Nečasne igre i skandal potresa šah

Neno

Elita
Poruka
20.258

NEČASNE IGRE I STRAH! Skandal potresa šah: Karlsen odigrao potez, pa se povukao​

profimedia-0435733162.jpg

Norveški velemajstor i višestruki šampion sveta u šahu Magnus Karlsen odustao je od meča sa Amerikancem Hansom Nimanom posle samo jednog povučenog poteza.

Događaj koji je šokirao šahovsku javnost dogodio se tokom Džulijus Baer Dženerejšn kupa, a bio je to prvi meč između Karlsena i Nimana posle skandala koji se dogodio početkom ovog meseca.

- Magnus Karlsen se upravo povukao, ustao je i otišao. Ugasio je kameru i to je sve što možemo da kažemo za sada - rekla je voditeljka Tanja Sačdev.

Onlajn turniru prethodila je situacija sa početka septembra kada se Magnus Karlsen povukao sa Sinkfild kupa u Sent Luisu jer je smatrao da ga je Hans Niman porazio varanjem.

Tada se Karlsen oglasio i rekao da napušta turnir u Sent Luisu, a potom je na društvenim mrežama objavio video na kom fudbalski trener Žoze Morinjo izgovara rečenicu:

-Ako nešto kažem, u velikoj sam nevolji. Velikoj, velikoj nevolji.

Niman ima 19 godina i ušao je među 50 najboljih šahista na svetu, a Karlsena je u Sent Luisu porazio crnim figurama.

Amerikanac iz San Franciska rekao je da je "apsurdnim čudom" znao kakvo će biti otvaranje Karlsena i da "Magnusa mora da je sramota da izgubi od njega".

Posle njegove izjave razvile su se teorije koje tvrde da Niman izvesno vara. Prema jednoj od teorija, Niman je na neki način saznao kakva otvaranja koristi Karlsen. Prema njoj je Karlsen u duelu sa Amerikancem u Sent Luisu namerno odabrao otvaranje koje nikada ranije nije koristio i za koje niko na svetu ne zna, ali je Niman imao savršen odgovor, što je Karlsenu bio signal da je posredi neki vid prevare.

SD
*********************
Varanje u šahu?
Izgleda da je i šah podložan raznim marifetlucima i zakulisanim radnjama.
ILi više ne vrijedi pravilo - neka bolji pobijedi..
 
Online sah uvek povlaci mogucnost varanja. Ja priznajem jedino tablu i sto i oci u oci. Tu igraju mnogi faktori i psihicka stabilnost.
Па фора је што Магнуса тек ту не могу да добију. Зато и организују ове ципирипи онлајн турнире под изговором короне. Човек полупао све уживо са пола гаса.
 
Znam da mnooogi smatrqju bobi fisera Bogom. E sad, to je davno bilo.
Сматран је, али је и чињеница да се повукао и никад није прихватио изазов Каспарова као тада актуелног шампиона. Око Фишера је била и политика, 20 година није играо шах. Све до поновног сусрета са Спаским на Светом Стефану, иако је СРЈ била под санкцијама. Све у свему, у огромној историји шаха Магнус их је већ сад прејебо све.
 
Сматран је, али је и чињеница да се повукао и никад није прихватио изазов Каспарова као тада актуелног шампиона. Око Фишера је била и политика, 20 година није играо шах. Све до поновног сусрета са Спаским на Светом Стефану, иако је СРЈ била под санкцијама. Све у свему, у огромној историји шаха Магнус их је већ сад прејебо све.
Znam, secam se price o bobiju. I njegovog ludila :D
 
Znam, secam se price o bobiju. I njegovog ludila :D
Да, био је баш луд лик. Преживео два антетата, јурили га амери да робија тамо. Бежао по свету, дефинитивно један од највећих. Најлуђи то сигурно, зато га и сви готиве. :D
 
To mora da se pogleda partija , ne bi Magnus tek tako pričao
Ovde na Krsti nema opcije da se objavi partija , ali sa potezima @tab503 ?
@Sunčana ždraka
evo te partije, stavila sam je u spojler ... gif format


kako je u uvodnom postu navedeno, Karlsen je namerno odabrao otvaranje koje nikada ranije nije koristio i za koje niko na svetu ne zna, ali je Niman imao savršen odgovor

ovo, i za koje niko ne zna je obična glupost, jer mnogi su igrali to otvaranje samo nije on i bilo mu je čudno kako NIemann baš zna savršene odgovore na isto. Neko bi rekao da nije ništa čudno što vrhunski šahista zna odgovor i na tako otvaranje ali problem je u tome što se protiv Karlsena ne priprema na takav način(za to ovaranje) već za njegovih maksimum 7-8 paterna a iako karlsen odigra nekakvo čudno otvaranje(čitaj neuobičajno/retko) sigurno je da niko neće imati hirurški tačne odgovore na isto

(nadam se da je razumljivo ovo što sam iškrabala)

tako sam otprilike to shvatila i valjda je ovaj posumnjao da je u pitanju curenje informacija ili šta već
 
evo te partije, stavila sam je u spojler ... gif format


kako je u uvodnom postu navedeno, Karlsen je namerno odabrao otvaranje koje nikada ranije nije koristio i za koje niko na svetu ne zna, ali je Niman imao savršen odgovor

ovo, i za koje niko ne zna je obična glupost, jer mnogi su igrali to otvaranje samo nije on i bilo mu je čudno kako NIemann baš zna savršene odgovore na isto. Neko bi rekao da nije ništa čudno što vrhunski šahista zna odgovor i na tako otvaranje ali problem je u tome što se protiv Karlsena ne priprema na takav način(za to ovaranje) već za njegovih maksimum 7-8 paterna a iako karlsen odigra nekakvo čudno otvaranje(čitaj neuobičajno/retko) sigurno je da niko neće imati hirurški tačne odgovore na isto

(nadam se da je razumljivo ovo što sam iškrabala)

tako sam otprilike to shvatila i valjda je ovaj posumnjao da je u pitanju curenje informacija ili šta već
Карлсен је пре четири месеца освојио турнир пре овога отварајући се увек исто. Са белим фигурама је кретао Б3, црним Б6. Сваку партију на турниру је индетично отварао, давао простора да противници припреме одбрану илу напад, и опет освојио. Овде са разлогом сумња, уживо тешко ко може да га добије. У брзопотезном можда Накамура, и то ако му није дан. Што се деси једном у пет година.
 
evo te partije, stavila sam je u spojler ... gif format


kako je u uvodnom postu navedeno, Karlsen je namerno odabrao otvaranje koje nikada ranije nije koristio i za koje niko na svetu ne zna, ali je Niman imao savršen odgovor

ovo, i za koje niko ne zna je obična glupost, jer mnogi su igrali to otvaranje samo nije on i bilo mu je čudno kako NIemann baš zna savršene odgovore na isto. Neko bi rekao da nije ništa čudno što vrhunski šahista zna odgovor i na tako otvaranje ali problem je u tome što se protiv Karlsena ne priprema na takav način(za to ovaranje) već za njegovih maksimum 7-8 paterna a iako karlsen odigra nekakvo čudno otvaranje(čitaj neuobičajno/retko) sigurno je da niko neće imati hirurški tačne odgovore na isto

(nadam se da je razumljivo ovo što sam iškrabala)

tako sam otprilike to shvatila i valjda je ovaj posumnjao da je u pitanju curenje informacija ili šta već
Hvala , znala sam da ćeš ti naći način :kiss:
 
Magnus je partiju započeo sa crnim figurama. Amerikanac je odigrao svoj prvi potez, kao i Magnus, a kada je ponovo došao red na Norvežanina, on se samo isključio i otišao.


Tanja Sahdev, komentatorka kanala „Chess24“ nije znala šta je snašlo.

- Magnus Karlsen je upravo predao meč. Ustao je i otišao. Ovo je bez presedana. Jednostavno ne mogu da verujem. Zar se to zaista dogodilo? - nije mogla da dođe sebi ova dama.
 
Svoje viđenje dešavanja u Sent Luisu izneo je i najbolji svetski brzopotezni igrač, Hikaru Nakamura.

Prema njegovim saznanjima Karlesn se povukao sa turnira jer je smatrao da se devetnaestogodišnji Amerikanac služi nečasnim radnjama i da vara. Istovremeno je i otkrio da Niemanen još kao mladi šahista u dva navrata uhvaćen u prevarama usled čega je dobio zabranu najpoznatije svetske šahovske web stranice "Chess.com".
 
da, pravio je neke , za njegov nivo , smesne greske

naidje svakome los period al ne treba optuzivati druge za varanje

neke partije je magnus dobio kao da mu je saptao neko milion god iz buducnosti, toliko je bio ubedljiv i jak
Čak i ja vidim da jeste,a zašto ne znam.Kao da se iznenadio i loše snašao u drugoj polovini partije.On je najbolji igrač svih vremena .
 

Back
Top