Nema izbora na jesen

Homoljac

Domaćin
Poruka
3.155
Nema izbora na jesen
Politika - Pre sat i 31 minut

"To je priča radi priče, da se ljudi malo zabave", odgovara Vladimir Vuletić, sociolog, na pitanje da li će na jesen biti izbora.

Jasno je da je opozicija, makar deklarativno, uvek za izbore, a da vladajuća koalicija želi da zadrži vlast. Kao razloge za izbore opozicija bi mogla da navede to što naprednjaci u parlamentu nisu bili na izborima pod tim imenom. Ili što njoj više odgovara da ih bude kada je svetska ekonomska kriza na vrhuncu. Mogu se izbori opravdavati i velikom brigom zbog Kosova i Metohije. A i netrpeljivost u vladajućem bloku ne deluje kao loš povod za novo prebrojavanje. Najtačnije je svakako da se ponajviše žuri SNS-u uverenom da ima veliku šansu ako bi izbori bili brzo raspisani.

Vuletić kaže da uvek može da se nađe neki razlog za osporavanje legitimiteta parlamenta ili vlade, pa se to može reći i za našu skupštinu posle raspada radikala na dve stranke. "Sadašnji saziv parlamenta možda ne odražava realno stanje biračkog tela, ali za osporavanje legitimiteta uvek se može naći neki razlog. To što je u jednoj stranci došlo do preraspodele ne znači da treba raspisati izbore. Ekonomska kriza jeste problem, ali to je kontrarazlog jer malo ko bi se u svetu usudio da tada raspisuje izbore. Na izbore se izgubi šest meseci, ne radi se, što je u krizi pogubno. Priče o izborima su zamajavanje naroda, naročito kada je Kosovo u pitanju jer ministar spoljnih poslova radi maksimalno. Ne znam šta bi još mogao da uradi. Valjda se ne očekuje da se Srbija suprotstavi celom svetu? Tačno je da bi naprednjaci imali veliku šansu, ali ne bi mogli samostalno da vladaju. Pitanje je i kako bi bila oformljena koalicija."

Branko Radun, politički analitičar, kaže da je još rano govoriti o izborima mada postoje pukotine u vladajućoj koaliciji i pat pozicija u odnosima snaga oko pitanja statusa Vojvodine. "Zimus je moglo da dođe do prevremenih izbora zbog sukoba u vladajućoj koaliciji povodom gasnog sporazuma s Rusijom. Sada nema takve tenzije. Ekonomska kriza bi na jesen mogla da izazove poremećaje, ali kod nas vlade nisu padale zbog kriza već zbog stranih pritisaka. Prevremeni izbori neće biti raspisani ni zbog Kosova. Od prevremenih izbora jedini bi profitirao SNS. Oni sada imaju visok rejting i žele da ga kapitalizuju."

Miodrag Radojević, istraživač saradnik Instituta za političke studije, kaže da je pitanje da li će vladajuća većina imati većinu za nesmetan rad. "Do sada su uspevali da donose zakone. Do priznavanja Kosova nije došlo i to je uspeh srpske diplomatije, ali ekonomska kriza duva u vetar opozicionih stranaka. Naročito posle lokalnih izbora na kojima je došlo do pomeranja, ali to nije pravi uzorak. I posle tih izbora bi izgubili šest do osam meseci dok se napravi koalicija, jer vlada za to vreme obavlja samo tekuće poslove. U ovom periodu ekonomske krize to bi građane moglo mnogo da košta. Socijalno nezadovoljstvo bi moglo da sruši vladu. Ali ova vlada bi trebalo to da preživi a možda će vladati i duže nego što mislimo. Zakon o informisanju kome nije prethodio valjan dogovor pokazaće koliko je vlada ozbiljna."

Vladajućoj koaliciji se ne žuri da raspiše izbore. Osim "belog šengena" nema upečatljivih uspeha a svakako je uverena da će naredna godina biti bolja i da su naprednjaci dostigli vrh posle koga sledi lagano spuštanje. Sigurno je i da najveća vladajuća stranka još nije napravila izbor partnera za nove izbore. A sva je prilika da se ni mnogim malim strankama ne žuri na birališta.

Vuletić kaže da smo se mi od višepartizma navikli da se izbori stalno ponavljaju. "Izbori se održavaju pre vremena kada koalicija ne može da izdrži teret zadataka, ali ni to nije u dovoljnoj meri razlog da se raspišu izbori. Opozicija uvek traži izbore, a oni bi sada doveli do zastoja u ekonomskom životu. Ako bi SNS došao na vlast, ne bi mogao tek tako da raskine ugovor s Međunarodnim monetarnim fondom. Sada nema ni velike afere niti se raspala vladajuća koalicija a to su slučajevi u kojima bi izbori bili opravdani."

Radun kaže da je moguće da se vrh DS-a uplašio uspeha SNS-a. "Možda bi demokratama više odgovaralo proleće, možda bi se rešili nekih manjih stranaka koje su im balast. Priča o izborima možda figurira i kao pretnja malim strankama, kojima ako su u vladi oni ne odgovaraju."

I Radojević kaže da ovo nije povoljan period za izbore. "Socijalistima polako raste rejting jer javnost dobro ocenjuje rad Ivice Dačića. Priča se o razlazu DS-a i G17, ali i pre izvesnog vremena je bilo prepucavanja, pa je Boris Tadić smirivao stvar. I unutar DS-a postoje frakcije i težnje da se pronađu novi koalicioni partneri umesto sadašnjih. U višepartizmu se teško formiraju vlade i to se prelama i na lokalni nivo. Tako bi bilo i posle ovih izbora."

Ivana Anojčić


Jos ce se ovi muljatori baskariti u vruce fotelje :dash:
 
Није битно када ће бити избори, на јесен, у пролеће следеће године ...

Битно је до када ће гнев у народу да се скупља и нарасте толико да - експлодира.
Сав наш политикантско -лоповски олош народ треба да пропусти кроз шаке .... и позицију и наводну опозицију. Тек после тога да буду избори, па ко освоји власт .... нек се мисли :whistling:
 
Није битно када ће бити избори, на јесен, у пролеће следеће године ...

Битно је до када ће гнев у народу да се скупља и нарасте толико да - експлодира.
Сав наш политикантско -лоповски олош народ треба да пропусти кроз шаке .... и позицију и наводну опозицију. Тек после тога да буду избори, па ко освоји власт .... нек се мисли :whistling:

uf sad si sneo jaje
 
Ups, izvini, nisam pratio vesti ovih dana..... :hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

batoooo pa lova je to

ritz_afternoon_tea_london_3.jpg
 

Back
Top