Nemačka _stanovi_podstanari

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
65.534

Njemačka jedina članica EU sa više podstanara nego vlasnika stanova​

izvor dpa
Foto: dpa
Njemačka je jedina članica Evropske unije u kojoj ima više podstanara nego ljudi koji imaju svoje kuće ili stanove. Udio Njemaca koji su vlasnici svojih domova je prošle godine čak opao sa 49 na 47 odsto.

I u Austriji, koja je poslije Njemačke druga na spisku zemalja EU sa najmanjim brojem stanara koji su i vlasnici, njihov broj je pao sa 54 na 51 odsto, saopštila je u četvrtak statistička agencija Eurostat.
U čitavoj EU broj vlasnika nekretnina se smanjio za nešto manje od jednog procentnog poena.

Ukupno je u Uniji 69 odsto stanara koji su i vlasnici, a 31 odsto su podstanari.
Posebno visok udio vlasnika je u istočnim članicama poput Rumunije (95 odsto), Slovačke (93 odsto), Hrvatske (91 odsto) i Mađarske (90 odsto).
Najmanji je udio vlasništva, uz Njemačku i Austriju, u Danskoj (60 odsto) i Francuskoj (63 odsto). Izvan EU, Švajcarska ima još manji udio vlasništva od Njemačke, 42 odsto.

Zato sto se ljudi cesto sele, menjaju poslove i gradove, a podstanari su zasticeni zakonom kao beli medvedi.

Bukvalno ne mozes da mu das otkaz ako ne prekrsi ugovor o stanovanju, a nema izdavanja stanova na crno, placanja kesh u ruke i slicno, zatim postoje drzavne institucije za zastitu prava podstanara, itd.

Dok sam bio podstanar, nisam ni osecao da zivim u tudjem stanu.

Tako da se ne isplati mnogo ni izdavanje stanova. Recimo, ja sad izdajem stan za 600 evra mesecno, ali posto moram da platim i porez na taj prihod, a prihod se dodaje na moj ukupan prihod od drugih poslova, pa se sve zajedno oporezuje, ispadne da je moja zarada nekih 370-380 evra mesecno od tog stana.

Sa platom od 2000 evra i sadašnjim troškovima života nema šanse bilo šta da se kupi, ni ako se računa na platu supružnika...

Ako ne zelis stan u Minhenu/Frankfurtu/Berlinu i slicnim metropolama, nije bas tako.
Evo ti racunica iz prve ruke:

Npr, kod mene (grad od 100.000 stanovnika, opstina od oko 600.000), cena je oko 2500 evra po kvadratu.
Znaci, za 200.000 evra, mozes da kupis oko 80 kvadrata stan. Sa sadasnjim kamatama, na 25 godina, rata mesecna ti je oko 1000 evra.
Racuni jos oko 500, i to je ukupno 1500 evra za stanovanje.
Sa dve plate od 2000 (4000 neto prihoda), ostaje ti 2500 evra za zivot, sto je vise nego dovoljno. A to je plata koju svako sa srednjom skolom moze da zaradi bez problema, toliko (bez dezurstava) zaradjuju, na primer, nase medicinske sestre koje su otisle za Nemacku, i to one koje rade u bolnicama. One koje rade negu starih, zaradjuju i vise, jer tu zaradjujes po broju sati, pa ako zelis prekovremeno da radis, mozes da zaradis jako puno (majka od jedne devojcice sa kojom se druzi moje dete, radi tako i ide i do 3000 neto mesecno).

Osim....ako verujes SNS propagandi, ali to je druga prica :D

izvor dpa
Njemačka je jedina članica Evropske unije u kojoj ima više podstanara nego ljudi koji imaju svoje kuće ili stanove. Udio Njemaca koji su vlasnici svojih domova je prošle godine čak opao sa 49 na 47 odsto.

I u Austriji, koja je poslije Njemačke druga na spisku zemalja EU sa najmanjim brojem stanara koji su i vlasnici, njihov broj je pao sa 54 na 51 odsto, saopštila je u četvrtak statistička agencija Eurostat.
U čitavoj EU broj vlasnika nekretnina se smanjio za nešto manje od jednog procentnog poena.

Ukupno je u Uniji 69 odsto stanara koji su i vlasnici, a 31 odsto su podstanari.
Posebno visok udio vlasnika je u istočnim članicama poput Rumunije (95 odsto), Slovačke (93 odsto), Hrvatske (91 odsto) i Mađarske (90 odsto).
Najmanji je udio vlasništva, uz Njemačku i Austriju, u Danskoj (60 odsto) i Francuskoj (63 odsto). Izvan EU, Švajcarska ima još manji udio vlasništva od Njemačke, 42 odsto.

Pa sad

Kupili smo stan pre 22 godine i imali smo gotovine pola stana keša stim da smo od svekra i svekrve dobili 70 000 hiljada i mi smo toliko imali a 140 000 smo uzeli kredit

I iad imaš gotovine lako se upustiti u kupovinu ako nemaš neku bas svotu onda nije pametno upustati se

Nama je tad bilo važno da ne crkavamo odplacivajuci i uracunali smo eventualnosti

Sad se narod upušta u svakakve izazove samo da kupi kuću/stan, potreban je berater koji traži banku koja će ti dati kredit , banaka ima svakakvi isto tako modela kako doći do stana

Sad u vom vremenu iskreno nebi ni kupovala s druge strane ovde je cetverosoban stan na dva nivoa 2300 eura hladan sa režijama to izadje 2600 eura

Mi ovde živimo u regiji gde je skupo rentati a i kupiti

izvor dpa

Nekretnina je zakopavanje, pametnije taj novac uloziti u neki biznis. No cene iznajmljivanja, u nerazvijenim zemljama,
su ocigledno blizu uzimanja kredita za stan...

Back