Ne mogu oni mene nikad toliko malo da plate koliko ja malo mogu da radim!

Данас је још смисленије због закона понуде и потражње и неправди које постоје у капитализму. Можда немаш права на зараду али зато нико те не може натерати да радиш јер људи су слободна бића и присилни рад је уставом забрањен.
 
Čuvene reči Aleksandra Berčeka ...

Ovo je važilo u socijalizmu, no koliko ima smisla u današnje vreme?
Da li je ovo delimično i vid bunta protiv sistema ili je nešto treće?
Isto je i danas, radiš za minimalac minimalno, dobiješ otkaz i pređeš ulicu na drugo mesto a taj od preko puta dođe na tvoje da radi minimalno :mrgreen:
 
Slažem se sa ovim iznad, jedan posao koji sam radio mi je bio relativno slabo plaćen, a onda su počeli da mi tovare i posao od drugih što mi naravno nije odgovaralo. Ono skontao sam i da nema tu šanse za promene, pa sam dao otkaz, a u otkaznom roku ništa nisam pipao.
I onda nastade frka u firmi ko će da radi mojih 2.5 posla :D
 
Čuvene reči Aleksandra Berčeka ...

Ovo je važilo u socijalizmu, no koliko ima smisla u današnje vreme?
Da li je ovo delimično i vid bunta protiv sistema ili je nešto treće?

To je Bercek, odnosno scenarista, pokupio sa nekadasnjih parola na strajkovima u socijalistickom samoupravnom drustvu koje je postojala u SFRJ.
Naravno da takvih parola nije bilo za vreme zivota pokojnog bravara (ko je smeo da se sprda u to vreme) , to se pocelo desavati tek kada je on bio pred kraj zivota, negde 1979-1980-te, tad su samoupravljaci isticali takve "duhovite" parole. Sem ove koja je ostala ovekovecena na filmu, meni je ostala jos jedna u secanju, socijalisticki pregaoc koji ju je napisao na karton imao je pesnicku crtu u dusi: "Radio ne radio, svira ti radio".

Edit.
Da li je u danasnje vreme to vid bunta protiv sistema? Hmmm... zar ne bi bilo logicnije da neko ko se buni protiv sistema uopste ne ulazi u taj sistem? Odnosno da se uopste ne uposljava jer se gadi kapitalistickog izrabljivanja. Ovako ispada da udje u kolo a onda kad se razocara kvari igru drugima, pa zasto onda ne odustane od te kvarne igre u startu? Mislim, ako vec znas kakva je igra zasto dozvoljavas da te to dotice?
 
Poslednja izmena:
"Radio ne radio, svira ti radio".
Pa pazi ovo jeste bila slika i prilika tog vremena, mada ako baciš pogled na današnje stanje 30ak % ljudi radi svoj u fulu, 30 % ladi jaja, a 30% ne zna gde bije, a onima u preostali 10% su nabacili na grbacu posao koji bi trebali da rade ovi što lade jaja ...
 
Poslednja izmena:
И због чега онда уопште радити туђе послове и испадати бу*ала? Не треба нигде ни радити јер свуда је такве неправде, може се живети од социјале и прошења, нису луди они који тако живе.
Neki su navikli na to - ne kapiraju da ispadaju budale ...
 
Isto je i danas, radiš za minimalac minimalno, dobiješ otkaz i pređeš ulicu na drugo mesto a taj od preko puta dođe na tvoje da radi minimalno :mrgreen:
c.jpg
 
Slažem se sa ovim iznad, jedan posao koji sam radio mi je bio relativno slabo plaćen, a onda su počeli da mi tovare i posao od drugih što mi naravno nije odgovaralo. Ono skontao sam i da nema tu šanse za promene, pa sam dao otkaz, a u otkaznom roku ništa nisam pipao.
I onda nastade frka u firmi ko će da radi mojih 2.5 posla :D
To jeдино има смисла у државној фирми, јер ту нема одређене норме, већ радиш просечно колико ради просечни радник, нема потребе да радиш дупло више, јер норму постављају радници који раде најмање или просечно.
Продуктивност се постиже тако што држава као послодавац запосли додатне људе како би се испунила минимална норма.

У твом случају или ће наћи негог попут тебе или ће примити два радника.
 
To jeдино има смисла у државној фирми, јер ту нема одређене норме, већ радиш просечно колико ради просечни радник, нема потребе да радиш дупло више, јер норму постављају радници који раде најмање или просечно.
Продуктивност се постиже тако што држава као послодавац запосли додатне људе како би се испунила минимална норма.
Čudno mi je npr što državne firme nemaju definisanu normu? Mogu samo da nagađam da je to iz razloga da održe te ljude mirnim?
 
Испада да је боље радити послове који су плаћени на норму него на основу радног времена, кад се ради на норму ем имаш одређен посао који мора да се измери ем си плаћен онолико колико урадиш и не трпиш никакво пожуривање, најгоре је кад немаш јасно дефинисан посао и кад имаш нека "права" која у ствари увек други користе на твоју штету. Зашто имати нпр. право на боловање ако ти замерају боловање и не смеш да га користиш? Боље је радити колико хоћеш и бити плаћен колико допринесеш. Не би послови били проблем да су људи поштени. Зато је најпаметније просити и бити паразит на рачун још већих паразита, такав је капитализам.
 
Jedna situacija od skorije kod mene na poslu. Dolazi mi lik

Pa pazi ovo jeste bila slika i prilika tog vremena, mada ako baciš pogled na današnje stanje 30ak % ljudi radi svoj u fulu, 30 % ladi jaja, a 30% ne zna gde bije, a onima u preostali 10% su nabacili na grbacu posao koji bi trebali da rade ovi što lade jaja ...

Moja generacija je imala u srednjoskolskom obrazovanju nesto sto se zvala Praksa, pa je moj razred u 1-vom razredu isao na praksu u zemunsku fabriku satova (i vodomera) Insa. Tamo su postojala trake za proizvodnju odredjenih tipova staova, jedna je bila za metalne budilnike, druga za plasticne, treca za sahovske satove... nas klince ubace na neku poziciju na toj traci pa ceo dan moras da radis istu operaciju, recimo, zavrnes dve matica na poklopcu sata. Dozlaboga dosadan posao, no...

Krenes da radis u 6.00h ujutro, dobro, malo se razvlaci pa pustaju proizvodnu traku oko 6.15-6.20h, a vec u 7.00h sviraju tajm-aut, ispija se prva kafa, sve trake prestaju da rade, kafe kuvarice guraju kolica sa loncima kafe. Hajde popije se ta kafa (tad se i pusilo na radnom mestu, unutar hale ili kancelarija) i trake ponovo krecu posle 15min. I tako se udarnicki radi, hmmm, maksimalno 45min a onda se trake gase i ide se na dorucak u fabricku menzu. Marenda se onako udarnicki, onoga sta ima taj dan, ide se u klozete, gledaju se devojcice, bacaju ceznjivi pogledi, citaju novine... i traka krece da radi oko 8.30h. No, u 10.00h neka od radnica za trakom se prodere: "Kaffficcaaaa!" i traka staje na tu komandu, kafopije uzimaju drugu kafu, pale se cigarete, klinci na praksi ustaju i za susednom trakom muvaju devojcice iz razreda... traka ponovo krece u 10.30h, i taj deo radnog dana ti izgleda bas dugacak, kad ce bre kraj. A onda traka odjednom oko 11.30h stane, sta je bilo, nema delova, cekaj da ih donesu iz magacina, gle, otisao je prenosnik na traci pa treba da dodje majstor Rade iz radionice i popravi ga itd.

Uglavnom, traka ponovo pocinje da se krece za 30-45min, vrti se tako... i u 12.30h sviraju poluvreme, vreme za rucak, opet menza, sad se jede na kasiku, raduju se socijalisticki samoupravljaci corbastom pasulju sa kranjskom kobajom iz BIM Slavije. Pusaci odu na jos jednu push pauzu, neki popiju i trecu kaficu, klinci sa prakse skoro smuvaju devojcice iz razreda... i traka krece ponovo, ovaj put zadnji put u tom radnom danu i smeni (postojala je i druga smena u toj fabrici), negde oko 13.30h. Tad je vec to oran rad, pun energije od pasulja i ocekivanja bliskog kraja radnog vremena i odlaska kuci. Taman kad se sve zalaufa na traci, neko vice "15 do 2, ide se kuci! Uraaa!". Traka se na tu komandu gasi, samoupravljaci idu u svlacionice do svojih ormarica, presvlace se, ide se u klozet (daleko je Surcin ili Bataja od Zemuna pa trbna pishkiti dok ne stignes kuci).

U 14.00h na fabrickoj kapiji stoji gomila ljudi i ceka da portiri dignu rampu, a oni su kao i svi uvlakaci direktorima tacni u minut, dizu rampu i samoupravljaci krecu poput kasnije rodjenog Juseina Bolta, trce do autobuske stanice i tovare se u GSP-ove linije 17, 83, 84, 701, 702, 704...

Tako je izgledao radni dan samoupravnih socijalista u pocivsoj SFRJ, i to firmi koja je kazu bila uspesna. A zamisljam kako je izgledalo u firmama koje su bile tkz gubitasi...
 
И због чега онда уопште радити туђе послове и испадати бу*ала? Не треба нигде ни радити јер свуда је такве неправде, може се живети од социјале и прошења, нису луди они који тако живе.
A zasto uopste da ides na socijalu ili prosis ako mozes sam da nesto radis/proizvodis i to prodajes drugima?
Na stranu, da ne bi bilo socijale ako bi svi imali takvu logiku, ne bi imali od koga da uzmu porez i to ubace u budzet...
 
A zasto uopste da ides na socijalu ili prosis ako mozes sam da nesto radis/proizvodis i to prodajes drugima?
Na stranu, da ne bi bilo socijale ako bi svi imali takvu logiku, ne bi imali od koga da uzmu porez i to ubace u budzet...
Зато што се мора добро рекламирати и наметати другима тако да од тога нема ништа а и већина идеја за бизнис је тотални промашај и губљење времена, и на крају крајева прекомпликована бирократија која нема никакву опцију за оне који мало или непредвидиво приходују.
 
Čudno mi je npr što državne firme nemaju definisanu normu? Mogu samo da nagađam da je to iz razloga da održe te ljude mirnim?
Много људи се запослило пре АВ режима, некада је углавном било преко родбинске или пријатељске везе, а то је данас ређе, а више преко СНСа.

Главни проблем је што ни једна власт није желела да модернизује државне фирме односно државе институције, нису желели да улажу новац у модернизацију и одржавање тог система.
Чак и ако се ради неки облик модернизације, то се ради преко везе, преко неких нестручних кадрова и онда је обично потребан већи број људи да обави исти задатак који је рађен у старом систему.
Рецимо направе апликацију која није централизована и поједностављена, већ увек постоји низ додатних непотребних корака да се стигне до неког циља и обављеног задатка, а онда ифраструктура која то подржава је застарела, рецимо стари компјутери где чекаш минут да отвори пдф фајл, па нестручни кадар који ради итд.

Онда ћаци руководиоци ако се нађу под притиском сву одговорност свале на оног последњег у низу и све наредбе се преносе усмено, како би се избегла одговорност руководећег кадра.
Зато мораш повремено да пишеш извешаје руководиоцима, како би избегао да сву одговорност свале на тебе, да упозораваш да постоји застој у раду, да је потребно запослити додатни број радника како би се постигла норма, а ако желиш баш да их увредиш онда напишеш да се мора модернизовати систем, како би тренутни број људи обавио посао, без обзира што ти то нико не тражи и што они то не воле и сматрају провокацијом.
Њихова реч је јача од твоје, ако немаш доказе и онда те лако могу послати на дисциплинску или чак дати отказ и кривично гонити.
 
Данас је још смисленије због закона понуде и потражње и неправди које постоје у капитализму. Можда немаш права на зараду али зато нико те не може натерати да радиш јер људи су слободна бића и присилни рад је уставом забрањен.

Делује ми да у ствари немаш искуства са радом.
 
Много људи се запослило пре АВ режима, некада је углавном било преко родбинске или пријатељске везе, а то је данас ређе, а више преко СНСа.
Sećam se priča familije da je zapošljavanje išlo preko SPS-a i to još dok je Đ.D. još bila sa njima ...
Što se državnih firmi tiče bila je i relativno česta praksa da roditelji čuvaju mesta deci ...
Онда ћаци руководиоци ако се нађу под притиском сву одговорност свале на оног последњег у низу и све наредбе се преносе усмено, како би се избегла одговорност руководећег кадра.
Fascinantno mi je da ni u takvim slučajevima nije bilo nekog kažnjavanja, bukvalno ako zezneš nešto i napraviš štetu tipa 1.000.000e uglavnom se neko samo izdere na tebe i to je to (kontam da postoji neki strah od osvete ako stvari nisu čiste ili tako nešto pa neće niko da rizikuje).

Њихова реч је јача од твоје, ако немаш доказе и онда те лако могу послати на дисциплинску или чак дати отказ и кривично гонити.
U kojim branšama je to bilo? Kontam da danas svako pravi screenshotove i sl. baš da bi se takve stvari "rešile na što mirniji način"?
 
Зато што се мора добро рекламирати и наметати другима тако да од тога нема ништа а и већина идеја за бизнис је тотални промашај и губљење времена, и на крају крајева прекомпликована бирократија која нема никакву опцију за оне који мало или непредвидиво приходују.

Ako si recimo majstor za klima uredjaje ili vodovodzija ne moras se "dobro" reklamirati, dovoljno je da stavis oglas u recimo, kupujemprodajem ili halo oglase, te se nikome neces nametati - zvace te samo ljudi kojima si neophodan. Pre 3-4 nedelje sam okrenuo tako tri razlicite vodoinstalaterske radnje i tek iz treceg puta dobio slobodnog majstora te se sa njim dogovio... a on me opet izradio za 4-5 sati od dogovorenog vremena, uzgred.

Vecina ideja za biznis tipa trange-frange ili nekih nesuvislih poslovnih pokusaja jesu totalni promasaj i gubljenej bremena i novca ali za svaku OK ideju pokrivenu znanjem ili umecem ne mzoemo to reci. Zbog toga i postoje gomile malih (i velikih) biznisa koji ipak rade, od njih zive neki ljudi, zapravo vecina drustva.
 
Ako si recimo majstor za klima uredjaje ili vodovodzija ne moras se "dobro" reklamirati, dovoljno je da stavis oglas u recimo, kupujemprodajem ili halo oglase, te se nikome neces nametati - zvace te samo ljudi kojima si neophodan. Pre 3-4 nedelje sam okrenuo tako tri razlicite vodoinstalaterske radnje i tek iz treceg puta dobio slobodnog majstora te se sa njim dogovio... a on me opet izradio za 4-5 sati od dogovorenog vremena, uzgred.

Vecina ideja za biznis tipa trange-frange ili nekih nesuvislih poslovnih pokusaja jesu totalni promasaj i gubljenej bremena i novca ali za svaku OK ideju pokrivenu znanjem ili umecem ne mzoemo to reci. Zbog toga i postoje gomile malih (i velikih) biznisa koji ipak rade, od njih zive neki ljudi, zapravo vecina drustva.
Никад не можеш бити 1000% савршен ни у чему да би се рекламирао, шта ако нешто не знаш да радиш, одмах ће коментарисати "хоће да заради а не зна ништа". Ја нпр. не знам то да радим али нема места за мене који бих да покушам или ако евентуално знам отприлике.
 

Back
Top