Quantcast

Naselja u Zrenjaninu

Dositey

Početnik
Poruka
9
Klajnova bara
Nastala kao rezultat iskopavanja zemlje za pravljenje cigle u ciglani, vlasnika Bernata Klajna,sa obe strane "Beogradskog" puta, oko autobuske stanice i prema naselju 4.Juli.

Poslednjih decenija zatrpana i pretvorena u gradjevinsko zemljiste.

Ostala samo "Barica", na uglu ulice Konstantina Danila i Ive Vojnovica, gde su napravljeni sportski tereni.

Poz,
Dositey

truced

Početnik
Poruka
18
Klajnova bara se nalazi desno od Beogradske ulice (iza stovarišta "Florida", pa sve do Hercegovačke). Kraj se zove po istoimenoj ulici... kkoja prilično liči na baru (nije asfaltirana). Na tom mestu je do pre 20-25 godina stvarno bila baruština sa trskom... poput one gde je sada Nova pijaca.
Tamo nije nikada bila "barustina" nego lepo jezero gde se leti pecala riba a zimi smo vozili slicuge po ledu.

berbersko

Početnik
Poruka
1
Pazi, ok, međutim naši odgovori na forumima svakako nisu naučni iskazi (objektivni, sistematični, precizni, opšti, proverljivi...). Ja veoma često pored svog odgovora dodam: "mislim" ili "po mom mišljenju" čime otvaram prostora i da pogrešim... Ovo je mesto gde trebamo da iznesemo upravo svoje mišljenje, a ne da se nadmećemo ko je upravu, ko nije...

Ne mogu, a da ne primetim, na forumima je komunikacija mnogo slobodnija (ponekad se psuje, vređa, preti...). Ne verujem da bi u pravoj komunikaciji (rečima) u društvu, a pogotovo nekome koga ne poznaješ rekao :"ne lupaj". Iskreno, deluje malo uvredljivo, a pogotovo što nisi naveo to što smatraš "lupanjem".

Upravo ta "slobodnost" proističe iz anonimnosti, svi se mi krijemo iza nekih avatara, nekih nadimaka, ako nas banuju, napravićemo drugi, ako mu kažem nešto, ne može mi ništa, što u "stvarnosti" i ne možemo... Ponašamo se kao u masi, nekritično itd...

Rezime: mislim da si mogao na malo lepši način da konstatuješ da ultrazvuk bolje poznaje naselja od ostalih...
Naselje putnikovo je dobilo naziv po vojvodi Putniku,koji je bio oženjen mojom pokojnom baba tetkom,nekada su tu bili vinogradi,pa je kasnije vojvoda prodavao placeve.
Interesuje me da li može neko da mi kaže nešto više o berberskom osim daunove ciglane i daunovog mosta,npr.kada su nastale prve ulice,kada je naselje dobilo naziv berbersko,neke slike npr.?

zr1

Početnik
Poruka
3
Moze li mi neko reci nesto vise o "naselju" Brankovan izmedju SUP-a i Fabrike sesira. Da li je i ono u proslosti bilo neciji posed?Ja zivim tamo ali ne znam odakle potice naziv; jedino znam da je tu bilo neko kupaliste 50-ih i 60-ih godina (dok je u Begeju moglo da se kupa) i da je isao cira:)
Đoka Brankovan je 1931. sagradio kupalište koje će decenijama biti najmasovnije i najelitnije kupalište u Bečkereku, Petrovgradu i Zrenjaninu, kako se sve nazivao grad na Begeju. Ono je, kako piše „Hirado”, dnevnik na mađarskom, već na početku imalo parkiralište, veliku plažu, gimnastičke sprave, a u restoranu su stajali stakleni akvarijumi s živim ribama i gosti su prstom upirali u onu za koju žele da im se nađe na tanjiru. Ovde je prvi put počela da se bira „mis” bečkerečkog leta.
http://www.b92.net/putovanja/destinacije/evropa.php?&nav_id=449674

zr1

Početnik
Poruka
3
Багљаш је део града Зрењанина. Име је добио по словачкој породици Багљаш која је некад имала винограде на том подручју. Потомака те породице и даље има у селу Арадац. На једном делу тог подручја било је сиротињско гробље, које је током Другог светског рата постало стратиште на коме је фашистички окупатор стрељао родољубе и партизане, међу којима је била и чувена Соња Маринковић. На том месту је касније подигнут споменик, а гробље је измештено. Багљаш је урбанистички изграђен после Другог светског рата. Грађен је као „град у граду“ тако да представља посебну урбанистичку целину. Састоји се из Новог и Старог Багљаша, који су раздвојени булеваром Вељка Влаховића.
Багљаш има око 20.000 становникa и највеће је зрењанинско насеље. У насељу се налази основна школа „Петар Петровић Његош“, здравствена станица, и нова средња медицинска школа. Налази се на излазу из Зрењанина према Новом Саду. Западно од Багљаша ниче нова индустријска градска зона. Административно је подељен на две месне заједнице: Северну, која се зове по народном хероју Соњи Маринковић и јужни, МЗ Вељко Влаховић.http://sr.wikipedia.org/sr/Багљаш

zr1

Početnik
Poruka
3
Буџак је јужни део Зрењанина, чије је формирање почело досељавањем становништва источно од „Пиварске мале“ и Житног трга. Првобитно су се у ово неуређено насеље доселили Румуни, а затим су његовим урбанистичким уређењем досењени Срби и друге националности. Данас је административно организована као МЗ Сечењи Јанош.
У овом подручју се налази зрењанинска фабрика Мидера и архитектонски занимљива, Зграда старе градске кланице.

http://sr.wikipedia.org/wiki/Буџак

*moonlight*

Domaćin
Poruka
3.944
meni Brankovan toliko lepo, aristokratski zvuči. A bila sam donedavno ubeđena da je Brankovan onaj deo kod Žitoproduktovog jezera, prosto je tim kućama pristajalo da budu deo Brankovana. Kako li se zove taj deo? Glupo, tačnije, otužno bi mi bilo da se zovu samo "kod Žitoprodukta". :D

Ipak, zaista i tom delu PRAVOG Brankovana paše da budu deo Brankovan. Lep mi je tamo kraj.
Bivši momak živeo je nedaleko od tog dela, i večito smo tuda šetali, i bilo je uvek prelepo, nekako ušuškano, čak i kada mnogo vetrovito je vreme.