Neko u Sarajevu sanja rat: Sada im se priviđa agresija Srbije čak i Zapad ćuti pred tim ludilom

TONOLAN

Buduća legenda
Poruka
28.541

Neko u Sarajevu sanja rat: Sada im se priviđa agresija Srbije – čak i Zapad ćuti pred tim ludilom​

20:17 08.07.2024
Kadeti Vojne akademije sa pukovskim zastavama - Sputnik Srbija, 1920, 08.07.2024

© Sputnik / Lola Đorđević

Sarajevo je zaslepljeno mržnjom prema svemu što je srpsko, a kakvu komunikaciju imaju međusobno njihovi političari videli smo na novom primeru kad nisu međusobno obavešteni da je Srbija na vreme predala dopis o poseti kadeta vojske i policije pomenu u Prijedoru. Umesto toga, brže-bolje Srbiju su proglasili agresorom, kaže analitičar Anđelko Kozomara.

Bura u BiH podigla se zbog učešća kadeta vojne i policijske akademije iz Srbije na defileu u Prijedoru, na obeležavanju 82 godine bitke na Kozari. Hrvatski član Predsedništva BiH Željko Komšić tvrdi da je o tome trebalo da se izjasni Predsedništvo, a predsednik Republike Srpske uzvraća pitanjem kako se Komšić sad setio Predsedništva, a nije kad je išao u Italiju ne pitajući nikoga.

Nema komunikacije u Sarajevu​

Ministar odbrane BiH Zukan Helez rekao je da njegov resor nije dao nikakvu saglasnost, dodavši da je, osim od EUFOR-a, zatražio i interne provere unutar Ministarstva, da "neko nije na svoju ruku nešto uradio, što bi sa sobom nosilo drastične kazne".

U međuvremenu, sarajevski "Avaz" danas je objavio dopis kojim je Ambasada Srbije u BiH obavestila Ministarstvo spoljnih poslova BiH o tome da će kadeti Vojne i Policijske akademije iz Srbije posetiti Bratunac i Kozaru u subotu i danas.

Banjalučki politikolog Anđelko Kozomara celu zbrku komentariše rečima da kad bi iz Srbije dolazili med i mleko, u Sarajevu bi bili protiv toga samo zato što je iz Srbije.

„Oni su inače zaslepljeni mržnjom prema svemu što je srpsko i svemu što je iz Srbije, a agresivnom politikom poslednjih godina doveli su BiH na ivicu opstanka.

Dakle, ta agresivna politika iz Sarajeva najbolje se pokazala na ovoj vojnoj paradi gde su učestvovali mladi kadeti vojske i policije iz Srbije jer se ispostavilo da u Sarajevu političari očigledno međusobno nemaju uopšte komunikaciju. Ne zna se ko šta radi i ko sa kim komunicira.

Tako da je reakcija Komšića upravo proizvod neupućenosti da je Srbija blagovremeno obavestila Ministarstvo spoljnih poslova BiH o ovoj poseti,“ kaže Kozom
ara.

Mrze sve što je srpsko​

Njihova mržnja dodaje on, prema svemu što je srpsko, toliko je providna i izražena da se postavlja pitanje zaista da li BiH može u takvim uslovima da funkcioniše i opstane.

„Ako pogledamo unazad desetaka godina u Federaciji ništa konkretno nije urađeno za građane, a sve što je dolazilo iz Republike srpske naišlo je na opstrukciju - od zabrane gradnje aerodroma u Trebinju, pa do gasovoda iako se 70 odsto BiH greje na taj gas koji ide iz Srbije. Dakle, u Sarajevu je na delu jedna suluda politika koja je fokusirana samo na protivljenju svemu što je srpsko i traženju bilo kog načina da naprave problem,“ kaže on.

Sagovornik Sputnjika ističe da je Sarajevo očekivalo da će se Zapad priključiti njihovom negodovanju, pa čak su ovaj čin nazvali agresijom i istakli da će BiH da se odbrani od iste kao i prošli put. Ali, ovoga puta, Zapad je ćutao.

I Zapad ćuti na prozivke​

„Nisam primetio da je bilo ko sa Zapada reagovao ali nije ni imao razlog za to jer je sve urađeno po zakonu i protokolima od strane Srbije. Kadeti iz Srbije nisu napravili nijedan problem tokom boravka u BiH, ali je Sarajevo pokušalo da napravi još jedan problem kako bi se Srbija i RS prikazali kao agresori. Oni očigledno sanjaju i prizivaju rat i u Srbima vide samo agresore,“ ističe Kozomara.

Inače, u dopisu koji je Srbija poslala MSP BiH upućenom 5. jula pod oznakom "Hitno!", navodi se da se MSP BiH obavešzava da će radi obeležavanja godišnjice Bitke na Kozari BiH, Bratunac i Kozaru posetiti delegacija Ministarstva Srbije za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, studenti i kadeti Kriminalističko-policijskog univerziteta i Vojne akademije iz Beograda, i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

U dopisu je navedeno kada će delegacija krenuti iz Beograda, preko kojeg graničnog prelaza će ući u BiH, kuda će se kretati u BiH, kao i kada i na kojem graničnom prelazu je planiran povratak delegacije u Srbiju.

https://lat.sputnikportal.rs/202407...i-zapad-cuti-pred-tim-ludilom-1174599527.html
--------------------------------------
Izgleda su se muslimani u SA baš mnogo uvredili, iznenadili i uznemitili zbog naših kadeta u Republici Srpskoj?
Šta imaju muslimani sa našom Republikom Srpskom?

realno nemaš pravo da šalješ vojnike u neku zemlju bez odobrenja te zemlje pa makar to bilo i samo radi učešća u nekoj manifestaciji... to je provokacija sa naše strane....nije isto poslati dopis "ja dolazim tad i tad" i pitati "jel mogu da dođem?"...nego tako je to kad nam megatrend kadrovi vode zemlju..

realno nemaš pravo da šalješ vojnike u neku zemlju bez odobrenja te zemlje pa makar to bilo i samo radi učešća u nekoj manifestaciji... to je provokacija sa naše strane....nije isto poslati dopis "ja dolazim tad i tad" i pitati "jel mogu da dođem?"...nego tako je to kad nam megatrend kadrovi vode zemlju..
o tome odlučuje predsjedništvo BIH a predsjednica je dozvolila u skladu sa novom praksom rada predsjedništva

Na provokaciju odgovorimo provokacijom.I samo tako treba.
Pa ko izdrzi.

Još kako imamo prava ... čak i da se u skorijoj istoriji nisi dogodili takvi genocidi i etnička čišćenja.
Imaju li oni pravo da prete nestanku Republike Srpske?!
I to ne bilo ko? Lično ministar odbrane taj izvesni Zukan!
Neka zna! ...

Još kako imamo prava ... čak i da se u skorijoj istoriji nisi dogodili takvi genocidi i etnička čišćenja.
Imaju li oni pravo da prete nestanku Republike Srpske?!
I to ne bilo ko? Lično ministar odbrane taj izvesni Zukan!
Neka zna! ...
nije pametno ići u eskalaciju provokacija s obe strane...treba sesti i dogovarati se sa njima

nije pametno ići u eskalaciju provokacija s obe strane...treba sesti i dogovarati se sa njima
Šta je pravo a šta provokacija?
Prekršili su sva prava !!! ... Neka vide malo ... a ovo je stvarno malo ... trebaju se na teritoriji Srbije pripremiti jedinice za zaštitu našeg naroda na teritoriji Republike Srpske.
Siguran sam da planovi postoje i to u sadejstvu sa Orbanom i Putinom.

Šta je pravo a šta provokacija?
Prekršili su sva prava !!! ... Neka vide malo ... a ovo je stvarno malo ... trebaju se na teritoriji Srbije pripremiti jedinice za zaštitu našeg naroda na teritoriji Republike Srpske.
Siguran sam da planovi postoje i to u sadejstvu sa Orbanom i Putinom.
ovde se prave samo planovi kako da se opljačka sopstveni narod brže, bolje, jače....mi nemamo vojske dovoljno ni omanji grad u Srbiji da branimo a kamoli republiku Srpsku i umesto da gradimo dobrosusedske odnose sa susednim nama poreklom bliskim narodima naši političari se nadjebavaju sa njima provokacijama zarad sakupljanja poena kod prostog naroda....glume tu patriotizam da bi pokrili predaju Kosova.....to je krajnje neodgovorna politika....dolivanje ulja na vatru....

ovde se prave samo planovi kako da se opljačka sopstveni narod brže, bolje, jače....mi nemamo vojske dovoljno ni omanji grad u Srbiji da branimo a kamoli republiku Srpsku i umesto da gradimo dobrosusedske odnose sa susednim nama poreklom bliskim narodima naši političari se nadjebavaju sa njima provokacijama....to je krajnje neodgovorna politika....dolivanje ulja na vatru....
Tvoj kapitulantsko-defetistički stav jednostavno nije realan.
Ima i RS i RS i saveznici, više nego dovoljno snage da odbrane Republiku Srpsku pd bilo kakvog napada.
Prestani da defetizmom truješ ovu plemenitu i svetu temu!
Šta treba da se Srbi utapaju u unitarnu islamsku bivšu SRBiH???!!! ... neće moći , neće proći :rtfm:

ovde se prave samo planovi kako da se opljačka sopstveni narod brže, bolje, jače....mi nemamo vojske dovoljno ni omanji grad u Srbiji da branimo a kamoli republiku Srpsku i umesto da gradimo dobrosusedske odnose sa susednim nama poreklom bliskim narodima naši političari se nadjebavaju sa njima provokacijama zarad sakupljanja poena kod prostog naroda....glume tu patriotizam da bi pokrili predaju Kosova.....to je krajnje neodgovorna politika....dolivanje ulja na vatru....
Cini mi se da pricas o necemu o cemu se slabo razumijes.srpsko m-muslimanski odnosi su u ratnoj 1995.I tu ostaju do daljnjeg.Vise zaslugom muslimana.Oni prizeljkuju BiH bez Srba.Zato cemo i mi biti na relaciji BiH bez RS.

Tvoj kapitulantsko-defetistički stav jednostavno nije realan.
Ima i RS i RS i saveznici, više nego dovoljno snage da odbrane Republiku Srpsku pd bilo kakvog napada.
Prestani da defetizmom truješ ovu plemenitu i svetu temu!
Šta treba da se Srbi utapaju u unitarnu islamsku bivšu SRBiH???!!! ... neće moći , neće proći :rtfm:
ti bi da ratuješ gledajući preko interneta... po zvaničnim podacima sa interneta mi pod oružjem imamo između 15 i 20 hiljada vojnika...to je dovoljno za parade i mirovne misije a ne za rat...

Sve procedure poštovane u vezi sa našim kadetima u BiH, besmislena kampanja​

Predsednik Srbije je izjavio da su sve procedure i nadležnosti poštovane u vezi sa defileom srpskih kadeta u BiH i naglasio da oni nikoga nisu mogli da ugroze.
Dodao je da se svaki dan protiv njega u regionu vodi besmislena kampanja.
"To je zbog Bećirovića i zbog Željka Komšića i svih njihovih medija koji su rekli da je Srbija krenula u agresiju posle srpskog sabora zbog učešća kadeta Vojne akademije na memorijalnim skupovima obeležavanja tragedije srpskog naroda na Kozari", rekao je Vučić.
Istakao je da nažalost mediji nisu preneli kao vest to što je i ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković potvrdio da je sve bilo u skladu sa procedurom i nadležnostima.

"Pa zato što su dva dana lagali, dva dana obmanjuju javnost, dva dana vode hajku, kako će sada da kažu, izvinite, mi smo najgori lažovi. Svi njihovi političari, svi njihovi mediji. Znate li da smo isto tako imali te kadete i 2017. godine? Na istim tim mestima. Imamo slike u Češkoj i Austriji. U Češkoj, Austriji, Severnoj Makedoniji, Grčkoj. To je najobičnija stvar i sitnica. Nikom to ništa ne znači, sve procedure smo poštovali i Ministarstvu inostranih poslova Bosne i Hercegovine uputili notu", rekao je Vučić.
Istakao je da naši kadeti nisu imali ni vojne čizme ni vojne uprtače i da nisu mogli nikoga da ugroze.
"Nego je samo važno voditi kampanju protiv Srba. Ja ih pitam zašto to radite Bošnjacima? Nama ne radite ništa. Ništa ne možete, niti ćete ništa da nam uradite. Što to radite Bošnjacima? Šta to radite svom narodu kojeg terate da mrzi nekoga bez ikakvog razloga", naglasio je Vučić.

ti bi da ratuješ gledajući preko interneta... po zvaničnim podacima sa interneta mi pod oružjem imamo između 15 i 20 hiljada vojnika...to je dovoljno za parade i mirovne misije a ne za rat...
A ti bi da predaš našu braću preko Drne na tacni ustašama i balijama?
Reko sam ti već ... odhebi sa teme i ti i tvoji defetističko - kapitulantski motivi!
Srbija ima sa RS po dejtonskom sporazumu pravo na specijalne veze i Srbija je (između ostalog) GARANT opstanka našeg naroda sa druge strane Drine!

A ti bi da predaš našu braću preko Drne na tacni ustašama i balijama?
Reko sam ti već ... odhebi sa teme i ti i tvoji defetističko - kapitulantski motivi!
Srbija ima sa RS po dejtonskom sporazumu pravo na specijalne veze i Srbija je (između ostalog) GARANT opstanka našeg naroda sa druge strane Drine!
ti ne shvataš..provociranjem sukoba kad nemaš snage da ih braniš. ih predaješ na tacni ...mudra politika bi bila građenje dobrih odnosa sa muslimanima i arvatima uz paralelno jačanje vojske zlu ne trebalo....Vučić je predao Kosovo, a sad radi i na predavanju republike Srpske uvlačenjem tamošnjih Srba u sukob sa Bošnjacima....

zlatno pravilo spoljne politike je ako nemaš batinu u ruci nemoj da se kurčiš

Back