Nauka ili religija

Da li je Bog stvorio svemir?

  • Da

    glasova: 6 37,5%
  • Ne

    glasova: 10 62,5%

  • Ukupno glasova
    16
Po ko zna koji put tema sa ovom laznom dilemom, prava nauka i religija nikad nisu bile suprotstavljene, bar ne u pravoslavlju i ne kod pravih i velikih naucnika, ni filozofa onog prvog doba prosvetiteljstva kad je nauka pocela da se vise razvija.

Lazne nauke koje "eksperimentisu" sa ljudskim genima, i nehumane nauke, i nisu prave nauke tako da se samo stice utisak suprotstavljenosti, ali to je ujedno i suprotstavljeno i humanosti uopste.
 
Glasao bih DA rado ali nije u skladu sa mojim antiteizmom dok se ne obrazlozi tako da sam lupio NE :)

Da, jer je moja licna definicija boga skup prirodnih i logickih zakona koji komanduju svime... Dakle nauka :) Zalazim u Ajstajnovu i Spinozinu definiciju boga tj Panteizam i njegove podvrste, ali eto. Bog = priroda. Sveta knjiga = nauka.
Zanimljivo.....
 
Glasao bih DA rado ali nije u skladu sa mojim antiteizmom dok se ne obrazlozi tako da sam lupio NE :)

Da, jer je moja licna definicija boga skup prirodnih i logickih zakona koji komanduju svime... Dakle nauka :) Zalazim u Ajstajnovu i Spinozinu definiciju boga tj Panteizam i njegove podvrste, ali eto. Bog = priroda. Sveta knjiga = nauka.
Znas kako ceo ovaj univerzum mogu biti samo cestice nekog zivog bica, postoje takve teorije.
 
Zanimljivo.....
https://sr.wikipedia.org/wiki/Пантеизам

Poprilicno se svi ateisti uklopi u celu tu filozofiju... Ajnstajnovo cuveno "God doesn't play dice" je cela prica oko koje se raspravljalo pa sam pogledao u sta je on to verovao :) U sustini pominjao je Boga toliko puta da su ga prisvajale sve zive religije, pa sam pre nekoliko godina u nekoj raspravi potrazio da vidim u sta je on to verovao i na sta se odnosio :)

https://bs.eferrit.com/albert-ajnstajn-o-nauci-bogu-i-religiji/

Zvirni u citate bar ako ti se ne citaju knjige :) Ali otprilike je to to...
 
:dash::rotf::dontunderstand:Pa valjda su ovde suprotstavljene u smislu ko šta misli, ne mora nužno fajt?
Nisi cuo ili video da je neko vrhinski hirurg, ili mikrobiolog, ili filozof, a da je vernik, verujuci?

Zasto mislis da to mora da bude suprostvaljeno?... stavise, sam osnivac moderne nauke i filozofije na kraju je rekao
Malo filozofije vodi nas u ateizam, ali duboka filozofija dovodi čovjeka ponovno do religije.”
“U Boga ne vjeruju samo oni koji u njegovom nepostojanju nalaze interes.”

(Francis Bacon, 1561-1626, engleski filozof, esejist i državnik, utemeljitelj metodologije nauke)
 
Nisi cuo ili video da je neko vrhinski hirurg, ili mikrobiolog, ili filozof, a da je vernik, verujuci?

Zasto mislis da to mora da bude suprostvaljeno?... stavise, sam osnivac moderne nauke i filozofije na kraju je rekao
Malo filozofije vodi nas u ateizam, ali duboka filozofija dovodi čovjeka ponovno do religije.”
“U Boga ne vjeruju samo oni koji u njegovom nepostojanju nalaze interes.”

(Francis Bacon, 1561-1626, engleski filozof, esejist i državnik, utemeljitelj metodologije nauke)
A kakav imteres ja mogu da imam?
 
To se odnosilo na kvantnu mehaniku tj. tvrdnju da ako odredis polozaj cestici u jednom trenutku, ne mozes da predvidis gde
ce se naci u sledecem trenutku...
Hehe, nocas slabije kapiras :) Znam dobro na sta je mislio nego se uzimalo cesto da veruje u boga itd itd :) Citirali ga teisti sa svih strana itd, pa sam eto pogledao sta kaze ajnstajn o bogu, ispalo skroz deseto :)
 
Hehe, nocas slabije kapiras :) Znam dobro na sta je mislio nego se uzimalo cesto da veruje u boga itd itd :) Citirali ga teisti sa svih strana itd, pa sam eto pogledao sta kaze ajnstajn o bogu, ispalo skroz deseto :)
Pa ima ono poznato pismo koje dokazuje da je bio ateista, ne mogu sad da se setim. Ajnstajn je bio Jevrejin, ne verujem da je pored Holokausta
mogao da bude neki vernik :P
 
mozda malo da podelite veru i verujuce....

Vera u smislu religije.
A verujuce u smislu poimanja. Svi mi prvo verujemo, a onda znamo (odnosno mislimo da znamo).

Da bi sledili nauku morate da verujete u nju ili bolje receno da verujete u njen metod.

I u boga morate da verujete da bi imali veru.

Jednostavno prvo morate u nesto da verujete, pre no sto sazidate sistem znanja zasnovanog na tom uverenju.

To u sta verujete je manje vise privatna stvar.

Logicki problem je da svako verovanje moze da se dovede u pitanje, i to moze da se posmatra na najmanje 2 nacina - kroz sistem vere i kroz naucni metod (barem smo to do sada uspeli da ukapiramo kao metode navigacije kroz poimanje). I sta, pa nista, ljudi prelaze iz jednog verovanja u drugo, po svom licnom ubedjenju. Premestaju se iz jednog kaveza u drugi...

Ona treca stvar koja je tabu, bauk, baba roga... jesmo li uopste mentalno sposobni da mozemo da shvatimo ono sto pokusavamo da shvatimo, bez obzira kojim metodom tome pristupamo.

Da li je Bog stvorio svemir?​

  • Da
  • Ne

    je suvise plitko pitanje za mnogo ozbiljnije probleme koji se nalaze ispod. Sta je bog? A sta je svemir? Sta je da, a sta ne...

    Da li je sta stvorio sta?
    • Sta ili
    • Sta?
 

Back
Top