Narodi u Bosni i Hercegovini

Pod upravom srpskih despota (4)

Prvi pomen imena Srebrenice bilo je u pomenutoj arhivi dubrovačke vlasti 1352. a od 1333. godine u današnjim razvalinama Donjeg grada, čuvenog srednjovjekovnog Srebrenika. Pominje se postojanje dvorskog prostora bosanskog kralja Stefana II Kotromanjića koji je i vladao Srebrenicom.

Za vrijeme ovog vladara Srebrenica se uzdiže iznad svih rudnika u Bosni, jer plasira tri puta više rude od ostalih. Poslije Stefana dolazi kralj Tvrtko II, 1377. godine. Srebrenica je 1390. godine davala kralju Tvrtku čistog srebra 850 litara godišnje. I u privrednom pogledu Srebrenica napreduje, te se oko nje formiraju i manja nasenja. Pod njenim uticajem stvaraju se novi ekonomski centri Zvonik (današnji Zvornik). Dubrovčani tada Novo Brdo, danas istoimeno selo kod Gnjilana, i Srebrenicu nazivaju gradovima, jer broj stanovnika doseže do 40.000, dok Rim u to vrijeme ima tek oko 15.000 stanovnika.

Godine 1411. Srebrenicu je zauzeo mađarski kralj Žigmund. U Budimu na Duhove 1412. godine, na svom dvoru, kralj Žigmund okupio je cijelo društvo vladara sa kojima je bio prijatelj i saveznik i sve knezove i veće vojvode koji su mu priznavali vrhovnu vlast. Na budimskom dvoru nađoše se poljski kralj, despot Stefan Lazarević, kralj Ostoja, austrijski hercezi i mnoge druge ličnosti, a među njima i Hrvoje, Sandalj i knez Pavle. Bosanski velikaši, koji su došli sa ženama i pratnjom, upadali su u oči na tome skupu, a njihovi junaci istakoše se u svečanim turnirima u mnoštvu stranih vitezova, kao ljudi od mača i vještine. Ali se najviše istakao despot Stefan, kao mjesec među zvjezdama, koga je kralj Žigmund za ratne usluge u posljednjim borbama obdario nekim gradovima i krajevima u Ugarskoj.

grbKrajem 1412. godine, u novembru, Žigmund se nalazio negdje oko Zvornika, možda na području braće Zlatonosovića, bosanske vlastele toga kraja, u susjedstvu Srebrenice. Vjerovatno je tada on taj, najbogatiji grad Bosne, predao Stefanu kao najljepšu nagradu.

U posjedu Srbije, Srebrenica se pominje prvi put 2. oktobra 1413. godine. Dobitkom Srebrenice, Znepolja, Mačve, Beograda i Zete, despot je stekao državu koja je bila za trećinu veća od one što je imao njegov otac, knez Lazar. Srbija ovoga vremena predstavljala je državu nesumnjive vrijednosti i među balkanskim narodima Srbi su tad sigurno stajali najbolje iza Turaka.

Despotu su rudnici Novo Brdo i Srebrenica donosili velike prihode. Cijenilo se da je samo od njih godišnje imao i do 250.000 dukata.

Ona je ostala srpska do 1440. godine kada je pripala Turcima. Kada je sultan Murat II, 1425. godine, upao u Srbiju, opustio je kruševačku oblast, pa se brzo povukao, taj turski napad iskoristio je bosanski kralj Tvrtko da i on napadne na despotovinu i zauzme Srebrenicu. Despot se brzo okrenuo protiv njih i prešao Drinu, za koju su Bosanci smatrali da je u to doba neprohodna. Kad je ugledao despotovu vojsku, kralj Tvrtko i njegova vojska su se brzo povukli, ostavljajući svoje opsadne sprave i tri topa. Despot je mogao ovako nenadano da spasi Srebrenicu samo zato što su se Turci brzo povukli. Poslije uspjeha ugarskog kralja Vladislava protiv Turaka, zauzeli su je 1443. godine Bosanci. Zbog nje su bosanski kralj Stevan Tomaš i srpski despot Đurađ Branković dugo ratovali, usljed čega je Srebrenica mnogo stradala, prelazeći iz ruke u ruku.

Srpski despoti Stefan i Đurađ često su u njoj boravili. Njih dvojica su, inače, vrsnici, ali su se, kao ličnosti, dosta razlikovali. Stefan je bio plav, rijetke brade i kose, svetačkog i produhovljenog lika. Despot Stefan nije imao djece. Srodnički najbliži mu je bio upravo njegov sestrić Đurađ, koji je prihvatio njegovu politiku i na njoj lojalno sarađivao, te je stoga bilo prirodno da je izbor za nasljednika upravo pao na njega. Bio je hrabar ratnik, vitez dostojan poštovanja, uman državnik, ljubitelj knjige i sam darovit pisac. Ozbiljan, ili još bolje, strog i prema sebi i prema drugima, bio je po prirodi, fizičkoj i duhovnoj, asketa. Starost nije doživio, umro je u svojim pedesetim godinama. Nasuprot njemu, Đurađ je bio crnomanjast, guste brade, dugih brkova i kose, visokog rasta i snažnog tijela. Ženio se najmanje dva puta, a u braku je bio najduže s Jerinom Kantakuzin. Imao je najmanje šestoro djece, a doživio je duboku starost, umro je u devetoj deceniji života.

Na državnom saboru u Srebrenici 1426. godine Stefan je Đurđa Brankovića proglasio za nasljednika, što je primljeno bez protesta. Nakon iznenadne smrti despota Stefana, 1. avgusta 1427. godine, Đurađ je preuzeo vlast u Srbiji. Smjena je izvršena mirno, bez političkih potresa. Ujak i sestrić vodili su istu politiku, koja se razlikovala samo u nijansama. I u vrijeme despota Stefana i u doba despota Đurđa, srpska država je bila u dvostrukom vazalstvu, prema turskom caru i prema ugarskom kralju. Sam kralj Žigmund u maju 1426. godine pristao je da prizna Đurđa za nasljednika, ali je tražio da mu se poslije Stefanove smrti vrate Beograd i Mačva. Sa sultanom Muratom II despot Đurađ je 1428. godine sklopio sporazum. Priznao je njegovu vrhovnu vlast i obavezao se da šalje pomoćnu vojsku i plaća godišnji harač od 50.000 dukata, koji je u doba despota Stefana iznosio 40.000 dukata.

Đurđevim dolaskom na vlast konačno su ujedinjene zemlje Brankovića i Lazarevića, a, kako je držao i oblast Balšića, postao je jedini gospodar sačuvanih dijelova nekadašnjeg srpskog carstva.

(Nastaviće se)

Piše Željko TEOFILOVIĆ, sveštenik
 
Pravoslavna Mitropolija srebrenička (6)


Dobijanjem autokefalnosti 1219. godine, Srpska crkva povećala je broj svojih episkopija. Granice Srpske arhiepiskopije širile su se ne samo prema jugu nego i prema sjeveru, gdje su kraljevi Dragutin i Milutin učvrstili srpsku vlast. Vjerovatno su od kraja 13. vijeka u sastavu Srpske crkve bile i Bosanska episkopija u oblasti Soli (današnja Tuzla) i Usore. U to vrijeme pominje se pravoslavni episkop Vasilije, a za mjesto njegovog stolovanja pretpostavlja se da je upravo bila Srebrenica. Na tu nas pretpostavku navodi činjenica da je u toj oblasti jedino Srebrenica imala uređenu i organizovanu Crkvu.

Arhimandrit Nićifor Dučić u "Istoriji Srpske pravoslavne crkve", zapisao je: "I poslije svega toga ostalo je dosta pravoslavnijeh opština, kaluđera i popova u Bosni, koji nijesu prevnuli vjerom niti se bacili kamenom na svoju Srpsku pravoslavnu crkvu; nego su se poznije osnažili i umnožili za vrijeme srpskoga kralja Dragutina povratkom krivovjeraca opet u krilo Istočne pravoslavne crkve; kad je vladao u drugoj polovini 13. vijeka: Usorom, Srijemom, Mačvom i Braničevom. Sazidao je nekolika srpskih manastira u Podrinju i Usori, u kojima se i sada služi Božja služba. Pravoslavni su se Srbi u Bosni krijepili i tijem: što su imali u zapleću srpsku pravoslavnu državu i crkvu, i što su pojedini bosanski vladaoci, nahvalice iz Kotromanjića dinastije, Nemanjića srodnici, bili pravoslavni. Pa su se i poznije snažili, kad vladahu Srebrenicom i Solima: despot Stefan Lazarević; poslije njega: despot Đurađ Branković; sin mu despot Lazar i njegova udovica Jelena s bratom mu despotom Stefanom."

Područje današnje Eparhije zvorničko-tuzlanske, na kome je pravoslavlje utvrđeno još u vrijeme kralja Dragutina, došlo je 1411. godine u vlast srpskog despota Stefana Lazarevića. Despot je kroz svoju vladavinu naročitu pažnju posvetio rudnicima u Srebrenici u kojima je upetostručio proizvodnju srebra. A na cijelom ovom područjukoje je kao vazal dobio od mađarskog kralja Sigismunda podizao je pravoslavne svetinje.

Čim je zauzeo Srebrenicu on je u njoj oko 1413. godine sagradio crkvu (na mjestu te bogomolje nalazi se današnji hram Svetog arhangela Mihaila na gradskom srebreničkom groblju, prim. aut.). Iz Dubrovnika su pozvana dva kamenara da dovrše ovu crkvu.

Pravoslavne crkve u Srebrenici pominju se i 1427. godine kada je izbila poznata rudarska buna i kada je despot preduzeo represalije protiv Dubrovčana koji su bacili despotove činovnike s palate. Zbog velike kazne despota Stefana nad pobunjenim rudarima intervenisala je i dubrovačka vlada tvrdeći da su njihovi sugrađani nevini i da nisu pred despotom pobjegli već su se sklonili "u grad i u vaše crkve" što znači da je pravoslavnih bogomolja bilo više.

Crkve iz ovog perioda su uništene u periodu turske vlasti. Freskopisane su bile u duhu tada moderne moravske umjetnosti. Primjer takvog moravskog freskopisma potrajao je još stotinu godine kasnije, a manastir Papraća je svjedok toga.

Srebrenica je pod srpskim despotima imala i svog mitropolita, jer se u pomenutoj žalbi Dubrovčana pominje obraćanje i srebreničkom mitropolitu. O Srebreničkoj mitropoliji malo se zna. Jedini mitropolit po imenu pominje se mitropolit i vojvoda Bogdan. Pretpostavlja se da je područje mitropolije zauzimalo veći dio Podrinja, s jedne strane, i Mačve i Srema, s druge strane.

I profesor dr Predrag Puzović ukazuje na činjenicu da je za vrijeme despota Stefana Lazarevića (1389-1427) i despota Đurđa Brankovića (1427-1456), došlo do javljanja novih i obnavljanja starih mitropolija. "Dvadesetih godina 15. vijeka javlja se Mileševska mitropolija sa sjedištem u manastiru Mileševi i Srebrenička sa sjedištem u Srebrenici u istočnoj Bosni. Do polovine 15. vijeka u okviru srpske patrijaršije djelovale su episkopije: Zetska, Raška, Hvostanska, Limska, Toplička, Budimljanska, Mileševsko-Dabarska, Moravičko-Ariljska, Lipljansko-Gračanička, Prizrenska, Gradačka, Končulska, Beogradska, Braničevsko-Smederevska i Srebrenička."

Pećki patrijarh sveti Nikon koji je upravljao Srpskom crkvom od 1420-1435, a u vrijeme despota Stefana Lazarevića, prisustvovao je 1426. godine u Srebrenici na državnom saboru na kojem je despot Stefan za svoga nasljednika izabrao despota Đurđa.

Srebrenička mitropolija je bila kolijevka pravoslavlja u Bosni. Imajući na umu da je veliko područje obuhvatala, crkve i manastiri bili su sjedište pismenosti i kulture srpske srednjovjekovne muzike i ikonopisma. Iako područje previranja vlasti, srpski despoti su uz pomoć mitropolita srebreničkih pravilno donosili sud prema kažnjenima, pa i rudari koji su bili u pobuni utočište nalazili u pravoslavnim hramovima a pod patronatom crkvenih velikodostojnika.

Lična molionica Stefana despota u Srebrenici bila je na mjestu današnjeg grobljanskog hrama. Tu je, po predanju, despot boraveći u Srebrenici provodio najviše vremena u molitvi.

I u vrijeme Đurđa Brankovića u Srebrenici je cvjetala Srebrenička pravoslavna mitropolija.

Jedna od najstarijih pravoslavnih svetinja u Srebrenici jeste i manastir Svete trojice u Sasama. Manastir je zadužbina kralja Uroša Nemanjića i obnovitelja cara Uroša Nejakog, koji je u vrijeme rudarske ekspanzije imao i manastirske ljekare koji su pružali pomoć rudarima. I danas je na tom mjestu manastir koji je u devetnaestom vijeku sagrađen na ostacima tog divnog manastira. U nekim spisima kaže se da su godine 1858. rudari u Sasama otkopali temelje manastira i na njima sagradili sadašnji hram koji je posvećen Svetim apostilima Petru i Pavlu, kao što je nekada bila i stara srebrenička crkva koja više ne postoji.

(Nastaviće se)

Piše Željko TEOFILOVIĆ, sveštenik
 
Pravoslavlje na čvrstim temeljima (7)

Pravoslavlje koje je utvrđeno još u vrijeme Nemanjića na prostorima Srebrenice bilo je jak osnov mitropolije sa sjedištem u Srebrenici. Na tako jakim temeljima svetootačke pravoslavne vjere Mitropolija je bila i važan faktor u rješavanju društvenih problema. Naime, pominje se uticaj mitropolita na uređenje gradskog izgleda, jer je u neposrednoj blizini jedne od crkava bila smještena topionica čije je izmještanje on lično zatražio. Sama titula vojvode govorila je o snazi i uticaju Pravoslavne crkve kao jedne od moćnih institucija u uređivanju života Srebrenice.

Kako je Srebrenica u početku bila ugarska, pet puta srpska, četiri puta bosanska i tri puta turska, Srebrenička banovina (naziv po tvrđavi Srebrenik), 1512. godine konačno je pala pod Turke, dakle, nešto prije Beograda, 1521. godine. Tako je u 16. vijeku i nestala Srebrenička mitropolija.

Vjerovatno je onaj dio koji je pao pod Turke pripao Ariljskoj mitropoliji, a onaj koji je ostao pod ugarskom vlašću ušao je u sastav Sremske eparhije. Padom pod Turke, krajem 15. vijeka i u prvim decenijama 16. vijeka, ušla je i sjeveroistočna Bosna i Mačva u sastav nove Eparhije zvorničke. Teritorijalno se poklapala sa zvorničkim sandžakom i imala sjedište u Zvorniku kao sjedištu sandžaka. U sastav Zvorničke eparhije ulazili su krajevi između rijeke Bosne, Save, Spreče i planine Majevice, a na desnoj obali Drine cijelo Podrinje i Brvenički kadiluk, a od 1528. do 1533. godine i Mačva.

SREBRENIČKI I ZVORNIČKO-TUZLANSKI MITROPOLITI I EPISKOPI Vasilije, episkop bosanski (1293), Bogdan, mitropolit srebrenički, Teofan, episkop zvornički (1532-1541), mitropolit Pavle (...1561, 1576...), mitropolit Georgije, mitropolit Teodisije (...1601-1602...), vladika Gavrilo (umro 1627), mitropolit Konstantin (1629), mitropolit Luka, mitropolit Venijamin, mitropolit Isaija, mitropolit Ananija (1674), mitropolit Gerasim, mitropolit Grigorije (1767-1773), mitropolit Gerasim (...1776-1804), mitropolit Joanikije (1804-1807), mitropolit Evgenije (1807/8), mitropolit Gavrilo Hromi (1808-1837), mitropolit Kiril (1837-1848), mitropolit Agatangel (1848-1858), mitropolit Dionisije Prvi (1861-1865), mitropolit Dionisije Drugi (1865-1891), arhimandrit Aleksandar Simić (1891-1892), mitropolit Nikolaj Mandić (1892-1897), mitropolit Grigorije Živković (1896-1909), mitropolit Ilarion Radonić (1910-1921), episkop Nektarije (Krulj) (1929-1955), episkop Longin (Tomić) (1955-1978) i episkop Vasilije (Kačavenda) (1978-...).

Nakon nestanka Mitropolije srebreničke dugo će se osjećati u Srebrenici nedostatak arhijerejskog trona kao i nesigurnost pravoslavnog življa zbog gubitka srpske despotovine i velikog patrona svetosavlja despota Stefana Lazarevića.

Danas se oživljava molitveni kult i poštovanje djela i svetinje svetog Stefana u Srebrenici. U hramu Pokrova presvete Bogorodice nalazi se tron, dar Njegovog preosveštenstva gospodina Vasilija, posvećen despotu, gdje bi u skorije vrijeme uz Božju pomoć trebao biti postavljen kivot sa česticama njegovih moštiju.

Njegovo sveto tijelo danas počiva u manastiru Koporin, koji se nalazi u neposrednoj blizini Velike Plane. U znak zahvalnosti zbog toga što je ostao živ u bici kod Angore 1402. godine protiv Temerlana, i povratka svoje sestre Olivere, despot Stefan Lazarević ga je podigao u 15. vijeku. Crkva je podignuta 1415. godine i građena je u starom srpskom stilu.

Ispod ktitorskog portreta despota Stefana koji je očuvan, 1977. godine, pronađen je grob s moštima despota Stefana Lazarevića, za koje se smatra da su tu bile sakrivene. Polaganje moštiju u kivot i postavljanje kivota u manastirsku crkvu u Koporinu izvršili su, Njegova svetost patrijarh Pavle (tada episkop raškoprizrenski), Njegovo visoko preosveštenstvo mitropolit dabrobosanski g. Nikolaj i NJ. v. pr. episkop braničevski g. Sava. Mošti despota Stefana Lazarevića i dalje se nalaze u hramu.

Kivot u kojem se nalaze otvara se dva puta godišnje: prvog avgusta na dan upokojenja despota i 15. avgusta na slavu hrama Prenos moštiju svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana (u narodu poznat praznik kao Vjetroviti Stevan). Srpska pravoslavna crkva je kanonizovala despota Stefana Lazarevića prvog avgusta 1927. godine, pet stotina godina poslije njegove smrti.

Manastir Koporin je više puta rušen, a posljednji put je obnovljen 1880. godine. Veliki zvonik je podignut 1976. godine. Crkva je pokrivena ćeramidom, koja je pravljena od originalnih uzoraka koji su otkriveni prilikom arheoloških istraživanja. U okviru hrama je i kapela u velikom manastirskom konaku, posvećena Maloj gospojini.

Cio manastirski kompleks ograđen je visokim zidom. Nedaleko od manastirskih zidina nalazi se izvor ljekovite vode, koji je takođe podigao despot Stefan, na mjestu gdje mu je od lova ranjeni konj pao, ali se povratio nakon što je napojen izvorskom vodom.

Manastir Koporin se dobro održava. Ženski je, aktivan je i o njemu brinu monahinje.

(Nastaviće se)

Piše Željko TEOFILOVIĆ, sveštenik


dalje na linku:
LINK
 
@Slaven

Obavezno pročitati

http://forum.krstarica.com/entry.ph...kao-ni-bosančica-koja-je-starosrpska-ćirilica
Bogumili u Bosni nisu postojali kao ni bosančica, koja je starosrpska ćirilica

Među bošnjačkim lingvistima i drugim ponekad se Kulinova povelja uzima kao dokaz tradicije bošnjačkog jezika i tzv. bosančica se uzima kao posebno bosansko pismo. Šta Vi kažete na to? Kakvo je to pismo bosančica?

SLOBODAN REMETIĆ
: Iz vremena austro-ugarske okupacije BiH potiče ideja izdvajanja srednjovekovne ćirilice bosanskih muslimana i katolika kao posebnog pisma pod imenom "bosančica" ili "bosansko-hrvatska ćirilica". Reč je o srpskom brzopisu koji je u doba vladavine Tvrtka Kotromanića "prenet sa srpskog dvora na bosanski i koji je i na novom zemljištu pratio razvoj brzopisa u matičnoj oblasti, a pri tom je u raznim krajevima prošao kroz raznolike inovacije". Korpus tih novih oblika slova nastalih na zapadu, a nepoznatih brzopisu u matičnoj zemlji, praktično je zanemarljiv. A i ta prividna različitost dveju varijanata istog tipa ćirilice proističe iz poređenja bosanskog brzopisa sa istočnim ustavom, pri čemu se svesno prelazi preko činjenice "da je brzopis i tamo najčešće imao iste slovne oblike". Razlike između brzopisne i ustavne varijante hrvatske glagoljice kudikamo su veće od te, iz vanjezičkih razloga proklamovane specifičnosti "bosančice", a one ipak ne ugrožavaju status opšteg naziva glagoljica. Ne pomaže ni pozivanje na podatak da se "bosančica" znatno pre Vukove završne reforme, odnosno Save Mrkalja, značajno rasteretila izbacivanjem onih slova koja je istorijski razvoj jezika učinio nefunkcionalnim. Da su takve razlike dovoljne za stvaranje nove azbuke, ni vukovska ćirilica više ne bi bila ćirilica.

Slavonac Matija Antun Reljković podseća svoje zemljake: "Vaši stari jesu knjigu znali/Srpski štili i srpski pisali". Ovo se očigledno odnosi na upotrebu ćirilice (koja je u 17. veku bila prodrla iz Bosne u Slavoniju), koju bi neko da proglasi posebnim pismom - "bosančicom".

Sličan falsifikat čeka nas i na terenu srednjovekovnih stećaka, "krunskog svedoka" postojanja posebne "bosanske crkve", utemeljene na tobožnjoj "bogumilskoj jeresi". Britanski istraživač Merien Vencel je na osnovu višegodišnjih istraživanja dokazala "da stećke nisu pravili bogumili", jer oni nisu ni postojali. U posebnosti "bosanske crkve", u podizanju jednog vida srpske ćirilice na nivo posebnog pisma "bosančice", kao i u nametanju "bosanske nacije" M. Vencel vidi argumente za konačni zaključak da je u svim tim falsifikatima okupaciona vlast "tražila ideološko uporište za razdvajanja Bosne i Hercegovine od Srbije" (M. Ekmečić).


s_2694721.jpg


Merijen Vencel (Marian Wenzel), britanska profesorka,
u svetu poznati autoritet za istoriju Bosne srednjeg veka.

Milorad Ekmečić:
- Merijen Vencel (Marian Wenzel), britanski, u svetu poznati autoritet za istoriju Bosne srednjeg veka, 1999. je u Sarajevu objavila dve studije o bogumilima. Veli da je 1960. došla u Sarajevo da istražuje bogumile i živela je u ubeđenju da su stećci njihovi. „Ovome su sledile godine istraživanja, tokom kojih sam shvatila da stećke nisu pravili bogumili“, i da oni nisu ni postojali. Napisala je da su ovu teoriju prvi zastupali habzburški političari „tražeći ideološko uporište njima neophodnog razdvajanja Bosne i Hercegovine od Srbije“. Urednik koji je u Sarajevu objavio prevod ove studije Merijen Vencel, autor je velike knjige o nastanku bošnjačke nacije od srednjovekovnih bogumila. Zapadna politika ne bi bila tako nemilosrdna u razbijanju Jugoslavije a danas srpske države, da počiva na nekim istorijskim istinama.



,,Изумитељем“ босанчице сматра се Хрват, Ћиро Трухелка, који од локалне варијанте српске ћирилице прави посебно, наводно потпуно независно, писмо од ћирилице коју назива босанчица. Овај термин је у неким крајевима ушао у употребу па се тако у ,,Енциклопедији ликовних умјетности“, 1959., Загреб, може пронаћи одредница ,,босанчица“, а као објашњење да је то ,,босаница, босанска буквица, хрватска ћирилица, звана и женско писмо“.

divkovicjeziksrpski.gif


1616. god. naštampa Matija Divković(5) svoj mali "Nauk karstianski", u kom se nalazi i
"Plač blažene divice Marie, koi plač izpisavši sarpski... fra Matie Divković iz Ielašak..."
Za tijem se na dva mjesta spominju stihovi, za koje kaže M. Divković
"koe verše izpisavši sarpski" (t. j. M. Divković).​

Đ. S. Đorđević(6) misli da "izpisavši sarpski" znači "ćirilicom" i kao da će imati pravo, i ako to nije pouzdano dokazao. Ranije se mislilo, da riječi "izpisavši sarpski" znače srpskijem jezikom. Tako kaže V. Jagić(1), da M. Divković naziva svoj jezik "brzo (=sad, čas) srbským, brzo bosenským, brzo slovinským", i S. Ljubić(2) piše, da M. Divković zove svoj jezik "sad bosanski, sad srpski, sad slovinski", a T. Maretić(5) kaže: "Srpski naziva Divković svoj jezik još na stranama 1 i 105" ("Srpski nennt Divković seine Sprache noch auf den Seiten 1 und 105").​

28_livno.jpg

Molitvenik „Nauk karstianski“, fra Matija Divković, Venecija, 1698. g.​

Siroti Mateja Divković...
pojma nije imao da je Nauk svoj
bosančicom pisao :zper: ...
Siroma' mišljaše
da ga srpski ispisa,
što u Nauku i zapisa.
:ok:
 
Poslednja izmena:
Citajuci neke postove nasih dragih nam komsija, dodjoh na ideju da otvorim jednu temu o narodima u Bosni.
Na pdf-u "Politika", na temama o nekim stanovnicima BiH, koji sebe nazivaju Bosnjacima, neki od dragih nam komsija iznosili su razne dokaze o svemu i svacemu vezanom za: (poreklo, ko je kad dosao, da li je dosao, genetski ko je ko), ali kako mi se cine ne da samo stoje na staklenim nogama ti "dokazi", vec i laici mogu zakljuciti da nisu verodostojni. Uglavnom su se takmicili ko ce vise da napljuje Srbe i da nas naprave Vlasima...
Najvise me je zaintrigiralo to sto tvrde da su Srbi dosli u Bosnu tek u 14. veku...
Nadam se da imate zanimljivih komentara i dokaza...
Pozdrav :)
Sažeto: Srbi zavide Hrvatima i Bošnjacima na sposobnosti levitacije.
To što se tiče srednjeg vijeka. Istoriju naravno ne treba shvatati previše ozbiljno (i tako je strava i užas). Ja sigurno ne bih da mi se nije učinilo da neko hoće da je ukrade. Pa reko' možda nešto vrijedi.:eek:
 
Poslednja izmena:
Мркаљ дал је зајиста сарбски исто што и српски

Značenje je identično. Srpski se pre Vuka najčešće pisalo sa "vokalizovanim r" (ar, er) - serbski i sarbski, perst i parst, karv i kerv i tako dalje. Ako pogledaš Bečki književni dogovor, videćeš da su katolici tek tada, tj 1850. godine prihvatili da izostavljaju samoglasnike ispred r-a:

Svi smo jednoglasice pristali da se pred r, gdje samo sobom slog čini, ne piše ni a ni e, već samo r neka stoji (npr. prst) i to

a) zato što narod tako govori,
b) što književnici istočnoga vjerozakona svi tako pišu (osim jednoga, dvojice),
c) što i Česi tako pišu,
d) što su i mnoge slavenske knjige glagoljskijem slovima tako pisane,
e) što se dokazuje da ni u starom slovenskome jeziku na ovakijem mjestima nije trebalo pisati jerova ni kod r ni kod l, jer su ova oba slova na ovakijem mjestima bila samoglasna, kao i u sanskritu.​

http://hr.wikisource.org/wiki/Bečki_književni_dogovor
 
Poslednja izmena:
Koji su argumenti i dokazi za to da su neki narodi nastali od srba ?
Molim za odgovor, bez onog rekla kazala i bla bla, postoji li i jedan dokaz za to da je bilo koji narod nastao od Srba?
Hvala

Ako se strogo ograničimo na dokaze i govorimo isključivo o istorijskim činjenicama, uz jedan vrlo uski i tehnički, gotovo pravnički, pogled na problematiku, uz jedno značajno uprošćavanje: odgovor je jednostavan, u pitanju su Crnogorci, Goranci i Makedonci.

Međutim, odgovor bi morao da bude negativan za Bošnjake. Oni su nastali od Muslimana.
 
Ako se strogo ograničimo na dokaze i govorimo isključivo o istorijskim činjenicama, uz jedan vrlo uski i tehnički, gotovo pravnički, pogled na problematiku, uz jedno značajno uprošćavanje: odgovor je jednostavan, u pitanju su Crnogorci, Goranci i Makedonci.

Međutim, odgovor bi morao da bude negativan za Bošnjake. Oni su nastali od Muslimana.

А шта је са Буњевцима ?
 
Ako se strogo ograničimo na dokaze i govorimo isključivo o istorijskim činjenicama, uz jedan vrlo uski i tehnički, gotovo pravnički, pogled na problematiku, uz jedno značajno uprošćavanje: odgovor je jednostavan, u pitanju su Crnogorci, Goranci i Makedonci.

Međutim, odgovor bi morao da bude negativan za Bošnjake. Oni su nastali od Muslimana.
Занимљиво ми је да у ову Македноце сврставаш у исти кош са Црногорцима и Горанцима, а Бошњаке не. Можеш ли ово поближе да образложиш? Даље, ако су Бошњаци настали од Муслимана (постојећих на пописима од 1961), од кога су настали Муслимани?
 
А шта је са Буњевцима ?

Nastali su od Hrvata.

Занимљиво ми је да у ову Македноце сврставаш у исти кош са Црногорцима и Горанцима, а Бошњаке не. Можеш ли ово поближе да образложиш? Даље, ако су Бошњаци настали од Муслимана (постојећих на пописима од 1961), од кога су настали Муслимани?

Zapravo, Goranci su nastali od Muslimana, ali su svoj identitet vezali za Srbe.

Što se tiče Muslimana, Muslimani su se pisali sa velikim M (i velikim B) i u prvoj Jugoslaviji. Oni su bili konstitutivni narod, smatran jednakim sa slovenačkim, hrvatskim i srpskim plemenom, kao Jugosloveni. Oni nisu bili, niti politički, niti ideološki, proglašeni za Srbe niti Hrvate, iako je bilo nacionalističkih pretenzija i jednih i drugih nacionalista, već su bili smatrani zasebnom cjelinom, i kao takvi priznati (muslimanske nacionalne organizacije nisu bile zabranjivane, a JMO nije bila manjinska stranka, već politička partija jednog konstitutivnog naroda).

Danas su Hrvati, a mislim i Srbi više od Hrvata, u velikoj zabludi. Dovoljno je samo pogledati stenografske zapise sa sjednica jugoslovenskog parlamenta, dok je bilo slobodnog višestranačja, a ne jednoumlja, a još kada bismo ih imali kao vizuelnu percepciju, snimke, mislim da bi se naš narod kako obrazovao, tako i dosta zapazio vidjevši da se ništa nije mnogo promijenilo do današnjeg dana.

Kao konstitutivni element, Bosanski muslimani su ušli u jugoslovensku državu 1918. godine u sklopu Bosne i Hercegovine, koja je već bila bazirana na konstitutivnosti po ključu tri naroda - Srba, Muslimana i Hrvata. Na popisu stanovništva, Bosanski muslimani su se odbili svrstati na ijednu grupaciju - ogroman dio se izjasnio kao Srbi, a neznatni kao Hrvati, ali oni su bili u manjini. Jedino je značajno spomenuti da su Sandžački muslimani - izjašnjeni Srbi, koji su tek kasnije, kroz Jugoslaviju, povezani sa Bosnom. Prva Jugoslavija nije ostvarila njihovo povezivanje, što se dosta dobro vidi ako uporedimo JMO i Džemjet.

Što se tiče ratnog perioda od 1941. do 1945. godine, i uz sve te kolaboracioniste u Muslimana Bosne i Hercegovine, mislim da je jasno da ustaška okupacija čini samo jednu kratkotrajnu epizodu koja ne prekida kontinuitet zasebnosti muslimanskog naroda, koji je posvjedočen još od 1918. godine i stvaranja jugoslovenske države, a koji su Bosanski muslimani posjedovali još i prije, u doba Austro-Ugarske monarhije.
 
Мислио сам нешто више од Кулина бана", пре свега у пословничном, а мањим делом и у буквалном смислу. :)

Видиш, ово за прву Југославију сам некако, не знам бољу реч, слепачки превидео, можда зато јер њу најчешће посматрам (иако знам да је то погрешно и да је само део целе слике) кроз призму Александровог унитарног југословенства.
Мада опет, зар нису сматрани делом "троименог народа"? А ако је народ један, онда и нема потребе да се улази у то "чији" су Муслимани.
То што су имали своје партије и организације не мора да значи да су признати са посебан народ, већ њихова консутитивност проистиче из тога да су део српско-хрватско-словеначког народа.

Ево једино место у Видовданском уставу где се спомињу Муслимани је следеће:
У породичним или наследним пословима Муслимана суде државне шеријатске судије.
 
Мислио сам нешто више од Кулина бана", пре свега у пословничном, а мањим делом и у буквалном смислу. :)

Видиш, ово за прву Југославију сам некако, не знам бољу реч, слепачки превидео, можда зато јер њу најчешће посматрам (иако знам да је то погрешно и да је само део целе слике) кроз призму Александровог унитарног југословенства.
Мада опет, зар нису сматрани делом "троименог народа"? А ако је народ један, онда и нема потребе да се улази у то "чији" су Муслимани.
То што су имали своје партије и организације не мора да значи да су признати са посебан народ, већ њихова консутитивност проистиче из тога да су део српско-хрватско-словеначког народа.

Ево једино место у Видовданском уставу где се спомињу Муслимани је следеће:

Troplemeni narod znači da je to narod sa tri imena; ne mogu oni biti dio imena, samo znači da im muslimansko ime nije priznato.
 
Ako se strogo ograničimo na dokaze i govorimo isključivo o istorijskim činjenicama, uz jedan vrlo uski i tehnički, gotovo pravnički, pogled na problematiku, uz jedno značajno uprošćavanje: odgovor je jednostavan, u pitanju su Crnogorci, Goranci i Makedonci.

Međutim, odgovor bi morao da bude negativan za Bošnjake. Oni su nastali od Muslimana.

Cek cek sad nekako mi je tek sad sve nejasno.

Crnogorci tvrde cak i imaju nekakve dokaze da su oni puno stariji od Srba.

Goranci, cak ni oni sami ne znaju od koga su nastali, neki smatraju da su oni da kazem jedna grana Bosnjaka, koji su sebe prozvali Gorancima zbog geografskog nekog polozaja i td i tako su dobili taj naziv koji je prerastao u naziv toga narod (naciju).

Makedonci takodje tvrde da su medju najstarijim narodima na Balkanu cak imaju i nekakve nepobitne historijske dokaze.

Bosnjaci su nastali od muslimana, ovo mi tek uopste nije jasno?
 
Zapravo, Goranci su nastali od Muslimana, ali su svoj identitet vezali za Srbe.
Kako mislis Goranci su nastali od muslimana? A identitet vezali za Srbe? Uopste mi nije jasno ovo, pojasno

Što se tiče Muslimana, Muslimani su se pisali sa velikim M (i velikim B) i u prvoj Jugoslaviji.
Tacno, ali moras da dodas da ti ljudi nisu mogli tada nikako drugacije da se izjasne osim kao Muslimani. Tako da danas nema potrebe da se pitamo kako su se Bosnjaci prije nazivali Muslimani a danas Bosnjaci, jer pod pritiskom ljudi moraju sebe da nazivaju kako im se poturi pod nos.

Oni su bili konstitutivni narod, smatran jednakim sa slovenačkim, hrvatskim i srpskim plemenom, kao Jugosloveni.
Ovo negiram, pripadnik sam te nacije i poznajem historiju svoje nacije i imam je u malom prstu.

Oni nisu bili, niti politički, niti ideološki, proglašeni za Srbe niti Hrvate,
Kako nisu? Opet negiram ovo, i dodajem sledece:

1879-1901 - Bosnjaci su nazivani i ubrajani u stanovnistvo pod nazivom Muhamedanac, sto je jako uvrijedljiv naziv za svakog muslimana.

U popisu 1910. godine izjašnjavanje je vršeno po vjeroispovjesti, tako da su se Bošnjaci izjašnjavali kao "muslimani"

U popisu iz 1921. godine, samo su Srbi, Hrvati i Slovenci priznati kao autohtoni narodi ili plemena, te su jedino oni predstavljali moguće opcije za nacionalnu pripadnost. Rezultat je bio da je veliki dio Bošnjaka jednostavno ostavio nepopunjeno polje za nacionalnu pripadnost. Ovaj fenomen, označen kao nenarodni element, bio je tema žestoke debate između naučnika i političara u godinama koje ce doći. Neki su izvodili dokaze da su pripadnici nenarodnog elementa nasljednici turskog okupatora i da kao takvi trebaju biti protjerani.

U popisu 1948. godine, bilo je predviđeno da Bošnjaci (Muslimani jugoslovenskog etničkog porijekla) daju neko od sljedećih odgovora:
"Srbin-musliman"
"Hrvat-musliman" itd,
ili "neopredjeljen-musliman".

U popisu 1953. godine, lica koja su izjavila da su Muslimani, kao i ostala lica jugoslovenskog porijekla koja se nisu bliže nacionalno opredjelila, svrstavana su u grupu "Jugosloveni neopredjeljeni", dok je za nacionalno neopredjeljena lica koja nisu bila jugoslovenskog porijekla upisan odgovor "nacionalno neopredjeljen".


U popisu 1961. godine, opet dolazi do modifikacije u mogućnosti opredjeljivanja Bošnjaka (Muslimana jugoslovenskog porijekla), i po tome promjene u klasifikaciji nacionalne ili etničke pripadnosti. Lica jugoslovenskog porijekla koja su se osjećala Muslimanima u smislu nacionalne ili etničke pripadnosti, a ne vjerske pripadnosti, deklarisala su se kao "Muslimani" (u smislu nacionalne ili etničke pripadnosti). U istom popisu, za građane koji su upisali regionalno opredjeljenje (npr. Bosanac tumačeno kao takvo) svrstavani su u grupu "Jugosloveni" (nacionalno neopredjeljeni). U ovom popisu prvi put sistematizacija polahko prihvata da dio stanovnišva u Jugoslaviji (Bošnjaci - tada Musliman jugoslovenskog porijekla) uprkos proteklim sistematizacijama i to ne samo u popisu i dalje osjeća nacionalnu ili etničku pripadnost jedinstvenom korpusu (Bošnjak). Novi način sistematizacije ima opet negativan uticaj na bošnjački korpus.

U popisu 1971, opet dolazi do modifikacije mogućnosti opredjeljivanja Bošnjaka. Muslimani su iskazivani kao "Muslimani u smislu narodnosti" a lica koja su se opredjelila na regionalnu pripadnost iskazana su preko modaliteta: "Izjasnili se u smislu regionalne pripadnosti". Narodnost pojam isljučivo korišten u SFRJ označavao je manjinske grupe u toj državi. U tom svjetlu kategorizacija "Muslimana u smislu narodnosti" ima za svrhu negacije Bošnjaka u poređenje sa pet "glavnih" naroda (Srbi, Hrvati, Slovenci, Makedonci, Crnogorci).

U popisu 1981. godine, sistematizacija je donekle opet promjenjenja tako da su lica koja su na pitanje o pripadnosti narodu, narodnosti ili etničkoj grupi dala odgovor Musliman u rezultatima su iskazivana pod tim nazivom. Prvi put su Bošnjaci (Muslimani) objedinjeni u popisu nezavisno od odgovora za razliku od prijašnjih popisa.

U popisu 1991, pri davanju odgovora ja pitanje o nacionalnoj pripadnosti, primjenjivan je kao i 1981. Za razliku od Bošnjaka (Muslimani) nekim daleko manjim korpusima je ipak data mogućnos samopredjeljenja na "Bunjevac" ili "Šokac".

Vidis od 1910-tih godina od kada je zabranjeno postojanje bošnjačke nacije i bosanskog jezika u Kraljevini Jugoslaviji i u prvih 20-tak godina Titove Jugoslavije, Bošnjacima nametnuto da se izjašnjavaju ili Srbima ili Hrvatima, a nakon što je uvedena rubrika Ostali, većina Bošnjaka je iskoristila tu mogućnost, što zbog činjenice da im je nametanje bilo ponižavajuće.
Hamdija Pozderac, za vrijeme Titove Jugoslavije prigodom ustavnih promjena je pokušao vratiti historisko ime Bošnjaci, kojim su se pripadnici tog naroda nazivali tokom historije, u kontinuitetu od srednjovjekovlja (u varijanti Bošnjani), zatim u Osmanskom carstvu (Bošnjaci), kao i u Austro-Ugarskoj carevini do pred Prvi svjetski rat (Bošnjaci), te tokom postojanja Jugoslavije u kolokvijalnoj upotrebi (termini Bosanci i Bošnjaci naizmjenično)
 
historisko ime Bošnjaci, kojim su se pripadnici tog naroda nazivali tokom historije, u kontinuitetu od srednjovjekovlja (u varijanti Bošnjani), zatim u Osmanskom carstvu (Bošnjaci), kao i u Austro-Ugarskoj carevini do pred Prvi svjetski rat (Bošnjaci), te tokom postojanja Jugoslavije u kolokvijalnoj upotrebi (termini Bosanci i Bošnjaci naizmjenično)

Ово није истинито. Прво, Бошњани и Бошњаци, није једно те исто; затим за време Турака, термин Бошњак је најчешће означавао хришћане; и на крају, Босанац означава све становнике Босне, управо оно што је некад означавао термин Бошњанин.
 
Crnogorci tvrde cak i imaju nekakve dokaze da su oni puno stariji od Srba.

Moj susjed Petrinko tvrdi da u kovčežiću ispod Trebješnjika (nekog romana koji piše već 20 godina, tu ga drži) ima jednu krunu od dinastije Ptolomejevića, koja je dokaz da je on faraon Psametih IV. :)

Šalu na stranu, svako može pričati što hoće, ali o istorijskim činjenicama raspravlja nauka, koja nema nacionalnu pripadnost.

Goranci, cak ni oni sami ne znaju od koga su nastali, neki smatraju da su oni da kazem jedna grana Bosnjaka, koji su sebe prozvali Gorancima zbog geografskog nekog polozaja i td i tako su dobili taj naziv koji je prerastao u naziv toga narod (naciju).

To je neznatna manjina. Većina se protivi ideologiji bošnjačenja, pogotovo kada Ugljanin dođe i tvrdi da su Goranci - Bošnjaci. Iako ih je podosta prišlo Kosovskim Albancima, oni su uglavnom prosrpske afinijencije.

Ovdje govorimo o naučnim saznanjima i konstitutivnosti.

Makedonci takodje tvrde da su medju najstarijim narodima na Balkanu cak imaju i nekakve nepobitne historijske dokaze.

Pogledati gore o Petrinku.

Bosnjaci su nastali od muslimana, ovo mi tek uopste nije jasno?

Godine 1993. godine nastali su; na osnovici Muslimana koji žive na području Bosne i Hercegovine i srpsko-crnogorskoga Sandžaka. Šta je nejasno?
 
Poslednja izmena:
Kako mislis Goranci su nastali od muslimana? A identitet vezali za Srbe? Uopste mi nije jasno ovo, pojasno

Pogledati konstitutivnost i prava narodnosti u doba komunističke Jugoslavije. Tek 1991. godine oni se javljaju kao zasebni narod, odvojen od Muslimana.

Tacno, ali moras da dodas da ti ljudi nisu mogli tada nikako drugacije da se izjasne osim kao Muslimani. Tako da danas nema potrebe da se pitamo kako su se Bosnjaci prije nazivali Muslimani a danas Bosnjaci, jer pod pritiskom ljudi moraju sebe da nazivaju kako im se poturi pod nos.

Kakve to ima veze? Pitanje je bilo jednostavno; primjenjujem ovdje što jasnije pojednostavljivanje da doše do nesporazuma; Bošnjaci nisu nastali od Srba, oni su proglašeni na osnovici Muslimana; Srbi su postojali pored Muslimana, i postoje pored Bošnjaka; ergo, ponoviću, Bošnjaci nisu nastali od Srba.

Ovo negiram, pripadnik sam te nacije i poznajem historiju svoje nacije i imam je u malom prstu.

Da li si pripadnik te nacije je posve nebitno; a koliko poznaješ njenu historiju, tek treba da utvrdimo.

Kako nisu? Opet negiram ovo, i dodajem sledece:

1879-1901 - Bosnjaci su nazivani i ubrajani u stanovnistvo pod nazivom Muhamedanac, sto je jako uvrijedljiv naziv za svakog muslimana.

To ima veze sa Rimokatoličkom crkvom i institucijom Austro-Ugarske monarhije, koja je bila njena baza i oslonac u Evropi. Ne vidim kakve to ima veze sa Jugoslavijom?

U popisu 1910. godine izjašnjavanje je vršeno po vjeroispovjesti, tako da su se Bošnjaci izjašnjavali kao "muslimani"

U popisu iz 1921. godine, samo su Srbi, Hrvati i Slovenci priznati kao autohtoni narodi ili plemena, te su jedino oni predstavljali moguće opcije za nacionalnu pripadnost. Rezultat je bio da je veliki dio Bošnjaka jednostavno ostavio nepopunjeno polje za nacionalnu pripadnost. Ovaj fenomen, označen kao nenarodni element, bio je tema žestoke debate između naučnika i političara u godinama koje ce doći. Neki su izvodili dokaze da su pripadnici nenarodnog elementa nasljednici turskog okupatora i da kao takvi trebaju biti protjerani.

Koješta, ovo ne može biti istina. Prvi popis po narodnosti izvršen u Bosni i Hercegovini sproveden je 1948. godine; godine 1921. nije bilo nikakvog pitanja o nacionalnoj pripadnosti. :rtfm:

U popisu 1948. godine, bilo je predviđeno da Bošnjaci (Muslimani jugoslovenskog etničkog porijekla) daju neko od sljedećih odgovora:
"Srbin-musliman"
"Hrvat-musliman" itd,
ili "neopredjeljen-musliman".

U popisu 1953. godine, lica koja su izjavila da su Muslimani, kao i ostala lica jugoslovenskog porijekla koja se nisu bliže nacionalno opredjelila, svrstavana su u grupu "Jugosloveni neopredjeljeni", dok je za nacionalno neopredjeljena lica koja nisu bila jugoslovenskog porijekla upisan odgovor "nacionalno neopredjeljen".


U popisu 1961. godine, opet dolazi do modifikacije u mogućnosti opredjeljivanja Bošnjaka (Muslimana jugoslovenskog porijekla), i po tome promjene u klasifikaciji nacionalne ili etničke pripadnosti. Lica jugoslovenskog porijekla koja su se osjećala Muslimanima u smislu nacionalne ili etničke pripadnosti, a ne vjerske pripadnosti, deklarisala su se kao "Muslimani" (u smislu nacionalne ili etničke pripadnosti). U istom popisu, za građane koji su upisali regionalno opredjeljenje (npr. Bosanac tumačeno kao takvo) svrstavani su u grupu "Jugosloveni" (nacionalno neopredjeljeni). U ovom popisu prvi put sistematizacija polahko prihvata da dio stanovnišva u Jugoslaviji (Bošnjaci - tada Musliman jugoslovenskog porijekla) uprkos proteklim sistematizacijama i to ne samo u popisu i dalje osjeća nacionalnu ili etničku pripadnost jedinstvenom korpusu (Bošnjak). Novi način sistematizacije ima opet negativan uticaj na bošnjački korpus.

U popisu 1971, opet dolazi do modifikacije mogućnosti opredjeljivanja Bošnjaka. Muslimani su iskazivani kao "Muslimani u smislu narodnosti" a lica koja su se opredjelila na regionalnu pripadnost iskazana su preko modaliteta: "Izjasnili se u smislu regionalne pripadnosti". Narodnost pojam isljučivo korišten u SFRJ označavao je manjinske grupe u toj državi. U tom svjetlu kategorizacija "Muslimana u smislu narodnosti" ima za svrhu negacije Bošnjaka u poređenje sa pet "glavnih" naroda (Srbi, Hrvati, Slovenci, Makedonci, Crnogorci).

U popisu 1981. godine, sistematizacija je donekle opet promjenjenja tako da su lica koja su na pitanje o pripadnosti narodu, narodnosti ili etničkoj grupi dala odgovor Musliman u rezultatima su iskazivana pod tim nazivom. Prvi put su Bošnjaci (Muslimani) objedinjeni u popisu nezavisno od odgovora za razliku od prijašnjih popisa.

U popisu 1991, pri davanju odgovora ja pitanje o nacionalnoj pripadnosti, primjenjivan je kao i 1981. Za razliku od Bošnjaka (Muslimani) nekim daleko manjim korpusima je ipak data mogućnos samopredjeljenja na "Bunjevac" ili "Šokac".

To sve ide uglavnom u prilog onome o čemu sam pričao. U čemu je problem? :think:

Vidis od 1910-tih godina od kada je zabranjeno postojanje bošnjačke nacije i bosanskog jezika u Kraljevini Jugoslaviji i u prvih 20-tak godina Titove Jugoslavije, Bošnjacima nametnuto da se izjašnjavaju ili Srbima ili Hrvatima, a nakon što je uvedena rubrika Ostali, većina Bošnjaka je iskoristila tu mogućnost, što zbog činjenice da im je nametanje bilo ponižavajuće.

Kao prvo, u Jugoslaviji nije bilo zabranjeno postojanje bošnjačke nacije, niti bosanskog jezika. To prosto nije istina; gdje je dokaz za tako nešto?

Kao drugo, opet ne vidim u čemu je razlika u odnosu na to što sam pisao.

Hamdija Pozderac, za vrijeme Titove Jugoslavije prigodom ustavnih promjena je pokušao vratiti historisko ime Bošnjaci, kojim su se pripadnici tog naroda nazivali tokom historije, u kontinuitetu od srednjovjekovlja (u varijanti Bošnjani), zatim u Osmanskom carstvu (Bošnjaci), kao i u Austro-Ugarskoj carevini do pred Prvi svjetski rat (Bošnjaci), te tokom postojanja Jugoslavije u kolokvijalnoj upotrebi (termini Bosanci i Bošnjaci naizmjenično)

Ova posljednja izjava je netačna. Tog kontinuiteta, koga su se ljudi tek 1990-ih godina naprasno 'sjetili' odjednom, nema u tom smislu i prosto ne možemo o tome tako pričati. To više spada u onaj nacionalni mit o zamišljenom kolektivnom porijeklu naroda; dok to može ići na politiku, ovdje raspravljamo o istoriji.
 
Poslednja izmena:
Slavene, zasto zelenbacu prosto ne odgovoris na pitanje..imam osjecaj da se pribojavas da nekoga ne uvrijedis..
Odgovori meni, kako da muslimani na ovim prostorima nisu nastali od srba? Znas vrlo dobro, kao i svi ostali, da zato ima mnogo,mnogo dokaza. Objasni mu koga su Osmanlije-turci pokorili na ovim prostorima? Da li je kao vjera Islam uopste postojao prije dolaska turaka? Zelenbac pominje 1910 Bosanski jezik ??? Kakvo je to lupetanje? To su mogli jedino Austrougari koji su pokorili BiH da sire takve lazi i falsifikate..
 

Back
Top