Natprirodna snaga u opasnim situacijama

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.560
Poznate su price koje su presle u urbane legende o majci koja je ne bi li spasla dete ispod autobusa dobila neverovatnu snagu sa kojom je uspela da sama podigne autobus, i izvuce svoje dete ispod njega.
Cuvsi ovo, tesko je u to poverovati ali najnovija vest koja se desila u Paracinu ovih dana, mislim da svima pokazuje i potvrdjuje one Sekspirove reci iz Hamleta:

"Ima mnogo stvari i na nebu i na zemlji o kojima Vaša mudrost i ne sanja.

Prica ide tako da je ograda od pola tone pala ne devojcicu i da je covek prolaznik uspeo da ogradu podigne sam i spase devojcicu od sigurne smrti.
Ono sto je ovde cudno jeste da ograda tezi preko 500 kilograma, da je drzavni rekord Srbije u tkz. Mrtvom dizanju.. 345kg., a da je svetski rekord izvedan nedavno od strane Andyja Boltona 1008 funti(457,5kg).
Covek iz Paracina je oborio svetski rekord za preko 50kg i vise.
On sam se cudi tome. Kada je posle dogadjaja pokusao da isto ponovi, video je da je nemoguce.

Da li je ovde u pitanju natrpirodna pojava i da li je adrenalin dovoljan za ovako nesto ? Sumnjam, jer da jeste, davno bismo imali drugacije olimpijske igre.
Urbana legenda o zeni koja je podigla autobus izgleda da je istinita, a da skeptici moraju da zacute u vezi takvih slucajeva.

Evo sta kaze covek:
- Moja kuća je preko puta „Skandinavije”. Sedeo sam u dvorištu kada sam čuo strahovit tresak. Istrčao sam iz dvorišta i video izbezumljeno dete. Bilo je zarobljeno ispod tog čeličnog džina! Nije mogla da mrdne, celim telom ju je kapija poklopila. Kada sam dotrčao, prestravio sam se jer sam video da joj iz ušiju ide krv. Ne znam kako sam skupio snagu da podignem tu kapiju, pozvao sam pomoć pa je doletela komšinica i izvukla dete. Milica je bila svesna, a ispod nje je bila bara krvi. Ne znam odakle mi snaga. Evo, malo pre sam pokušavao da podignem kapiju i nema šanse da to uradim - priča Dragan Đorić koji je Milicu M. izvukao ispod kapije i tako joj spasao život.

Evo i cele vesti:
http://www.blic.rs/hronika.php?id=105677
 
Kakva snaga, čoveče...Otkud im stvarno tol'ka snaga?Žena podigla autobus da bi spasila dete?
Postoji naucno objasnjenje, majcinska ljubav prema detetu je izazvala prenagljeno lucenje adrenalina, samim tim i pojacano lucenje skroba, secera koji se misici hrane, valjda ti je sad sve jasno...
Generalno verovatno se posle dizanja tolikog tereta i posle tolikog napora osecala jako jako slabom barem do kraja tog dana!
 
Slazem se, ne znam ni zasto je ovo u natprirodnim pricama, kad je sve lepo naucno objasnjeno, vi kad cujete ,,zena je digla autobus,, pomislite ko zna sta, to je verovatno bilo samo koliko da izvuce rodjeno dete a odakle joj snaga to sam vec rekao...
Nista natprirodnog nema tu.
 
Postoji naucno objasnjenje, majcinska ljubav prema detetu je izazvala prenagljeno lucenje adrenalina, samim tim i pojacano lucenje skroba, secera koji se misici hrane, valjda ti je sad sve jasno...
Generalno verovatno se posle dizanja tolikog tereta i posle tolikog napora osecala jako jako slabom barem do kraja tog dana!

Uhhh. .. Nauko "kćerko Starog Doba!
Što tvoj oštri pogled svugde menu načne?
Što srce pesnika lovi tvoja zloba.
Edgar Alan Po

Svatam ja da bi vi zeleli da sve smestite u uske brojeve i imena . Da bi vi zeleli da pticu na grani secirate "in vivo" ali to ovde ne stoji.

Da je adrenalin toliko mocan.... imali bismo drugacije olimpijske igre, pogotovu sto nijedna doping kontrola ne moze da zabrani "adrenalin". Ali to se ne desava. Takva snaga i takvi rezultati nisu zabalezeni niti uobicajeni zato su i presli u urbanu legendu.
 
Slazem se, ne znam ni zasto je ovo u natprirodnim pricama, kad je sve lepo naucno objasnjeno, vi kad cujete ,,zena je digla autobus,, pomislite ko zna sta, to je verovatno bilo samo koliko da izvuce rodjeno dete a odakle joj snaga to sam vec rekao...
Nista natprirodnog nema tu.

To je sigurno zato sto smo" mi" mnogo glupavi ,a "vi" koji se pridrzavate za skute "majke nauke" mnogo pametni.
Vidim da si odskora clan ,odupri se potrebi da tretirash ljude koje ne poznajesh kao budale.Svi mi smo vde da bismo razmenili mishljenja i uveli pokoji nekonvencionalni pogled na stvari.:bye:
 
Zapravo je zabranjen.
http://www.wada-ama.org/rtecontent/document/2009_Prohibited_List_ENG_Final_20_Sept_08.pdf
Strana 7 pod b), zabranjen je osim u lokalnoj primeni.

Bas me zanima kako doping kontrola moze da vidi da li je neko pod adrenalinom ili ne?
Da li sportista treba da zabarani nadbubreznim zlezdama da luce adrenalin ?

Mnogo sta je u sportu zabranjeno pa se primenjuje a narocito to, po vama, magicno sredstvo snage koje popijemo poput Asteriksa i Obeliska i razbacamo rimsku legiju.

Po tebi dovoljno je da neko primi injekciju adrenalina i obori svetski rekord tako sto ce podici 500 kg.

Ti kao naucnik trebala bi da sledis naucni princip zakljucivanja pa izvoli. Primi injekciju adrenalina i pokusaj da podignes onu ogradu? Da li ces uspeti?
 
Bas me zanima kako doping kontrola moze da vidi da li je neko pod adrenalinom ili ne?
Da li sportista treba da zabarani nadbubreznim zlezdama da luce adrenalin ?

Tako što mu proveri nivo adrenalina u krvi i vidi da li je drastično iznad normalne vrednosti. Ne treba da zabrani žlezdama da luče adrenalin, nego da ne unosi dodatni adrenalin.

Mnogo sta je u sportu zabranjeno pa se primenjuje a narocito to, po vama, magicno sredstvo snage koje popijemo poput Asteriksa i Obeliska i razbacamo rimsku legiju.

Ja uopšte nisam govorila o tome šta se primenjuje a šta ne. Rekao si da je nemoguće zabraniti adrenalin, a ja sam ti navela listu zabranjenih supstanci na kojoj se on nalazi. Molim te nađi deo mog posta gde tvrdim da je adrenalin magično sredstvo.


Po tebi dovoljno je da neko primi injekciju adrenalina i obori svetski rekord tako sto ce podici 500 kg.

Opet, budi ljubazan pa navedi gde sam ja to rekla.

Ti kao naucnik trebala bi da sledis naucni princip zakljucivanja pa izvoli. Primi injekciju adrenalina i pokusaj da podignes onu ogradu? Da li ces uspeti?

I još jednom, molim te navedi gde sam ja napisala bilo šta o ogradi i injekciji adrenalina.

Budi ljubazan pa obrati pažnju na ono što sam pisala, nemoj da se svađaš sa izmišljenim protivnikom. Tj. sa onim što ti misliš da ja zastupam.
 
Svetlost lutalica

Ma ti si srce. :) Prosto mi nije jasno kako je takva smirena i plemenita dusa zarobljena u kruti naucnicki um.

Ali stvarno covek izgubi zivce kada procita onakvo objasnjenje onog PSE i jos sa komentarom da je stvar resena. A taj princip "objasnjenja" deluje u vecini drugih stvari i situacija u zivotu, a koje nam namecu kao "istine", iako su daleko od toga i od potpunog i definitvnog objasnjenja pojave .
 
oziman ode u pesnike :)
tema - nigde ne pise da je podigao ogradu na metar visine i izvukao dete. on je samo "pridigao" a komsinica je dete izvukla.
ono o autobusu ne zelim ni da komentarisem, bojim se umrecu od smeha.

Vidi se da nisi podizala nesto mnogo teze od kasike pa mislis da je podici ogradu od pola tone macji kasalj. :)

Ali ne zameram. Vi ste dama, tako da cu vam oprostiti na tom suvislom komentaru. Naklon. :hvala:
 
Cemu uopste otvaranje ovakve teme?
Mislim, ako mi "glupavi skeptici" ne smemo ni da zucnemo o nasoj "glupavoj nauci"?....

Mislim da ova, a i slicne teme sluze samo da bi autor(i) sami sebe ubedjivali u svoje furke, tako sto vrebaju skepticnu zrtvu i navale svom silinom sa "dokazima" apsolutistickim stavom, koji je bez ikakvih argumenata -smesan.

A kada neko iznese kontra argumente, postaje "spamer".

Zato necu uopste da dam svoje misljenje ovde.
Mozda, ko ima decu, bi i mogao dici nesto ili uraditi nezamislivo da spase zivot svom potomku, ali to zasigurno nema veze sa nadprirodnim, nego sa spomenutim adrenalinom.
 
Adrenalin ne moze da da snagu.
Snagu covek ima ili nema.
U posebnim prilikama aktivira svoje skrivene i nauci zasad nepoznate moci.
Pitanje je ko otklanja to ogranicenje
Ko smatra da uz bilokakva doping sredstva moze da pridigne (ne sasvim podigne)onu podvlacim ONU ogradu, dobija sve bone od mene do kraja tj do 2012.

I u znak podrske Sal-u i ja necu dati svoje mishljenje ovde.
 
Postoji naucno objasnjenje, majcinska ljubav prema detetu je izazvala prenagljeno lucenje adrenalina

Ako cemo naucno, ta majcinska ljubav jeste u stvari strah ili panika. U situaciji kada je neka osoba pod stresom ili strahom, ili se plasi za neciji, ili svoj zivot kada se npr nalazi u nekoj opasnosti u tom trenutku se kao sto je vec receno velika kolicina adrenalina koji se se luci vezuje za odredjene receptore u mozgu, ubrzava se rad srca, prosiruju se zenice, refleksi su vam poboljsani. Suzavaju se krvni sudovi, dok se u nogama sire, pritisak je povecan, takodje u tom trenutku se zapocinje proces razgradnje masti (bolje od fitnesa) :) nivo secera u krvi se povecava, tako da se zbog secera i automatski i krvarenje smanjuje.

Ukratko, uprosceno i skraceno:

U trenucima lucenja adrenalina enormno vam se povecava fizicka snaga ,mnogo bolje vidite u mraku, smanjuje se krvarenje, i imate opasne reflekse. Naravno sve je to privremeno.

Jednom recju pretvarate se u zver:per:

Ps.
sve je u glavi
 

Back
Top