Nemam pojma...

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pa ti to ne razumes, verovatno su kritikovali postojace hriscanstvo koje i ima puno elemenata paganizma jer je crkva uvlea paganske dojtrine kao sto su : trojstvo, besmrtnost duse i pakao
a Jehovini Svedoci su se vratili na to izvorno hriscanstvo.
Dakle treba shvatiti kontekst napisanog.
Nije se nista promenilo JS su hriscani po veroispovesti.
A naziv religije je drua stvar.

Ako bih ti pitanjima iz ranohriscanske istorije, zatrazio dokaze za ovakve klevetnicke nebuloze kakvih se ni najveci drevni bezboznici i neznabosci nisu ni setili da bi time klevetali Crkvu i Hriscanstvo, kao sto ti sada radis , imali bi dva, vec vidjena, scenarija:
- prvi, povlacis se sa teme ``mudro``cuteci u nedostatku i najmanjeg dokaza
- drugi, ponavljas:- ja znam Bibliju... - ja sam citala Bibliju.... ja znam istinu... ja sam citala istinu.... i tako u nedogled sto bi reko Zoki Sumadinac.

E sad. Posto ne verujem da si razumela gornji pasus, postavicu ti konkretno pitanje. Da li mi mozes postaviti neki citat iz vase literature gde se nazivate Hriscanima a da je napisan pre 1970. godine?
Ako ne mozes postaviti neki link ili citat, slobodno reci: - ja znam Bibliju... - ja sam citala Bibliju.... ja znam istinu... ja sam citala istinu.... Prihvatam i to, nema greske.
 
E sad. Posto ne verujem da si razumela gornji pasus, postavicu ti konkretno pitanje. Da li mi mozes postaviti neki citat iz vase literature gde se nazivate Hriscanima a da je napisan pre 1970. godine?
Ako ne mozes postaviti neki link ili citat, slobodno reci: - ja znam Bibliju... - ja sam citala Bibliju.... ja znam istinu... ja sam citala istinu.... Prihvatam i to, nema greske.
Zasto bi tebi ista dokazivala.
Jehovini Svedoci su hriscani i to je cinjenica.
Hriscanstvo je vera
a naziv religije je nesto drugo.
 
To je na neki svoj način veoma zanimljivo.

Matej 17:3... ''I gle, ukazaše im se Mojsije i Ilija, koji s Njim govorahu.''

Po Bibliji, Ilija je živ vaznet na nebo pa je mogao da se pojavi na Tavoru. Medjutim, Mojsije je umro...

Ponovljeni zakoni 34:6... ''A pogrebe ga Gospod u dolini u zemlji moavskoj prema Vet-Fegoru; i niko ne dozna za grob njegov do današnjeg dana.''

A biva zanimljivim ono što kaza Pavle...

Rimljanima 5:14... ''Nego carova smrt od Adama tja do Mojsija i nad onima koji nisu sagrešili prestupivši kao Adam, koji je prilika Onog koji htede doći.''

A posebno biva zanimljivo ovo...

Judina 1:9... ''A Mihailo Arhanđel, kad se prepiraše s đavolom i govoraše za Mojsijevo telo, ne smeše prokleti sud da izgovori, nego reče: Gospod neka ti zapreti.''

Iz ovog nekako proizilazi da je sotoni bilo veoma stalo do toga, da Mojsijevo telo nikada ne vaskrsne. A kada se ima u vidu ovo...

Jov 14:14... ''Kad umre čovek, hoće li oživeti? Sve dane vremena koje mi je određeno čekaću dokle mi dođe promena.''

sklon sam mišljenju da je Mojsijevo vaskrsnuće na neki način potvrda da će kada umre, čovek oživeti.

A biva zanimljivo ono iz Ponovljeni zakoni 34:6...niko nije saznao gde je zapravo Bog sahranio Mojsija...

Kakvo li je tvoje mišljenje u vezi sa tim...

Veliki pozdrav tebi... :bye:
Znam za uobičajeno tumačenje da u događaju Preobraženja Ilija izobražava Proroke, a Mojsije Zakon.
Ali to je drugostepeno tumačenje, koje se uobičajeno prihvata i koje je postalo predominantni komentar na događaj Preobraženja.
A događaj Preobraženja je čudesniji od toga
Šta se, zapravo, dogodilo te noći na Tavoru?

Lukino svedočenje je još preciznije od Matejevog
"30. I gle, dva čovjeka govorahu s njim, a to bijahu Mojsej i Ilija,"

Dva čoveka.
Ne neke duše.

Mojsije je očigledno umro u svoje vreme. Oko njegovog tela raspravljaju se Mihailo i Lucifer. Verovatna pretpostavka, bar meni, jeste da je Bog ipak sakrio telo kako Lucifer ne bi napravio neki idolatrijski kult oko njegovog tela i time skrene Izrailj sa pravog puta, a ne zato što Lucifer ima neku moć da spreči vaskrsenje.

Dakle, Mojsije je umro, a apostoli ga gledaju na Tavoru.
Kao čoveka.
Prosto, zaključak da je u pitanju vaskrsli Mojsije sam se nameće.

Evo šta kaže Jefrem Sirijac u tumačenju Jevanđelja:
Зар није Христос призвао Мојсеја у живот, а Илију с неба? Гле, Он их је привео из претходног времена Праведног ? . Ако је пак насилно спустио Илију са неба, онда Он није благ, јер је Илију отео из мишице Праведнога и довео га за Свог сведока. Ако је Благи без знања Праведнога пронашао Мојсеја и присвојио га, онда је крив за краду, јер га је отео из гроба, изневши на видело кости које је Праведни сакрио од људских оцију (в. 5. Мојс. 34; 6).
....
када силажаху са горе заповеди им Исус говорећи: Никоме не казујте што сте видели (Мт. 17; 9). Знао је да им неће поверовати него да ће их сматрати безумницима и речи: можда знате и одакле је дошао Илија? Мојсеј је пак био погребен, али нико није знао место где је његов гроб, тако да би се појавило богохуљење и саблазан. И још каже: Будите мирни док се не отворе гробови и док из њих не изаду праведници Старог и Новог Завета и не појаве се у Јерусалиму, граду великог Цара (упор. Мт. 5; 35). Након тога ће поверовати да је Онај, Који је њих призвао у живот, васкрсао и Мојсеја. На глас Господњи појавило се много праведника из преисподње, и уместо једног дошли су многи. И ако су се мртви јавили зацувши Његов глас, да ли је онда утолико пре требало да се јави живи Илија? Због тога је рекао: Никоме не казујте што сте видели док Син човечији из мртвих не васкрсне (Мт. 17; 9).


2935.jpg


P.s. Ujedno, ovo bi bio odgovor i na ono oko atemporalnom... Za sada
 
Poslednja izmena:
Ako nisi znao JS slede Hrista i hriscansko ucenje.
Onako kako je izvorno u Bibliji i u 1 veku.

Stani, ali Biblija ili Sveto pismo u kanonu koji su objavili JS nije postojala u prvom veku. Inače, priznajem da vam je srpski prevod hebrejskih spisa jako dobro preveden i urađen. Što se grčih spisa tiče tu ste ipak prilagođavali svojim verovanjima...
 
Stani, ali Biblija ili Sveto pismo u kanonu koji su objavili JS nije postojala u prvom veku. Inače, priznajem da vam je srpski prevod hebrejskih spisa jako dobro preveden i urađen. Što se grčih spisa tiče tu ste ipak prilagođavali svojim verovanjima...
Nismo mi nista prilagodjavali svojim verovanjima nego nasa verovanja temelje na Bibliji.
 
Evo šta kaže Jefrem Sirijac u tumačenju Jevanđelja:
Има неких меду вама који стоје овде, који неће окусити смрти (Мт. 16; 28), циме показује да ће живи бити вазнети на небо

28. Заиста вам кажем: имају неки међу овима што стоје овде који неће окусити смрт док не виде Сина човечијег где иде у царству свом. - NPR. SVETI STEFAN


Prosto, zaključak da je u pitanju vaskrsli Mojsije sam se nameće.


kako da ne, mi smo naivni i glupi i ne znamo djavolsku taktiku da sve multiplikuje, umesto 1 Istinitog Boga, mnogobostvo laznih, pa redom lazna vaskrsenja, lazna vaznesenja, sto vise to naivniji lakse poveruju, ali tamo gde je cupavo, gde smo upozoreni na mnostvo laznih proroka, e tu da nas prevari samo jedan -

vi pravite 'leba ovde sa Irodovim kvascem, da se ne ponavljam, vec sam stavio na temi vera-apstraktna ili konkretna

znaci, mojsije vaskrsnut, vaznet, pa ce opet da dodje kao 1 od dva svedoka da bude ubijen pa ozivljen, pa jovo nanovo - nece biti, vec cemo proveriti sta kaze ap. Pavle.

38. А Бог није Бог мртвих него живих; јер су Њему сви живи.
 
Poslednja izmena:
Jel ti ne umes da citas ili sve pogresno razumes?
Ja nisam nikoga nazvala paganima.
Takjodje ta osoba nije napisal da nas ne smatra hriscanima
nego je prokomentarisala neki clanak koji ocigledno nisi razumela
sta se mesas u tudju prepisku
A Bitno je sta Bog misli :)
A mi tu nemamo brigu
Samo si navela da je trojstvo paganska doktrina a da su kako beše svedoci baš pravi vernici sa pravom verom ..... to se naziva suptilno podcenjivanje i vredjanje nečije vere.
A što se tiče toga ....

"Takjodje ta osoba nije napisal da nas ne smatra hriscanima"

Hajd neka ti bude da je tako :D

A šta Bog misli to niko od nas ne zna .... trudimo se i verujemo da ono kako baš mi doživljavamo veru da je baš to ispravno.
 
Poslednja izmena:
Samo si navela da je trojstvo paganska doktrina a da su kako beše svedoci baš pravi vernici sa pravom verom ..... to se naziva suptilno podcenjivanje i vredjanje nečije vere.
A što se tiče toga ....
Trojstvo je paganska doktrina.
Istinita, ali paganska. Mudri hriscani su je na vreme prihvatili od brace pagana.
I patarensko dvojstvo je paganski izum, i steta je sto su "borci za cistocu vere" zajedno sa patarenima spalili i knjige.
 
Poslednja izmena od moderatora:
I šta s tim. Pitao sam za trojstvo
Nemoj mi samo reći i o Grcima. Zevs Posejdon i Had su bili različiti bogovi i imali su oca Titana.
Dakle kojoj paganskoj doktrini pripada trojstvo a da je jedan Bog kao u hrišćanstvu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top