Ne preljubi

U skaladu sa Bibljom ovo ima dvostruko znacenje i to (1)fizicku i (2)duhovnu preljubu.

Najkrace
Pod fizickom preljubom smatra se uzimanje drugog pratnera dok je prvi jos ziv.

Pod duhovnom preljubom podrazumeva se okretanje drugim bogovima od jedinog i pravog Boga.

Za sad toliko, ako bude potrebe pisacemo se jos.
 
maleni:
Pod duhovnom preljubom podrazumeva se okretanje drugim bogovima od jedinog i pravog Boga.

Које ли глупости... чему онда ова заповест:

1. Ја сам Господ Бог Твој; немој имати других богова осим мене. :roll:
 
maleni:
U skaladu sa Bibljom ovo ima dvostruko znacenje i to (1)fizicku i (2)duhovnu preljubu.

Najkrace
Pod fizickom preljubom smatra se uzimanje drugog pratnera dok je prvi jos ziv.

Pod duhovnom preljubom podrazumeva se okretanje drugim bogovima od jedinog i pravog Boga.

Za sad toliko, ako bude potrebe pisacemo se jos.

To kako si objasnio duhovnu preljubu opet mi ne razjasnjava moje pitanje,jer mi se namece drugo,sta ti znaci okretanje drugim bogovima.
Kad sam pitao za preljubu mislio sam u prakticnom smislu.Dobro,svi znamo za fizicku preljubu,mada i tu ima nejasnoca.Kojim cinom se ti obecas nekome tako da ako spavas sa nekim drugim to moze da se racuna kao preljuba?Da li to vazi samo za one koji su u braku,ili mozes da preljubis ako ti je partner devojka i koliko treba da si sa njom da bi se varanje racunalo kao preljuba?
 
serpiko:
maleni:
U skaladu sa Bibljom ovo ima dvostruko znacenje i to (1)fizicku i (2)duhovnu preljubu.

Najkrace
Pod fizickom preljubom smatra se uzimanje drugog pratnera dok je prvi jos ziv.

Pod duhovnom preljubom podrazumeva se okretanje drugim bogovima od jedinog i pravog Boga.

Za sad toliko, ako bude potrebe pisacemo se jos.

To kako si objasnio duhovnu preljubu opet mi ne razjasnjava moje pitanje,jer mi se namece drugo,sta ti znaci okretanje drugim bogovima.
Kad sam pitao za preljubu mislio sam u prakticnom smislu.Dobro,svi znamo za fizicku preljubu,mada i tu ima nejasnoca.Kojim cinom se ti obecas nekome tako da ako spavas sa nekim drugim to moze da se racuna kao preljuba?Da li to vazi samo za one koji su u braku,ili mozes da preljubis ako ti je partner devojka i koliko treba da si sa njom da bi se varanje racunalo kao preljuba?

Pa najjednostvanije receno i Biblijski gledano jedan partner za ceo zivot. Ako si legao sa nekom, upoznao je u tom smislu, po Bibliji vas dvoje ste postali jedno. I to je kraj. Svaki sledeci partner je partner preljube.
 
maleni:
Pa najjednostvanije receno i Biblijski gledano jedan partner za ceo zivot. Ako si legao sa nekom, upoznao je u tom smislu, po Bibliji vas dvoje ste postali jedno. I to je kraj. Svaki sledeci partner je partner preljube.

Au, ala postoje preljubnici.... Avram, pa Isak, pa Jakov, pa David, pa Solomon... I sve njih Biblija slavi.
Pa nas Sveti kralj Milutin...

Moje shvatanje tog pojma iz Starog Zaveta je sledece:

Zena je svojina svog gospodara, tj. muza. Ona ne poseduje sebe vec je njegova. Muskarac koji cini preljubu zapravo krade od muza njegovu zenu i to je prestup koji se kaznjava.

U Novom Zavetu to je bitno promenjeno jer se zena vise ne tretira kao predmet vec se kaze da je covek koji i pozeli drugu pored svoje zene vec ucinio preljubu.
 
Sekundarna je razmnožavanje što vernike i razdvaja od nevernika jer po njimje razmnožavanje prvi cilj ali napadaju hrišćanski brak .

Preljuba je i sama pomisao kako fizički čin tako i duhovno razilaženje jer sa izabranicom trebamo biti jedno. A to jedinstvo je u zajedništvu duha i tela.
Mislim da nema veze sem simbolično o štovanju drugih bogova
 
Mislio sam da se ta zapovest ne odnosi samo na to s'kim nije ispravno da spavas,vec da ima neko malo opstije znacenje.Citao sam kod Vladike Nikolaja,ne zam da li cu dobro da citiram"ko istinu trazi zbog neke koristi tom istina samo baca kosku...i to je preljuba"
Po ovome ispada da preljubljujemo kada cilj naseg delanja nije ljubav vec nesto drugo.Da li imate neke teorije u vezi sa tim?
 
MaranAta:
Сигурно не међу уличарима Београда. :wink:
Nemoj se previše primati, Mara Nato. Svaka sekta i religija ima svoj specifični rečnik - pa i tvoja. Najveći mag u istoriji religija, čovek kome skidam kapu - velečasni Ron Hubbard, koji je prvi priznao da je religija najbolji način da čovek postane milioner, i sam je u svojoj sajentologiji izmislio tuštma i tma "novih" izraza - "clear", "dianetics", "e-meter" i gomilu drugih.

Tako imaš i ti. Koristi ih slobodno da bi izrazio svoj identitet, koji je bez tvoje religije očigledno bled, ali znaj da nisi jedini. Svi mi imamo neke svoje reči koje oslikavaju našu socijalnu pripadnost, pa i mi, beogradski uličari.

Ja tebe ne bih pitao šta znači "zikra" ili bar ne bih očekivao da ti to znaš niti bih sebe smatrao vrednijim ako ja znam a ti ne.

Dakle, ne primaj se, kao što rekoh.
 
Да, тачно је то што је дотични тип рекао... само... једну ситницу си намерно или случајно изменио... дотични је то рекао за протестантнске секте које узимају од чланства 10% прихода... па ти види шта је бизнис. :wink:
 
Не, немам ништа против Београђана. Потражи неку другу реч у мојој изјави.

ПС: Једносушни значи "од једне суштине". :wink:
 
MaranAta:
Не, немам ништа против Београђана. Потражи неку другу реч у мојој изјави.

ПС: Једносушни значи "од једне суштине". :wink:

Zar nije bolje JEDNOSUSTINSKI?
Ovako je ispalo nesto sasvim drugo,prilicno smesno.
P.S. Onda protiv Beogradskih ulica,jel da?
I ja se slazem da su prilicno uske!
 
Žao mi je što se prepucavate baš na ovoj temi koja uopšte nije loša da se malo filozofski prozbori po neka rečenica. Poželjno je da uvažavati tuđa mišljenja i uverenja ali i demokratski i hrišćanski diskutovati o istim. Ko je skapirao idemo dalje.

Po meni je preljuba već učinjena ako se o njoj samo razmišlja bilo u fizičkom(razmišljanje o preljubi dok ste u vezi ili braku) ili duhovnom svetu(prema bogu).

Nameće se pitanje!

Beleži li Sveti Petar preljube koje su zamišljene ili ostvarene dok ste u vezi sa "voljenom" Vam osobom?
Verujem da će se većina složiti samnom da naša zapadna civilizacija smatra da to nije moralno.
O.K.
Ali šta kaže Bog?
 
Једина призната "веза" јесте брак. Пођимо од тога и све је кристално јасно. Свака блудна помисао према некој жени изизев према својој брачној дружбеници је прељуба пред Господом.

У две реченице све дефинисано. :wink:
 

Back
Top