Nemačka udvostručuje kvotu za useljavanje nekvalifikovanih radnika

I meni su u prvoj firmi tako mahali tim podacima kad sam trazio povisicu i rekli "mnogo trazis".

I ja dam otkaz, bez da nadjem drugi posao, i u roku od mesec dana radim za 2.5 puta vise, za manje sati.

Ja ti kazem koliko zaradjuju ljudi s kojima se druzim, ti kako hoces.
Ma nisam ja u Srbiji pa sam pročitao šta piše na internetu nego se krećem i znam ljude, bio na probi i u Minhenu u fabrici koja radi Leopard tenkove, u BW gde se rade cevi za neki gasovod... itd itd. Sve je to tu negde sa satnicama ili je dobra satnica a skupi stanovi ili obratno. Ne znam šta zavaruje taj tvoj prijatelj, Spejs šatl za Nasu...
 
I meni su u prvoj firmi tako mahali tim podacima kad sam trazio povisicu i rekli "mnogo trazis".

I ja dam otkaz, bez da nadjem drugi posao, i u roku od mesec dana radim za 2.5 puta vise, za manje sati.

Ja ti kazem koliko zaradjuju ljudi s kojima se druzim, ti kako hoces.
Sad sam izračunao, taj tvoj prijatelj da bi imao 4000 evra neto platu na 170 radnih sati, njemu bruto satnica mora da bude oko 33 evra bruto!
Ja veruj mi nisam čuo za tako nešto. Možda ima ali ja čuo nisam
 
U Nemacku ne dolaziti ako si visoko ne kvalifikovan, pre svega Zdravstvo It( sa poznavanje Nemacki) Stomatologija. Sve ostalo je placanje i uslovi na nivo Robova ... zaobidjite ako niste u ove grupe.
Неквалификовани много више зараде у Немачкој него у Србији.
 
Sad sam izračunao, taj tvoj prijatelj da bi imao 4000 evra neto platu na 170 radnih sati, njemu bruto satnica mora da bude oko 33 evra bruto!
Ja veruj mi nisam čuo za tako nešto. Možda ima ali ja čuo nisam

To je 6K bruto. Sta je tu cudno?

Covek ima 44 godine, varioc je od svoje 19. godine, ima trista nekih sertifikata, ne razumem se u to. U Nemackoj je nekih 10-tak godina, kao i ja odprilike.
Ali znam koliko zaradjuje jer sam mu video platne liste.
 
To je 6K bruto. Sta je tu cudno?

Covek ima 44 godine, varioc je od svoje 19. godine, ima trista nekih sertifikata, ne razumem se u to. U Nemackoj je nekih 10-tak godina, kao i ja odprilike.
Ali znam koliko zaradjuje jer sam mu video platne liste.
Svaka cast ako je istina. Ja sam i stariji malo od njega a krace sam ovde, radim sve postupke zavarivanja za snimanje, pored toga montaza, kompletna bravarija ili kako oni kazu metallmechaniker
 
Svaka cast ako je istina. Ja sam i stariji malo od njega a krace sam ovde, radim sve postupke zavarivanja za snimanje, pored toga montaza, kompletna bravarija ili kako oni kazu metallmechaniker

Ne razumem se u tu struku, ali znam ono sto vidim.

A za montere namestaja po meri (kuhinje, ugradni plakari i slicno) lik je dosao u septembru, ima sad od 1. februara 3900 bruto (video sam mu ugovor svojim ocima), a nikad ranije nije radio taj posao.

Gomilu lekara znam koji su dosli, pocetna bruto plata reda 4K, plus ubiju po 800 evra neto na dezurstva, minimum.

Stomatolozi su druga prica, u pocetku rade bas za sitno (3K bruto) dok ne prodju sve zajebancije (aprobacija, asistentski staz...), a onda uglavnom po ucinku, te tu idu i preko 5K neto (zavisi sta rade i koliko rade). Za to sam, vec, detaljno upucen.

Naucno/nastavni kadar je lose placen (u Nemackoj sam imao 50e satnicu bruto, u Holandiji 110e bruto).

IT je šaren - tu je raspon od 3K bruto pa do vise desetina - zavisi od trilioj faktora (i u to sam detaljno upucen).

Ono sto sam ja uspeo ovde, a nisam u Srbiji, je da radim ono sto volim (pola industrija a pola nastava), onoliko koliko hocu, i da za to budem placen toliko da mogu decu da posaljem na koji god fakultet sutra pozele na planeti, a dok ne stasaju za faks, da bar disu cist vazduh.
 
Pardon, u pravu si, ali ako uzmemo u obzir moguću inflaciju , možda i bude drugi iznos.

Penzija ti zavisi koliko zaradjujes/uplacujes.
Gruba racunica, za bruto od 3000, po godini je oko 30 evra. Dakle za 5 godina zaradis za 150 evra penzije sa tom platom.

Pored toga, Svabe imaju i neku minimalnu garantovanu penziju za ljude koji 30+ godina uplacuju u penzioni fond.

Ali to nije sve - mnoge firme danas stimulisu i tzv. Alterversorgung, alternativnu/dodatnu penziju, nesto poput privatnog penzionog fonda, sto je ekstra stvar, i moze da donese par stotina evra mesecno vise na redovnu penziju (zavisi koliko uplacujes), ali i novac od Alterversorgunga mozes i odjednom da dignes (npr zelis da se vratis u Srb, i onda dignes kesh da tamo nesto kupis).
 
Poslednja izmena:
Надувана фатаморгана да је немачко друштво успешно... Без људи са стране би имали 60 милиона становника а не 80 и кусур...
Па кад једном коначно пресуше сви "извори" (а иде се ка томе, врло чврсто), онда ће се запитати где су погрешили. И неће им бити јасно.
 
A nama se prodajes za nekog filozoVa, naucenjaka,pametologa...auuuu
hahahaaha ja nikad nisam ni krio cime se bavim, obicnim zanatom. Mada se za to nisam skolovao nego sam u to usao iz neke moje strasti za metalurgijom i konstruisanjem. I studirao sam ali me Hemingvejski nagon da upoznam zivot bacio daleko od toga.
Zasto je covek manje vredan ako nije fakultetski obrazovan?
 
Надувана фатаморгана да је немачко друштво успешно... Без људи са стране би имали 60 милиона становника а не 80 и кусур...
Па кад једном коначно пресуше сви "извори" (а иде се ка томе, врло чврсто), онда ће се запитати где су погрешили. И неће им бити јасно.

Ti izvori nece da presuse jos mnogaja ljeta.
Pa samo Indijaca ima toliko da ce da ih uvoze narednih 300 godina, a s obzirom da ce tamo uvek biti totalitarizam (kao i u mnogim drugim zemljama sveta), dobrovoljaca za migraciju ce biti na pretek :)

E, sad, sto se to nacionalistima ne svidja, sto u 21. veku jos uvek, nazalost, postoje likovi kojima je boja koze i religija presudna stvar - to je vec druga stvar.
Srecom, u manjini su i uvek ce biti.

Tamo gde su u vecini - tamo imamo Srbistan i slicne kvazi-drzave.
 
hahahaaha ja nikad nisam ni krio cime se bavim, obicnim zanatom. Mada se za to nisam skolovao nego sam u to usao iz neke moje strasti za metalurgijom i konstruisanjem. I studirao sam ali me Hemingvejski nagon da upoznam zivot bacio daleko od toga.
Zasto je covek manje vredan ako nije fakultetski obrazovan?
Ne vrijedi manje ako nije fakultetski obrazovan. Upitan je zdrav razum ako ga Njemacka hrani, a on se nada propasti iste i divi se Rusiji. Tada nesto nije u glavi dobro poslozeno.
 
Ne znam šta bih rekla.
I do sada je previše ljudi već otišlo a znam da mnogi i planiraju i mlađi i stariji, barem u mojoj okolini.
Ne piše ništa o uslovima rada.


Nemačka namerava da udvostruči kvotu za useljavanje nekvalifikovanih radnika

51703-img-5759.jpg

Ubuduće će godišnje do 50.000 ljudi iz Srbije i regiona moći da se zaposli i nastani u Nemačkoj, čak i ako nemaju stručne kvalifikacije. Nemačka vapi za radnom snagom na skoro svim poljima.

Nemačke vlasti nameravaju da udvostruče kvotu za useljavanje nekvalifikovanih radnika iz Srbije i komšiluka, piše u predlogu zakona u koji je agencija dpa imala uvid. Ubuduće bi trebalo da ih bude do pedeset hiljada godišnje.

U pitanju je takozvano "zapadnobalkansko pravilo", koje predviđa povlašćeni pristup nemačkom tržištu rada za državljane Srbije, BiH, Crne Gore, Severne Makedonije, Albanije i Kosova.

Prema važećim zakonima, naime, iz celog sveta može da se doseljava "stručna" radna snaga. Jedino sa Balkana ljudi mogu da dobijaju posao i radnu vizu čak i kad rade van struke ili bez stručne spreme.

To pravilo osmišljeno je nakon prvog talasa izbegličke krize 2015. i 2016. godine, pošto su među tražiocima azila iz Sirije bili i brojni državljani Srbije, BiH i Kosova. Ideja Berlina bila je da ljudi iz regiona, umesto da bezizgledno traže azil, pokušaju da nađu posao u Nemačkoj.

To nije jedina izmena zakona koja se sprema. Novinama bi se trebalo "suprotstaviti dramatičnom manjku radne snage u brojnim branšama", ocenjuje dpa.

U promene spada i takozvana "karta šansi", to jest mogućnost da se ljudi naprosto dosele u Nemačku, te da tek tu, na licu mesta, traže posao. Za to vreme imaju pravo da rade pola radnog vremena van struke kako bi zaradili za život.

"Karta šansi" bi, prenosi dpa, trebalo da se dodeljuje po novom sistemu bodovanja svakome ko prikupi šest bodova.

Četiri boda nosi određena stručna kvalifikacija, tri boda dobro poznavanje nemačkog ili tri godine radnog iskustva, dva boda ukoliko je osoba mlađa od 35 godina, a jedan bod ukoliko je ranije legalno barem šest meseci boravila u Nemačkoj.


Kako je DW već pisao, Nemačku more demografske promene i veliki broj upražnjenih radnih mesta. Računa se da je neophodno doseljavanje oko 400.000 ljudi godišnje kako bi ekonomija, zdravstvo i nega starih funkcionisali.
Migranti su vec odavno na ukrajinskom frontu i gde sada da Bundeswehr nadje jos 100 000 "stranih placenika" za ukrajinu ?....a amerika naredila......nije se zayebavati.
 
Ajd samo reci ko može da upadne u VW i tako te dobre firme

A ko pa dobro zaradjuje od zanatlija barem tu tvoju dobru platu. Prosek oko 2000
U VW moze svako da upadne Ili neku dobru firmu 70 ili 80ih godina je to bilo jako tesko i samo za Njemca ali to vise nije problem , sad fali radnika i pogotovo ako radis za sebe zaradjujes velike pare tj da imas neki kombi sa alatom i prijavis svoju firmu mozes sigurno 15000 da uzmas mjesecno, govorim o vodoinstalerima,elektiricarima,
molerima ,keramicari itd ( ne znam da li mogu prijaviti svoju firmu ).U moj firmi su plate 4000 mjesecno(radim u petrohemijskoj kompaniji) ali nema radnika ,imas primjera i nasih ljudi koji pocinju za sebe tj da se izdaju na satnicu u petrohemijskoj industriji iako veze nemaju o tom poslu ali su primorani da ih plate jer nema strucnih ljudi i dizu dobre pare oko 70 eura satnicu. Kirije su daleko vece nego prije i ako radis u losoj firmi to jeste patnja.
 
U VW moze svako da upadne Ili neku dobru firmu 70 ili 80ih godina je to bilo jako tesko i samo za Njemca ali to vise nije problem , sad fali radnika i pogotovo ako radis za sebe zaradjujes velike pare tj da imas neki kombi sa alatom i prijavis svoju firmu mozes sigurno 15000 da uzmas mjesecno, govorim o vodoinstalerima,elektiricarima,
molerima ,keramicari itd ( ne znam da li mogu prijaviti svoju firmu ).U moj firmi su plate 4000 mjesecno(radim u petrohemijskoj kompaniji) ali nema radnika ,imas primjera i nasih ljudi koji pocinju za sebe tj da se izdaju na satnicu u petrohemijskoj industriji iako veze nemaju o tom poslu ali su primorani da ih plate jer nema strucnih ljudi i dizu dobre pare oko 70 eura satnicu. Kirije su daleko vece nego prije i ako radis u losoj firmi to jeste patnja.
Razmišljao sam da otvorim firmu i iznajmljujem sebe. Nego nešto sam sit ove Nemačke
 

Back
Top