Ne interesuje me ni komunizam i kapitalizam i demokratiju i diktaturu itd.

Hm ...pa i to je ideologija .......ovo crveno ......


U Srbiji sam i hoću da u njoj pristojno živim kao Srbin, da se bogatim na osnovu sopstvenoih sposobnosti i zalaganja.
I zalažem se da u Srbiji narod živi pristojno, a ne u ovakvim uslovima.
I znam i da i kako to može da se ostvari.


Ako pođemo od činjenice da su ideologije uglavnom posvađane sa stvarnošću, deder da pogledamo da li je i šta u "ovom crvenom" ideološko, odnosno posvađano sa stvarnošću...

Činjenica je, a ne ideja, da sam u Srbiji i da sam Srbin.
Hoću da, polazeći od tih činjenica, kao Srbin pristojno živim u Srbiji. Da li je tu išta "posvađano sa stvarnošću", išta nemoguće i nerealno kao, na primer, da hoću da sprovodim ideju jednakosti po kojoj svako može da bude premijer Srbije ili šovinističku ideju po kojoj su samo Srbi pametni i sposobni itd? Očito nije.

Zalaganje za pristojan život naroda bi moglo da liči na ideju i ideologiju, kada se opet ne bi radilo o nečemu što je normalno i jestestveno, odnosno prirodno. Jer pristojan život naroda je od koristi ne samo narodu, nego i eliti. Uostalom, kakva je to elita koja nije kadra da, već i radi sopstvene sigurnosti, uposli i nahrani narod?

E sad, to što znam i da i kako da se sve pobrojano ostvarti je informacija, pa ni u njoj nema ničeg "posvađanog sa stvarnošću", odnosno ideološkog.
A samu informaciju nisam dalje "razrađivao"... iz više razloga. Doći će i to na red.
 
Poslednja izmena:
... ili šovinističku ideju po kojoj su samo Srbi pametni i sposobni itd? Očito nije.

Mi smo inače poznati po tome da mnogo ugađamo nacionalnim manjimana, tako da to prelazi u pozitivnu diskriminaciju

Čak do te mere da su kod je kod nas u školi obaveštenje za srpska odeljenja čitala Mađarica i to jedva jer jedva zna Srpski..

Ja mogu da s kladim da to nema nigde u svetu ..
 
U Srbiji sam i hoću da u njoj pristojno živim kao Srbin, da se bogatim na osnovu sopstvenoih sposobnosti i zalaganja.
I zalažem se da u Srbiji narod živi pristojno, a ne u ovakvim uslovima.
I znam i da i kako to može da se ostvari.


Ako pođemo od činjenice da su ideologije uglavnom posvađane sa stvarnošću, deder da pogledamo da li je i šta u "ovom crvenom" ideološko, odnosno posvađano sa stvarnošću...

Činjenica je, a ne ideja, da sam u Srbiji i da sam Srbin.
Hoću da, polazeći od tih činjenica, kao Srbin pristojno živim u Srbiji. Da li je tu išta "posvađano sa stvarnošću", išta nemoguće i nerealno kao, na primer, da hoću da sprovodim ideju jednakosti po kojoj svako može da bude premijer Srbije ili šovinističku ideju po kojoj su samo Srbi pametni i sposobni itd? Očito nije.

Zalaganje za pristojan život naroda bi moglo da liči na ideju i ideologiju, kada se opet ne bi radilo o nečemu što je normalno i jestestveno, odnosno prirodno. Jer pristojan život naroda je od koristi ne samo narodu, nego i eliti. Uostalom, kakva je to elita koja nije kadra da, već i radi sopstvene sigurnosti, uposli i nahrani narod?

E sad, to što znam i da i kako da se sve pobrojano ostvarti je informacija, pa ni u njoj nema ničeg "posvađanog sa stvarnošću", odnosno ideološkog.
A samu informaciju nisam dalje "razrađivao"... iz više razloga. Doći će i to na red.

Kapiram šta je poenta koju hoćeš da istakneš ...međutim ti suštinski pogrešno poimaš pojam ideologije ......

sama po sebi ona postoji kada postoji cilj , plan kako da se do istog dođe , principi koji se na tom putu slede i ljudi koji iza nje stoje ..... a ako tako gledaš videćeš da i ti imaš ideologiju ....

e sada poenta koju si ti hteo da istakneš jeste da su velike ideologije koje dominiraju suštinski velike utopije ...i to nije neistina .....međutim postavlja se pitanje šta to nije utopija i šta se ne može ostvariti ni malo , šta može delimično a šta u velikoj meri .....

No to je priča za sebe koja zadire u oblast filozofije i mogle bi smo se istom baviti danima ...
 
Kapiram šta je poenta koju hoćeš da istakneš ...međutim ti suštinski pogrešno poimaš pojam ideologije ......

sama po sebi ona postoji kada postoji cilj , plan kako da se do istog dođe , principi koji se na tom putu slede i ljudi koji iza nje stoje ..... a ako tako gledaš videćeš da i ti imaš ideologiju ....

e sada poenta koju si ti hteo da istakneš jeste da su velike ideologije koje dominiraju suštinski velike utopije ...i to nije neistina .....međutim postavlja se pitanje šta to nije utopija i šta se ne može ostvariti ni malo , šta može delimično a šta u velikoj meri .....

No to je priča za sebe koja zadire u oblast filozofije i mogle bi smo se istom baviti danima ...

Е, видиш те "velike ideologije koje dominiraju suštinski velike utopije" су проблем. Докле год буду имале "вернике", а поготово масовних размера.
Баш у Србији се показала сва испразност и јаловост свих тих "великих" идеологија. Зато сам их ... све по списку.z;)
 
Vidim da se po forumu potežu i povlače i podugo traju teme u kojima se "lome koplja" oko raznoraznih ideja i idelogija.
Nemam protiv. Ko voli, neka izvoli.
Mada, ako pošteno pogledamo sve te, levičarske, desničarske, demokratske, antidemokratske, monarhističke i druge ideologije nam nisu donele ništa dobro.
Ali zato su donosile zlo. I to u izobilju.
Jedan, premda ne jedini, vid zla su bile, a nažalost, i ostale deobe i podele: na karađorđevićevce i obrenovićevce, na partizane i četnike, na patriote i nepatriote,na evrofile i rusofile, na.... pitaj boga više koje i kakve.
Lično sam, i svi oni koji se slažu sa mnom, opredeljen pronacionalno, ali ne i nacionalistički, što smatram i realnim i zdravorazumskim stavom.
Srbin sam. Samo ne mislim da mi je to alfa i omega, nego normalno stanje.
Nikome ne bih ostao dužan ko bi me samo zato što sam Srbin smatrao lošim. Niti smatram da sam dobar samo zato što sam Srbin.
Jesam za socijalnu uravnoteženost, u kojoj ne bi bilo siromaštva i bede, ali nisam levičar, niti me interesuju levičarske bajke i balalajke.
Pred Bogom smo jednaki, ali međusobno nismo, osim u onom smislu u kojem niko nema prava da gospodari tuđom dušom i životom.
Jesam za to da bogatstvo i uticaj pripadaju sposobnima, ali nisam desničar. Niti verujem u desničarske, a pogotovo šovinističke, nebuloze.
Uostalom, još minuli vek je pokazao ograničenost, tupavost, pa i zlost svih ideologija.
Ni demokratija nije "sveta krava" ili "savršenstvo bez mana". Ni Eu. Ni Rusija.
U Srbiji sam i hoću da u njoj pristojno živim kao Srbin, da se bogatim na osnovu sopstvenoih sposobnosti i zalaganja.
I zalažem se da u Srbiji narod živi pristojno, a ne u ovakvim uslovima.
I znam i da i kako to može da se ostvari.
Ali ideologije me ne interesuju.
A vas?

Sve sto si ti nabrojao kao pozeljno, spada upravo u spisak pozeljnosti ideologija koje si naveo.

Ideologije su u osnovi sasvim ok, ali se ti pojmovi rabe za nesto sto ne predstavljaju. I ''komunizam'' i ''demokratija'' koje smo upoznali nisu nista drugo do diktature, a diktatura nije ideologija, nego stanje strahovlade.
 
Sve sto si ti nabrojao kao pozeljno, spada upravo u spisak pozeljnosti ideologija koje si naveo.

Ideologije su u osnovi sasvim ok, ali se ti pojmovi rabe za nesto sto ne predstavljaju. I ''komunizam'' i ''demokratija'' koje smo upoznali nisu nista drugo do diktature, a diktatura nije ideologija, nego stanje strahovlade.

Оно што сам навео као "пожељно" није нешто што би било у сукобу са стварношћу и зато то не сматрам идеологијом. А ако се понешто поклопило са тврдњама ове или оне идеологије, то само показује колико су идеологије опасне, јер нису чиста, очигледна него иза понечег реалног скривена лаж.
 
Оно што сам навео као "пожељно" није нешто што би било у сукобу са стварношћу и зато то не сматрам идеологијом. А ако се понешто поклопило са тврдњама ове или оне идеологије, то само показује колико су идеологије опасне, јер нису чиста, очигледна него иза понечег реалног скривена лаж.

Ideologija je grubo receno opis idealnog stanja (koje je cesto utopija) i kad bi se dobro analizirale ideologije, doslo bi se do zakljucka da je demokratija isto sto i komunizam isto sto i anarhija pa cak isto sto i hriscanstvo ili neka druga religijska skola u svojoj osnovi. Ali primena istih je diskutabilna pa tu nastaju razlike. Kapitalizam je nesto sasvim drugo jer on niti je idealan niti je ideologija nego cista drustvena podloga za zivotinjske nagone.
 
Ovo za kapitalizam si odlično rekao.
Za (sve) ideologije bih rekao da imaju tu manu što se u ovom ili onom pogledu (svaka na svoj način) kose sa realnošću.
Pokušaj sprovodjenja ideologije mi izgleda kao silovanje realnosti.
Dobar primer su posleratne godine u staroj FNRJ.

Meni se cini da ideologije uglavnom pokusavaju da iskrive realnost, kako bi je uklopile u svoje ideje, a to vremenom stvara gomilu tesko resivih ili neresivih problema.
 
Ideologija je grubo receno opis idealnog stanja (koje je cesto utopija) i kad bi se dobro analizirale ideologije, doslo bi se do zakljucka da je demokratija isto sto i komunizam isto sto i anarhija pa cak isto sto i hriscanstvo ili neka druga religijska skola u svojoj osnovi. Ali primena istih je diskutabilna pa tu nastaju razlike. Kapitalizam je nesto sasvim drugo jer on niti je idealan niti je ideologija nego cista drustvena podloga za zivotinjske nagone.

Комунизам и демократија су изашли из истог, егалитаристичког шињела. Анархија је неизбежно испала бесмислица.
Е сад, капитализам...хм. Он јесте најближи стању ствари, али није без примеса идеолошког. Очигледан пример је тзв. приватизација, која је чито идеолошка поставка, по којој фирме могу добро функционисати само ако су у приватном власништву. А у току спровођења те приватизацијске идеје заправо су покуповане само успешне фирме, које су биле у друштвеном власништву. А биле су успешне зато што су имале добар менаџерски тим који је њима управљао.
 
Postoje gomile privrednih grana koje su sasvim nepotrebe
gomile lažnih potreba
najbolji primer je medicina ona postoji samo zato što su vladari svetom tako želeli, jer sve bolesti počinju u psihi.. tako da u utopiji ne postoje ni bolesti
takođe se koristi nafta iako je poznato da auti mogu da idu na orgonske motore koji su maltene perpertume mobile, ili na elektromagnetne motore (takođe imaju veze sa orgonom)..
Imaš milion stvari koje su bespotrebne i koje se mogu izbaciti, a troškovi življenja se smanjiti na minimum i time ostvariti ogroman radni potencijal !
 
Ma nisam ni ja neki "ljuti pobornik" bilo koje ideologije, ako i jesam, tobibila neka vrsta socijalizma, ali biti bez ideologije, makar kakve, nije ozbiljno a ni moguce.

A ti koristis ono nezadovoljstvo da proturis svoju,jer zapamti, svako ko je dosao na vlast imao je ideologiju. I ti to vrlo dobro znas.

Zato i smatram da si propagator, jer zelis vlast. Da ne zelis,pa i da ti poverujem(o).

Tome u prilog da želi i koliko želi vlast, svedoči i to da na vlast neće doći bez 4 000 000 glasova podrške.Čisto da znaš ti i ostali.
 

Back
Top