Nekome ko će razumeti ostavite poruku

Dragi prijatelji - istrazivachi,
a svi smo mi istrazivachi ...
Chesto se rado setimo nasheg detinjstva,
nevinog,razdraganog i bezbriznog.
A zashto se nebismo setili i naj ranijeg detinjstva
josh iz doba Adama i Eve ( proteranih iz Raja ) .

Jabuka je drvo znanja,zar nije tako?
Lepa vocka,ali,
sve shto ga vishe jedemo -
- sve smo gladniji, zar ne ?

U nama samima prvo,pa i okolo nas je svo dobro,
svo zlo,
sve josh ne istrazeno i
sve ono shto treba da i mi stvorimo ?

Nemajuci validne instrumente da spoznajemo
sve one svetove koji su izvan nashih osecajnih mogucnosti
hocemo li se nasumice igrati svim onim sredstvima koje josh uvek ne znamo chemu vode?
Hocemo li slepcu dozvoliti da nas vodi ... ?
Hocemo li gluvome dozvoliti da nam prevodi ?

Hocemo li zmiji davati krila,iako je Bog osudio da puzi po zemlji?
Ili cemo za uchitelja odabrati onog,jedinog koji
moze da nas odbaci kao i nashe telo odumrlu celiju?
A josh uvek nije jer je ljubav njegova, prema
i naj sitnijoj tvorevini,
jedina naj mocnija sila
svega...

Svaki sloj nashe istorije pod nashim nogama
naj pre ce nas odvesti u zabludu
jer su nas obmanuli o onome shto su nas pretci uchili.

"Boje je ziveti u miru nego biti u pravu"...:heart:
Pozdravljam vas dragi moji.Tu sam,pratim vas,razmishljam,uchim,radim,gajim neke moje biljchice :)...i volim vas.
:heart2:
 
Dragi moj komšija :
Koliko cenim tvoj rad i trud oko svega toga čime se baviš
nadam se da ću moći uskoro da ti pokažem.
Takođe se nadam da ćeš mi pomoći oko nekoliko ogromnih piramida u mome okruženju.

Ono što sam danas preskočio da pitam je sledeće :
Veruješ li u napredak ove civilizacije bez skrivanja znanja i bez koje kakvih
tajnih udruženja? :)
Sve naj bolje ti želim.
 
Ej bre!
Ej breeeeeeee!
Ljudiiiiiiiiiiiiiiiiiii !
Ej bre rezusiiiiiiiiii!
Pa ima li koga na ovoj planeti?

Evo imam labradorku,
slobodnu,
zivi u kuci,ispred kuce,slobodnu,
gde god pozeli...
Dovela mi i pripitomila gomilu "lutalica"
i sve ih hranim...
pa shto njih neko ne hapsi i ne trpa u karantin ?
Pa shipak,nisu ludi da placaju porez na glupost i ...
????????????????????????????????????????
Ama , malo mi nedostaje da vas se svih odreknem i zivim ovako ...



...jel ja to mogu
sebi da priushtim...
:p
 
Pa dobro,ako vas nisu oni dovoljno uplashili ,
da vas uplashim ja josh malo,jer :
"U straha su velike ochi"
A sve to da bi ste bolje prochitali ovo...

"

ЗВОНОМ ПРОТИВ КУГЕ



Како у црквеним књигама тако и у народу звоно се у старим временима називало и било, клепало, кампан, по провинцији Кампан, тјежкаја због тежине и силине звука и звоно због звучности тј. звонкости, али се у нашим старим књигама и записима на звонима користи и руски назив колоколо.

Први писани помен о звону на црквама код нас појављује се у Житију краља Милутина од архиепископа Данила. Архиепископ приповеда о неким чудним појавама на гробу овог краља, на које су калуђери у Бањској узвраћали ударањем у звона. Верује се да звук звона може да отера зле силе и негативну енергију, као и да разбија градоносне облаке. Руски научници сматрају да звук православног звона убија све патогене материје, па је управо захваљујући звонима православни свет заобишла куга која је харала Европом. У свету је развијена и посебна наука која се бави звонима и назива се кампанологија, а у неким земљама света постоје чак и институти који се баве истраживањем звона. Ипак, запремина православног звона до данас је остала непозната јер научници још увек нису успели да открију формулу за њено израчунавање. Оно што се сигурно зна то је да је највеће звоно на свету је Цар звоно које се налази у Кремљу у Москви. Ово горостас звоно никада се није огласило јер никада није ни било окачено.

Један од бројних обичаја везаних за звоно који се још увек примењују у неким нашим крајевима јесте и тај да се малој деци даје да пију из звона како би била речита. Да ли због овог обичаја или из природне обдарености наш речит и уман народ изнедрио је и бројне сентенце о звону међу којима је најпознатија она која каже: Црква без звона исто је што и човек без уста. Мало је познато да је наш нобеловац Иво Андрић био један од најбољих познавалаца звона код нас. У његовој заоставштини пронађено је три стотине библиографских јединица о звонима, које је прикупио највероватније у намери да пише роман о феномену звона код Срба. Звона су бројним уметницима служила као инспирација и предмет уметничког стварања. Подсетимо се само да је Хемингвеј за мото романа „За ким звона звоне” узео стих у то време готово заборављеног енглеског песника Џона Дона: „И стога никада не питај за ким звоно звони; оно звони за тобом“. И у роману Владимира Прибиткова о Андреју Рубљову, као и у филму Андреја Тарковског најважнији догађај је изливање једног велелепног звона као симбола вере у Христа, али и у људско трајање.

Ипак, чини се да је најприсутнија и најдуговечнија исконска и универзална симболика звона. По њој је тело звона небески свод безмеран и несагледив, у коме се све креће између две крајности добра и зла, смрти и бесмртности.



*Ово је краћа верзија есеја о звонима, у односу на ону која ће бити објављена у књизи есеја. У овој верзији текст је поред Књижевних новина, исте године, објављен и у Американском Србобрану и у Гласу Црногорца, а један део и у Зборнику уметничких текстова Савиндан, („Итака“, Београд, 2001.) "
 

Back
Top