Немачки институт гете хоће да укине Српски у екс-ju

Teodosije

Domaćin
Banovan
Poruka
4.932
БАЊАЛУКА - Циљ недавно одржаног скупа о језику у Сарајеву, у организацији Гете института, био је покушај стварања једног језика на простору бивше Југославије, с тежњом да се не зове српски језик, рекла је шеф Одсека за српски језик и књижевност, на Филолошком факултету у Бањалуци Мирјана Влајисављевић.

Она је за „Фокус” изјавила да је на састанку речено да уједињена Европа мисли да не треба трошити новац на преводе свих својих докумената и аката на „неке такозване језичиће”, већ ће они, акламацијом одлучити који је то један језик и како ће се он звати.

Влајисављевићева каже да је сугестија Немачке на овом састанку била да, на простору штокавског говорног подручја, као образац буде узет пример језичке политике на немачком говорном подручју, јер се немачким језиком говори и у Немачкој, Аустрији и у Швајцарској, и ове земље имају један језик за потребе Европске уније.

Она је рекла да је чињеница да је српски језик једнако штокавски, а да су хрватски и бошњачки, односно босански језик, политички језици, настали у инкубаторским лабораторијским условима.

Професор српског језика на Универзитету у Бањалуци Драго Тешановић који је, такође, присуствовао овом скупу, рекао је да су предавања на скупу имали професори из Немачке, Швајцарске, Аустрије, те БиХ.

„Они су од нас тражили да ми пристанемо на причу о једном језику, а да ће политичари остало утврдити”, рекао је Тешановић.

Тешановић је истакао да нема цене да он тако нешто потпише или да потпише босански језик, те додао да такво мишљење, о једном језику, заступа и Снежана Кордић, Хрватица, која је професор у Немачкој.

Он је истакао да на скупу није било речи о томе како ће се језик звати, а само су рекли да се ради о једном језику.
http://www.rtv.rs/sr_lat/region/bih:-nemci-prave-novi-jezik-na-stetu-srpskog_247569.html
На жалост,овде више није проблем језика...него проблем идиота. Јер ако једну нацију чине:заједнички језик,култура и историја, шта би онда овим новокомпонованим „нацијама” остало као упориште и доказ „самосвојности” односно „самопосебности”...осим религије?!

А у модерној држави иста се већ преко два века не условљава и одваја се од државе-како законодавно тако и политички.

Значи без глагола,тешко је доказати да је именица милоклиз и узречица „ћега ба” довољно за „прављење” језика.Бар не,код озбиљних европских лингвистичара.
 
А ја се бојим да ће они и да успеју у томе. Тренд уништавања, рашчлањивања, преименовања итд. србског језика траје већ дуго. Смењују се само актери и промотери новога...
Досад је увек успевало...
 
http://www.rtv.rs/sr_lat/region/bih:-nemci-prave-novi-jezik-na-stetu-srpskog_247569.html
На жалост,овде више није проблем језика...него проблем идиота. Јер ако једну нацију чине:заједнички језик,култура и историја, шта би онда овим новокомпонованим „нацијама” остало као упориште и доказ „самосвојности” односно „самопосебности”...осим религије?!

А у модерној држави иста се већ преко два века не условљава и одваја се од државе-како законодавно тако и политички.

Значи без глагола,тешко је доказати да је именица милоклиз и узречица „ћега ба” довољно за „прављење” језика.Бар не,код озбиљних европских лингвистичара.

O ovome već duuugo vremena pričam.

Dobra je vijest.
 
http://www.rtv.rs/sr_lat/region/bih:-nemci-prave-novi-jezik-na-stetu-srpskog_247569.html
На жалост,овде више није проблем језика...него проблем идиота. Јер ако једну нацију чине:заједнички језик,култура и историја, шта би онда овим новокомпонованим „нацијама” остало као упориште и доказ „самосвојности” односно „самопосебности”...осим религије?!

А у модерној држави иста се већ преко два века не условљава и одваја се од државе-како законодавно тако и политички.

Значи без глагола,тешко је доказати да је именица милоклиз и узречица „ћега ба” довољно за „прављење” језика.Бар не,код озбиљних европских лингвистичара.
Jednu naciju ne čini posebnost jezika.
 
O ovome već duuugo vremena pričam.

Dobra je vijest.
Добра за антиСрбе који као потурице, шиптари и покатоличени једва чекају да чују како се неко залаже да уништи Српски језик, али неће успети у томе. Смешне су потурице кад брбљају глупости да постоји бошњачки а уствари је Српски језик, иста ствар са покатоличенима.
 
Добра за антиСрбе који као потурице, шиптари и покатоличени једва чекају да чују како се неко залаже да уништи Српски језик, али неће успети у томе. Смешне су потурице кад брбљају глупости да постоји бошњачки а уствари је Српски језик, иста ствар са покатоличенима.

Ništa ne brini.

Vi ćete i dalje hrvatski jezik kojim govorite u Srbiji zvati srpski. :lol:
 
Bošnjački jezik se zove bosanski jezik .. bio ejalet/vilajet Bosna , i u njemu se zborilo bosanskim jezikom .. tad su i Vukovi Drobnjaci tu živjeli , i tako govorili ..

Dozvolićeš, ali u srpskom jedan jezik može nositi ime naroda koji ga govori, a ne zemlje u kojoj taj narod živi. Stoga, po srpskom jeziku je nepravilno reći bosanski. Osim toga, ja sam Bosanac, pa ne pričam bosanski.
 
http://www.rtv.rs/sr_lat/region/bih:-nemci-prave-novi-jezik-na-stetu-srpskog_247569.html
На жалост,овде више није проблем језика...него проблем идиота. Јер ако једну нацију чине:заједнички језик,култура и историја, шта би онда овим новокомпонованим „нацијама” остало као упориште и доказ „самосвојности” односно „самопосебности”...осим религије?!

А у модерној држави иста се већ преко два века не условљава и одваја се од државе-како законодавно тако и политички.

Значи без глагола,тешко је доказати да је именица милоклиз и узречица „ћега ба” довољно за „прављење” језика.Бар не,код озбиљних европских лингвистичара.

Kakvi idioti... Pokušaj stvaranja jedinstvenog jezike, odnosno ne stvaranja jedinstvenog, jer je on svakako sam po sebi jedan i jedinstven, čim se mi međusobno savršeno razumemo, i imenovanje jednog (južnoslovenskog) jezika, odnosno gašenje naziva srpski se već jednom desio u istoriji, i odlučno je odbijen od srpske strane. To je pokušao Ljudevit Gaj, kako bi Hrvate spasao sramne činjenice da govore srpskim jezikom. Ali, to naravno nije moglo da prođe. A, i kako bi prošlo kada je taj isti veliki Gete Hasanaginicu preveo na nemački sa srpskog i priznavao je samo srpski jezik na ovim prostorima.
Neko bi rekao to je zato što ga je Vuk Karadžić zatrovao lažima o srpstvu, ali to ne može biti istina, i pored njihovog prijateljstva, jer Gete je bio sve, samo ne glup.
 
http://www.rtv.rs/sr_lat/region/bih:-nemci-prave-novi-jezik-na-stetu-srpskog_247569.html
На жалост,овде више није проблем језика...него проблем идиота. Јер ако једну нацију чине:заједнички језик,култура и историја, шта би онда овим новокомпонованим „нацијама” остало као упориште и доказ „самосвојности” односно „самопосебности”...осим религије?!

А у модерној држави иста се већ преко два века не условљава и одваја се од државе-како законодавно тако и политички.

Значи без глагола,тешко је доказати да је именица милоклиз и узречица „ћега ба” довољно за „прављење” језика.Бар не,код озбиљних европских лингвистичара.
Neka zovu jezik kako hoce to nas ne interesuje, ako je tako jeftinije neka ga zovu kako god hoce. Bitno je samo da se teritorije na zapadnom Balkanu podele po cisto etnickoj osnovi konstitutivnih naroda u bivsoj SFRJ.
 
O ovome već duuugo vremena pričam.

Dobra je vijest.
Ne slažem se.
Taj novi jezik koji će se nametnuti u Bosni i Hercegovini će biti jednako "politički jezik, nastao u inkubatorskim laboratorijskim uslovima", ako ne i više u odnosu na imaginarni bošnjački.
To će samo dovesti do daljih podela, animoziteta i frustracija kod oba naroda i sve tri većinske veroispovesti u Bosni i Hercegovini, kao i svaki drugi potez EU do sada.
Primetimo da lingvistika jasno pokazuje da politički jezici, ako nisu podržani od strnae većinske populacije nisu u stanju za samostalno funkcionisanje i brzo nestaju ako nemaju podršku države.
Ovo je samo i isključivo politički potez, koji se EU pokušava postaviti u položaj strogog, ali pravednog roditelja u odnosu na tri deteta koja se tuku oko igračke.
EU za tako nešto nema nikakvih legalnih, legitimnih, etičkih ili bilo kakvih drugih osnova osim čiste sile.
 
ово су добре вести, воде ка коначном разиласку србије и срба од немачке и њене политике и њених идеологија. ено им кромањонци, то су њихови дежурни коњушари, срби су превише богати заиста славном историјом да би немци могли да их сваре а да се не удаве
 
http://www.rtv.rs/sr_lat/region/bih:-nemci-prave-novi-jezik-na-stetu-srpskog_247569.html
На жалост,овде више није проблем језика...него проблем идиота. Јер ако једну нацију чине:заједнички језик,култура и историја, шта би онда овим новокомпонованим „нацијама” остало као упориште и доказ „самосвојности” односно „самопосебности”...осим религије?!

А у модерној држави иста се већ преко два века не условљава и одваја се од државе-како законодавно тако и политички.

Значи без глагола,тешко је доказати да је именица милоклиз и узречица „ћега ба” довољно за „прављење” језика.Бар не,код озбиљних европских лингвистичара.

Смрад швапски фашистички СТАЛНО "ТРАЖИ ЂАВОЛА" - п.....им материна да им п..... материна... ОНИ ЋЕ ДА МИ УКИДАЈУ СРПСКИ ЈЕЗИК...:hahaha::hahaha::hahaha:.... јадни су да јаднији не могу бити... а сам том сифилистичном идејом су званично почели у Хагу ЈЕР СУ УВЕЛИ ИЗРАЗ ЗА СРПСКИ ЈЕЗИК: Бе-Ха-еС
У целој тој монструозној идеји НАЈЗНАЧАЈНИЈЕ ЈЕ ПОГЛЕДАТИ

- КО СУ НАШИ ЉУДИ АНГАЖОВАНИ ОД ГЕТЕ ИНСТИТУТА,
- ДА ЛИ СУ ПРИМАЛИ ЊИХОВЕ СТИПЕНДИЈЕ,
- НА ЧИЈЕМ СУ ПЛАТНОМ СПИСКУ, итд.
 
Српски је званични језик у Србији, не може нико никад да га укине, а сасвим је јасно да ће Запад и главама да удара ексере да смисли модалитете званичног заједничког језика, у БиХ посебно.
Иницијатива је политичка и онда све остало. Могли би да консултују и велики број ЕУ држава где постоје Катедре за српски језик одавно и где тај исти, српски никад није довођен у питање....
 
Bošnjački jezik se zove bosanski jezik .. bio ejalet/vilajet Bosna , i u njemu se zborilo bosanskim jezikom .. tad su i Vukovi Drobnjaci tu živjeli , i tako govorili ..

A dal to itko ozbiljno prihvata i izučava u inozemstvu?
Kako to da mi svi ovdje nikada prije 90-ih nismo čuli za takvo što?
Kaj ste ono vi muslimani izučavali u školama u Titovoj Jugoslaviji obzirom da ste se satrali kačiti njegove slike, dičiti se njegovim likom i djelom i slaviti njegove blagdane.
Na kakvom jeziku su se opismenili, studirali i titule stekli dični "neovisni" intelektualci iz sarajevskog Kruga 99 kojima danas pada na pamet idiotizam poznat kao "bosanski jezik"?
 
Српски је званични језик у Србији, не може нико никад да га укине, а сасвим је јасно да ће Запад и главама да удара ексере да смисли модалитете званичног заједничког језика, у БиХ посебно.
Иницијатива је политичка и онда све остало. Могли би да консултују и велики број ЕУ држава где постоје Катедре за српски језик одавно и где тај исти, српски никад није довођен у питање....

Uzalud im nastojanje na produkovanju jezičkog hibrida, kada to nitko normalan neće prihvatiti kao svoje.
Podvlačim, nitko normalan, jer znamo da uokolo ima i onih zbunjenika koji jedva čekaju da im drugi serviraju religiju, vladare, državu, povijest, kulturu, tradiciju, nacionalna znamenja, himnu. Kada nemaju svoje, uništavaju ili kradu tuđe.
 

Back
Top