Nemacki ce biti najznacajniji jezik u Evropi, prognoza francuskog instituta i razlozi

migel59

Poznat
Poruka
8.319
Analiticari i strucnjaci predvidjaju da ce nemacki jezik postati najznacajniji jezik u Evropi u narednom vremenu.

Francuski institut LEAP govori o pet glavnih strateskih faktora:

Koji jezici ce se govoriti u Evropi u 2025

Which languages will the Europeans speak in 2025?


http://www.leap2020.eu/Which-langua...tic-equilibriums-in-one-generation_a1034.html


1. Veliki povratak nemackog jezika: kraj podele Evrope, rekonstitucija centralne Evrope i polako nestajanje ere posle drugog svetsko rata cini da se nemacki jezik ponovo uspostavlja kao jedan od velikih i transevropskih jezika do 2025. Stalna demokratizacija Evropske unije (sto znaci da raste ucesce evropskog javnog mnjenja u proceu donosenja odluka) direktno sluzi vaznosti nemackog, jezika kojim govori vise od 100 miliona ljudi u Evropi kao maternjim.

2. Ozivljavanje francuskog jezika: znacajan demografski rast Francuske (i francuskog govornog podrucja, odakle dolazi veliki deo EU imigranata) je kljuc ozivljavanja francuskog kao transevropskog jezika. Sa oko 80 miliona govornika francuskog maternjeg jezika (brzo rastuca brojka), francuski je vec drugi EU jezik. Daleko od post 1939/1945 ere, u kojoj se desio pad francuskog jezika atraktivnost francuskog kao politickog jezika elita igra pozitivnu ulogu u obnovljenoj vitalnosti francuskog.

3. Kraj engleskog (anglo-americkog) kao hegemonistickog modernistickog jezika: kraj svetskog poretka rodjenog posle 1945 signalizira trajni kolaps americkog uticaja, sto potiskuje glavnu motivaciju za upotrebu engleskog (ili bolje receno americkog) u Evropi (i svetu). Trend je ojacan slabljenjem anglo-americkog na sopstvenoj teritoriji: u USA spanski jezik je rastuci na stetu engleskog jezika u mnogim drzavama; u Velikoj Britaniji rast keltskih jezika prenosi teznje nezavisnih ili separatistickih pokreta u Irskoj, Velsu, Skotskoj, narusavajuci udeo engleskog na britanskim ostrvima (samo treci maternji jezik koji se govori u Evropskoj uniji i brzo opadajuci). Tokom narednih dvadeset godina, na evropskom kontinentu, anglo-americki ce preziveti u “nisama” medjunarodnog jezika kao popularan jezik zasnovan na veoma ogranicenom recniku.

4. Ulazak ruskog jezika u evropsku lingvisticku raznolikost. Odbijen zbog autoritativnog nametanja eks-komunistickoj Evropi posle 1945, ruski ce ostati najmanje jos deset godina kao manje govoren u EU iz politickih razloga. Ali, u dogadjajima mirnih odnosa EU-Rusija, sa moguce pojacanim uspesnim strateskim partnerstvom, LEAP/2020 prognozira da ruski ce rasti kao opsti slovenski jezik u EU od 2015 pa nadalje. Ova evolucija mozda nece biti reflektovana na institucionalnom nivou (ruski nece postati zvanicni jezik EU) ali ce cinjenicno ruski biti ukorenjen sirom istoxcnog dela EU.

5. Rast spanskog kao medjunarodnog jezika. Rast spanskog kao evropskog internacionalnog jezika nece ici zajedno u smislu rasta kao transevropskog jezika. Zaista, jezik kopji rasdte zahvaljujuci delom Latinskoj Americi sirom sveta i brzim sirenjem spanskih govornih podrucja na teritoriji Severne Amerike, rezultuje da spanski postaje jedan od tri evropska medjunarodna jezika. Ipak mali iznos spanskog govornog podrucja unutar EU, lingvisticka frgmentacija u samoj Spaniji (Baskija i Katalonija) i postojanje drugog latinskog jezika (francuski) medju dominantnim trans evropskim jezicima ce spreciti spanski od dostizanja statusa do 2025.


Snazenje Nemacke i njena dominacija u Evropi cine da se i ljudi po forumima pitaju da nemacki postane glavni jezik u Evropskoj uniji.

Primer:

Treba li nemacki da postane jedini zvanican jezik EU?

Should German become the sole official language of the EU?



Na zvanicnim nemackim sajtovima se moze videti promocija nemackog kao EU jezika:

Nemacki kao EU jezik
German as an EU language


http://www.auswaertiges-amt.de/EN/Europa/DeutschlandInEuropa/DeutscheSpracheInDerEU_node.html


Snaga Nemacke cini da nemacki ne postaje popularan samo u Evropi vec i sirom sveta. Na sajtu mozete naci razloge zasto treba studirati nemacki:

Zasto uciti nemacki jezik
Why learn German?


http://www.vistawide.com/german/why_german.htm

12 velikih razloga zasto treba da zapocnete ucenje nemackog danas
12 great reasons why you should start learning German today


1. Nemacki je najrasprostranjeniji jezik koji se govori u Evropi.

2. Nemacka je treca najjaca ekonomija na svetu i prva izvozna nacija na svetu.

3. Znanje nemackog stvara poslovne mogucnosti.

4. Nemci su inovatori.

5. Nemci su najveci potrosaci u turizmu u svetu.

6. Nemacko prisusustvo na Internetu prekoracuje vecinu drugih.

7. Nemci formiraju najvecu jednu skupinu porekla (doseljenika) u USA.

8. 1 od 10 knjiga na svetu se stampa na nemackom.

9. Zemlje nemackog govornog podrucja imaju bogato kulturno nasledje.

10. Nemacki nije tezak kako se misli.

11. Nemacki se zahteva ili preporucuje na mnogim skolama i programima u svetu.

12. Nemacka finansijski pomaze preko 60000 medjunarodnih razmena svake godine.
 
Poplava germanofilskih tema na Krstarici.

A sta reci o stavci tri, uboli ko prstom prstom u dupe.

Вуја
Prevashodno je da li smatras da li se prognoza francuskog instituta ostvaruje u doglednoj buducnosti.

Verovatno da na stavku tri koju spominjes mislis na onu iz prognoze francuskog instituta, a ne na stavku tri kao treci od dvanaest razloga zasto treba zapoceti ucenje nemackog jezika od danas.
 
Prevashodno je da li smatras da li se prognoza francuskog instituta ostvaruje u doglednoj buducnosti.

Ne.

Verovatno da na stavku tri koju spominjes mislis na onu iz prognoze francuskog instituta, a ne na stavku tri kao treci od dvanaest razloga zasto treba zapoceti ucenje nemackog jezika od danas.

Da ovo prvo, mada su i te teze o ucenju nemackog na ledu. Ceo clanak mi deluje kao propaganda.
Ne kazem da znanje nemackog nije pozeljno, ali budimo engleski je novi esperanto i svetski medjunarodni jezik. Znati recimo nemacki a ne znati engleski je mnogo losije i neperspektivnije nego od obrnutog.
 
Da ovo prvo, mada su i te teze o ucenju nemackog na ledu. Ceo clanak mi deluje kao propaganda.
Ne kazem da znanje nemackog nije pozeljno, ali budimo engleski je novi esperanto i svetski medjunarodni jezik. Znati recimo nemacki a ne znati engleski je mnogo losije i neperspektivnije nego od obrnutog.

Вуја
U redu to je tvoje misljenje.

Strucnjaci francuskog instituta su medjutim analizirali i ustanovili da se engleski sve manje govori i u zemljama gde je vecinski maternji: USA i Velikoj Britaniji.

Takodje, dominacija Nemacke u EU, izrastanje Nemacke u ekonomsku supersilu i pozeljnost znanja nemackog za karijeru u EU ucinilo je nemacki veoma atraktivnim i nemacki se danas mnogo vise uci po Evropi nego pre deset godina.
 
kad francuzi krenu da filozofiraju o jezicima, odmah postanem skepticna. i dalje se nisu pomirili sa cinjenicom da su popusili od engleskog i da njihov jezik jednostavno nije tolko bitan ko sto je nekada bio. a mnogo vise ljudi kojima nijedan od ta dva nije maternji prica engleski nego francuski. sto se nemackog tice, verujem da ce njegov uticaj rasti ali u okviru evrope, jer jednostavno nije internacionalni jezik. i jok i nije tezak.
 
Вуја
Strucnjaci francuskog instituta su medjutim analizirali i ustanovili da se engleski sve manje govori i u zemljama gde je vecinski maternji: USA i Velikoj Britaniji.

Takodje, dominacija Nemacke u EU, izrastanje Nemacke u ekonomsku supersilu i pozeljnost znanja nemackog za karijeru u EU ucinilo je nemacki veoma atraktivnim i nemacki se danas mnogo vise uci po Evropi nego pre deset godina.

Engleski se u SAD ne moze striktno smatrati maternjim, to je sluzbeni i obavezni jezik. To sto neki imigrant dodje u SAD pa ne zna engleski, vec njegova naredna generacija pricace ga tecno plus ce ga ovaj prvi u medjuvremenu nauciti.
Slicno je i sa imigrantima u GBR kojih je sve vise i vise. Sto se tice ostalih sluzbenih jezika u Gbr, Skoti i Velsani ma koliko se trudili da reinkarniraju svoje praistorijske jezike, opet ih ogromna vecina prica engleski. Drasticniji je primer u Irskoj, i pored sve propagande i sredstava koji ulazu u ucenje jezika predaka, engleski je realnost i 90 odsto Iraca prica tim jezikom kao maternjim.
 
sto se nemackog tice, verujem da ce njegov uticaj rasti ali u okviru evrope, jer jednostavno nije internacionalni jezik. i jok i nije tezak.

Govori se u clanku upravo o nemackom kao transevropskom jeziku.

Vec sada nemacki jezik je pozeljan u briselskim institucijama i poslovnim krugovima i otvara mogucnosti za razvoj karijere.

A Nemci, posto dominiraju u EU, mogu nametnuti nemacki kao oficijelni jezik.
 
Francuzi su ljubomorni na Engleze.

Moderna Pevacica
Bili Francuzi ljuborni ili ne cinjenica je da Nemci sada kada su svetska ekonomska velesila mnogo rade na tome da po celom svetu plasiraju nemacki.

Ono sto su bili Cambridge, Oxford i drugi za engleski danas je Gete institut za nemacki.

Mozes procitati jedan clanak koliko Nemci cine da se po svetu sve vise govori nemacki:

Naučite nemački u letnjim kampovima

www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=13238

U igri sa kockicama reč „paš“ (Pasch) znači da najmanje dve kockice imaju isti broj. Dakle, paš označava dobitak. Od pre godinu dana to je čarobna reč i za veliki projekat nemačke politike, obrazovanja i kulture.

Paš“ je skraćenica za partnerstvo Nemačke sa školama u celom svetu. Reč je o projektu „Škole – partnerstvo za budućnost“. Širom sveta oformljena je mreža škola u kojima se mladi upoznaju sa nemačkim jezikom i kulturom i ta mreža se sve više širi. Projekat podržava i Gete institut, saradnjom sa oko 400 škola u kojima se uči nemački jezik. Naravno, škole koje učestvuju u projektu razlikuju se onoliko koliko se razlikuju i zemlje u kojima se nalaze.

Letnji kursevi u Nemačkoj

U Kazahstanu su učenici obavezni da pohađaju školu i subotom. Nema odmora. Na časovima se vode zapisnici. Onaj ko zakasni, mora da odgovara pred komisijom. Učenici su odeveni u crno i belo, odela i kravate, mada ne manjka ni individualaca u patikama.

Daša iz desetog razreda, sa dugom, crveno ofarbanom kosom, već pokazuje da ima svoj stil. U okviru projekta „Paš“ bila je na letnjem krsu u Nemačkoj:

„U Berlinu smo išli u šoping i kupovali, kupovali, kupovali…“

Amir bi želeo da jednog dana da živi u Nemačkoj:

„Želim da živim u Nemačkoj i učim nemački. Želim da igram fudbal u Bajernu iz Minhena.“

Daša ima drugačiju želju:

„Ja bih htela u Nemačkoj da se zaljubim i udam.“

Proširenje saradnje

U 2008. godini Nemačka je izdvojila 45 miliona evra za projekte „Paš“, 2009. je odobreno još 54 miliona. Predviđena saradnja sa 1000 škola ostvarena je pre roka, tako da će se saradnja proširiti na 1500 škola. Težište je stavljeno na srednju i istočnu Evropu, Aziju kao i Bliski i Srednji istok.

Gete instituti, za sada učestvuju u organizovanju učenja nemačkog jezika u 400 škola, a predviđena je saradnja sa 500 škola. U okviru projekta, propagira se učenje nemačkog jezika. Učenici se najviše raduju mogućnosti da provedu tri nedelje na letnjim kursevima u Nemačkoj.

„Ljudi su nam tamo postavljali smešna pitanja: da li mi na ulici srećemo medvede. Ja sam rekao: da, naravno. Osim toga sviramo na balalajci i pijemo votku. Sve su me takve smešne stvari pitali.“

Nemački slabo znaju na Balkanu

U Hrvatskoj se nastavnici nemačkog žale da ranije nije bilo mnogo interesovanja za učenje nemačkog. Nastavnica Marina Bojanić kaže:

„Upravo zbog toga je ovaj projekat veoma važan.“

Za sada saradnja sa 1000 škola u svetuBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Za sada saradnja sa 1000 škola u svetu

„Prvog dana sam bila šokirana koliko su deca slabo znala nemački. U grupi od devetoro dece, samo dvoje je moglo i htelo da komunicira na nemačkom.“

Ane Cilke je pozorišni pedagog i sa đacima pravi predstavu o padu Berlinskog zida. Na nemačkom, naravno. Nastavnik Jasmin je pred naletom rata pobegao u Nemačku. Sada predaje nemački u okviru projekta „Paš“:

„Ranije su ljudi govorili da im nemački ne treba. Učili su engleski. Sada se situacija menja.“

Jasmina takođe uči nemački:

„Za mene nemački zvuči sasvim normalno, ali moji prijatelji kažu da je to tvrd jezik. Na primer, kada kažete da niste gladni. Direktno prevedeno to bi bilo: ’ja imam glad’. To na bosanskom ništa ne znači.“

Ana Raos direktorka Gete instituta u Sarajevu kaže:

„Danas je nemoguće pronaći posao bez znanja najmanje dva svetska jezika. Učenicima je jasno da moraju da uče jezike, ako žele sebi da obezbede bolju budućnost.“
 
Engleski se suviše proširio da bi ova prognoza bila ostvariva!
Sami Nemci obavezno uče engleski i kada dođu ovamo služe se njime.

Zavisi gde! U Vojvodini se mogu snaci i na nemackom! U VS I BC se mogu lako snaci sa nemackim jer ga govori skoro svako! ima i dosta nemaca koji su sada stari ali ima nas koji vodimo poreklo! Sve vise se insistira na tome da se uveede u sve skole!
 
Па немачки је много једноставнији од француског. Чуо сам да је овај тежак ко црна земља.

Oba su jezika podjednako teska i komplikovana, ne shvatam od kuda to da je nemacki jednostavniji.

Nemacki je za moj skromni ukus komplikovaniji od francuskog iz prostog razloga sto ne postoji nikakva analaogija
( izuzimam gramatiku koja je mozda slicna latinskom, ali to je i francuski) kod ucenja reci.

Francuski bazira na latinskom, engleski je 50% romanskog, 50% germanskog porekla ( pri cemu je gramatika relativno
jednostavna), a nemacki je cist germanski jezik, za nase slovensko podrucje, totalno nov i stran.

Nemci ne insistiraju, a i ne ocekuju da neko zbog njih mora da zna nemacki.

Svi uce engleski i odlicno se njime sluze.
 
Narocito muslimani. :lol:

Skydancer
Nemci su u poslednjih sto godina a i ranije u izvanradnim odnosima sa Arapima.

Nemci su takodje tradicionalno (ne govorim o sadasnjem vremenu) prijatelji iranskog naroda.

Nemci gaje dobre odnose i sa Turskom.

Nemci su tradicionalno, pored Italijana, veliki prijatelji Albanaca, a jedan Nemac je bio i albanski vladar.

Nemci su danas prisutni po celom muslimanskom svetu, u zemljama srednje Azije (bivsim sovjetskim republikama), Pakistanu, Maleziji, Indoneziji, muslimanskim delovima Afrike i td.
 
Oba su jezika podjednako teska i komplikovana, ne shvatam od kuda to da je nemacki jednostavniji.

Nemacki je za moj skromni ukus komplikovaniji od francuskog iz prostog razloga sto ne postoji nikakva analaogija
( izuzimam gramatiku koja je mozda slicna latinskom, ali to je i francuski) kod ucenja reci.

Francuski bazira na latinskom, engleski je 50% romanskog, 50% germanskog porekla ( pri cemu je gramatika relativno
jednostavna), a nemacki je cist germanski jezik, za nase slovensko podrucje, totalno nov i stran.

Nemci ne insistiraju, a i ne ocekuju da neko zbog njih mora da zna nemacki.

Svi uce engleski i odlicno se njime sluze.

Rayela
Vremena se menjaju.

When we build the house of Europe, the future will belong to Germany.” izgovorio je pre vise od decenije Helmut Kohl.

Germany, as the biggest and most powerful economic member state will be the leader [of Europe] whether you like it or not.
izgovorio je Theo Waigel, bivsi nemacki ministar finansija jos 1997.

Njihove reci se obistinjuju.

Nemacka industrija i uopste privreda siri svoje poslovanje sirom sveta i mnogi joj hrle, i uslov svih uslova je nemacki jezik.

I kako Nemci postaju glavne gazde EU lako mogu da nametnu nemacki kao oficijelni EU jezik kada to pozele.
 
Skydancer
Nemci su u poslednjih sto godina a i ranije u izvanradnim odnosima sa Arapima.

Nemci su takodje tradicionalno (ne govorim o sadasnjem vremenu) prijatelji iranskog naroda.

Nemci gaje dobre odnose i sa Turskom.

Nemci su tradicionalno, pored Italijana, veliki prijatelji Albanaca, a jedan Nemac je bio i albanski vladar.

Nemci su danas prisutni po celom muslimanskom svetu, u zemljama srednje Azije (bivsim sovjetskim republikama), Pakistanu, Maleziji, Indoneziji, muslimanskim delovima Afrike i td.
Bili su i Englezi u izvanrednim odnosima sa arapskim zemljama u poslednjih sto godina, ali to nije smetalo Arapima da izvode teroristicke napade po londonskom gradskom prevozu i aerodromima. Tako ce proci i Nemacka.

Jedno je kada kao (polu)kolonijalna sila ides i kupujes njihove proizvode (uglavnom energente) i odrzavas dobre trgovinske odnose sa njima; sasvim je druga stvar kada ih pustis da se nasele i nakote u tvojoj zemlji i kada si primoran da zivis sa njima. Kako se broj muslimana u Nemackoj bude povecavao, tako ce se povecavati i njihova bahatost i zahtevi za nekim "ljudskim pravima" - tipican kosovski scenario.
 
Bili su i Englezi u izvanrednim odnosima sa arapskim zemljama u poslednjih sto godina, ali to nije smetalo Arapima da izvode teroristicke napade po londonskom gradskom prevozu i aerodromima. Tako ce proci i Nemacka.

Jedno je kada kao (polu)kolonijalna sila ides i kupujes njihove proizvode (uglavnom energente) i odrzavas dobre trgovinske odnose sa njima; sasvim je druga stvar kada ih pustis da se nasele i nakote u tvojoj zemlji i kada si primoran da zivis sa njima. Kako se broj muslimana u Nemackoj bude povecavao, tako ce se povecavati i njihova bahatost i zahtevi za nekim "ljudskim pravima" - tipican kosovski scenario.


Englezi su imali drugaciji pristup, nadmen,kolonizatosrki, Nemci to nemaju. jer nikada i nisu posedovali kolonije.

Kako moze kosovski scenario da se ponovi u Nemackoj? Mislis da ce Turci traziti autonomiju ili republiku?

Turci u Nemackoj ne traze nikakva posebna "ljudska prava" za sebe, a tako ce i ostati.
 
Kako moze kosovski scenario da se ponovi u Nemackoj? Mislis da ce Turci traziti autonomiju ili republiku?

Turci u Nemackoj ne traze nikakva posebna "ljudska prava" za sebe, a tako ce i ostati.
Nece tako ostati...

Da su samo Turci u pitanju pa i nekako, mada se ne bih kladio ni na njih. Nepismeni muslimanski olos, skupljen sa koca i konopca od Avganistana do Somalije, koji u sve vecem broju pristize u Nemacku i koji se tamo umnozava na racun nemackih poreskih obveznika, ce napraviti ceo problem u Nemackoj, samo dok dostigne "kriticnu masu". Kada dodje trenutak, trazice nesto a ni sami nece znati sta traze, ali ce im lokalni imam reci sta da traze, a reci ce im i da se, za svaki slucaj, dignu u vazduh u metrou dok ne dobiju to sto traze.

Englezi su imali drugaciji pristup, nadmen,kolonizatosrki, Nemci to nemaju. jer nikada i nisu posedovali kolonije.
Nemci, istina, nisu imali kolonije, ali su za onih nekoliko godina koje su proveli u ekspanziji van Nemcke dobro pokazali ko su i sta su :roll:
 
Nemci kao i svi narodi u Evropi imaju demografski problem , odnosno Nemaca je sve manje . U takvoj situacji , svi snovi o ekspanziji su iluzija , ako znamo da više ne kontrolišu ni pojedine delove Berlina .

Sasvim je prirodno da kad Turci i ostali ne-beli narodi postanu većina u Nemačkoj (a pominje se 2050 ili 2060 u tom smislu) , Nemačke više neće ni biti - jer će oni organizovati društvo prema svojim pravilima , a ne nemačkim .
 

Back
Top