Ne uprezite se u isti jaram sa nevernicima

cecalana

Ističe se
Poruka
2.512
Druga Korinćanima 6:14 kaže: “Ne uprežite se u isti jaram sa nevernicima. Jer šta ima pravednost sa bezakonjem? Ili kakva je zajednica svetlosti i tame?

Pasus nastavlja dalje govereći: "U ćemu se Hristos slaže sa Veliarom? Šta je zajedničko verniku i neverniku? Kakav je sporazum Božijeg hrama sa idolima? Jer, mi smo hram Boga živoga, kao što Bog reće: "Prebivaću u njima i hodaću među njima, i ja ću im biti Bog, a oni će biti moj narod. Stoga, izađite između njih i odvojite se, govori Gospod; ništa nečisto ne dotičite i ja ću vas primiti” (Druga Korinćanima 6:15-17).

Dakle, da li vam se cesto dogadja da, jednostavno, ne mozete da uspostavite komunikaciju sa nekim ko je neverujuci ?
Da nije to zbog ovoga sto pise Apostol Pavle ? :think:

Lollol

Poznat
Poruka
9.450
Ja ne znam sto taj vernik koji psuje i boga i Hrista kada mu ne ide je bolji covek nego ateista koji gleda svoja posla. Jeste da ne zna "Oce nas" ali vazno je da ne voli ateiste i da "veruje" u boga.
Ateisti uopste ne moraju da budu neki tamo koji hoce da legalizuju gej brakove i pretvore decu u pedere, legalizuju drogu, incest i sl.

Doduse, vecina ateista koje ja poznajem ima malo slobodniji stav i manje su konzervativni, ali ima i onih koji cene porodicne vrednosti, tradicionalne, samo eto, ne veruju u boga.
Sto ljudi - sto cudi.

Ja se uglavnom druzim sa tradicionalistima, posti kada posti, psuje kada psuje, bije kada bije, pije kada pije, i uglavnom se ok slazemo, ne pricamo o religiji i super se slazemo, oni imaju njihovo, ja svoje i to je to.
Mada oni su mozda i malo "liberalniji" da kazem, niti se opterecuju religijom ni ko u sta (ne)veruje, i kritikuju tamo gde kritikovati treba, tako da nemam nikakvih problema. Sa onima malo konzervativnijim, teze bi se slagao.

Imao sam i prilike da stupim u kontakt sa vernicima, da li su bas pobozni ne znam, ali pre ili kasnije okrene se to da sam ja "amoralni neznabozac kome nista nije sveto u zivotu i koji nema moralni kompas", tako da se sa njima tesko slazem.
Ne znam, ne uspevam da se slozim sa ljudima koji misle primera radi "aha, sreda, petak, post, a ti ako ne postis ti si takav i takav, ako radis to i to, ti si takav i takav".
Ok je imati misljenje, pa cak i kriticko, apsolutno, to je dobro, to ne, ali ne volim kada me neko osudjuje i upire prstom i "prvi baca kamen" a bezgresan nije. Konstruktivna kritika da, ali popovanje, pa samo ide na zivce.

Jednostavno, moje i njihove moralne norme se ne poklapaju, i ja njima smetam, kao sto meni smetaju oni koji se ne uklapaju u moje moralne norme.

cecalana

Ističe se
Poruka
2.512
Jedno pitanje za postavljaca teme:

Da li mislis da neverni ljudi ne mogu da budu dobre osobe ? :cool:

Ovde nije pitanje da li neko ko je neverujuci moze biti dobra osoba, nego o tome da Hriscanin sa neverujucim nema mnogo toga zajednickog i zbog toga ne mogu da ostvare prisan odnos, a ponekad cak ne mogu ni da komuniciraju, ni da se razumeju.

Inace,moze biti dobra osoba. Ima takvih.:cool:

cecalana

Ističe se
Poruka
2.512
Zamisli sada covek ateista ali je moralan, posten i ljudina od coveka, a vernik bezi od njega kao djavo od krsta...

I jos nesto - kada se kaze neverujuci, ne misli se iskljucivo na ateiste, nego na sve one koji nisu Hriscani - npr. Apostol Pavle kada je pisao ovu Poslanicu mislio je na pagane, jer u to vreme ateista prakticno nije ni bilo.
Takodje, kada se kaze : "Ne uprezite se u isti jaram...." ne govori se o potpunom izbegavanju neverujucih, nego o izbegavanju da se sa njima ucestvuje u onim delima koja mogu oskrnaviti nasu Hriscansku veru. Na primer, Hriscanin moze da posluje sa neverujucim, moze da se druzi, da pomaze neverujucima kad god je potrebno... ali ne bi smeo da ucestvuje npr u zajednickim molitvama sa njima, ne bi trebalo da stupa u brak sa takvima, da prisustvuje njihovim religijskim ceremonijama i predavanjima, ne bi smeo da ucestvuje u njihovim zabavama u toku posta ili u onim zabavama koje su nemoralne i razvratne...

cvrle77

Iskusan
Poruka
6.856
Možeš poslovati sa njima i iskorištavati za tvoje materijalne ciljeve, al nemoj slučajno da ti je ateista zet, jer će te pojesti đavo, ili nedao bog pupupu, da te odvedu na naučnu konvenciju :lol:

Od sada ću obavezno da pitam nekoga dal je Hrišćanin, pre nego što počnem da poslujem sa njim, da me ne bi iskorišćavao... :hahaha:

A i ženu ću da vratim njenoj porodici...:cepanje:

Poješće je crne tmine pakla :evil:

Mr. Mojo Risin'

Aktivan član
Poruka
1.181
Eh sad, po tavanima....lično znam par njih koji isključivo spavaju po podrumima, nikako tavanima, plaše se visine :hahaha:
Mozda i po podrumima, ko nema tavan, ili ako je tavan visoko. :roll:

A sa druge strane u Korintjanima I, glava 10

27 Ако ли вас ко од неверника позове, и хоћете ићи, једите све што се пред вас донесе, и не премишљајте ништа савести ради.
E hajd sad.......

Znaci ne uzimajte njihove kceri za zene (ev. za poneki casual sex), ne idite u crkvu s njima (hahahaha, koji to ateista ide u crkvu) al ako ti da klopu..... slobodno navali. :hahaha:

Poslednja izmena:

Pravedan

Iskusan
Poruka
5.686
27 Ако ли вас ко од неверника позове, и хоћете ићи, једите све што се пред вас донесе, и не премишљајте ништа савести ради.
E hajd sad.......

Pitam se da li bi subotari jeli sve...

Mislim da je razlog tome sto su oni jako slabi u veri;

"Јер један верује да сме свашта јести, а који је слаб једе зеље."

Subotari su bas jadni slabi u veri kada im vera nalaze da ne mogu sve jesti...

"Знам и уверен сам у Христу Исусу да ништа није погано по себи, осим кад ко мисли да је погано, ономе је погано."

Jadni subotari, njima je pogano npr. obicna GUARANA, a lepo kaze Pavle da je uveren u Hristu da nista nije pogano samo po sebi.

Treba se moliti za te subotare da vec dozive jaku veru, a ne konstantno da budu slabi u veri i nesigurni u prorocanstvima.

Ajde zajedno da se pomolimo za subotare:

Boze blagoslovi subotare i pomozi im da shvate koliko su samo jadni i slabi u veri. Daj im snage da dobiju dar od tebe koji ce im omoguciti da razlikuju laznog proroka od bozijeg sluge i otvori im oci da shvate da je spasenje samo u prihvatanju zrtve Isusa Hrista a ne u jednom danu.

Amin.

Dragoljub69

Buduća legenda
Poruka
26.825
Eto koliko je apostol Pavle bio na Hristovom putu! Brata je od brata razdvajao...Jedan
veruje,a drugi ne i on kaže da ne budu zajedno!
Uostalom,svi mi ljudi smo rođaci! Ona jedna keva afrička,ali i Bajbl kaže slično-od
Adama i Eve-keve...
Zato je i bezvezna i razdorna Pavlova poslanica Korinćanima...
Uostalom:zar nije vrli Jošua govorio da se ljubi neprijatelj svoj i da mu se čine dobra dela jer
je nagrada za to veća nego dobrim i prijateljima dobro činiti?
Zašto iskrivljuje altruizam Hristov taj apostol Pavle?Nije li ostao đavo (neandertalac) da čući u
njegovim genima žedan krvi bratske?
E moja gospodo...Nije teologija tako jednostavna nauka...

RickRoss

Buduća legenda
Poruka
26.392
brkas poentu... zasto nevernik i neprijatelj moraju biti isto?

Isus je sam osudjivao one koji su ga odbacili

Jovan 8:21 A Isus im opet reče: Ja idem, i tražićete me; i pomrećete u svom grehu; kud ja idem vi ne možete doći.
...
24 Tako vam kazah da ćete pomreti u gresima svojim; jer ako ne uzverujete da sam ja, pomrećete u gresima svojim.
...
44 Vaš je otac đavo; i slasti oca svog hoćete da činite: on je krvnik ljudski od početka, i ne stoji na istini; jer nema istine u njemu; kad govori laž, svoje govori: jer je laža i otac laži.
...
47 Ko je od Boga reči Božije sluša; zato vi ne slušate, jer niste od Boga.
...
49 Isus odgovori: U meni đavola nema, nego poštujem Oca svog; a vi mene sramotite.

kao sto vidis nije apostol Pavle nista izmislio

gost 343533

Elita
Poruka
17.529
Druga Korinćanima 6:14 kaže: “Ne uprežite se u isti jaram sa nevernicima. Jer šta ima pravednost sa bezakonjem? Ili kakva je zajednica svetlosti i tame?

Pasus nastavlja dalje govereći: "U ćemu se Hristos slaže sa Veliarom? Šta je zajedničko verniku i neverniku? Kakav je sporazum Božijeg hrama sa idolima? Jer, mi smo hram Boga živoga, kao što Bog reće: "Prebivaću u njima i hodaću među njima, i ja ću im biti Bog, a oni će biti moj narod. Stoga, izađite između njih i odvojite se, govori Gospod; ništa nečisto ne dotičite i ja ću vas primiti” (Druga Korinćanima 6:15-17).

Dakle, da li vam se cesto dogadja da, jednostavno, ne mozete da uspostavite komunikaciju sa nekim ko je neverujuci ?
Da nije to zbog ovoga sto pise Apostol Pavle ? :think:

Ne mogu da kazem da to zaista osecam....

Barem ne na taj nacin....

Naravno da je drugacije kad se druzim sa nekim ko zna moju veru,
u upoznat je sa njom.... opustenije je... Takav ce znati bolje da me razume....

Inace, druzim se sa onim ko mi odgovara - bez obzira na veru.
Cak i sa muslimanima/muslimankama.... i onima koje nose maramu na glavi :aha:

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.