Nefrolitijaza kamen u bubregu

Manga Hilux

Stara legenda
Poruka
81.433
autorska

Nefrolitijaza (kamen u bubregu)
Nefrolitijaza predstavlja prisustvo kamenčića (kalkula) u sakupljajućim kanalima, čašicama i kaliksima bubrega. Kamenčići su klinički značajni jer mogu izazvati opstrukciju (zastoj) normalnog toka urina, stvoriti uslove za razvoj urinarnih infekcija i mogu izazvati jak bol. Muškarci su četiri puta češće pogođeni od žena.
Postoji više faktora koji objašnjavaju nastanak kamenčića:
  • Koncentrirani urin
  • Staza (zastoj) urina, koja omogućava lakše taloženje materija važnih za stvaranje kamenca (kamenčića)
  • Nedostatak inhibitora stvaranja kamenčića
  • Anomalije mokraćnog sistema
  • Navike u ishrani
  • Klimatski faktori
  • Kiselost urina
  • Mala količina dnevno izlučenog urina
Pretpostavlja se da oko 80% svih kamenaca u bubregu čine kalcijum oksalati.
Čini se da je glavna pojava kamena u bubregu savremeni način ishrane, karakterisan prekomernim unosom hrane.
Promena režima ishrane najbolje je rešenje protiv kamenca kod osoba koje već izbacuju male kamenčiće ili kod kojih, na osnovu rendgenskih snimaka, postoji njihovo povećanje.
Kod ovih osoba, osim promene ishrane, preporučuje se povećan unos tečnosti kako bi koncentracija kristala u urinu bila što manja.
Osobe sklone stvaranju kamenaca treba da obrate pažnju na unos proteina životinjskog porekla, natrijuma, posebno kroz kuhinjsku so, oksalatnih soli, kalcijuma i tečnosti.
Za ublažavanje tegoba najčešće se koristi analgetik. Većina kamenčića izlazi spontano. Ako postoje znaci akutne opstrukcije, pacijent treba odmah da se pošalje kod urologa. Urolog može primeniti metode kao što su anterogradna nefrostomija ili perkutana nefrolitotomija (ova procedura se primenjuje ako je kamenčić u bubregu ili gornjoj polovini uretera). U novije vreme koristi se metoda razbijanja kamenca elektrohidrauličnim talasima – ekstrakorporalna litotripsija (ESWL - extracorporeal shock wave lithotripsy). Studije pokazuju uspešnost ove terapije od 80%. Rijetko se primenjuje hirurško uklanjanje kamenčića.
Primijenite sledeće savete:
  1. Ako ste skloni stvaranju kamena u bubregu i ako pripadate krvnoj grupi O, B ili AB, smanjite unos mesa toplokrvnih životinja na minimum. Meso bi trebalo da iz ishrane izbace i osobe s krvnom grupom A.
  2. Budući da je utvrđeno da vegetarijanci ređe oboljevaju od kamena u bubregu u odnosu na ostale, preporučuje se redovan unos svih vrsta povrća (1/3 kuvano, 2/3 u salatama). Ishrana s malom količinom mesa, ali obiljem povrća, višestruko smanjuje mogućnost pojave kamena.
  3. Povećan unos tečnosti tokom dana značajno smanjuje mogućnost stvaranja kamena kod osoba predisponiranih za ovu bolest. Ovo je poruka Hipokrata, oca medicine, stara 2400 godina.
  4. Ljudi skloni stvaranju kamena često dosoljavaju jela "na slepo". Preporučuje se ne više od 5 grama soli dnevno. To znači da je 100 grama soli dovoljno za 20 dana. Ovo se lako kontroliše ako se izmeri 100 grama soli i stavi u posudu koja se koristi za soljenje jela tokom 20 dana. Ako se ta količina potroši za 10 dana, znači da se unosi duplo više soli od potrebnog. Ova kontrola soli može pomoći i porodicama koje nisu sklone ovoj bolesti.
  5. Kada je reč o oksalatima, najviše ih ima u kakau, čokoladi, spanaću, cvekli i blitvi. Proizvode s kakaom treba koristiti umereno. Kuvani spanać treba dovariti s malo mleka; tako se kalcijum iz mleka vezuje s oksalatima iz spanaća, stvarajući kalcijum-oksalat koji se izbacuje kroz creva, a ne kroz bubrege. Cveklu kuvajte pre konzumacije. Umerene količine soka od sveže cvekle su lekovite, ali prekomerni unos soka može izazvati stvaranje kamena zbog prisutnih oksalata. Preterano konzumiranje piva takođe nije preporučljivo jer i ono sadrži oksalate.
  6. Kalcijum iz hrane neophodan je organizmu, ali nekontrolisana upotreba preparata kalcijuma može biti štetna. Kada pijete mleko, očekuje se da telo koristi njegov kalcijum. Ali ako često dodajete kakao, stvara se kalcijum-oksalat koji telo ne koristi, jer se on izbacuje kroz creva. Ovo je važna napomena za roditelje koji deci često nude mleko s kakaom, jer time ometaju optimalno iskorišćavanje kalcijuma.
  7. Prisustvo biljnih vlakana u ishrani pomaže da se kalcijum-oksalat ne akumulira u urinu. Zato treba jesti integralne namirnice koje sadrže vlakna, a ne rafinisane proizvode, koji ih nemaju. Ova preporuka važi za sve, čak i za osobe koje nisu sklone pojavi kamena u bubregu.
 

Back
Top