Nelogicnost Ajnstajnove jednacine

Onog casa, kada dostigne brzinu svetlosti (da li brzinu svetlosti ili brzinu svetlosti na kvadrat? je pitanje iz topika) to MATERIJALNO TELO nece vise biti materija vec ENERGIJA, ZRAK za koju VREME NE POSTOJI i koja je neunistiva SAMO MOZE DA PRELAZI IZ OBLIKA U OBLIK (dakle i u materiju ponovo ako uspe da USPORI KRETANJE)

Sto znaci da ako mi uspemo da USPORIMO (recimo) SUNCANI ZRAK - dobicemo NEKU materiju!

Kako si došao na ovu ideju da mi je samo znati, ali ajde, ako se tebi sviđa, neka ti bude z:mrgreen:

Čisto malo da se zanimaš: svetlost se samo u vakuumu kreće maksimalnom brzinom, kroz druge materije sporije.
 
Poslednja izmena:
Kako si došao na ovu ideju da mi je samo znati, ali ajde, ako se tebi sviđa, neka ti bude z:mrgreen:

Ма, видиш да би човек хтео да му неко објасни целу науку у 2 речи, а да он не направи никакав ментални напор. :D

Цитираћу самог себе са једне друге теме:

Подсећаш ме на ону зен-причу када је нестрпљив и арогантан човек дошао код учитеља да га овај научи основама зена у једном разговору. Учитељ пристаде и пристави чај за себе и свог саговорника, а затим пред човека стави шољу пуну хладне воде и крене да сипа чај преко ње. Наравно, сав топао чај се прелива и цури по столу, а у шољи остаје вода. Пита га човек "Испразните ту шољу, бесмислено је да покушавате у њу да сипате чај, кад је већ препуна водом", а учитељ му одговори "Е, тако и ти треба да одеш и своју главу испразниш од наопаког знања које имаш, па да тек онда дођеш код мене и тражиш знање о зену."​
 
Kakve veze ima sto je konstanta?
P(kruga)=r^2*Pi
r za neki objekat je uvek konstanta, zasto ga kvadriras,
Ovaj post je zavrsio temu, ne vidim sta se dalje prepirete? Objasnjeno je i da je materija forma energije.

Kome nije jasno nek izvoli : http://sr.wikipedia.org/sr/E=mc²

Lepu analogiju je napravio i clan menjam.se ... Neki ljudi ovde pricaju o fizici kao da su je izumeli.
 
Ovaj post je zavrsio temu, ne vidim sta se dalje prepirete? Objasnjeno je i da je materija forma energije.

Kome nije jasno nek izvoli : http://sr.wikipedia.org/sr/E=mc²

Lepu analogiju je napravio i clan menjam.se ... Neki ljudi ovde pricaju o fizici kao da su je izumeli.

Pa cini mi se da to nije jasno NIKOM od nas iako mnogi vole da se prave pametni. (Toga nikad ne manjka)

Do sada je tu formulu NAVODNO uspelo da razume samo nekoliko najvecih mozgova iz oblasti fizike na svetu, a sad ovde neki se prose*ravaju da je to malte ne kao 2+2.....

:hahaha:
 
Pa cini mi se da to nije jasno NIKOM od nas iako mnogi vole da se prave pametni. (Toga nikad ne manjka)

Do sada je tu formulu NAVODNO uspelo da razume samo nekoliko najvecih mozgova iz oblasti fizike na svetu, a sad ovde neki se prose*ravaju da je to malte ne kao 2+2.....

:hahaha:

To je pričica iz Hokingove knjige "The brief history of time" koja je izdata najkasnije 80-ih a i u njoj je data kao prikaz početaka prihvatanja Ajnštajnovih postulata znači negde 50-ih ili 60-ih
Od tad je prošlo dobrih pola veka, u kojih je stala masa dokazujučih analiza, uspešnih eksperimenata i dobar komad daljeg razvoja. Historia magistra vitae est, ali ne može da bude aktuelna, niko nije savršen.
Može biti da ovde nema onih koji to shvataju, mada je verovatnije, da se to ovako bez ozbiljnog predznanja jednostavno i ne može objasniti. Generalno, formule se ne razumevaju na prvu loptu, samo jednostavne se daju valjano interpretirati, one se tumače kao pravila koja definišu međuzavisnosti veličina koje pominju. Racionalno poimanje tih zavisnosti je ono što svako može da nauči studirajući i to je prvi potreban uslov, prvi od četiri. Do razumevanja kakvog ti očekuješ nije daleko ali je dosta uzbrdo.
 
Da li to znaci, ako obrnemo jednacinu, da ce se ENERGIJA PRETVORITI U MASU ako joj SMANJIMO BRZINU KRETANJA ???

Imas par previda pa da pokusam da malo pojasnim.

Elektromagnetnom zracenju, sto je nesto sto se najcesce smatra kao ekvivalent za energiju uopste, ne mozes smanjiti brzinu. Prosto (svetlost je takodje elektromagnetno zracenje) brzina fotona, koji je nosioc elektromagnetne energije, je brzina svetlosti. Doduse to vazi u vakuumu, u sredinama se ta brzina menja, ali to je brzina prostiranja zracenja, a ne brzina fotona, oni se krecu uvek istom brzinom. Usporava ih to sto idu cik cak izmedju sastavnih delova materije, atoma.

Dakle ne mozes smanjiti energiji brzinu kretanja. Nadam se da smo to sad razjasnili.

Ono sto dovodi do prelaza materije u energiju i obratno jeste INTERAKCIJA materije i energije, tipicno u sudarima. I to su iskljucivo kvantni efekti.

Dakle, sta se tu desava najbolje opisuje neki od kvantnih raspada, a poenta je da se sudare dve cestice nakon cega nastaju dve druge cestice, sa promenjenom energijom (misli se na energiju kretanja tih materijalnih cestica, ne na brzinu svetlosti koja se ne menja), pri cemu se recimo emituju jos dodatne cestice i fotoni. Zapravo, za promenu strukture tih cestica koje se sudare u neke druge cestice potrebna je energija, koja se "uzima" iz brzine kretanja samih tih cestica, pri cemu one uspore nakon sudara a ta energija koja se "gubi" trosi se na promenu strukture samih cestica. Obicno se dodatno emituje prilikom sudara i elektron, antineutrino, foton (koji odnosi visak energije) kao i masa drugih cestica, sve zavisi od samog raspada tj procesa koji se desava.
Moze se dogoditi i da se apsorbuje sama energija tj foton, ali tada se takodje menja nivo energije koju poseduje ta materija koja je energiju apsorbovala.

Dakle energija prelazi u materiju tako sto materija promeni svoju strukturu. Znaci ako zamisljas takve stvari fokusiraj se na kvantne fenomene jer se to desava na tom nivou.

Znaci nece se energiji promeniti brzina kretanja, vec ce masa promeniti energiju kretanja na ustrb promene svoje strukture, pri cemu energija kretanja pripada materiji, nije nesto samo za sebe, ili ce se elektromagnetno zracenje, tj foton koji je njegov nosioc, apsorbovati ili emitovati u tim kvantnim procesima. Promena energije fotona u tom slucaju bi isla otprilike ovako:
1. foton "umre" tako sto da energiju cestici ili cesticama, nakon toga on vise ne postoji.
2. desava se magican proces, interakcija, za koji sumnjam da iko tacno zna sta se tu desava, koja traje neverovatno kratko, i nakog toga imas promenjenu strukturu cestice sa kojom je izvrsen sudar, verovatno i promenjenu njenu energiju kretanja, i imas novi foton tj energiju koja se razlikuje od one prvobitne. To je taj prelaz energije u materiju.

Dakle energija (elektromagnetna) se ne usporava, vec su u pitanju kvantni efekti, gde ona potpuno nestaje i nastaje nova energija (manja ili veca od polazne) ali uz promene u materiji sa kojom se desila interakcija. Malo glupo receno ali ne znam kako da objasnim.
Energija kretanja materijalnih tela, recimo cestica, nije energija sama po sebi kao sto je to foton, vec je to energija koju ima ta materijalna cestica samim tim sto se krece, i ona se takodje modifikuje u tim sudarima tj interakcijama.

Tipicno se prelaz materije u energiju i obrnuto desava prilikom sudara cestica ili prilikom interakcije energije i materije (raspadi, pobudjivanja).

Nadam se da sam bar malo razjasnio problem.
 
Imas par previda pa da pokusam da malo pojasnim.

Elektromagnetnom zracenju, sto je nesto sto se najcesce smatra kao ekvivalent za energiju uopste, ne mozes smanjiti brzinu. Prosto (svetlost je takodje elektromagnetno zracenje) brzina fotona, koji je nosioc elektromagnetne energije, je brzina svetlosti. Doduse to vazi u vakuumu, u sredinama se ta brzina menja, ali to je brzina prostiranja zracenja, a ne brzina fotona, oni se krecu uvek istom brzinom. Usporava ih to sto idu cik cak izmedju sastavnih delova materije, atoma.

Dakle ne mozes smanjiti energiji brzinu kretanja. Nadam se da smo to sad razjasnili.

.

To nema logike.

Ako se necemu MOZE povecati brzina - mora da se MOZE i smanjiti !

Pitanje je - KAKO?

palo mi je nesto na pamet: na Zemlji POSTOJI jedna materija koja ENERGIJU DIREKTNO PRETVARA JE U MATERIJU!

Samo JEDNA JEDINA....

Strucnjaci, setite se KOJA je to materija?
 
Poslednja izmena:
To nema logike.

Ako se necemu MOZE povecati brzina - mora da se MOZE i smanjiti !

Pitanje je - KAKO?

palo mi je nesto na pamet: na Zemlji POSTOJI jedna materija koja ENERGIJU DIREKTNO PRETVARA JE U MATERIJU!

Samo JEDNA JEDINA....

Strucnjaci, setite se KOJA je to materija?

Svetlosti ne mozes ni povecati ni smanjiti brzinu. Ona se samo moze prostirati sporije kroz materiju jer mora da je zaobilazi - zamisli da vozis rolere istom brzinom po praznoj Adi, kada ima nesto ljudi, i kada je leto. Iako ti vozis istom brzinom (recimo imas motorcic na rolerima kao Pera Kojot - ACME model, drzi konstantnu brzinu samo tako), sto je vise ljudi ti ces sporije preci krug oko jezera, ali u svakom trenutku tvoj ACME motorcic obezbedjuje da se ti kreces ISTOM brzinom. Dakle krecuci se istom brzinom, ti prelazis duzi put i stoga se "sporije" kreces na makro nivou tj oko jezera, ili od kafica do kafica i sl.

E sad, mozes li da mi kazes kako se povecava brzina svetlosti?

Mozda nisam bio jasan u mom postu - svetlosti, tj EM kvantu fotonu ne mozes menjati brzinu.
Materijalna tela mogu menjati brzinu, povecavati ili smanjivati, tu nema nikakve dileme.

Ali tu su u pitanju energija (foton) i materija, donekle baba i zaba. Foton se uvek krece istom brzinom, dok materijalno telo ima razne brzine kao sto nam je dobro poznato iz iskustva (puz, auto, avion itd).
 
palo mi je nesto na pamet: na Zemlji POSTOJI jedna materija koja ENERGIJU DIREKTNO PRETVARA JE U MATERIJU!

Samo JEDNA JEDINA....

Strucnjaci, setite se KOJA je to materija?

Pregorela mi elektroda na levom blaubzajgeru, a i superštrapacangla dogoreva.... tako da trenutno nisam u mogućnosti da odgovorim na pitanje z:mrgreen:

Ajd prosvetli nas, da ne tapkamo u mraku, možda si na pragu epohalnog otkrića (Nobelova nagrada se smeška), istina je nekad tako blizu, ali je ne vidimo.

Edit: ima jedan proces u prirodi koji površno gledano liči na to, ali ne radi se o tome, da vidimo da li ciljaš na njega, ili nešto drugo.
 
Poslednja izmena:
Pregorela mi elektroda na levom blaubzajgeru, a i superštrapacangla dogoreva.... tako da trenutno nisam u mogućnosti da odgovorim na pitanje z:mrgreen:

Ajd prosvetli nas, da ne tapkamo u mraku, možda si na pragu epohalnog otkrića (Nobelova nagrada se smeška), istina je nekad tako blizu, ali je ne vidimo.

Edit: ima jedan proces u prirodi koji površno gledano liči na to, ali ne radi se o tome, da vidimo da li ciljaš na njega, ili nešto drugo.

Ima jedan proces u prirodi koji ne da lici na to, vec je bukvalno - to!

Od Sunceve energije, zraka, svetlosti uz pomoc CO2 i vode stvara NOVE, KOMPLEKSNE MATERIJE..

Da, to je HLOROFIL !

JEDINA materija na ovom svetu koja je kadra da iz NICEGA stvori NESTO!

 
Ima jedan proces u prirodi koji ne da lici na to, vec je bukvalno - to!

Od Sunceve energije, zraka, svetlosti uz pomoc CO2 i vode stvara NOVE, KOMPLEKSNE MATERIJE..

Da, to je HLOROFIL !

JEDINA materija na ovom svetu koja je kadra da iz NICEGA stvori NESTO!


Aha a biljki nije potreban KISEONIK i UGLJENDIOKSID, kao ni H2O, hranljive materije i ostale stvari?!? Znaci koristi jedan oblik materije da stvori drugi... Znas i covek jede, pije, dise ( pazi proizvod toga je CO2 ) piski i kaki ( stvara nova jedinjnja koristeci kiselinu u stomaku, pljuvacku, bubrege...)

Jedini nacin su ti Fuzija i Fisija, tj Fisija u vecoj meri jel cepanjem atoma stvara ENERGIJU i DRUGE MANJE ELEMENTE!!!

Vidis, sada PISANJE VELIKIM SLOVIMA IMA SMISLA...
 
Poslednja izmena:
Ima jedan proces u prirodi koji ne da lici na to, vec je bukvalno - to!

Od Sunceve energije, zraka, svetlosti uz pomoc CO2 i vode stvara NOVE, KOMPLEKSNE MATERIJE..

Da, to je HLOROFIL !

JEDINA materija na ovom svetu koja je kadra da iz NICEGA stvori NESTO!


Bio sam skoro ubeđen da ćeš napisati da se radi o fotosintezi i hlorofilu, ali reko, ajd da vidim z:mrgreen:

Površno gledano, to deluje tako, međutim, ne stvara se materija iz svetlosti u procesu fotosinteze, već o skladištenju energije (sunčevi zraci) hemijskim putem.
 
Ukratko rečeno: sunčana energija se ne pretvara u neku materiju, već se skladišti u procesu fotosinteze hemijskim putem, znači biljka "zarobi" energiju sunca u sebi, nije se stvorila nova materija, već je sačuvana energija, koju kasnije koriste ostala živa bića.

Fundamentalni proces u prirodi, bez fotosinteze bi sve stalo, ona je početak u lancu ishrane.

Фотосинтеза Википедијa
 
Svemir - mesto koje u extremnoj meri ume da menja poznate zakone fizike. O cemu se radi. Svemir je nesto sto ljudski um ne ume u potpunosti da obuhvati. Ljudski um ne moze da zamisli sva cuda svemira. Jednostavno, ne moze...

Verujem da je sve u svemiru moguce, od putovanja kroz vreme do najcudesnijih stvari pa do neobjasnjivih funkcija organizma drugih bica. Nadam se da me razumete...

Tvrdim da od svetlosti ima brze stvari. Od jaceg ima jaci, i naravno od brzeg ima brzi, od pametnijeg pametniji i tako dalje...

Isto tako verujem, da u svemiru vladaju zakoni koji ovu teoriju E = MC2 krse bez da ona pruzi bilo kakav otpor, dakle bezuslovno bi je srusili.
 
Ukratko rečeno: sunčana energija se ne pretvara u neku materiju, već se skladišti u procesu fotosinteze hemijskim putem, znači biljka "zarobi" energiju sunca u sebi, nije se stvorila nova materija, već je sačuvana energija, koju kasnije koriste ostala živa bića.

Fundamentalni proces u prirodi, bez fotosinteze bi sve stalo, ona je početak u lancu ishrane.

Фотосинтеза Википедијa

Pre dva veka je izvrsen cuveni eksperiment kada je u jedno bure zasadjena jedna biljka i ono je izmereno.

Posle godinu dana takodje je izmereno bure sa biljkom (koja je u medjuvremenu porasla) i ustanovljeno je da je sada duplo teze!

Znaci, nova materija se stvorila IZ NICEGA, iz svetlosti, suncevih zraka!

(+ voda i CO2)
 
To nema logike.

Ako se necemu MOZE povecati brzina - mora da se MOZE i smanjiti !

Pitanje je - KAKO?

palo mi je nesto na pamet: na Zemlji POSTOJI jedna materija koja ENERGIJU DIREKTNO PRETVARA JE U MATERIJU!

Samo JEDNA JEDINA....

Strucnjaci, setite se KOJA je to materija?

:pop2:

Ti si bas spavao na casovima fizike i hemije..Ne nastaje tu nikakva materija nego se sunceva energija "zarobljava" Pri sagorevanju nafte ili uglja upravo se oslobadja ta sunceva energija koja je zarobljna u njima milionima godina...

http://sr.wikipedia.org/sr/Соларна_енергија
 
Pre dva veka je izvrsen cuveni eksperiment kada je u jedno bure zasadjena jedna biljka i ono je izmereno.

Posle godinu dana takodje je izmereno bure sa biljkom (koja je u medjuvremenu porasla) i ustanovljeno je da je sada duplo teze!

Znaci, nova materija se stvorila IZ NICEGA, iz svetlosti, suncevih zraka!

(+ voda i CO2)

:hahaha:

Novajlija sam na forumu ali mi zbog takvih kao ti dodje da odmah odem..
Materija se ne moze ni iz cega stvroiti niti bez traga nestati....najosnovnija definicija u fizici
Ako biljka dobija vodu + CO2 uz pomoc hlorofila i sunceve svetlosti stvara ceulozu ili neki drugi oblik ugrenog hidrata
 
Pre dva veka je izvrsen cuveni eksperiment kada je u jedno bure zasadjena jedna biljka i ono je izmereno.

Posle godinu dana takodje je izmereno bure sa biljkom (koja je u medjuvremenu porasla) i ustanovljeno je da je sada duplo teze!

Znaci, nova materija se stvorila IZ NICEGA, iz svetlosti, suncevih zraka!

(+ voda i CO2)

Eh da mi je tvoj mozak na dan-dva kako bi se posteno odmorio. Kada budes ukapirao da je energija oblik materije mozda tada ukapiras kakve budalastine pises. Osnovni princip/zakon/postulat kaze da se energija nemoze stvoriti iz nicega vec samo da menja oblik al ti si ocigledno igrap Iks-Oks na casovima fizike. Hajde ovako, stavi komad drveta u vatrostalnu posudu ( koja je hermeticki zatvorena i nije vakumirana ). Zapali to drvo i pusti da izgori skoz. Ostace ti samo pepeo, zar ne? E sada ako si tu posudu drzao na vagi, pocetna masa posude ( drvo, vazduh, posuda ) i masa posude bice jednaka!!!
Ili jos banalniji primer. Tezina Zemlje dok rotira je par milijardi tona veca nego da stoji. Ta energija rotiranja jednaka je toj masi!!!
A ti pises gluposti!!! Bure je teze jer je masa bureta sada jednaka pocetnom stanju od pre godinu dana + ( vodi, vazduhu, suncevim zracima, hranljivim materijama... tj svime onim sto je biljka koristila kao energiju za rast ). Znaci materija se nije stvorila vec je promenila oblik!!
 
Ovo boldovano nisam dobro razumeo, pojasni mi malo?

Da, kako neko rece i meni je odmah palo na pamet da je u pitanju fotosinteza.

Opet imas konceptualnu gresku.

Energija se ne zarobljava, mi to tako kazemo. U svakom slucaju ne sama od sebe. Ono sto se zapravo desava kod fotosinteze je da dolazi do promene materije, pri cemu se trosi (citaj apsorbuje ili ugradjuje) energija. Mi to nazivamo hemijska reakcija. U nekim hemijskim reakcijama se oslobadja energija, a u nekim vezuje ili trosi.

I kako je vec konstatovano, hlorofil ne radi nista sam od sebe, tu je citav fiziko-hemijski mehanizam koji kod biljaka vrsi fotosintezu.

I ne razjasnismo kako se svetlosti povecava brzina iznad te maksimalne c?
(molim da se zapazi da se o ostalim vidovima energije ne govori - samo o elektromagnetnoj energiji, tj. brzini fotona. Da li kvarkovi ili tahioni putuju brze se ovde ne govori - oni nisu svetlost)
 

Back
Top