Naselja u Zrenjaninu

Moze li mi neko reci nesto vise o "naselju" Brankovan izmedju SUP-a i Fabrike sesira. Da li je i ono u proslosti bilo neciji posed?Ja zivim tamo ali ne znam odakle potice naziv; jedino znam da je tu bilo neko kupaliste 50-ih i 60-ih godina (dok je u Begeju moglo da se kupa) i da je isao cira:)
 
rodny023:
Moze li mi neko reci nesto vise o "naselju" Brankovan izmedju SUP-a i Fabrike sesira. Da li je i ono u proslosti bilo neciji posed?Ja zivim tamo ali ne znam odakle potice naziv; jedino znam da je tu bilo neko kupaliste 50-ih i 60-ih godina (dok je u Begeju moglo da se kupa) i da je isao cira:)


To je Jelino, he he...

Šalim se, moguće...
 
specnaz.:
Dakle u gradu postoje sledeća naselja:

- Bagljaš;
- Gradnulica;
- Duvanika;
- Putnikovo;
- Berbersko;
- Šumica;
- Ruža;
- Mala Amerika;
- 4 jul;
- Zeleno polje;
- "Dudara"
- Dolja
- Crni Šor
- Livade
- Mičkeljin
- Krajnova bara
- Budžin Bulevar
- Nova Kolonija
- Lesnina
- Plinara
- Šećerana
Interesuje me odakle potiču nazivi ovih naselja. Šta znate o tome.

Post Scriptum: Ukoliko sam neko naselje izostavio, recite, dodaću ga.


Hej, cao, imam ideju, da pored ovih imena naselja postavis sliku svakog naselja:)ha, sta kazes :)
 
Ferlano je objasnio naziv "gradnulica":

"Постоји неколико теорија око имена. Историчари верују да реч Граднулица долази од две речи; прва је градна од речи градина (у смислу „греда“) а друга реч је улица. То значи да би реч Граднулица могла значити улица на греди, јер је Граднулица до 18. века била полуоток, окружена реком Бегеј. Такође, данашња главна улица у Граднулици, Улица цара Душана, налази се на највишој тачки Граднулице, на средини некадашњег полуотока."
 
rodny023:
Moze li mi neko reci nesto vise o "naselju" Brankovan izmedju SUP-a i Fabrike sesira. Da li je i ono u proslosti bilo neciji posed?Ja zivim tamo ali ne znam odakle potice naziv; jedino znam da je tu bilo neko kupaliste 50-ih i 60-ih godina (dok je u Begeju moglo da se kupa) i da je isao cira:)

Ajd*, stvarno, ukoliko neko zna, veoma me interesuje jer sam nekada imao kuću na ovom mestu...
 
Кад кажеш "градина", подсетио бих на старо значење речи градина које се више скоро ни не користи. Градина је башта. По источној Србији још увек понегде за башту кажу градина, а има и она песма Звонка Богдана "По градини месечина".

Као енглеско -garden. :lol:
 
Evo jedna fotka bagljasa .. mislim samo deo bagljasa

Bagljas-1-1.jpg


Planiram da odem na soliter pa da napravim jednu panoramu (ako ne budem proteran sa krova kao proshli put) Pa posle u centar na vodotoranj pa ceo grad da snimim tako ..

Pa kada zavrshim to postavicu vam ovde slike i na temi Fotke nasheg lepog grada..

Poz svima
 
Dulle_Bagljas:
Pa imash na onoj temi , a i zavisi koji deo hocesh da slikam :) Ti reci pa cu videti shta mogu da uradim:)

Pa mislim da slikas novu fontanu i iz bliza i iz daleka, i po noci i po danu, ja se nadam da moji zahtjevi nisu zamorni i neostvarljivi
wavey.gif



P.S. Jel ti znas kako da ja stavim AVATAR :?: ja ne znam
insp.gif
,sad cu opet da pokusam
smor.gif
drzi mi fige
tajo1.gif
 
kalimero tz:
Pa mislim da slikas novu fontanu i iz bliza i iz daleka, i po noci i po danu, ja se nadam da moji zahtjevi nisu zamorni i neostvarljivi
wavey.gif



P.S. Jel ti znas kako da ja stavim AVATAR :?: ja ne znam
insp.gif
,sad cu opet da pokusam
smor.gif
drzi mi fige
tajo1.gif

Ne moze :| Slika je prevelika. Maksimalne dimenzije su 80 by 80 piksela. Koliko ga to dodje
waiting.gif
 
Brankovana na Begeju se sa setom sećaju vremešniji Zrenjaninci koji su imali sreću da uživaju u blagodetima čiste reke. Restorana, bašte, ružičnjaka sa raznobojnim staklenim kuglama, kestenovih drvoreda koji su se spuštali do kupališta. Talpe, kabina za presvlačenje, sportskih terena, noćnih vaterpolo utakmica...

Živeo je Brankovan u samom srcu grada, odmah iza zgrade SUP-a, sve do šezdesetih godina prošlog veka i nadživeo svog osnivača, Đoku Brankovana koji je umro 1938. u 44. godini života
 
Na mađarskom "boglya" (izgovara se "bogja", a dijalektom ovdašnjih mađara "bagja") znači: plast sena u obliku kupe visine čoveka. Predeo sa plastovima sena se zove "boglyás" - bogjaš (bagjaš) - bagljaš...
Na mestu današnjeg Bagljaša bilo je nešto vinograda ali uglavom su bile livade za košenje sena.
 

Back
Top