Quantcast

Naselja u Zrenjaninu

plin 110 %

Početnik
Poruka
19
pa dobro mozda sam bio malo ostar , i ivzinjavam se svima koji su se nasli uvredjenim. ali kad zelis da debatujes o delovima grada onad saznaj kako se ti delovi zovu a ne da nagadjas , pa posle kad dobijes kritiku , negodujes.

rodny023

Početnik
Poruka
35
Moze li mi neko reci nesto vise o "naselju" Brankovan izmedju SUP-a i Fabrike sesira. Da li je i ono u proslosti bilo neciji posed?Ja zivim tamo ali ne znam odakle potice naziv; jedino znam da je tu bilo neko kupaliste 50-ih i 60-ih godina (dok je u Begeju moglo da se kupa) i da je isao cira:)

specnaz.

Primećen član
Poruka
696
rodny023:
Moze li mi neko reci nesto vise o "naselju" Brankovan izmedju SUP-a i Fabrike sesira. Da li je i ono u proslosti bilo neciji posed?Ja zivim tamo ali ne znam odakle potice naziv; jedino znam da je tu bilo neko kupaliste 50-ih i 60-ih godina (dok je u Begeju moglo da se kupa) i da je isao cira:)

To je Jelino, he he...

Šalim se, moguće...

kalimero tz

Zainteresovan član
Poruka
276
specnaz.:
Dakle u gradu postoje sledeća naselja:

- Bagljaš;
- Gradnulica;
- Duvanika;
- Putnikovo;
- Berbersko;
- Šumica;
- Ruža;
- Mala Amerika;
- 4 jul;
- Zeleno polje;
- "Dudara"
- Dolja
- Crni Šor
- Livade
- Mičkeljin
- Krajnova bara
- Budžin Bulevar
- Nova Kolonija
- Lesnina
- Plinara
- Šećerana
Interesuje me odakle potiču nazivi ovih naselja. Šta znate o tome.

Post Scriptum: Ukoliko sam neko naselje izostavio, recite, dodaću ga.

Hej, cao, imam ideju, da pored ovih imena naselja postavis sliku svakog naselja:)ha, sta kazes :)

specnaz.

Primećen član
Poruka
696
Ferlano je objasnio naziv "gradnulica":

"Постоји неколико теорија око имена. Историчари верују да реч Граднулица долази од две речи; прва је градна од речи градина (у смислу „греда“) а друга реч је улица. То значи да би реч Граднулица могла значити улица на греди, јер је Граднулица до 18. века била полуоток, окружена реком Бегеј. Такође, данашња главна улица у Граднулици, Улица цара Душана, налази се на највишој тачки Граднулице, на средини некадашњег полуотока."

specnaz.

Primećen član
Poruka
696
rodny023:
Ajd*, stvarno, ukoliko neko zna, veoma me interesuje jer sam nekada imao kuću na ovom mestu...

Bogart

Poznat
Poruka
9.746
Кад кажеш "градина", подсетио бих на старо значење речи градина које се више скоро ни не користи. Градина је башта. По источној Србији још увек понегде за башту кажу градина, а има и она песма Звонка Богдана "По градини месечина".

Као енглеско -garden. :lol:

Dulle_Bagljas

Aktivan član
Poruka
1.910
Evo jedna fotka bagljasa .. mislim samo deo bagljasa

Planiram da odem na soliter pa da napravim jednu panoramu (ako ne budem proteran sa krova kao proshli put) Pa posle u centar na vodotoranj pa ceo grad da snimim tako ..

Pa kada zavrshim to postavicu vam ovde slike i na temi Fotke nasheg lepog grada..

Poz svima

kalimero tz

Zainteresovan član
Poruka
276
Dulle_Bagljas:
Pa imash na onoj temi , a i zavisi koji deo hocesh da slikam :) Ti reci pa cu videti shta mogu da uradim:)
Pa mislim da slikas novu fontanu i iz bliza i iz daleka, i po noci i po danu, ja se nadam da moji zahtjevi nisu zamorni i neostvarljivi

P.S. Jel ti znas kako da ja stavim AVATAR :?: ja ne znam
,sad cu opet da pokusam
drzi mi fige

kalimero tz

Zainteresovan član
Poruka
276
kalimero tz:
Pa mislim da slikas novu fontanu i iz bliza i iz daleka, i po noci i po danu, ja se nadam da moji zahtjevi nisu zamorni i neostvarljivi

P.S. Jel ti znas kako da ja stavim AVATAR :?: ja ne znam
,sad cu opet da pokusam
drzi mi fige
Ne moze :| Slika je prevelika. Maksimalne dimenzije su 80 by 80 piksela. Koliko ga to dodje

BigBrother

Obećava
Poruka
78
Brankovana na Begeju se sa setom sećaju vremešniji Zrenjaninci koji su imali sreću da uživaju u blagodetima čiste reke. Restorana, bašte, ružičnjaka sa raznobojnim staklenim kuglama, kestenovih drvoreda koji su se spuštali do kupališta. Talpe, kabina za presvlačenje, sportskih terena, noćnih vaterpolo utakmica...

Živeo je Brankovan u samom srcu grada, odmah iza zgrade SUP-a, sve do šezdesetih godina prošlog veka i nadživeo svog osnivača, Đoku Brankovana koji je umro 1938. u 44. godini života

hamradio

Obećava
Poruka
57
Na mađarskom "boglya" (izgovara se "bogja", a dijalektom ovdašnjih mađara "bagja") znači: plast sena u obliku kupe visine čoveka. Predeo sa plastovima sena se zove "boglyás" - bogjaš (bagjaš) - bagljaš...
Na mestu današnjeg Bagljaša bilo je nešto vinograda ali uglavom su bile livade za košenje sena.