Naši snovi mogu biti pogledi u paralelne univerzume, tvrdi nauka

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.467
lj.jpg

Snovi su oduvek bili predmet fascinacije. Neki kažu da su to samo zbrkana projekcija događaja iz naših života koje mozak reprodukuje nasumičnim redosledom.

Neki ih tumače tako da otkriju šta se krije u njihovoj podsvesti, pokušavajući da razotkriju njihove najdublje strahove i želje.

Zatim postoje i drugi koji veruju da snovi nisu ni naši sopstveni. Da oni drže mnogo više nego što mi razumemo.

Neki veruju da su snovi posuda i način komunikacije sa jednim vratima u našem svetu, a drugim negde drugde. Možda nam zato naši izgubljeni voljeni govore u snovima, ili ponekad sanjamo ljude i stvari koje nikada ne doživljavamo dok smo budni.

Nauka bi konačno mogla da dobije odgovor na pitanje "šta znače naši snovi?" I možda ima neke veze sa paralelnim univerzumima...

(stay tuned)

U medjuvremenu, gde je vama mozak po ovom pitanju

limunada

Elita
Moderator
Poruka
23.458
Mene recimo najvise fascinira kad sanjam neku osobu na koju nisam nikad svjesno pomislila u zadnjih tridesetak godina.Zapravo,zaboravila sam i da je postojala,a nije bila ni neka bitna osoba u mom zivotu.I onda je tek tako sanjam.
Takodje,jednom sam sanjala smrt jedne osobe,isto tako nekog meni potpuno nebitnog,nisam ga licno poznavala,samo sam cula za njega.
Kroz par mjeseci je umro,a bio je mlad bas.
Vecina snova je "slika"onog sto smo vidjeli ili cime smo zaokupljeni...ali nekad bas sanjamo i ono sto nam "ni u snu ne bi palo na um". :)

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.467
Stari Grci i Rimljani su smatrali da su naši snovi poruke direktno od Boga. Smatrali su da ih tumače samo oni sa posebnim ovlašćenjima.

U drugim kulturama, poput Kineza, verovalo se da su snovi poruka naših mrtvih predaka. Ovo shvatanje i danas važi za mnoge.

Zatim su tu bili Indijanci koji su objasnili da su snovi pogledi na drugačiji svet koji niko od nas nikada nije posetio. Bili su najbliži stvarnosti koju naučnici otkrivaju.

Neprilagođena

Leptirica
Poruka
86.845
  • Snovi se mogu posmatrati kao kognitivna simulacija realnog života.
  • Snovi su značajna refleksija nesvesne mentalne aktivnosti.
  • Snovi su jedinstveno stanje slučajnosti koje uključuje tri vremenske dimenzije:
  • iskustvo sadašnjosti, obradu prošlih iskustava i pripremu za budućnost.
  • Snovi nude obradu svih aktivnosti koje se dešavaju u budnom stanju.
  • Ovaj proces pokreće potrebu za psihološkim balansom.
  • Snovi mogu poslužiti kao samopomoć - ONI MOGU DELOVATI NA NAS KAO OBLIK PSIHOTERAPIJE....
Noćne more su snovi koje izazivaju mnogo uznemirujućih i negativnih osećanja tokom spavanja. (Netačno , ja ih volim)
Uzroci-

stres
strah
problemi
bolest
droge i lekovi

Neprilagođena

Leptirica
Poruka
86.845
ubedila si sebe da ti je to dobro, ali realno nije
Znam ja šta je meni dobro i šta volim.
Ali , opet-moje noćne more su posebne , u neku ruku ih kontrolišem ,
čak ih nekada i izazivam , stvaram ih.
Poruka je automatski spojena:

Svuda gde moji snovi dosežu bih radije bila nego ovde.
Znam o čemu pišeš. :)

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.467
Konsenzus u svim kulturama i vremenu, do danas, jeste da su snovi neka vrsta manifestacije naše stvarnosti. Nauka je dugo verovala da možemo samo da sanjamo o stvarima i ljudima koje su nam već poznate. Rekli su da ne možemo da sanjamo o nečemu što nismo doživeli. Snovi su tada bili zbrkana projekcija naših osećanja i misli. Onda je nauka počela da se pita šta se krije ispod svega toga.

Sanjamo u mnogim našim čulima. Možemo da osetimo slatke mirise, probamo stranu hranu, vidimo prelepe predele i dodirnemo one koje smo izgubili. Čini se da su neki od naših snova toliko živi da dok sanjamo imamo osećaj kao da smo putovali u drugi svet ili drugi život koji zaista postoji.

Zbog toga, naučnici su odlučili da slikaju mozak ljudi dok spavaju...

dr.jpg

Neprilagođena

Leptirica
Poruka
86.845
Konsenzus u svim kulturama i vremenu, do danas, jeste da su snovi neka vrsta manifestacije naše stvarnosti. Nauka je dugo verovala da možemo samo da sanjamo o stvarima i ljudima koje su nam već poznate. Rekli su da ne možemo da sanjamo o nečemu što nismo doživeli. Snovi su tada bili zbrkana projekcija naših osećanja i misli. Onda je nauka počela da se pita šta se krije ispod svega toga.

Sanjamo u mnogim našim čulima. Možemo da osetimo slatke mirise, probamo stranu hranu, vidimo prelepe predele i dodirnemo one koje smo izgubili. Čini se da su neki od naših snova toliko živi da dok sanjamo imamo osećaj kao da smo putovali u drugi svet ili drugi život koji zaista postoji.

Zbog toga, naučnici su odlučili da slikaju mozak ljudi dok spavaju...

Pogledajte prilog 1092999
Ja bih volela sliku svog mozga..Da mu se divim..

Sensei

Buduća legenda
Moderator
Poruka
37.467

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.