Ne postoji normalno i nenormalno

Rising star

Zainteresovan član
Poruka
373
Sve su izmislili ljudi. U to spada i da li je nesto normalno ili nije. Sve je normalno. Sve sto je normalno ne mora da znaci da je i dobro. Dobro je sve dok ne ugrozavas drugog. Takodje dodao bi moje misljenje da u zivotu treba raditi sta nam je volja, sve dok ne ugrozavamo druge. Najvise me nervira iscudjavanje drugih kad neko zivi kako je njima ,,cudno". Neki moraju shvatiti da nisu svi deo mase i da na nekog nema uticaj spoljni svet (na njegovo ponasanje, motive, zelje). Slazete li se? 😁
 
Sve su izmislili ljudi. U to spada i da li je nesto normalno ili nije. Sve je normalno. Sve sto je normalno ne mora da znaci da je i dobro. Dobro je sve dok ne ugrozavas drugog. Takodje dodao bi moje misljenje da u zivotu treba raditi sta nam je volja, sve dok ne ugrozavamo druge. Najvise me nervira iscudjavanje drugih kad neko zivi kako je njima ,,cudno". Neki moraju shvatiti da nisu svi deo mase i da na nekog nema uticaj spoljni svet (na njegovo ponasanje, motive, zelje). Slazete li se? 😁

Razocaracu te odgovorom al sta da se radi...:D

Da smo na psihologiji moj odgovor na tvoja pitanja bi zavisila od doba u kom si, dakle od tvojih godina.
Medjutim, na filozofiji smo a filozofija ne mazi psihu...

Dakle, nije sve normalno tj. postoji "normalno" i "nenormalno" tj. odstupanje i pravilan tok. Evo ti jedan plastican primer.

kicma.jpg

Postji dakle odstupanje od norme koje smo mi prekrstili u -nije normalno...
Tako je i sa ponasanjem. Postoji odstupanje koje je ponekad u plusu a ponekad u minusu..

I ne treba se zanositi. Naravno da smo svi mi deo mase i naravno da na sve nas ima uticaj spoljni svet...
 
Pa nisi ni ti upravu, znaci ako ja radim nesto sto ugrozava drugog onda je automatski nenormalno? Dakle ja se napijem i izdrogiram, i po difoltu me ribe ili keva iscimaju kakav sam i da li sam ok, da li sam ja ucinio nesto nenormalno? Da li time ugrozavam druge? Rekao bih da ne, ali se opet smatra za nenormalno.
 
Pa nisi ni ti upravu, znaci ako ja radim nesto sto ugrozava drugog onda je automatski nenormalno? Dakle ja se napijem i izdrogiram, i po difoltu me ribe ili keva iscimaju kakav sam i da li sam ok, da li sam ja ucinio nesto nenormalno? Da li time ugrozavam druge? Rekao bih da ne, ali se opet smatra za nenormalno.
Nisi ti u pravu..ugrozavas druge itetkako..
Umesto da rade da vam svima bude udobno i lepo, da ste zdravi i pravi oni moraju da se deranziraju
i lece tvoje poroke i imaju problema...da te ostave takvog crko bi negde u nekom cosku sam i zaboravljen...
Covek je covek samo onda kad zna da misli na ljude oko sebe a ne samo na svoje dupe...
 
Nisi ti u pravu..ugrozavas druge itetkako..
Umesto da rade da vam svima bude udobno i lepo, da ste zdravi i pravi oni moraju da se deranziraju
i lece tvoje poroke i imaju problema...da te ostave takvog crko bi negde u nekom cosku sam i zaboravljen...
Covek je covek samo onda kad zna da misli na ljude oko sebe a ne samo na svoje dupe...
Opet su i ovo samo pretpostavke i sta bi bilo kad bi bilo. Dakle da li ako ja uzmem i izdobijam se ugrozavam nekoga? Rekao bih ne. Sekiram, brinem, verovatno. Mada to nije isto nikako.
 
Razocaracu te odgovorom al sta da se radi...:D

Da smo na psihologiji moj odgovor na tvoja pitanja bi zavisila od doba u kom si, dakle od tvojih godina.
Medjutim, na filozofiji smo a filozofija ne mazi psihu...

Dakle, nije sve normalno tj. postoji "normalno" i "nenormalno" tj. odstupanje i pravilan tok. Evo ti jedan plastican primer.

kicma.jpg

Postji dakle odstupanje od norme koje smo mi prekrstili u -nije normalno...
Tako je i sa ponasanjem. Postoji odstupanje koje je ponekad u plusu a ponekad u minusu..

I ne treba se zanositi. Naravno da smo svi mi deo mase i naravno da na sve nas ima uticaj spoljni svet...
Ajd sve mogu progutati, al ovo da smo svi deo mase, tesko 😁, a uticaj spoljnog sveta na nas (u smislu da drugi ljudi uticu na nas i nase ponasanje) ne postoji ukoliko zivimo sami van civilizacije, recimo u nekom zabacenom delu planine
 
Ajd sve mogu progutati, al ovo da smo svi deo mase, tesko 😁, a uticaj spoljnog sveta na nas (u smislu da drugi ljudi uticu na nas i nase ponasanje) ne postoji ukoliko zivimo sami van civilizacije, recimo u nekom zabacenom delu planine
Zasto tesko..jesmo svi deo mase i tacka..:D..to je cinjenicno stanje...

Mozes eventualno svojim znanjem i umecem da se izdvajas iz gomile ali to te i dalje cini neotudjivom karikom u lancu tj. masi...
Nije bitno da li si na mont Everestu ili u postinjama Sahare...
 
Pa nisi ni ti upravu, znaci ako ja radim nesto sto ugrozava drugog onda je automatski nenormalno? Dakle ja se napijem i izdrogiram, i po difoltu me ribe ili keva iscimaju kakav sam i da li sam ok, da li sam ja ucinio nesto nenormalno? Da li time ugrozavam druge? Rekao bih da ne, ali se opet smatra za nenormalno.
Smatra se za nenormalno jer su drugi tako rekli 🤔, ali u redu je ako te ogranicavaju u tome jer to zasigurno ne bi bilo dobro za tebe i ugrozio bi svoje zdravlje
 
Smatra se za nenormalno jer su drugi tako rekli 🤔, ali u redu je ako te ogranicavaju u tome jer to zasigurno ne bi bilo dobro za tebe i ugrozio bi svoje zdravlje
Pazi kakva buntovna recenica -jer su drugi tako rekli..
Pa naravno da jesu, sve su to rekli oni koji su uveliko presli put kojim ti tek treba da prodjes...oni znaju...
Pametan covek se uci na tudjim greskama, glup na svojim... dakle, biraj stranu...
 
Nemam malo godina,a jos nisam sreo coveka koji uci na tudjim greskama.Mislim da je to vise neki moto,potsticaj da pazis i budes obazriv,ali u zbilji,to ne postoji.Naravno,ne mislim na neke proste situacije ili ocigledne stvari.Dokazano je da kada coveku das slobodu da nesto uradi na"svoj"nacin,nedavsi mu nikakvo uputstvo,naznaku...
on ce 99% uraditi stvari po svojoj logici(i nju dovodim u pitanje,jer je po svojoj)najbolje sto ume i LOSE
 
Izbegavajte da se uzdate u "zdravu logiku" kod drugih ljudi.U vojsci,davno bese,sam u vodu imao klasica,cimera,koji je seo na cucavac(keramicki)i vrsio nuzdu(nije u redu sto je uhvacen na delu,ali to je neka druga prica).
Usledio je gromoglasan smeh i cerekanje kod svih(i ja sam se smejao,bio sam mlad)psihologija mase,znate vec .
Kasnije kad smo polegali i osamili se,poceo sam da razmisljam o tom momku,ne znam za druge ali mene je kopkalo;kakav je to covek,proslost,sta li mu je u glavi...
Jos tada sam shvatio:Nismo svi isti,dolazimo iz razlicitih sredina,drugacijih okruzenja,interesovanja,ali i vaspitanja napokon intelektualnih mogucnosti.
Vise se ne smejem takvim pojavama,ali ih i ne zalim,ne mogu svima pomoci,otupi covek vremenom.
 
Sve su izmislili ljudi. U to spada i da li je nesto normalno ili nije. Sve je normalno. Sve sto je normalno ne mora da znaci da je i dobro. Dobro je sve dok ne ugrozavas drugog. Takodje dodao bi moje misljenje da u zivotu treba raditi sta nam je volja, sve dok ne ugrozavamo druge. Najvise me nervira iscudjavanje drugih kad neko zivi kako je njima ,,cudno". Neki moraju shvatiti da nisu svi deo mase i da na nekog nema uticaj spoljni svet (na njegovo ponasanje, motive, zelje). Slazete li se? 😁
Naravno da su sve izmislili ljudi, ako hoces da zivis medju ljudima oni smisle pravila kojima ogranicavaju svoju i tudju slobodu i to se zove moral. Kada neko ne postuje moral onda mora da se smisli ( opet ti ljudi) zakon, a tako se zove jer se ne pita, kao u moralu, da li hoces ili neces, nego moras. Zato je zakon rubni deo polja moralnog ponasanja.
Sasvim je druga prica obicaj odredjene sredine, koja zavisi od mase i nacina utvrdjivanja obicaja, u svakom slucaju obicaji ne moraju da se postuju, ako ti nije stalo do misljenja ljudi ili hoces da se istices na svoj nacin i to mozes da branis obicajima nekih drugih sredina.
Naravno, svaki covek moze da ne zivi u sredini koja ima lose obicaje koji zadiru u njegovu slobodu i da zavisi samo od sebe i svojih sposobnosti.
 
E, sad, normalno i nenormalno.... Nije psiholoska kategorija i iskljucivo zavisi od potreba i namera grupe ljudi tako da je pitanje opredeljenja pojedinca, da li zeli ili ne zeli da se uklapa u normalnost ili tu normalnost moze da tumaci kao nenormalnu, a tu je u pitanju socijalna, a cesto i fizicka snaga jer jos svet nije izasao iz nasilnistva u nenasilje.
Plasticno receno, kada neko "normalan" iz mraka mlati po dugmicima protivno svim pravilima, onda je normalno da mu kazes da nahrani svinje i ne dira dugmice da bi postao normalan od "normalnog"
 
Ajd sve mogu progutati, al ovo da smo svi deo mase, tesko 😁, a uticaj spoljnog sveta na nas (u smislu da drugi ljudi uticu na nas i nase ponasanje) ne postoji ukoliko zivimo sami van civilizacije, recimo u nekom zabacenom delu planine
bravo pustinjak, onda pocnes da razvijas ponasanje vuka, nis na tebe ne utice civilizacija, fakat.
 
Nemam malo godina,a jos nisam sreo coveka koji uci na tudjim greskama.Mislim da je to vise neki moto,potsticaj da pazis i budes obazriv,ali u zbilji,to ne postoji.Naravno,ne mislim na neke proste situacije ili ocigledne stvari.Dokazano je da kada coveku das slobodu da nesto uradi na"svoj"nacin,nedavsi mu nikakvo uputstvo,naznaku...
on ce 99% uraditi stvari po svojoj logici(i nju dovodim u pitanje,jer je po svojoj)najbolje sto ume i LOSE
Kako bi i moglo drugojacije nego subjektivno? Mnogo tacno sto se iskustva tice. Ima jedna mala malečka razlikičica, a ta je: da'l postoji želja? Ako ne postoji želja, onda ne postoji ni nauk.
 

Back
Top