Neki video

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kao neko ko ima iskustva sa borilackim vestinama reci cu ti da iz klipova neces nauciti nista... Lepo odes i treniras, ovako nema svrhe...

Kao neko ko ima iskustva, mislim da nisi upravu.
Naravno da ne moze nauciti nista ako ne trenira, ali ako trenira, to mu moze pomoci, pogotovo ako je pocetnik.
A sve i da ne trenira, takvi klipovi ga mogu motivisati da pocne da trenira.

Sto se tice klipova, mozes i sam pronaci ono sto te interesuje.
Zasto bi neko drugi to radio za tebe?

Ja imam video kasetu, sto ti naravno ne moze biti od pomoci.

Trazi na YT ili proguglaj malo, "karate for beginners", i nadji sta te interesuje.

I da, ne fali ti nista ni da gledas sparing.
Sparing je kombinacija svih poteza: stavova, udaraca, blokada, kretanja i sl.

Ali iskreno, filmovi se mnogo razlikuju od treninga... Oni kao tamo za tri meseca sve naučiše... A ja crkavala valjda 5 godina i nema crnog pojasa ( na korak do toga, ali muka mi od svega ).

Ali iskreno, filmovi se mnogo razlikuju od treninga... Oni kao tamo za tri meseca sve naučiše... A ja crkavala valjda 5 godina i nema crnog pojasa ( na korak do toga, ali muka mi od svega ).

Koliko sam ja razumeo, momak je trazio klip o osnovama karatea (potezi tacnije), a ne igrani film.
Naravno da su filmovi nerealni, to niko ne osporava.

Nego, ti imas smedji pojas? :lol:
Treniras li jos?
I da, nisam siguran da mozes polagati za crni pojas pre osamnaeste, barem je tako bilo u moje vreme.

I da, ne fali ti nista ni da gledas sparing.
Sparing je kombinacija svih poteza: stavova, udaraca, blokada, kretanja i sl.
Знам да је питање ''малкице'' необично, али да ли си икада присуствовао спарингу најбољег боксера и најбољег каратисте? Како ти замишљаш ту борбу, однос снага, и ко би могао у нпр. ''уличној борби'' да однесе победу?

Знам да је питање ''малкице'' необично, али да ли си икада присуствовао спарингу најбољег боксера и најбољег каратисте? Како ти замишљаш ту борбу, однос снага, и ко би могао у нпр. ''уличној борби'' да однесе победу?

Nisam prisustvovao.

Ali realno, mislim da bi bokser sa lakocom dobio borbu.
Karatisti nisu naucili da primaju udarce, cak i kad se bore, ne udaraju protivnika, dok su sa druge strane bokseri citav zivot u ringu.
Takodje, prosecan bokser je stabilniji, cvrsci i snazniji od prosecnog karatiste, jer je to bitnije u boksu nego u karateu.
Ali opet, nisam gledao takvu borbu pa ne mogu sa sigurnoscu da tvrdim.

Ti si gledao?

Nisam prisustvovao.

Karatisti nisu naucili da primaju udarce, cak i kad se bore, ne udaraju protivnika, dok su sa druge strane bokseri citav zivot u ringu.
Takodje, prosecan bokser je stabilniji, cvrsci i snazniji od prosecnog karatiste, jer je to bitnije u boksu nego u karateu.

Ti si gledao?
Наравно.

Све ово што си написао, стоји, а да бих илустровао ту причу наводим два примера:

Први пример је чувени Касијус Клеј који је у неколико наврата позвао Брус Лија на спаринг. Брус није ни хтео, а ни смео, да му изађе на мегдан, што због његовог искуства у рингу, што због његове животиЊске снаге.

Други пример - искусни каратиста (црни појас, искуство 10 година) и боксер, полутешка категорија, са богатијим да нагласим и животним искуством од неких 15 - 20 година. Резултат борбе је био - каратиста ''паркиран'' или елегантно убачен у излог продавнице. :mrgreen:

Koliko sam ja razumeo, momak je trazio klip o osnovama karatea (potezi tacnije), a ne igrani film.
Naravno da su filmovi nerealni, to niko ne osporava.

Nego, ti imas smedji pojas? :lol:
Treniras li jos?
I da, nisam siguran da mozes polagati za crni pojas pre osamnaeste, barem je tako bilo u moje vreme.

Braon... :S I ne treniram... A sada su se promenila pravila... Ja sam mogla polagati, ali treba da se sastavi komisija ili... Da idem u Šumarice, jer tamo ima neki karate kamp... Dakle.. Oko 500 evra platiš... I posle toga možeš reći da imaš crni pojas... Šta ćeš... A mogla sam biti ko zna ko... O takmičenjima ne želim pisati...

Nisam prisustvovao.

Ti si gledao?

Karate ne valja, suviše je rigidan i neprimenljiv u realnosti, znam jer sam trenirao nekih 7 godina. Jedine istočnjačke borilačke veštine koje mogu uspešno da se primene u uličnoj tuči su, po mom mišljenju, jujutsu iz Japana, kickbox, (zanimljivo) isto iz Japana i Muay Thai sa Tajlanda. Naravno, svaka borilačka veština je korisna, ako ništa drugo, makar za razvijanje tela i duha, i prirodno da će majstor bilo koje borilačke veštine da prođe bolje nego početnik čak i jedne od ovih "najkorisnijih", ali recimo da je uz ove 3 potrebno provesti najmanji period vremena da bi se ono naučeno moglo efikasno primeniti u praksi.

Boks je daleko z**ebaniji od kik boksa.

Ne znam, ne tvrdim, niti želim da upoređujem, samo sam naveo koje veštine mogu biti korisne. S druge strane, boks te ne uči kako da se boriš protiv (hladnog) oružja, dok te jujutsu tome uči, jer i jeste primarno zamišljeno kao veština borbe nenaoružanog protiv naoružanog protivnika. Svakom svoje. I molim te nemoj samo da pokušavaš da tvrdiš kako je to izmišljotina i glupost i kako su japanske borilačke veštine smešne, kao što mnogi rade, jer bi u tom slučaju onda samo ti ispao smešan, jer je veština izmišljena pre 500 godina i koristila se dugo u obučavanju japanske vojske (možda se i danas koristi, nisam siguran) i primenjivana je u stvarnosti.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back