Neko u Sarajevu sanja rat: Sada im se priviđa agresija Srbije čak i Zapad ćuti pred tim ludilom

Jesu.Prije nekoliko vijekova.
Bili su od onih Srba koji nisu primili isam po dolasku Turaka.
Od onih drugih koji jesu,nastali su danasnji Bosnjaci.
Tako da su s njima dosli i tvoji preci.
Za vrijeme Osmanlija jeli tako. Samo u istocnoj Hercegovini i pogranicnim podrucjima. Bosna nija imala Srba prije Turaka. Hercegovina jeste.

Za vrijeme Osmanlija jeli tako. Samo u istocnoj Hercegovini i pogranicnim podrucjima. Bosna nija imala Srba prije Turaka. Hercegovina jeste.

О каквим ти нацијама причаш, када људи нису имали те појмове све до касне ренесансе и почетка просветитељства.

О каквим ти револуционарним глупостима из средњег века причаш ?

Pises da je Mladic heroj da je Dubrovnik srpski i sta ja znam jos kakve nebule i treba da ti se pravdam :D

Рагуза је настала због Рашана (Срба), због залеђа, а не због тада непостојећих Хрватијанаца и Бошњакистанаца

Pises da je Mladic heroj da je Dubrovnik srpski i sta ja znam jos kakve nebule i treba da ti se pravdam :D
Ja pisem cinjenice,a ti prouci istoriju Dubrovnika.
Istorija ne pocinje od juce.Onda vidi da li su bas nebuloze.
A meni je Mladic heroj jer je mene branio od zla tvojih Bosnjaka.
Kapiras?
Da mi nece mozda Oric biti heroj?

Ko je to zivio u Bosni prije Turaka?
Bosnjaci, svaki put se javis i u jednom momentu nestanes kad te poklopim kao juce np i onda se opet javis kao da juce to nismo raspravili i postavis ista pitanja ili predjes na nesto drugo i opet kad vidis da ne mozes dalje nestanes ili samo smajli posaljes ali ni u snu neces reci u pravu si.Zasto?

Рагуза је настала због Рашана (Срба), због залеђа, а не због тада непостојећих Хрватијанаца и Бошњакистанаца
Kakve to ima veze sa danasnjim Dubrovnikom, ti ljudi nemaju nikakve veze sa Srbima ni po mentaliteitu, govoru, nacinu zivota itd.

Kakve to ima veze sa danasnjim Dubrovnikom, ti ljudi nemaju nikakve veze sa Srbima ni po mentaliteitu, govoru, nacinu zivota itd.

А тек ови из Винче што се разликују од данашњих Срба.

Али ипак су нам најближи.

Какве су ти то паралеле ?!?

А тек ови из Винче што се разликују од данашњих Срба.

Али ипак су нам најближи.

Какве су ти то паралеле ?!?
Danasnji Dubrovnik ima veze sa Srbima kao i Kijev sa Norvezanima. Kijev su napravili Varjani ili Vikinzi pa sta?

Bosnjaci, svaki put se javis i u jednom momentu nestanes kad te poklopim kao juce np i onda se opet javis kao da juce to nismo raspravili i postavis ista pitanja ili predjes na nesto drugo i opet kad vidis da ne mozes dalje nestanes ili samo smajli posaljes ali ni u snu neces reci u pravu si.Zasto?
Ja ne radim na forumu.😂
Svaki put ti meni ne odgovoris na pitanje i nista mi nismo raspravili.
Ja govorim konkretne stvari,a ti uopsteno i zakukuljeno.
Fino te pitam jesi li bio na pomenu zrtvama Kozare,ti mi nisi odgovorio.Pitam
te za porijeklo,isto nisi odgovorio...itd.

Danasnji Dubrovnik ima veze sa Srbima kao i Kijev sa Norvezanima. Kijev su napravili Varjani ili Vikinzi pa sta?
Pa nemaju veze ni kao Kijev sa Norvežanima. Više bi vi Bosanci mogli imati veze sa Dubrovnikom, postojala je stalna komunikacija, trgovina, useljavanje (tada katoličkog) bosanskog plemstva, a sa Srbima puno manje i povremeno. Plus toga, nisu smjeli ni prenoćiti u gradu većim dijelom povijesti, a kamoli se doseliti.

Pa nemaju veze ni kao Kijev sa Norvežanima. Više bi vi Bosanci mogli imati veze sa Dubrovnikom, postojala je stalna komunikacija, trgovina, useljavanje (tada katoličkog) bosanskog plemstva, a sa Srbima puno manje i povremeno. Plus toga, nisu smjeli ni prenoćiti u gradu većim dijelom povijesti, a kamoli se doseliti.

Шта велиш? Контакти републике са Србима су били мали и повремени?

"
Nadalje, prvi kontakti Dubrovnika sa zaleđem odnose se ponajprije na poljodjelstvo. Od
najranijih dana se vidi da su dubrovački seljaci morali plaćati tribut poznat pod nazivom
mogoriš kako bi mogli obrađivati zemlju na koju su slavenski vladari polagali pravo. Prvi
mogoriš plaćali su srpskom vladaru Huma kako bi mogli obrađivati zemlju na području
Zatona i Poljica. Drugi mogoriš davali su srpskim vladarima Trebinja da bi mogli obrađivati
zemlju u Župi Dubrovačkoj i Šumetu. Upravo ovaj tribut može se shvatiti kao najam zemlje, a
ujedno s time i zaštita iste. "

"
Osim toga, u to vrijeme dolazi do
razvitka rudarstva u Bosni i Srbiji, gdje Dubrovnik preuzima posredničku ulogu, organizira
izvoz sirovina i uvoz robe sa Zapada. Dubrovčani su u tim zemljama imali jake skupine svojih
ljudi koji su u Bosni i Srbiji uglavnom radili kao trgovci."

"
Upravo navedeno povećanje vrijednoti kreditne trgovine
upućuje na razvoj trgovačkih veza između Dubrovnika i kontinentalnog zaleđa, točnije Bosne
i Srbije. "

"
Nagli razvitak dubrovačke trgovine dogodio se početkom XV. stoljeća. To je vrijeme
učestalih ratova na Balkanu te provala osmanlijske vojske. Usprkos tome, dubrovački trgovci
sve više učvršćuju svoje trgovačke veze s Bosnom i Srbijom."

"
Dubrovački kopneni putevi spajali su balkanske zemlje s Jadranskim morem. Kao najvažniji
put ističe se onaj koji je preko Trebinja i Bileće išao na Foču, pa se u jednom smjeru odvajao
uz Drinu, a u drugom smjeru nastavljao na Prijepolje, Sjenice, Novi Pazar za Toplicu, Niš,
Sofiju i naposljetku Carigrad."

"
Najvažniji rudnik u to vrijeme bio je u Novom Brdu u Srbiji. Najpoznatiji je zbog toga što
sadržava srebro s primjesama zlata zvano „bijelo srebro“. Dubrovčani su na tome području
bili prisutni i kao vlasnici rudnika i kao trgovci na veliko. "

И тако даље... https://repozitorij.ffos.hr/islandora/object/ffos:287/datastream/PDF/view

У ствари, славна католичка република је најмање везе имала са...Хрватском и Хрватима... :mrgreen:

Screenshot_2024-04-05_14-23-11.png

Screenshot_2024-04-14_19-42-17.png

Шта велиш? Контакти републике са Србима су били мали и повремени?

"
Nadalje, prvi kontakti Dubrovnika sa zaleđem odnose se ponajprije na poljodjelstvo. Od
najranijih dana se vidi da su dubrovački seljaci morali plaćati tribut poznat pod nazivom
mogoriš kako bi mogli obrađivati zemlju na koju su slavenski vladari polagali pravo. Prvi
mogoriš plaćali su srpskom vladaru Huma kako bi mogli obrađivati zemlju na području
Zatona i Poljica. Drugi mogoriš davali su srpskim vladarima Trebinja da bi mogli obrađivati
zemlju u Župi Dubrovačkoj i Šumetu. Upravo ovaj tribut može se shvatiti kao najam zemlje, a
ujedno s time i zaštita iste. "

"
Osim toga, u to vrijeme dolazi do
razvitka rudarstva u Bosni i Srbiji, gdje Dubrovnik preuzima posredničku ulogu, organizira
izvoz sirovina i uvoz robe sa Zapada. Dubrovčani su u tim zemljama imali jake skupine svojih
ljudi koji su u Bosni i Srbiji uglavnom radili kao trgovci."

"
Upravo navedeno povećanje vrijednoti kreditne trgovine
upućuje na razvoj trgovačkih veza između Dubrovnika i kontinentalnog zaleđa, točnije Bosne
i Srbije. "

"
Nagli razvitak dubrovačke trgovine dogodio se početkom XV. stoljeća. To je vrijeme
učestalih ratova na Balkanu te provala osmanlijske vojske. Usprkos tome, dubrovački trgovci
sve više učvršćuju svoje trgovačke veze s Bosnom i Srbijom."

"
Dubrovački kopneni putevi spajali su balkanske zemlje s Jadranskim morem. Kao najvažniji
put ističe se onaj koji je preko Trebinja i Bileće išao na Foču, pa se u jednom smjeru odvajao
uz Drinu, a u drugom smjeru nastavljao na Prijepolje, Sjenice, Novi Pazar za Toplicu, Niš,
Sofiju i naposljetku Carigrad."

"
Najvažniji rudnik u to vrijeme bio je u Novom Brdu u Srbiji. Najpoznatiji je zbog toga što
sadržava srebro s primjesama zlata zvano „bijelo srebro“. Dubrovčani su na tome području
bili prisutni i kao vlasnici rudnika i kao trgovci na veliko. "

И тако даље... https://repozitorij.ffos.hr/islandora/object/ffos:287/datastream/PDF/view

У ствари, славна католичка република је најмање везе имала са...Хрватском и Хрватима... :mrgreen:
Ovdje mi daješ diplomski rad i viđenje neke studentice u kojem se i tako skoro svugdje najprije spominje Bosna, pa onda Srbija. Velikim dijelom njegove slavne povijesti Bosna je bila sjeverni susjed Dubrovniku, a potom Osmanlije. A zapadno susjedstvo su mu činili ljudi istog jezika, iste vjere, istih imena, istog mentaliteta, istog... što god hoćeš.
Jesi li ti ikad bio u Dubrovniku, vidio i slušao te ljude i porazgovarao s nekim od njih baš o ovoj temi?

Ja ne radim na forumu.😂
Svaki put ti meni ne odgovoris na pitanje i nista mi nismo raspravili.
Ja govorim konkretne stvari,a ti uopsteno i zakukuljeno.
Fino te pitam jesi li bio na pomenu zrtvama Kozare,ti mi nisi odgovorio.Pitam
te za porijeklo,isto nisi odgovorio...itd.
On je poturčeni Srbin. Takvi moraju da mrze korijene, kompleksi ih opterećavaju.

Pošto sam tom lažovu na ignor vidjeće tvoju citiranu poruku, da napišem svoje porijeklo, moji su u Bosni više od 600 godina, prema dubrovačkom arhivu. Srbi naravno.

Imam čak i papir a on ima samo vlažen snove i patološku mržnju.

I?
Oni koji se bave poviješću, poslikat će ti bezbrojne dokaze o hrvatstvu Dubrovčana iz domaćih i stranih izvora.
Ali, za hrvatstvo možda i nije toliko loša ova vaša priča o srpskom Dubrovniku koji se kroatizirao. Da je istina, to bi bio dokaz da ste podložni asimilaciji od strane bogatijih, kulturnijih i pametnijih, pa to bi bila najava budućih kroatizacija, nakon duže stanke zbog jugosrpske dominacije.

Back