NE LAZI - malo, uvek, kada i kako, dali znamo dovoljno za ovu zapovest?

ti kažeš petar se odrekao isusa tj daješ citat
ja postavljam stih gde isus kaže da će se svakog odreći ko se njega odrekne.

eto ja to ne razumem jer isus se nije odrekao petra

ajde ti, leba ti nasušnog objasni meni o čemu se ovde radi, naravno potkrepljenoo citatom, a ne svojevoljnim tumačenjem.

evo još jednom citat pošto brzo zaboravljaš
Tako je,Isus je to rekao a dali je Petar samo trenutno pao ILI SE U KONACNOM SMISLU OREKAO +`+
 
ti kažeš petar se odrekao isusa tj daješ citat
ja postavljam stih gde isus kaže da će se svakog odreći ko se njega odrekne.

eto ja to ne razumem jer isus se nije odrekao petra

ajde ti, leba ti nasušnog objasni meni o čemu se ovde radi, naravno potkrepljenoo citatom, a ne svojevoljnim tumačenjem.

evo još jednom citat pošto brzo zaboravljaš
Tako je,Isus je rekao da ko se Njega odrekne pred ljudima da ga ce se i On odreci pred Ocem.
Komkretno se je Petar odrekao Isusa u tu priliku ali ja smatram da to nije bilo KONACNO ODRICANJE nego samo jedan epizodan dogadjaj.
Sasvim je drugo oficijalno odbaciciti Hrista i postati bezboznik do kraja zivota a koliko je meni poznato,to definitivno nije bio slucaj sa Petrom.
 
možda
pričamo o laži, a ja sam čovečanski pitao znaš li kome se ismevam a ti pomislio neka zamka
perverzijo jedna :D
Zapravo nisam pomislio na zamku i mislim da mi je bilo jasno na koju adresu si "poslao"torpedo ali iskreno nije mi se dopala ideja o potsmevanju,a ono sto sam rekao zaista sam i mislio i tu nije bilo niceg loseg...

kakve su ti misli takav ti je život, jel se slažeš?
Slazem se.
 
Poslednja izmena:
Tako je,Isus je rekao da ko se Njega odrekne pred ljudima da ga ce se i On odreci pred Ocem.
Komkretno se je Petar odrekao Isusa u tu priliku ali ja smatram da to nije bilo KONACNO ODRICANJE nego samo jedan epizodan dogadjaj.
Sasvim je drugo oficijalno odbaciciti Hrista i postati bezboznik do kraja zivota a koliko je meni poznato,to definitivno nije bio slucaj sa Petrom.
bolje priznajte da ne znate i ti i svedokinja, nezgodni mi pokvario posao, trpa nos gde mu nije mesto :D

znači petar se pokajao i on je simbol kajanja na kojem je hrist sagradio crkvu svoju.
juda je simbol kako veru prodao za trideset srebrnjaka (za sitne pare, za msterijalno)...
 
bolje priznajte da ne znate i ti i svedokinja, nezgodni mi pokvario posao, trpa nos gde mu nije mesto :D

znači petar se pokajao i on je simbol kajanja na kojem je hrist sagradio crkvu svoju.
juda je simbol kako veru prodao za trideset srebrnjaka (za sitne pare, za msterijalno)...
Hmmmm,konacno si ukljucio senzore za detekciju realnih cinjenica,moram te javno pohvaliti :bravo:
... ali cini mi se da upravo sada iz "nekog grma"vadis neki "minobacac" kako bi nas naucio pameti...

... inace,sasvim je moguce da neke stvari ne znam,tvoje je da pitas pa ako li znam dobro a ako ne,mozda ce drugi odgovoriti...ovde bar ima puno diskutanata koji poznaju Bibliju.
 
Poslednja izmena:
bolje priznajte da ne znate i ti i svedokinja, nezgodni mi pokvario posao, trpa nos gde mu nije mesto :D

znači petar se pokajao i on je simbol kajanja na kojem je hrist sagradio crkvu svoju.
juda je simbol kako veru prodao za trideset srebrnjaka (za sitne pare, za msterijalno)...
ti ne znas i ti pitas
ja znam celu Bibliju
al tebi ne vredi objasnjavati kada ne razumes
 
Posto vidim da nema druge "definicije" za lazno svedocenje protiv bliznjega svojega u kontekst Bozje zapovesti osim onog sto je iznosila aeternum ( mada suneki pokusavali to osporiti ali onako,cisto pausalno,bez ikakve druge alternative,predlazem da pogledamo jedan izvestaj pa da onda pokusamo uskladiti ( citaj ( temeljno preispitati) nase stavove po predmetnoj temi.

Jovan 7,1-10:
"I potom hođaše Isus po Galileji; jer po Judeji ne šćadijaše da hodi, jer gledahu Jevreji da ga ubiju.
Bijaše pak blizu praznik Jevrejski građenje sjenica
Tada mu rekoše braća njegova: iziđi odavde i idi u Judeju, da i učenici tvoji vide djela tvoja koja činiš;
Jer niko ne čini što tajno a sam traži da je poznat. Ako to činiš javi sebe svijetu.
Jer ni braća njegova ne vjerovahu ga.
Tada im reče Isus: vrijeme moje još nije došlo, a vrijeme je vaše svagda gotovo.
Ne može svijet mrziti na vas: a na mene mrzi, jer ja svjedočim za nj da su djela njegova zla.
Vi iziđite na praznik ovaj: ja još neću izići na praznik ovaj, jer se moje vrijeme još nije navršilo.
Rekavši im ovo osta u Galileji.
A kad iziđoše braća njegova na praznik, tada i sam iziđe, ne javno nego kao tajno..."

Da vidimo,ko ce prvi...!??
 
Posto vidim da nema druge "definicije" za lazno svedocenje protiv bliznjega svojega u kontekst Bozje zapovesti osim onog sto je iznosila aeternum ( mada suneki pokusavali to osporiti ali onako,cisto pausalno,bez ikakve druge alternative,predlazem da pogledamo jedan izvestaj pa da onda pokusamo uskladiti ( citaj ( temeljno preispitati) nase stavove po predmetnoj temi.

Jovan 7,1-10:
"I potom hođaše Isus po Galileji; jer po Judeji ne šćadijaše da hodi, jer gledahu Jevreji da ga ubiju.
Bijaše pak blizu praznik Jevrejski građenje sjenica
Tada mu rekoše braća njegova: iziđi odavde i idi u Judeju, da i učenici tvoji vide djela tvoja koja činiš;
Jer niko ne čini što tajno a sam traži da je poznat. Ako to činiš javi sebe svijetu.
Jer ni braća njegova ne vjerovahu ga.
Tada im reče Isus: vrijeme moje još nije došlo, a vrijeme je vaše svagda gotovo.
Ne može svijet mrziti na vas: a na mene mrzi, jer ja svjedočim za nj da su djela njegova zla.
Vi iziđite na praznik ovaj: ja još neću izići na praznik ovaj, jer se moje vrijeme još nije navršilo.
Rekavši im ovo osta u Galileji.
A kad iziđoše braća njegova na praznik, tada i sam iziđe, ne javno nego kao tajno..."

Da vidimo,ko ce prvi...!??
Po meni,ovaj izvestaj sadrzi dovoljno dokaza koji idu u prilog onome sto je vec iznela aeternum na pocetku, dakle svaka netacno data informacija sama po sebi ne pretstavlja krsenje zapovesti koja brani "lazno svedocenje protiv bliznjega svojega"... ponekad nam mozda ovi stvari stvaraju dileme i umesto da se fokusiramo na ono sto nam je pravi problem mi se mozda sopinjemo na "sitnice"za koje nismo sigurni dali su losi ili nisu...
Za kraj,dali je opravdan i realan ovakav zakljucak ili mozda smatrate da trebamo razmisljati u sasvim drugom pravcu...!?
 
Ova zapovest nije samo namenjena za laganje drugog, jer taj drugi može za tu laž da se veže, a i ne mora. Zavisi od nivoa svesnosti kako će on tu laž da primi.
Mnogo je opasnije kad lažeš sebe, kad sebe ubediš da je neka laž istinita. A to je već gordost jer ti ego ne dozvoljava da priznaš sebi da je to laž. A to čovek radi svakodnevno, čim mu se ego nađe u odbranbenom položaju, on će tu svoju laž braniti na svaki način. Protiv takvih pojava se čovek mora boriti, ma koliko one izgledale teške.
 
Ova zapovest nije samo namenjena za laganje drugog, jer taj drugi može za tu laž da se veže, a i ne mora. Zavisi od nivoa svesnosti kako će on tu laž da primi.
Mnogo je opasnije kad lažeš sebe, kad sebe ubediš da je neka laž istinita. A to je već gordost jer ti ego ne dozvoljava da priznaš sebi da je to laž. A to čovek radi svakodnevno, čim mu se ego nađe u odbranbenom položaju, on će tu svoju laž braniti na svaki način. Protiv takvih pojava se čovek mora boriti, ma koliko one izgledale teške.
Svesna osoba ne laze sebe.
 
Gotovo svi znaju da neka Bozja zapovest brani laganje ali dali nam je poznato sta to uopste znaci,dala svaka pogresna ili netacna data informacija pretstavlja krsenje te zapovesti i kad smo vec kod nje - dali znamo kako je uopste formulirana ?
Dali mozda ono sto smo mislili da je krsenje te zapovesti zapravo mozda i nije slucaj ?
Primera radi,dali je laganje kad recimo idete ulicom i srecete nekog prijatelja i on te pita : " kako je prijatelju,jesi dobar" a ti mu odgovars kao iz puske: "super,a ti" na cemu on replicira vec spremnim " isto, top"i nastavljate svaki svojim putem dok mozda i oboijca ne samo da niste super i top nego su vam toliko natezli problemi u taj dan da "jedva koracate"...??!
Neko ce u drugu priliku reci "ma ovo nije laz,ja sam samo hteo da ga zastitim od ovog,onog,levo ,desno i t.d. ukazujuci da je to bilo samo dobronamerna neistina koja nikom ne skopdi...
I mozda su u pravu...ili mozda nisu...!?
Sta Vi mislite a sta kaze Sveto Pismo ???
Sveto pismo kaže. Da bog kaže. Ja sam put istina i život.
I jeba me bog ako to nije velika istina.
 
Sveto pismo kaže. Da bog kaže. Ja sam put istina i život.
I j...a me bog ako to nije velika istina.
Da,u Pismu zaista stoji da je Isus o sebi upravo to rekao.

Jovan 14,6:
"...Isus mu reče: ja sam put i istina i život; niko neće doći k ocu do kroza me.."

Iskreno,raduje me sto ima sve vise njih koji postaju sve bolje i bolje informisani sta sve Bog ljudima kaze u Bibliji.

P.S. moja sugestija je samo da kad budemo koristili Bozje ime da pripazimo da to ne bude u istu recinicu a jos manje u istom kontekstu sa bilo kakvim vulgarizmima,sprdavanja i td jer je to u konflikt sa 3 zapovesti iz dekaloga.
 
Tako je,Isus je rekao da ko se Njega odrekne pred ljudima da ga ce se i On odreci pred Ocem.
Komkretno se je Petar odrekao Isusa u tu priliku ali ja smatram da to nije bilo KONACNO ODRICANJE nego samo jedan epizodan dogadjaj.
Sasvim je drugo oficijalno odbaciciti Hrista i postati bezboznik do kraja zivota a koliko je meni poznato,to definitivno nije bio slucaj sa Petrom.
Da tacno tako...
Odreci se Hrista znaci prestati slediti ga...
a ne jednom zgresiti protiv njega...
 
Tako je,Isus je rekao da ko se Njega odrekne pred ljudima da ga ce se i On odreci pred Ocem.
Komkretno se je Petar odrekao Isusa u tu priliku ali ja smatram da to nije bilo KONACNO ODRICANJE nego samo jedan epizodan dogadjaj.
Sasvim je drugo oficijalno odbaciciti Hrista i postati bezboznik do kraja zivota a koliko je meni poznato,to definitivno nije bio slucaj sa Petrom.

Slazem se, oni kada Petar kaze kako ce za Isusa i dati zivot ako treba i onda mu Isus kaze da ce ga se 3 puta odreci, nasla sam nesto interesantno u Luki 22:31,32 gde se Isus obraca Simonu Petru: "Simone, Simone, evo satana je zatrazio da vas reseta kao psenicu. Ali ja sam se usrdno molio za tebe da tvoja vera ne oslabi. A ti, kada se vratis, ojacaj svoju bracu."
Isus kaze, ti KADA se vratis... Dakle Isus je znao da ce se Petar vratiti, tj pokajati nakon tog odricanja i da ce mu biti oprosteno.
Petar je ucinio greh time sto se odrekao Isusa, ali to je ucinio iz slabosti a ne iz zlog srca.
 
Gotovo svi znaju da neka Bozja zapovest brani laganje ali dali nam je poznato sta to uopste znaci,dala svaka pogresna ili netacna data informacija pretstavlja krsenje te zapovesti i kad smo vec kod nje - dali znamo kako je uopste formulirana ?
Dali mozda ono sto smo mislili da je krsenje te zapovesti zapravo mozda i nije slucaj ?
Primera radi,dali je laganje kad recimo idete ulicom i srecete nekog prijatelja i on te pita : " kako je prijatelju,jesi dobar" a ti mu odgovars kao iz puske: "super,a ti" na cemu on replicira vec spremnim " isto, top"i nastavljate svaki svojim putem dok mozda i oboijca ne samo da niste super i top nego su vam toliko natezli problemi u taj dan da "jedva koracate"...??!
Neko ce u drugu priliku reci "ma ovo nije laz,ja sam samo hteo da ga zastitim od ovog,onog,levo ,desno i t.d. ukazujuci da je to bilo samo dobronamerna neistina koja nikom ne skopdi...
I mozda su u pravu...ili mozda nisu...!?
Sta Vi mislite a sta kaze Sveto Pismo ???
.generalno izbegavam laganje..vaspitavan sam da uvek govorim istinu i toga sam se striktno pridržavao u prošlosti..danas mislim da sve zavisi koji prioritet daš ljubavi a koj istini..po meni kakav sam danas ljubav je bitnija od istine...zato ja odobravam laganje iza koga stoji ljubav prema tome kog slažemo...kad slažemo da ga poštedimo saznanja koje bi ga na neki način pogodilo ili povredilo ...naprimer kad kažemo poznaniku da smo dobro a nismo, kad mu kažemo da dobro izgleda, kad zabrinutoj majci kažemo da smo doručkovali a nismo.....eto takve sitne laži su mi ok..
 

Back
Top