Ne zaboravimo ćirilicu

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.mondo.rs/s203287/Info/Srbija/Irinej-_Ne_zaboravimo_cirilicu.html
Ne zaboravimo ćirilicu
Ćirilica je sveto pismo jer su na njemu napisana najlepša i najznačajnija dela srpske kulture i istorije i zato ga se ne treba odricati i zaboravljati, izjavio je patrijarh srpski Irinej.
v203287p0.jpg

''Sramota je što smo ćirilično pismo gotovo zaboravili. Kada prođemo gradom retko ćemo naći ćirilične natpise i srpska imena firmi, već su oni napisani stranim pismom, pa onaj ko dođe sa strane može pomisliti da je u nekom evropskom gradu, a ne u našem srpskom Beogradu'', kazao je patrijarh Irinej na skupu posvećenom ''ćirilici u informatičkom društvu''.

Ne treba imati ništa protiv latinice, jer je ona značajno pismo i dobro je znati i jedno i drugo, ali nema razloga niti opravdanja da se stidimo ćirilice, kazao je patrijarh Irinej u Parohijskom domu Hrama svetog Save.

''Naše pismo je sveto, jer su na njemu napisana najlepša i najznačanija dela, među kojima je Miroslavljevo jevanđelje, ponos naše kulture i pismenosti i kojim u svetu predstavljamo naš srednji vek, vek Nemanjića kada smo bili Evropa, kojoj se danas nudimo da nas prime'', istakao je Irinej.

On je ocenio da se odricanjem ćirilice udaljujemo od svoje istorije, kulture i činimo sebe siromašnima i zavisnima od druge kulture.

Patrijarh je kazao da je ovo momenat kada treba da se zapitamo zašto je to tako, dodajući da to sigurno nije interes srpskog naroda, nego nekog ko želi da ga obezliči.

''Neka da bog da svest pripadnosti srpskom narodu bude što življa i da svoju svest i kulturu gradimo na temeljima koje smo nasledeili'', kazao je irinej.

Episkop budimljansko-nikšićki Joanikije je kazao da je ćirilično pismo u istoriji srpskog naroda bilo prosvećujuće i zato se poistovećuje sa srpskim narodom.

''Ćirilično slovo je podelilo sudbinu srpskog naroda otkako smo ga primili do dana današnjeg. Ono je proslavljano, ali i zabranjivano, uništavano i bombardovano, ali je i vaskrsavalo u svojoj slobodi i slavi i otvaralo nas prema svetu jer u njemu nema isključivosti, već nam omogućava da razumemo svoju kulturu, a na taj nači i druge kulture'', rekao je Joanikije.

U organizaciji Udruženja građana ''Knez Miroslav" ovom prilikom svečano je otvorena i izložba ćiriličnih fontova ''Ćirilica danas - prof. Stjepan Fileki", a posetioci će do kraja meseca imati priliku da se upoznaju sa kreativnim rešenjima fonta ćiriličnog pisma.
 
Ма дајте, није важно како се пише, ево отиђите у Немачку или Француску, и њима је потпуно свеједно како пишу, можете француски писати и ћирилицом, и латиницом, и арапским писмом...
 
Ма дајте, није важно како се пише, ево отиђите у Немачку или Француску, и њима је потпуно свеједно како пишу, можете француски писати и ћирилицом, и латиницом, и арапским писмом...

Naravno da je važno. Možeš biti potpuno nepismen, ne moraš znati ni 3 padeža, ali sve dok pišeš ćirilicom nema mesta panici.
 
Naravno da je važno. Možeš biti potpuno nepismen, ne moraš znati ni 3 padeža, ali sve dok pišeš ćirilicom nema mesta panici.

Ма дај, пошто ми Срби имамо ту срећу да можемо пишемо и овако и онако, зар ћемо сад још и падеже да бројимо. Дајте мало да и о језику размишљамо на демократски начин...

Наше је богатство да се у језику можемо изразити и са 7 и са 3 падежа..
 
Poslednja izmena:
ali ipak postoji 7, a ne 3.

svakako se možemo izraziti i rukama i nogama

Пи брее, што си таква цепидлака, користимо и једно и друго, и треће, као што користимо и латиницу, и ћирилицу, и ћелаву гајевицу... Језичка демократија, слобода...

Користимо екавски, ијекавски стандард, све се може код Срба
 
Пи брее, што си таква цепидлака, користимо и једно и друго, и треће, као што користимо и латиницу, и ћирилицу, и ћелаву гајевицу... Језичка демократија, слобода...

Користимо екавски, ијекавски стандард, све се може код Срба

ja govorim o tome da je pojedinim srbendama jako važno insistiranje na ćirilici, dok u isto vreme koriste tri padeža, a neki i uporno odbijaju da prihvate da u našem jeziku postoji jednačenje suglasnika po zvučnosti.
 
ja govorim o tome da je pojedinim srbendama jako važno insistiranje na ćirilici, dok u isto vreme koriste tri padeža, a neki i uporno odbijaju da prihvate da u našem jeziku postoji jednačenje suglasnika po zvučnosti.

А шта ти имаш против коришћења три падежа?

И да ли си се икад упитао шта је уствари једначење сугласника по звучности и да ли то уствари постоји у свим језицима.
И зашто се код нас не примењује доследно?
 
Poslednja izmena:
"Ćirilica je sveto pismo jer su na njemu napisana najlepša i najznačajnija dela srpske kulture i istorije..."

Ova rechenica je glupa na tako mnogo nachina... inache, cirilica je kul i ne treba je izbacivati iz upotrebe uprkos trendu globalizacije.
 
А шта ти имаш против коришћења три падежа?

И да ли си се икад упитао шта је уствари једначење сугласника по звучности и да ли то уствари постоји у свим језицима.
И зашто се код нас не примењује доследно?

ma 'ajmo lepo da izbacimo sve padeže i da ne upotrebljavamo gramatiku sopstvenog jezika jer je ionako besmislena, bitno je da pišemo ćirilicom.
 
po tome što je gramatika jednog jezika suština tog jezika.

ako je "ni sa kim" inferiornije u odnosu na "с никим" ja stvarno ne znam u kojoj školi su mogli tako da te nauče.

Ако у Уставу пише да је у службеној употреби српски језик и ћириличко писмо, а нико се на то не осврће, зашто бих се ја освртао на некакве граматике које пишу којекакви ликови, већина њих чак тврди да (они а и сви ми) говори српскохрватским, а не српским језиком.
 

Back
Top