НАТО агресија на СР Југославију почела 24. марта, пре 26 година

Khal Drogo

Elita
Poruka
15.986
НАТО агресија на СР Југославију почела 24. марта, пре 26 година

НАТО агресија на СР Југославију почела 24. марта, пре 26 година​

Агресија НАТО алијансе на Србију, односно тадашњу СР Југославију, почела је 24. марта 1999. године у вечерњим сатима, без одобрења Савета безбедности Уједињених нација. Према подацима Министарства одбране Србије, током 78 дана агресије убијен је 1.031 припадник Војске и полиције, а погинуло око 2.500 цивила, међу њима 89 деце.

Рањено је око 6.000 цивила, од тога 2.700 деце, као и 5.173 војника и полицајаца, а 25 особа води се као нестало. Како је светској јавности представљено, разлог агресије била је ситуација на Косову и Метохији, односно тешка хуманитарна криза на том простору, а наредбу за напад дао је Хавијер Солана, тада генерални секретар НАТО, генералу САД Веслију Кларку.

Као изговор за агресију НАТО искоришћени су догађи у Рачку, 15. јануара, а онда и неуспех наводних преговора вођених у Рамбујеу и Паризу. Пошто је Скупштина Србије потврдила да не прихвата одлуку о страним трупама на својој територији, уз предлог да Уједињене нације надгледају мировно решење на Косову и Метохији, НАТО је започео ваздушне ударе, преноси Танјуг.

У стварности, на КиМ се догодила серија терористичких аката које је починила такозвана ОВК, како против снага безбедности Србије и СРЈ, највише полиције, тако и против бројних цивила, не само Срба него и Албанаца, објеката инфаструктуре, српских светиња такође. Према првом саопштењу Генералштаба Војске Југославије, 24. марта око 20.45, у првом налету гађано је више од 20 објеката.

Први пројектили пали су на касарну у Прокупљу у 19.53. Следио је напад на Приштину, Куршумлију, Батајницу, Стражевицу. НАТО је започео бомбардовање са бродова у Јадрану, као и из четири ваздухопловне базе у Италији. Током 11 седмица агресије готово да нема града у Србији који се није нашао на мети. НАТО је извршио 2.300 удара и бацио 22.000 тона пројектила, међу којима 37.000 забрањених касетних бомби и оних пуњених обогаћеним уранијумом. По налазима одговарајућих служби Србије, до 10. јуна забележено је 18.168 авио прелета.

По НАТО изворима, налета је било 38.004, од тога 10.484 ватрених дејства, док су остало била извиђања, авакси и слично. У дејствима је у прво време учествовало дневно око 70 борбених авиона, да би доцније тај број био и око 400 свакодневно.

Осим напада са бродова у Јадрану, као и из четири ваздухопловне базе у Италији, операције су извршаване и из база у земљама Западне Европе и из САД. Уништен је велики део инфраструктуре у земљи, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе, цркве и манастири.

Све заједно, процењује се, око 50 одсто производних капацитета Србије. Разорено је или оштећено око 25.000 стамбених објеката, онеспособљено 470 километара путева и 595 километара пруга. Оштећено је 14 аеродрома, 19 болница, 20 домова здравља, 18 дечјих вртића, 69 школа, 176 споменика културе и 44 моста, док је 38 разорено.

Уништена је трећина електроенергетског капацитета земље. Бомбардоване су рафинерије у Панчеву и Новом Саду, што је имало и несагледиве еколошке последице. НАТО је употребио, наводно први пут, такозване графитне бомбе за онеспособљавање електроенергетског система.

Разорена је амбасада Кине у Београду 7. маја 1999. Зграда РТС у Београду уништена је 23. априла. Погинуло је 16 особа и исто толико рањено. Зграда Телевизије Нови Сад разорена је 3. маја 1999, на Међународни дан слободе медија. О материјалној штети која је нанета током НАТО агресије изнети су

Тадашње власти у Београду процениле су штету на приближно стотину милијарди долара, а група економиста Г17 проценила је штету на 29,6 милијарди ондашњих долара. НАТО је негирао да је имао губитака, а из Београда су долазиле тврдње да је оборено више десетина летелица.

Руска агенција АПН објавила је да је НАТО изгубио више од 400 војника и преко 60 летелица, док је амерички председник Бил Клинтон навео у говору 10. јуна 1999. да НАТО није имао жртава.

У Музеју ваздухопловства у Београду чувају се остаци срушених авиона Ф-117, Ф-16, беспилотних летелица, крстарећих пројектила. Летелица Ф 117, такозвани „невидљиви” претходно симбол супериорности америчке технологије, завршила је у њиви у атару сремског села Буђановаци. Војном агресијом на Србију, наводно због ситуације на КиМ, прећено је готово деценију раније, заправо од самог почетка кризе на простору бивше Југославије, а активно је припремана током 1998.

У књизи „Модерно ратовање” Весли Кларк није крио да је, како се изразио, планирање агресије НАТО против СРЈ „средином јуна 1998. увелико било у току”.
Одлуку о усвајању наредбе за активирање снага Савет НАТО донео је 12. октобра 1998. Сутрадан, Слободан Милошевић потписује споразум са Ричардом Холбруком.
Предвиђено је смањење броја припадника Војске Југославије на простору Косова и Метохије на број с почетка 1998. Договорено је такође да посматрачи ОЕБС надгледају мировни процес на КиМ.
Одређено је притом да не може бити одговорности никога за кривична дела у вези са догађањима на КиМ. Независно од споразума, по састанку Савета НАТО 30. јануара 1999, званично је објављено да је НАТО спреман да покрене ударе против СРЈ. Самој агресији претходило је додатно распоређивање НАТО трупа у Албанији и Македонији. Потом су инсценирани такозвани преговори у Рамбујеу и Паризу од 6. фебруара до 19. марта.
Делегација СРЈ коначни понуђени текст није потписала. Уследио је још један театрални долазак Ричарда Холбрука у Београд 22. марта на разговор са Слободаном Милошевићем, као манифестација наводних добрих намера за међународну јавност. Ни сама Медлин Олбрајт, главни архитекта војне агресије на Србију, није крила да је степен захтева упућиваних Београду све време растао, до нивоа који је било немогуће прихватити.
По Владиславу Јовановићу, најаве бомбардовања постојале су већ десетак година, још од времена када је Боб Дол у Приштини обећао независност. Бил Клинтон, ондашњи председник САД, делегацији америчких Срба и сам је накнадно изјавио, да оно што је захтевано од Милошевића ни он не би потписао.
Слично се изразио и Хенри Кисинџер. Без дилеме, агресија 19 чланица НАТО на Србију односно СРЈ, догодила се са циљем отимања Косова и Метохије од Србије и била је то ваздушна подршка терористичкој ОВК, која је до тада већ починила небројене злочине.
Бил Клинтон, тадашњи председник САД, исте вечери је говорио о потреби „застрашивања Србије и Југославије” и „уништењу војних капацитета Србије”, да се не би, како је рекао „предузимале акције против косовских Албанаца”. Тони Блер, премијер Британије, изјавио је да је агресија НАТО-а предузета јер је то тражио „народ Косова” под чим је он, како је отворено рекао, подразумевао Албанце.
Међународни кривични суд за бившу Југославију објавио је 27. маја 1999. у јеку агресије на СРЈ, оптужницу и издао налоге за хапшење Слободана Милошевића, Милана Милутиновића, Николе Шаиновића, Драгољуба Ојданића и Влајка Стојиљковића, због наводних злочина на Косову. До обуставе агресије НАТО дошло је после потписивања Војно-техничког споразума код Куманова 9. јуна 1999. Овоме су претходиле посете Београду Мартија Ахтисарија и Виктора Черномирдина како би се извршио додатни притисак на Милошевића.

Ондашњи канцелар Немачке Герхард Шредер заслуге за прикључивање Русије политици САД и НАТО око Косова, у својим мемоарима, приписује дипломатским успесима Јошке Фишера тадашњег министра спољних послова Немачке. САД и Британија у то време су отворено разматрали копнену инвазију НАТО на Србију.
Код Бона су се на самом почетку јуна тим поводом састали Виктор Черномирдин, Марти Атисари и СтроубТалбот, ради припреме наступа код Милошевића. По Ахтисарију, НАТО је тада као крајњи рок за решавање кризе одредио период до одржавања састанка Г8 у Келну 7. и 8. јуна. У супротном, уследила би копнена инвазија.
Усагласили су се 2. јуна, у виду споразума у 10 тачака, на основу чега су се Марти Ахтисари и Виктор Черномирдин 3. јуна запутили у Београд. Посебно грубо у Београду је тада наступио Виктор Черномирдин, представивши Милошевићу понуђени предлог као ултиматум. Борис Јељцин, тадашњи председник Русије, тумачио је потом да је Черномирдин „урадио све што је могао „ и да је „зауставио рат” уз оцену да се притом „Милошевић понашао апсолутно беспринципијелно” те да је то, по Јељцину, Русију „гурало у војну и политичку конфронтацију са Западом”.

Три дана по потписивању Војно-техничког споразума код Куманова 9. јуна 1999. започело је повлачење снага Србије односно СРЈ са Косова и Метохије. Споразум је одредио успостављање мисије Уједињених нација, УНМИК. Хавијер Солана, тадашњи генерални секретар НАТО-а 10. јуна 1999. издао је наредбу о прекиду бомбардовања.
Последњи пројектили пали су 10. јуна у рејону села Кололеч, код Косовске Каменице, у 13.30, и на касарну у Урошевцу око 19.35. Био је то 79. дан НАТО агресије на Србију, односно СРЈ. Савет безбедности ОУН је тада усвојио Резолуцију 1244. У саставу мисије КФОР на Косово и Метохију је упућено 37.200 војника. Врхунац читавог процеса било је једнострано проглашење независности Косова 17. фебруара 2008, које су признале земље које су учествовале у агресији на Србију 1999. године.
fotka-gl.png.webp

На данашњи дан, прије 26 година, 24.марта 1999.године почела је једна од најсрамнијих епизода у модерној историји човјечанства. Почело је брутално кажњавање једне земље храбрих људи и једног поносног народа, због највећег "гријеха" у изопаченој перцепџији силника. Због непослупшности машинерији тираније и зла, због одбијања да се одрекне оног најсветијех, саме колијевке нашег народа и изворишта нашег бића.
Српслка војска је пружала најбољи могући отпор, посвећена и истрајна у својој мисији одбране отаџбине, разбилјала је и уништавала арбанашке терористичке хорде које су се пребацивале из Албаније у намјери да уз подршку НАТО злочинаца чине злочињења, бројни су примери хетојства, пожртвавања. Но прејака сила је ударила, сила против које не би могла пружити сбнажнији отпор ни десет пута снажнија армија од тада српске.
Важно је знати да је агресија НАТО алијансе и бестијално кажњавање ове наше мученице Србије почелана данашњи дан 1999. године без одобрења савјета безбедности УН. Током 78 дана тог ужаса и звјхерског бомбардовања у борбама или од бомбардовања страдао је 1.031 припадник ВЈ, убијено је 2.500 цивила, међу њима 89 дјечице.
Рањено је око 6.000 цивила, од тога 2.700 дјеце, као и 5.173 војника и полицајаца
Разорено је или оштећено око 25.000 стамбених објеката, онеспособљено 470 километара путева и 595 километара пруга. Оштећено је 14 аеродрома, 19 болница, 20 домова здравља, 18 дечјих вртића, 69 школа, 176 споменика културе и 44 моста, док је 38 разорено. Око 50% производних капацитета Србије је онеспособљено.
Нама остаје обавеза да памтимо и да се сјећамо те срамне епозоде у историји човјечанства, срамне за силника, да памтимо све наше страдалнике у том бестијалном кажњавању нашег народа, све хероје који су тада у одбрани отаџбине дали највредније, своје животе, све те невине жртве НАТО зликоваца.
Обавеза која је и завјет, и због свих тих наших мученика и страдалника, да оно што је отето, никад нико нема право предати, нити ико има право одрећи се те наше колијевке, тог нашег Косова.
 
НАТО агресија на СР Југославију почела 24. марта, пре 26 година

НАТО агресија на СР Југославију почела 24. марта, пре 26 година​

Агресија НАТО алијансе на Србију, односно тадашњу СР Југославију, почела је 24. марта 1999. године у вечерњим сатима, без одобрења Савета безбедности Уједињених нација. Према подацима Министарства одбране Србије, током 78 дана агресије убијен је 1.031 припадник Војске и полиције, а погинуло око 2.500 цивила, међу њима 89 деце.

Рањено је око 6.000 цивила, од тога 2.700 деце, као и 5.173 војника и полицајаца, а 25 особа води се као нестало. Како је светској јавности представљено, разлог агресије била је ситуација на Косову и Метохији, односно тешка хуманитарна криза на том простору, а наредбу за напад дао је Хавијер Солана, тада генерални секретар НАТО, генералу САД Веслију Кларку.

Као изговор за агресију НАТО искоришћени су догађи у Рачку, 15. јануара, а онда и неуспех наводних преговора вођених у Рамбујеу и Паризу. Пошто је Скупштина Србије потврдила да не прихвата одлуку о страним трупама на својој територији, уз предлог да Уједињене нације надгледају мировно решење на Косову и Метохији, НАТО је започео ваздушне ударе, преноси Танјуг.

У стварности, на КиМ се догодила серија терористичких аката које је починила такозвана ОВК, како против снага безбедности Србије и СРЈ, највише полиције, тако и против бројних цивила, не само Срба него и Албанаца, објеката инфаструктуре, српских светиња такође. Према првом саопштењу Генералштаба Војске Југославије, 24. марта око 20.45, у првом налету гађано је више од 20 објеката.

Први пројектили пали су на касарну у Прокупљу у 19.53. Следио је напад на Приштину, Куршумлију, Батајницу, Стражевицу. НАТО је започео бомбардовање са бродова у Јадрану, као и из четири ваздухопловне базе у Италији. Током 11 седмица агресије готово да нема града у Србији који се није нашао на мети. НАТО је извршио 2.300 удара и бацио 22.000 тона пројектила, међу којима 37.000 забрањених касетних бомби и оних пуњених обогаћеним уранијумом. По налазима одговарајућих служби Србије, до 10. јуна забележено је 18.168 авио прелета.

По НАТО изворима, налета је било 38.004, од тога 10.484 ватрених дејства, док су остало била извиђања, авакси и слично. У дејствима је у прво време учествовало дневно око 70 борбених авиона, да би доцније тај број био и око 400 свакодневно.

Осим напада са бродова у Јадрану, као и из четири ваздухопловне базе у Италији, операције су извршаване и из база у земљама Западне Европе и из САД. Уништен је велики део инфраструктуре у земљи, привредни објекти, школе, здравствене установе, медијске куће, споменици културе, цркве и манастири.

Све заједно, процењује се, око 50 одсто производних капацитета Србије. Разорено је или оштећено око 25.000 стамбених објеката, онеспособљено 470 километара путева и 595 километара пруга. Оштећено је 14 аеродрома, 19 болница, 20 домова здравља, 18 дечјих вртића, 69 школа, 176 споменика културе и 44 моста, док је 38 разорено.

Уништена је трећина електроенергетског капацитета земље. Бомбардоване су рафинерије у Панчеву и Новом Саду, што је имало и несагледиве еколошке последице. НАТО је употребио, наводно први пут, такозване графитне бомбе за онеспособљавање електроенергетског система.

Разорена је амбасада Кине у Београду 7. маја 1999. Зграда РТС у Београду уништена је 23. априла. Погинуло је 16 особа и исто толико рањено. Зграда Телевизије Нови Сад разорена је 3. маја 1999, на Међународни дан слободе медија. О материјалној штети која је нанета током НАТО агресије изнети су

Тадашње власти у Београду процениле су штету на приближно стотину милијарди долара, а група економиста Г17 проценила је штету на 29,6 милијарди ондашњих долара. НАТО је негирао да је имао губитака, а из Београда су долазиле тврдње да је оборено више десетина летелица.

Руска агенција АПН објавила је да је НАТО изгубио више од 400 војника и преко 60 летелица, док је амерички председник Бил Клинтон навео у говору 10. јуна 1999. да НАТО није имао жртава.

У Музеју ваздухопловства у Београду чувају се остаци срушених авиона Ф-117, Ф-16, беспилотних летелица, крстарећих пројектила. Летелица Ф 117, такозвани „невидљиви” претходно симбол супериорности америчке технологије, завршила је у њиви у атару сремског села Буђановаци. Војном агресијом на Србију, наводно због ситуације на КиМ, прећено је готово деценију раније, заправо од самог почетка кризе на простору бивше Југославије, а активно је припремана током 1998.

У књизи „Модерно ратовање” Весли Кларк није крио да је, како се изразио, планирање агресије НАТО против СРЈ „средином јуна 1998. увелико било у току”.
Одлуку о усвајању наредбе за активирање снага Савет НАТО донео је 12. октобра 1998. Сутрадан, Слободан Милошевић потписује споразум са Ричардом Холбруком.
Предвиђено је смањење броја припадника Војске Југославије на простору Косова и Метохије на број с почетка 1998. Договорено је такође да посматрачи ОЕБС надгледају мировни процес на КиМ.
Одређено је притом да не може бити одговорности никога за кривична дела у вези са догађањима на КиМ. Независно од споразума, по састанку Савета НАТО 30. јануара 1999, званично је објављено да је НАТО спреман да покрене ударе против СРЈ. Самој агресији претходило је додатно распоређивање НАТО трупа у Албанији и Македонији. Потом су инсценирани такозвани преговори у Рамбујеу и Паризу од 6. фебруара до 19. марта.
Делегација СРЈ коначни понуђени текст није потписала. Уследио је још један театрални долазак Ричарда Холбрука у Београд 22. марта на разговор са Слободаном Милошевићем, као манифестација наводних добрих намера за међународну јавност. Ни сама Медлин Олбрајт, главни архитекта војне агресије на Србију, није крила да је степен захтева упућиваних Београду све време растао, до нивоа који је било немогуће прихватити.
По Владиславу Јовановићу, најаве бомбардовања постојале су већ десетак година, још од времена када је Боб Дол у Приштини обећао независност. Бил Клинтон, ондашњи председник САД, делегацији америчких Срба и сам је накнадно изјавио, да оно што је захтевано од Милошевића ни он не би потписао.
Слично се изразио и Хенри Кисинџер. Без дилеме, агресија 19 чланица НАТО на Србију односно СРЈ, догодила се са циљем отимања Косова и Метохије од Србије и била је то ваздушна подршка терористичкој ОВК, која је до тада већ починила небројене злочине.
Бил Клинтон, тадашњи председник САД, исте вечери је говорио о потреби „застрашивања Србије и Југославије” и „уништењу војних капацитета Србије”, да се не би, како је рекао „предузимале акције против косовских Албанаца”. Тони Блер, премијер Британије, изјавио је да је агресија НАТО-а предузета јер је то тражио „народ Косова” под чим је он, како је отворено рекао, подразумевао Албанце.
Међународни кривични суд за бившу Југославију објавио је 27. маја 1999. у јеку агресије на СРЈ, оптужницу и издао налоге за хапшење Слободана Милошевића, Милана Милутиновића, Николе Шаиновића, Драгољуба Ојданића и Влајка Стојиљковића, због наводних злочина на Косову. До обуставе агресије НАТО дошло је после потписивања Војно-техничког споразума код Куманова 9. јуна 1999. Овоме су претходиле посете Београду Мартија Ахтисарија и Виктора Черномирдина како би се извршио додатни притисак на Милошевића.

Ондашњи канцелар Немачке Герхард Шредер заслуге за прикључивање Русије политици САД и НАТО око Косова, у својим мемоарима, приписује дипломатским успесима Јошке Фишера тадашњег министра спољних послова Немачке. САД и Британија у то време су отворено разматрали копнену инвазију НАТО на Србију.
Код Бона су се на самом почетку јуна тим поводом састали Виктор Черномирдин, Марти Атисари и СтроубТалбот, ради припреме наступа код Милошевића. По Ахтисарију, НАТО је тада као крајњи рок за решавање кризе одредио период до одржавања састанка Г8 у Келну 7. и 8. јуна. У супротном, уследила би копнена инвазија.
Усагласили су се 2. јуна, у виду споразума у 10 тачака, на основу чега су се Марти Ахтисари и Виктор Черномирдин 3. јуна запутили у Београд. Посебно грубо у Београду је тада наступио Виктор Черномирдин, представивши Милошевићу понуђени предлог као ултиматум. Борис Јељцин, тадашњи председник Русије, тумачио је потом да је Черномирдин „урадио све што је могао „ и да је „зауставио рат” уз оцену да се притом „Милошевић понашао апсолутно беспринципијелно” те да је то, по Јељцину, Русију „гурало у војну и политичку конфронтацију са Западом”.

Три дана по потписивању Војно-техничког споразума код Куманова 9. јуна 1999. започело је повлачење снага Србије односно СРЈ са Косова и Метохије. Споразум је одредио успостављање мисије Уједињених нација, УНМИК. Хавијер Солана, тадашњи генерални секретар НАТО-а 10. јуна 1999. издао је наредбу о прекиду бомбардовања.
Последњи пројектили пали су 10. јуна у рејону села Кололеч, код Косовске Каменице, у 13.30, и на касарну у Урошевцу око 19.35. Био је то 79. дан НАТО агресије на Србију, односно СРЈ. Савет безбедности ОУН је тада усвојио Резолуцију 1244. У саставу мисије КФОР на Косово и Метохију је упућено 37.200 војника. Врхунац читавог процеса било је једнострано проглашење независности Косова 17. фебруара 2008, које су признале земље које су учествовале у агресији на Србију 1999. године.
Pogledajte prilog 1702563
На данашњи дан, прије 26 година, 24.марта 1999.године почела је једна од најсрамнијих епизода у модерној историји човјечанства. Почело је брутално кажњавање једне земље храбрих људи и једног поносног народа, због највећег "гријеха" у изопаченој перцепџији силника. Због непослупшности машинерији тираније и зла, због одбијања да се одрекне оног најсветијех, саме колијевке нашег народа и изворишта нашег бића.
Српслка војска је пружала најбољи могући отпор, посвећена и истрајна у својој мисији одбране отаџбине, разбилјала је и уништавала арбанашке терористичке хорде које су се пребацивале из Албаније у намјери да уз подршку НАТО злочинаца чине злочињења, бројни су примери хетојства, пожртвавања. Но прејака сила је ударила, сила против које не би могла пружити сбнажнији отпор ни десет пута снажнија армија од тада српске.
Важно је знати да је агресија НАТО алијансе и бестијално кажњавање ове наше мученице Србије почелана данашњи дан 1999. године без одобрења савјета безбедности УН. Током 78 дана тог ужаса и звјхерског бомбардовања у борбама или од бомбардовања страдао је 1.031 припадник ВЈ, убијено је 2.500 цивила, међу њима 89 дјечице.
Рањено је око 6.000 цивила, од тога 2.700 дјеце, као и 5.173 војника и полицајаца
Разорено је или оштећено око 25.000 стамбених објеката, онеспособљено 470 километара путева и 595 километара пруга. Оштећено је 14 аеродрома, 19 болница, 20 домова здравља, 18 дечјих вртића, 69 школа, 176 споменика културе и 44 моста, док је 38 разорено. Око 50% производних капацитета Србије је онеспособљено.
Нама остаје обавеза да памтимо и да се сјећамо те срамне епозоде у историји човјечанства, срамне за силника, да памтимо све наше страдалнике у том бестијалном кажњавању нашег народа, све хероје који су тада у одбрани отаџбине дали највредније, своје животе, све те невине жртве НАТО зликоваца.
Обавеза која је и завјет, и због свих тих наших мученика и страдалника, да оно што је отето, никад нико нема право предати, нити ико има право одрећи се те наше колијевке, тог нашег Косова.

Studenti u blokadi danas obeležavaju na adekvatan način.

1000023089.png
1000023090.png
 
Злочин без казне: 26 година од НАТО агресије на СР Југославију
Злочин без казне: 26 година од НАТО агресије на СР Југославију

Агресија НАТО алијансе на Србију, односно тадашњу СР Југославију, покренута је на данашњи дан 1999. године у вечерњим сатима, без одобрења Савета безбедности Уједињених нација.
Према подацима Министарства одбране Србије, током 78 дана агресије убијен је 1.031 припадник Војске и полиције, а погинуло око 2.500 цивила, међу њима 89 деце. Рањено је око 6.000 цивила, од тога 2.700 деце, као и 5.173 војника и полицајаца, а 25 особа води се као нестало.
Како је светској јавности представљено, разлог агресије била је ситуација на Косову и Метохији, односно тешка хуманитарна криза на том простору, а наредбу за напад дао је Хавијер Солана, тада генерални секретар НАТО, генералу САД Веслију Кларку. Као изговор за агресију НАТО искоришћени су догађаји у Рачку, 15. јануара, а онда и неуспех наводних преговора вођених у Рамбујеу и Паризу.
Пошто је Скупштина Србије потврдила да не прихвата одлуку о страним трупама на својој територији, уз предлог да Уједињене нације надгледају мировно решење на Косову и Метохији, НАТО је започео ваздушне ударе. У стварности, на КиМ се догодила серија терористичких аката које је починила такозвана ОВК, како против снага безбедности Србије и СРЈ, највише полиције, тако и против бројних цивила, не само Срба него и Албанаца, објеката инфраструктуре, српских светиња такође.
Током 11 седмица агресије готово да нема града у Србији који се није нашао на мети. НАТО је извршио 2.300 удара и бацио 22.000 тона пројектила, међу којима 37.000 забрањених касетних бомби и оних пуњених обогаћеним уранијумом.
До обуставе агресије НАТО дошло је после потписивања Војно-техничког споразума код Куманова 9. јуна 1999. Три дана по потписивању Војно-техничког споразума код Куманова 9. јуна 1999. започело је повлачење снага Србије односно СРЈ са Косова и Метохије. Споразум је одредио успостављање мисије Уједињених нација, Унмик.
Савет безбедности УН је потом усвојио Резолуцију 1244. У саставу мисије Кфора на Косово и Метохију је упућено 37.200 војника. Врхунац читавог процеса било је једнострано проглашење независности Косова 17. фебруара 2008, које су признале земље које су учествовале у агресији на Србију 1999. године.

Поповић положио венац на споменик Милици Ракић у Ташмајданском парку​

Министар задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству, др Ненад Поповић, положио венац на споменик Милици Ракић у Ташмајданском парку, одајући почаст невино настрадалој деци и свим жртвама НАТО агресије на СР Југославију 1999. године.
Ненад Поповић - Sputnik Србија, 1920, 24.03.2025

Ненад Поповић © Sputnik / Лола Ђорђевић

Додик: Српски народ памти и не заборавља своје жртве​

Док је српски народ јединствен, нико га неће покорити - ни бомбама, ни уценама, поручио је данас председник Републике Српске Милорад Додик поводом годишњице НАТО агресије на Србију и српски народ.
"На данашњи дан сећамо се страшних тренутака када је НАТО, без одлуке Савета безбедности, започео бруталну агресију на Србију и српски народ. Бомбардовали су нас 78 дана. Убијали су децу, рушили болнице, школе, мостове, пруге. Нису бирали мете – бирали су народ", навео је Додик.
Подсетио је да су у том страшном НАТО бомбaрдовању погинули Ристан, Милица, Бојана... и хиљаде других невиних, а убијени су само зато што су били Срби и зато што су се дрзнули да буду слободни.
"И данас се питам – како их није срамота? Како их није стид да 25 година касније говоре о демократији, правди, слободи... А још мање – како им уопште пада на памет да нас позивају да им се придружимо? Да будемо део тог злочиначког савеза који је бацао бомбе по нашој дец", упитао је Додик.
Српски народ памти и не заборавља своје жртве, али не тргује њима, поручио је председник Републике Српске.
 
На злочињења НАТО силника и бестијално кажњавање једног поносно народа подсјетио је и осврт дао предсједник Српске Милорад Додик
Додик: Док смо јединствени нико нас неће покорити - ни бомбама, ни уцјенама

Додик: Док смо јединствени нико нас неће покорити - ни бомбама, ни уцјенама​

Док је српски народ јединствен, нико га неће покорити - ни бомбама, ни уцјенама, поручио је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

- На данашњи дан сјећамо се страшних тренутака када је НАТО, без одлуке Савјета безбједности, започео бруталну агресију на Србију и српски народ. Бомбардовали су нас 78 дана. Убијали су дјецу, рушили болнице, школе, мостове, пруге. Нису бирали мете – бирали су народ - истакао је предсједник Српске поводом годишњице НАТО бомбардовања.

Он је подсјетио су да су у том страшном НАТО бомбордавоњу погинули Ристан, Милица, Бојана... и хиљаде других невиних, а убијени су само зато што су били Срби и зато што су се дрзнули да буду слободни.

- И данас се питам – како их није срамота? Како их није стид да 25 година касније говоре о демократији, правди, слободи... А још мање – како им уопште пада на памет да нас позивају да им се придружимо? Да будемо дио тог злочиначког савеза који је бацао бомбе по нашој дјеци? - упитао је Додик.

Он је нагласио да српски народ памти и не заборавља своје жртве, али не тргује њима.

- Ми никада нећемо заборавити ни Ристана, ни Милицу, ни Бојану... Наш отпор није мржња. Наш отпор је завјет. Да будемо слободни. Да будемо своји. Да будемо јединствени - нагласио је предсједник Српске.

Додик је додао да је зато Република Српска данас стуб слободе и поноса српског народа.

- Наша обавеза је да чувамо, градимо и бранимо Српску као завјет свима који су пали за њено стварање и постојање. У том сјећању, у том болу, али и у нашем јединству лежи снага српског народа - истакао је предсједник Српске.
 
На данашњи дан, прије 26 година, 24.марта 1999.године почела је једна од најсрамнијих епизода у модерној историји човјечанства. Почело је брутално кажњавање једне земље храбрих људи и једног поносног народа, због највећег "гријеха" у изопаченој перцепџији силника. Због непослупшности машинерији тираније и зла, због одбијања да се одрекне оног најсветијех, саме колијевке нашег народа и изворишта нашег бића.

Netačno. Bombardovanje je počelo jer se Milošević oglušio o upozorenja da prekine etničko čišćenje na Kosovu. Da je stao kad mu je rečeno, svega ne bi ni bilo. Međutim, antizapadna politika i srpski inat su preovladali, on je nastavio i prošli smo kako smo prošli. Da nas zapad nije sprečio u ratu protiv Albanaca, on bi verovatno trajao i danas i poginulo bi daleko više ljudi. Teritorija na kojoj je 90% strani narod se ne može vratiti. Sve ostalo su bajke u koje Srbi vole da veruju.
 
Netačno. Bombardovanje je počelo jer se Milošević oglušio o upozorenja da prekine etničko čišćenje na Kosovu. Da je stao kad mu je rečeno, svega ne bi ni bilo. Međutim, antizapadna politika i srpski inat su preovladali, on je nastavio i prošli smo kako smo prošli. Da nas zapad nije sprečio u ratu protiv Albanaca, on bi verovatno trajao i danas i poginulo bi daleko više ljudi. Teritorija na kojoj je 90% strani narod se ne može vratiti. Sve ostalo su bajke u koje Srbi vole da veruju.
Tacno.
 
Netačno. Bombardovanje je počelo jer se Milošević oglušio o upozorenja da prekine etničko čišćenje na Kosovu. Da je stao kad mu je rečeno, svega ne bi ni bilo. Međutim, antizapadna politika i srpski inat su preovladali, on je nastavio i prošli smo kako smo prošli. Da nas zapad nije sprečio u ratu protiv Albanaca, on bi verovatno trajao i danas i poginulo bi daleko više ljudi. Teritorija na kojoj je 90% strani narod se ne može vratiti. Sve ostalo su bajke u koje Srbi vole da veruju.
Rat koji je NATO vojni savez počeo napadom na Srbiju i Crnu Goru, bez same objave rata , da bi zaštitio albanske teroriste i separatiste nije
imao odobrenje saveta bezbednosti Ujedinjenih Nacija.
Operacija okupacija Kosova i Metohije.

NATO: Srbiju smo bombardovali bez odobrenja UN​


BRISEL -
NATO je prvi put zvanično saopštio da za bombardovanje Srbije 1999. godine, u kojem su učestvovale SAD i druge članice Severno-atlantskog saveza, nije bilo odobrenja Saveta bezbednosti UN.
To je navedeno u saopštenju na sajtu NATO, u kojem se u devet tačaka odbacuju ruske tvrdnje "i podaci iznose tačno", između ostalog o prirodi napada NATO na Srbiju 1999. i o proglašenju nezavisnosti Kosova, kao presedanu koji opravdava rusko prisajedinjenje ukrajinskog Krima.

Nikada do sada zvaničnici NATO i zemalja članica nisu prihvatali tvrdnju da su bombardovanjem Srbije 1999. prekršili međunarodno pravo i Povelju UN jer je napad započet bez dozvole Saveta bezbednosti UN, iako su, upravo povodom ukrajinske krize, neki političari i bivši državnici članica NATO to priznali kao činjenicu.
Ranije je jedino bivši predsednik Parlamentarne skupštine NATO Pjer Leluš na jednom sastanku NATO u Švedskoj izjavio da jeste činjenica da je Atlantski savez bombardovao Srbiju bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN.

Atlantski savez u saopštenju objavljenom na internetu precizira da, "uprkos tome što nije bilo odobrenja Saveta bezbednosti UN, operacija savezničkih snaga NATO (protiv Srbije) pokrenuta je da bi se sprečilo masovno i dugotrajno kršenje ljudskih prava i ubijanje civila (na Kosovu)".

Time se ponavlja teza navođena uoči bombardovanja Srbije, da SAD i NATO imaju pravo na "humanitarnu intervenciju", ako Atlantski savez proceni da vlast neke zemlje krši međunarodne humanitarne norme i čini zločine protiv čovečnosti prema sopstvenom stanovništvu.

NATO u saopštenju navodi da je "Savet bezbednosti UN u više navrata etničko čišćenje na Kosovu i brojne izbeglice označio kao pretnju međunarodnom miru i bezbednosti", i ukazuje da je i Rusija bila članica tadašnje Kontakt-grupe koja je, kao i UN, "godinama ulagala intenzivne napore da donese mirno rešenje" za Kosovo.

Tadašnji generalni sekretar NATO Havijer Solana je uoči intervencije 1999. čelnicima zemalja NATO stavio do znanja da Atlantski savez po međunarodnom pravu ne može snositi nikakve posledice što za bombardovanje Srbije nema dozvole Saveta bezbednosti UN, ali da nije isključeno da Međunarodni sud pravde prihvati da razmotri eventualne tužbe protiv pojedinih članica NATO.

Vlada u Beogradu je posle bombardovanja tužila NATO i zemlje članice Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju u Hagu, ali se taj sud proglasio nenadležnim.
 
Lako je nama sa tih 20tak vojski monarhija iz 17. veka, problem su ovi obrazovani s ulice, vojske bar imaju neki moral čak i ove srednjevekovne, ali bagra s ulice nit morala niti poštenja....a o zakonima države za koju se bore nisu ni čuli, pa koriste balijske zakone iz praistorije " ko jači on piše zakon..."
 
Rat koji je NATO vojni savez počeo napadom na Srbiju i Crnu Goru, bez same objave rata , da bi zaštitio albanske teroriste i separatiste nije
imao odobrenje saveta bezbednosti Ujedinjenih Nacija.
Operacija okupacija Kosova i Metohije.

NATO: Srbiju smo bombardovali bez odobrenja UN​


BRISEL -
NATO je prvi put zvanično saopštio da za bombardovanje Srbije 1999. godine, u kojem su učestvovale SAD i druge članice Severno-atlantskog saveza, nije bilo odobrenja Saveta bezbednosti UN.
To je navedeno u saopštenju na sajtu NATO, u kojem se u devet tačaka odbacuju ruske tvrdnje "i podaci iznose tačno", između ostalog o prirodi napada NATO na Srbiju 1999. i o proglašenju nezavisnosti Kosova, kao presedanu koji opravdava rusko prisajedinjenje ukrajinskog Krima.

Nikada do sada zvaničnici NATO i zemalja članica nisu prihvatali tvrdnju da su bombardovanjem Srbije 1999. prekršili međunarodno pravo i Povelju UN jer je napad započet bez dozvole Saveta bezbednosti UN, iako su, upravo povodom ukrajinske krize, neki političari i bivši državnici članica NATO to priznali kao činjenicu.
Ranije je jedino bivši predsednik Parlamentarne skupštine NATO Pjer Leluš na jednom sastanku NATO u Švedskoj izjavio da jeste činjenica da je Atlantski savez bombardovao Srbiju bez saglasnosti Saveta bezbednosti UN.

Atlantski savez u saopštenju objavljenom na internetu precizira da, "uprkos tome što nije bilo odobrenja Saveta bezbednosti UN, operacija savezničkih snaga NATO (protiv Srbije) pokrenuta je da bi se sprečilo masovno i dugotrajno kršenje ljudskih prava i ubijanje civila (na Kosovu)".

Time se ponavlja teza navođena uoči bombardovanja Srbije, da SAD i NATO imaju pravo na "humanitarnu intervenciju", ako Atlantski savez proceni da vlast neke zemlje krši međunarodne humanitarne norme i čini zločine protiv čovečnosti prema sopstvenom stanovništvu.

NATO u saopštenju navodi da je "Savet bezbednosti UN u više navrata etničko čišćenje na Kosovu i brojne izbeglice označio kao pretnju međunarodnom miru i bezbednosti", i ukazuje da je i Rusija bila članica tadašnje Kontakt-grupe koja je, kao i UN, "godinama ulagala intenzivne napore da donese mirno rešenje" za Kosovo.

Tadašnji generalni sekretar NATO Havijer Solana je uoči intervencije 1999. čelnicima zemalja NATO stavio do znanja da Atlantski savez po međunarodnom pravu ne može snositi nikakve posledice što za bombardovanje Srbije nema dozvole Saveta bezbednosti UN, ali da nije isključeno da Međunarodni sud pravde prihvati da razmotri eventualne tužbe protiv pojedinih članica NATO.

Vlada u Beogradu je posle bombardovanja tužila NATO i zemlje članice Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju u Hagu, ali se taj sud proglasio nenadležnim.
Još je gore od toga, pred našim sudovima su optuženi NATO kriminalci, pa su naše vlasti 2000. obustavljale postupke, protivzakonito, a kriminalci se šetaju beogradom....
 

Back
Top