Neno
Elita
- Poruka
- 23.690
..renomirani lingvista odgovara na davno postavljeno pitanje o poreklu novih jezika,
U susret Međunarodnom danu maternjeg jezika najavljujemo novu epizodu emisije "Kulturna centifuga".Nova epizoda emisije "Kulturna centrifuga" na portalu Srbija Danas izlazi u petak, 21. februara, u 12 sati, na Međunarodni dan maternjeg jezika, na YouTube kanalu portala.
Gost druge epizode je prof. dr Miloš Kovačević, jedan od najeminentnijih lingvista i univerzitetski profesor.
Profesor Kovačević je pre više od decenije postavio pitanje u svom naučnom radu iz oblasti lingvistike: "Šta je Srbima srpski jezik?". Ovim pitanjem započeće i emisija, u kojoj će naš gost odgovoriti na mnoga pitanja koja se često postavljaju u javnosti, ali ostaju bez odgovora.
Na pitanje o uvođenju srpskog jezika kao obaveznog ili izbornog predmeta na nematičnim fakultetima, profesor Kovačević odgovara:
"Jedna naša književnica je napisala da je zapravo nepoznavanje normi maternjeg jezika prvi znak nekulture. Drugačije rečeno, to nije obična nekultura. Mnogo je veća nekultura fakultetski obrazovanog nego nekoga ko nije imao ni šanse da dođe do fakulteta. S te strane, to je velika sramota."
Profesor Kovačević se u emisiji dotakao i pitanja postojanja tzv. bošnjačkog, crnogorskog, pa čak i hrvatskog jezika. Prema njegovim rečima:
"Jezik određuje identitetski kriterijum šta jezik jeste na komunikativnom planu. Onda dolazimo u situaciju da je to srpski jezik iz koga su svi drugi politički nastali. Još po jednom veoma značajnom kriterijumu to i dokazujemo. Kad god Hrvati, Bošnjaci ili Montenegrini govore o posebnom jeziku, oni uvek spominju 'pored srpskog postoji i crnogorski', 'pored srpskog postoji i hrvatski', 'pored srpskog postoji i bošnjački'. Međutim, kada srpska filologija govori, ona kaže da ne postoji nijedan poseban jezik mimo srpskog, to su sve varijante srpskog jezika."
Ova epizoda donosi duboko razmatranje pitanja jezika i identiteta, koje je tema o kojoj se često diskutuje, ali i koja izaziva brojne polemike.
Srbija danas