"Ne bacajte bisere pred svinje"

Filozofsko je pitanje,trebamo li trositi dragoceno vreme na lose ljude,zlurade,nebitne ili je nasa hriscanska uloga da im pomognemo,bar da pokusamo.
Taj pokusaj iziskuje puno truda,rada,strpljenja,u prevodu, bisera a oni,poput svinja jedu sve sto je pred njima,gutaju i blato i zlato ne praveci razliku i bez zelje da se promene.
Ko bi ga znao,mozda je to put do raja,do vecnog zivota koji svi ocekujemo posle smrti.
 
Otvaram temu da vidim šta misle cenjeni forumaši na potforumu Religija.
Šta znače ove Isusove reči? Šta piše u literaturi, a kako ih vi lično doživljavate?
Hvala
Vrlo kompleksno pitanje, kako rece kolega. Ja je shvatam kao da govori ne truditi se oko ljudi koji to ne zasluzuju, a u isto vreme je on sam to radio, svima prastao cak i onima koji su ga razapeli.
 
Filozofsko je pitanje,trebamo li trositi dragoceno vreme na lose ljude,zlurade,nebitne ili je nasa hriscanska uloga da im pomognemo,bar da pokusamo.
Taj pokusaj iziskuje puno truda,rada,strpljenja,u prevodu, bisera a oni,poput svinja jedu sve sto je pred njima,gutaju i blato i zlato ne praveci razliku i bez zelje da se promene.
Ko bi ga znao,mozda je to put do raja,do vecnog zivota koji svi ocekujemo posle smrti.
Mislim da je odgovor na ovo tvoje pitanje, da, treba da trošimo dragoceno vreme ukoliko smatramo da ćemo time tim ljudima zaista pomoći. No, ukoliko su neke obične stvari u pitanju, onda nema smisla.
 
Mislim da je odgovor na ovo tvoje pitanje, da, treba da trošimo dragoceno vreme ukoliko smatramo da ćemo time tim ljudima zaista pomoći. No, ukoliko su neke obične stvari u pitanju, onda nema smisla.
Tesko je prepoznati onoga ko zasluzuje pomoc,ko zeli promenu i vapi za tudjom rukom spasa a ko je pod navodnicima svinja bez zelje da izadje iz svog brloga,blata u kome se najbolje snalazi.
 
Vrlo kompleksno pitanje, kako rece kolega. Ja je shvatam kao da govori ne truditi se oko ljudi koji to ne zasluzuju, a u isto vreme je on sam to radio, svima prastao cak i onima koji su ga razapeli.
Pa praštanje nije isto što i pričanje... Praštanje ide iz onog saznanja i osećaja da znaš da su ljudi slabi i da kojim sudom sudiš tebi će biti suđeno...
 
Čak ima i tumačenje ove izreke na wikipediji :)
Kopiram: (ne kažem da se i sa svime slažem, no kopiram)

"Poruka je bila da se uzvišene stvari, božanske tajne koje im je Bog otkrio i samim tim svetinje, ne daju i ne otkrivaju onome ko ih ne zna ceniti, odnosno ko još uvek nije kadar da to primi. Onome ko je ogrezao u grehu nije uputno davati "tvrdu hranu", ono što je sveto, jer neće umeti da se prema tome odnosi sa poštovanjem, nego naprotiv. Okrenuće se i protiv tog dobra i protiv dobročinitelja.

Ova pouka se koristi i u profanom smislu, da ne treba otkrivati svoje najvrednije delove duše (dakle, ono što je za svakoga "svetinja") nekome ko to zbog svoje pokvarenosti neće umeti, tj. nije u stanju da poštuje, nego će još i zloupotrebiti protiv tebe."
 
Mislim da je receno u kontekstu cinjenja dobrih dela,spasenja duse onih koji ne veruju,koji Boga ne priznaju,onih koji su skloni da neciju dobrotu i dobronamernost zloupotrebe i zaborave na dobrocinitelja.
Nisam nesto jutros filozofski nastrojen..... :D
:D

Kontekst je otkriven u Mateju 7. glava
pa ću da citiram deo koji prethodi.

1. Не судите да вам се не суди;
2. Јер каквим судом судите, онаквим ће вам судити; и каквом мером мерите, онаквом ће вам се мерити.
3. А зашто видиш трун у оку брата свог, а брвна у оку свом не осећаш?
4. Или, како можеш рећи брату свом: Стани да ти извадим трун из ока твог; а ето брвно у оку твом?
5. Лицемере! Извади најпре брвно из ока свог, па ћеш онда видети извадити трун из ока брата свог.
6. Не дајте светиње псима; нити мећите бисера свог пред свиње, да га не погазе ногама својим, и вративши се не растргну вас.
 
U to vreme su najveći licemeri bili fariseji, dakle "sveštenici" tog vremena, mislim u Judeji.
Oni su ga stalno osuđivali za sve što čini, i ne samo njega. Davali su sebi za pravo da je njihovo mišljenje najmerodavnije.
Pa kada je Isus isceljivao za vreme Šabata, oni su ga osuđivali. On im citira Pismo da On na to ima pravo, ali oni ne vide, ne razumeju, ili neće da vide, neće da razumeju.
I stalno je imao taj problem da su ga osuđivali dok ga na kraju nisu razapeli.
Sve njegove reči su kod njih nailazile na zid. E sad, on je i dalje propovedao. No, citat ove teme je rekao svojim učenicima. I koliko ja vidim on ima dosta veze sa stihovima "budite mudri kao zmije i bezazleni kao golubovi".
 
Ono što kažu profani, neteološki deo, jeste taj da svoje bisere ne bacaš pred ljude koji će na njih zgaziti i još te i rastrgnuti. Zašto bi?
Ukoliko je potrebno nešto korisno uraditi, neko dobro delo, to uvek.

Sa druge strane, teološki deo bi bio taj da ne treba Istine iznositi svakome i na svakom mestu. Nije ni mudro ni korisno. Trebalo bi Sv. Duh u tome da nas vodi, samo kako raspoznati? To je slično pitanju o intuiciji...
 
Otvaram temu da vidim šta misle cenjeni forumaši na potforumu Religija.
Šta znače ove Isusove reči? Šta piše u literaturi, a kako ih vi lično doživljavate?
Hvala
Ne treba mnogo smišljati već se osvrnuti na, takođe, njegove reči: "Ko ima oči da vidi i uši da čuje."
Ova izreka kaže da će produbljeno duhovno znanje i učenje moći razumeti samo oni koji su duhovno sazreli, odnosno koji su spremni.
Ukoliko nisu, možete im objašnjavati i podučavati ih koliko god imate vremena ali to će biti uzalud i upravo to je citat iz uvodnog naslova rekao drugačije, mada ne tako pažljivo/malo grublje!
 
6. Не дајте светиње псима; нити мећите бисера свог пред свиње, да га не погазе ногама својим, и вративши се не растргну вас.
Da probam jedno nekonvencionalno tumačenje....Psi se u susretu sa Hananjekom odnosilo na neJevreje (vidi https://forum.krstarica.com/threads...-izgubljenijem-ovcama-doma-izrailjeva.952483/ ), a ovo svinje se možda odnosilo na demone. Otud ovo da se vrativši se ne rastrgnu vas.

Kad bi bližnje (za Jevreje su samo Jevreji bližnji što se vidi i u Mojsijevim zapovestima o ljubavi prema bližnjima i Bogu koje je Isus istakao kao najvažnije zapovesti) upoređivao sa svinjama to bi značilo da je sujetan i da namerno stavlja neke bližnje u poziciju niže vrednosti i još savetuje i drugima da to čine što bi bilo suprotno njegovim učenjima. To sa psima tako su Jevreji tog vremena (a i mnogi danas) gledali na neJevreje pa je i Isus podlegao duhu vremena ili se samo poigrao takvim shvatanjem.

Biser ne mora da bude mudrost. Biser je nešto što vredi, što sija. Može biti duša.

Sa druge strane svinja je prljava životinja koja se valja u blatu i jede šta stigne što odgovara demonima.Jedino pominjanje svinja u Jevanđeljima osim ovog je vezano upravo za demone koji su isterani iz čoveka ušli u svinje.

Znači ne mećite bisere svoje pred svinje može da znači ne ulazitie u kontakt sa demonima jer će pogaziti vašu dušu i vratiće se da vas rastrgnu.
 
:D

Kontekst je otkriven u Mateju 7. glava
pa ću da citiram deo koji prethodi.

1. Не судите да вам се не суди;
2. Јер каквим судом судите, онаквим ће вам судити; и каквом мером мерите, онаквом ће вам се мерити.
3. А зашто видиш трун у оку брата свог, а брвна у оку свом не осећаш?
4. Или, како можеш рећи брату свом: Стани да ти извадим трун из ока твог; а ето брвно у оку твом?
5. Лицемере! Извади најпре брвно из ока свог, па ћеш онда видети извадити трун из ока брата свог.
6. Не дајте светиње псима; нити мећите бисера свог пред свиње, да га не погазе ногама својим, и вративши се не растргну вас.
Pre svega bih istakao da je kontekst zaista najbitniji jer nam on u sustini definise same poruke.
U ovom slucaju,ovo je izuzetno kratka ilustracija koja sadrzi veoma bitne poruke o tome kako se vernici trebaju ponasati pre svega,prema Bozjoj reci,kako je iznositi ,kada i kome a narocito kada odustati !!!
Da bi dobili jasniju sliku o ovoj temi,mozda se trebaju obraditi nekoliko aspekata da bi dobili smernice kako da "kockice slozimo na pravom mestu".
Evo,za mene je interesantno zasto je uopste Isus pomenuo svinje u svom primeru kada je opstopoznato da one nit su previse agresivni (* mogu biti ali to nije njihova bitna odlika) a nit su sastavni deo zivota jevreja stoga nemaju direktan kontakt u toj meri da bi oni stog god "mecali pred njima za jelo" ( jer su to , na osnovu Pisma, neciste zivotinje )..!? Svinje su odgajali iskljucivo pagani iz opkruzenja dakle ljudi koji nisu bili deo Bozjeg naroda.
Osim toga,bitno je naglasiti u kakvom ambijentu zive svinje a narocitio kada je rec o njihovom organizovanom odgoju gde oni dodatno "adaptiraju sredinu po svom ukusu", jer kad nesto meces u takav ambijenat to govori i o tome koliko cenis onog sto "meces"!!!
Takodje smatram dfa se treba zapaziti i redosled posledica koja je Isus naveo - prvo je naglasio "gazenje bisera"pa tek onda zivotnu opasnost koja preti onome koji mece bisere pred svinje.
I za kraj,pitanje koje se odnosi na profil onih koji su prikazani svinjama - zasto oni odmah ne rastrgnu onoga koji je nesto metnuo pred njih nego se prvo pozabave "biserima" pa onda drasticno promene raspolozenje pa krecu u napad !??

Ovu su samo jos par bitnih detalja koji po meni zasluzuju paznju u kontekst predmetne teme.
 
Poslednja izmena:
6. Не дајте светиње псима; нити мећите бисера свог пред свиње, да га не погазе ногама својим, и вративши се не растргну вас.
Da naglasim još jednu stvar...ne koristi se množina ne bacajte bisere nego jednina ne bacajte bisera svoga...znači u pitanju je jedan biser...znači nije reč o mudrostima jer njih ima mnogo...reč je o duši...mi smo kao školjke i biser je naša duša...biser sija i vredi puno..naša duša sija i vredi puno...
osim toga onaj ko ne haje za našu mudrost neće nas rastrgnuti..znači ne radi se o ljudima koji ne cene ono što pričamo...radi se o demonima kao što sam objasnio u prethodnom postu...ne mećite bisera svoga pred svinje znači samo ne ulazite u kontakt sa demonima..
psi su neJevreji, bližnji su Jevreji, znači svinje moraju reprezentovati neku treću kategoriju...znači ne mogu biti ljudi..preostale opcije su anđeli i demoni...jasno je da se misli na demone..
 

Back
Top