovale stvari, a sad je stigao i internet.

Postojao je i običaj zajedničkih večera na kojima je svako donosio nešto što je pripremio pa to stavljao na zajednički stol. To je pre Drugog svetskog rata bio običaj da se radi za kirbaje, tj seoske praznike posvećene svecu zaštitniku sela, no posle tog rata, da ne bi ispalo da se Hrvati separatišu za svoje praznike zvali bi i Srbe iz sela da dođu na zajedničku večeru.:mrgreen: Ima neki njemački izraz za to ali se ne mogu setiti.
 
Ovo treba u nasoj zemlji da urade / dozvole samo na selima da se proizvodi hrana / da gledamo sredjena dvorista travnjake cisto uredno.
Pa vec je uradjeno
Uvodjenjem fiskalnog racuna na pijaci , ti vise ne mozes da pustis u promet nista sto nije registrovano gazdinstvo....

Od toga do ne znam sta zamisljas da je zabrana, npr proizvodnja mladog belog luka u saksiji , nije puno...a to nece nikad da rade...Zamisli upad zandarmerije, jer je komsinica dojavila da imate 2 saksije sa aloa verom, 2 sa belim lukom i 1 sa persunom...
 
Nije to toliko čudno, toga je bilo i u Hrvatskoj još prije rata devedesetih. Ja sam živeo u jednom manjem mestu blizu Siska i tamo je bilo sasvim normalno da se radi razmena npr pšenice za kukuruz, ili neku drugu namernicu. Nije bilo razmene tipa "pekmez za viršle" no na selu su se drugačije organizovale stvari, a sad je stigao i internet.

Postojao je i običaj zajedničkih večera na kojima je svako donosio nešto što je pripremio pa to stavljao na zajednički stol. To je pre Drugog svetskog rata bio običaj da se radi za kirbaje, tj seoske praznike posvećene svecu zaštitniku sela, no posle tog rata, da ne bi ispalo da se Hrvati separatišu za svoje praznike zvali bi i Srbe iz sela da dođu na zajedničku večeru.:mrgreen: Ima neki njemački izraz za to ali se ne mogu setiti.
To sam ja pravio u stud domu, svako vece..
Obaveza dolaznika je bila kolaci , grickalice ili sokic, ja muziku , razlaz u 22h...
Udarno muvno mesto za sve koji su bili pozvani...

E kad izadjes iz doma, onda se slucajno pogodilo da je veci prostor , ali odjednom im problem sto im treba prevoz...a i malo im do 22h...
Ja to zovem prerastanje okvira sedeljke u ne znam sta..

Menjam virslu za mlade smokve...
 
Svi da se provozaju do najblizeg sela ,nista drzavi ne dati jer vas truje pojescete nesto zdravo
To je nekad bilo , sad je selo puno otrova..
Voda zatrovana, jer imaju gradski vodovod..
Pesticidi za ono sto ne mora, herbicidi lakse nego kopati...plastika se lozi u smederevcima, gume se pale na djubristima, hrana se zaliva prljavim bioloski nek bude, vodama..
 

Back
Top