Napuštanje zemlje

Sad trazim zimsku rezidenciju, letnju vec imam savrsenu, nema bolje zemlje od Nemacke za zivot leti - ne treba klima, nije prevruce, priroda fantasticna, zeleno, lepo, milina. Bukvalno svake nedelje neki lepi festivali, pesma, igra, dobro pivo, dobro meso....
Zimi je smor zbog mnogo kise, jeste da je zbog te kise i priroda prelepa, al smori malo.
Mislim da je zimi Andaluzija dobra, ali moram da izvidim prvo, sledece zime cu da vidim kako je.

Da da Vole rusiju a sanjaju Kaliforniju.... a pri tome rade na neko Baustelle .
Волимо Русију и Србију али плата је боља у ЕУ. Зарађујемо у Недерландији а кућу правимо у Србији. Калифорнија и Америка нису у оптицају.

Poslednja izmena od moderatora:
Волимо Русију и Србију али плата је боља у ЕУ. Зарађујемо у Недерландији а кућу правимо у Србији. Калифорнија и Америка нису у оптицају.
Nije u opticaju niti ulaganje u Srbiju, osim kupovina poljoprivrednog zemljista :)

Poslednja izmena od moderatora:
Ma ja mislim da sam dobro izabrao Sloveniju. Do kuće u Srbiji imam 5 sati vožnje, plate su dobre, cene niske, jezik naš. Slovenija je zaista Jugoslavija u malom.
Теби је добро јер су ти такви критеријуми обзиром да си из Србије.. Да ли би се могла направити паралела да је теби добро тамо као и овим сиромашним Индијцима, Непалцима у Србистану. Имао сам цимера из Марибора жали се на Словенију па отишао у богатији део ЕУ. Вероватно је Србима и Босанцима Словенија ок, али да ли је Словенцима.

Glavni eu grad bi mogo biti najbolji za zivot.Pogledaite kako samo to vrvi od naroda i sveta :zaljubljena:
IMG_20240507_192249.jpg

Tema je, kao i sve, brzopotezna i jednodimenzionalna.
Pitanje generalnijega tipa je zašto bi netko uopće išao, selio se trajnije iz svoje rodne zemlje, što je neprirodno.
To je landranje okolo neprirodno, ili prirodono za razne cigane, no za normalne narode- nije.

No u moderno doba, a to je zadnjih neka bude 30 g, ima više pokreta "s ovih prostora", a neki bi značajniji bili:

* sila boga ne moli- ratovi, siromaštvo, bijeg od nasilja, "bolji život"
* glupost- kod solidnog broj ljudi, očaranost TV serijama i sličnim fiktivnim bajkama, tvornica snovi, trka za vjetrom nekog nedefiniranog ispunjenja
* konjušarstvo- ljudi se žale na birokraciju i nepotizam u rodnoj zemlji, a "sretni" su i pristaju da budu neki bijedni robovi u nekoj drugoj, prosperitetnijoj i to bez roptanja
* izrođeni kozmopolitizam- da cititam i Staljina, miješa se sa svjetlima pozornice, napose u anglosferi
* dominacja materijalnog- kod osoba kojima je, da parafraziram Fromma, biti = imati. Često sposobni ljudi i kvalificirani, dobri kao funcionalni inženjeri i slično u prosperitetnim zemljama
* yebivjetri- ne drži ih mjesto, kad krenu lunjaju kao džukci od Južne Afrike do Australije do ... I tako utuku 20-30 godina bez cilja.
* snobovi bez ja- vidi pod dominacija materijalnog
* muhe bez glave- većina ljudi, idu ako idu po principu kud Turci tud i mali Mujo. Leminzi.
* unutarnji slom- npr. znam lika koji je bio asistent matematike na PMF u Zagrebu i otišao u NYC da bude neki šljaker i tapetar i slično. Nikakva ambicija, nego se nešto dogodilo i to je onda bijeg u inozemstvo gdje se otaljava život bez nekog cilja, samo da je minimalni utrošak energije
* život je negdje drugdje- kod većine koji nemaju pravi materijalni razlog vida siromaštva, a nemaju ni mentalni kapacitet ni emocionalnu razvijenost da shvate što hoće i neće
* bijeg od nasilja uvezenog 3. svijeta- dio gibanja bijelaca iz euro i američkih dobrostojećih zemalja pred poplavom uvoza koloriranih od strane odrođenih elita
* ne drži ga mjesto- v. pod život je negdje drugdje
* sigurnost i stabilnost- uglavnom sposobni ljudi koji žele sređen građanski život u kojem se znaju pravila i koji je stabilan. Za sada, Švicarska i sl., a definitivno propale i poludjele zemlje anglosfere ispadaju iz ove kategorije, napose luda Kanada
* (avan)turizam- vidi pod yebivjetri
* život mi se, tupavom, jednostavno događa- većina ljudi

Poslednja izmena:
Kada biste bili primorani da napustite rodnu zemlju, ali mogli da birate zemlju gde da se preselite, koja bi to zemlja bila i zašto?
Šta znači primoran? Konkretno ja zemlju mogu da napustim jer želim, ne vidim kako bi me neko primorao? Pretnjom smrću?

Dugo se bavim svojim poslom, koji je moj u pravom smislu te reči, ne zavisim od nikoga, imam svu slobodu da raspoređujem svoje vreme, putujem, finansijski sam namiren u smislu mirnog života bez mnogo trzanja da li je prvi ili tridesetprvi u mesecu, imam i neku dobru reputaciju u svojoj struci i razrađen sistem rada koji mi obezbeđuje kontinuitet To mi nijedan posao ne može ponuditi u inostranstvu, možda bih i dobio više nominalno novca ali taj nivo slobode je nemoguće skoro napraviti bez barem decenije ulaganja u razvoj tog novog posla Uopšte i ne razmatram opciju da radim za nekoga jer mi je majndset preduzetnički i ne mogu ni u košmaru da budem "zaposlen" i da ne odem na odmor kada mi "dune",lišim sebe tih putovanja koja su mi duševna hrana, da mi neko štopuje vreme ili sl. Jednostavno sa te finansijske strane, ja barem Srbiju nemam razloga da menjam.

Ali...mrzim i to baš iskreno i iskonski sistem u Srbiji, urođeni nepotizam koji je društveno prihvatljiv, korupciju koja se podrazumeva, kvalitet političara i ljudi koji se istom bave, licemerje naroda u smislu insistiranje na nekom javnom kolektivizmu a u suštini gledanja isključivo svoje guzice bez pardona i skrupula, negativnost, sklonost pogrešnim ideologijama,zavist skoro mržnju prema boljim primercima od sebe ali i pokornost prema istima, oholost prema slabijim od sebe...drugim rečima jbg ne volim prosečnog stanovnika ove zemlje i okruženje koje su stvorili a vladajuću garnituru izrazito prezirem. I ne mislim da će biti bolje. Naprotiv. Ovde je negativna selekcija na delu odavno I to mi ne odgovara i iskreno gledam da se u narednih par godina svakako dislociram odavde, bukvalno su niti koje me drže ovde roditelji jer su već u ozbiljnim godinama i smatrao bih izdajom da ih sada ostavim na milost ovom jbnom sistemu. Međutim rešen sam da ovde ne dočekam starost i već radim i istražujem najbezbolnije mogućnosti za pokretanje nečega napolju uz kompromis blizine. Papiri mi nisu problem, barem u EU.

Što se ti tiče zemalja, pa generalno ja volim dosadnjikave ali sređene i lepe zemlje. Slovenija ,Austrija i Češka bi mi bili optimum. Nemačka bi mi bila najlakša za snalaženje jer sam maltene stalno tamo i imam bazu, ali poslovno mi je prilično rizično zbog visokih početnih ulaganja. Slovačka mi je poslovno ok sa uslovima,verovatno i najpovoljnija za neki start ali je možda predosadna čak i za mene.

Ako izuzmemo faktor biznisa i odem negde da živim za gušt da ne kažem "penziju" uzeo bih neku farmu u Grčkoj na jonskoj obali i gledao maslinu kako raste uz uzo i fetu. Što nije isključeno da ću jednom i uraditi :lol:

Šta znači primoran? Konkretno ja zemlju mogu da napustim jer želim, ne vidim kako bi me neko primorao? Pretnjom smrću?

Dugo se bavim svojim poslom, koji je moj u pravom smislu te reči, ne zavisim od nikoga, imam svu slobodu da raspoređujem svoje vreme, putujem, finansijski sam namiren u smislu mirnog života bez mnogo trzanja da li je prvi ili tridesetprvi u mesecu, imam i neku dobru reputaciju u svojoj struci i razrađen sistem rada koji mi obezbeđuje kontinuitet To mi nijedan posao ne može ponuditi u inostranstvu, možda bih i dobio više nominalno novca ali taj nivo slobode je nemoguće skoro napraviti bez barem decenije ulaganja u razvoj tog novog posla Uopšte i ne razmatram opciju da radim za nekoga jer mi je majndset preduzetnički i ne mogu ni u košmaru da budem "zaposlen" i da ne odem na odmor kada mi "dune",lišim sebe tih putovanja koja su mi duševna hrana, da mi neko štopuje vreme ili sl. Jednostavno sa te finansijske strane, ja barem Srbiju nemam razloga da menjam.

Ali...mrzim i to baš iskreno i iskonski sistem u Srbiji, urođeni nepotizam koji je društveno prihvatljiv, korupciju koja se podrazumeva, kvalitet političara i ljudi koji se istom bave, licemerje naroda u smislu insistiranje na nekom javnom kolektivizmu a u suštini gledanja isključivo svoje guzice bez pardona i skrupula, negativnost, sklonost pogrešnim ideologijama,zavist skoro mržnju prema boljim primercima od sebe ali i pokornost prema istima, oholost prema slabijim od sebe...drugim rečima jbg ne volim prosečnog stanovnika ove zemlje i okruženje koje su stvorili a vladajuću garnituru izrazito prezirem. I ne mislim da će biti bolje. Naprotiv. Ovde je negativna selekcija na delu odavno I to mi ne odgovara i iskreno gledam da se u narednih par godina svakako dislociram odavde, bukvalno su niti koje me drže ovde roditelji jer su već u ozbiljnim godinama i smatrao bih izdajom da ih sada ostavim na milost ovom jbnom sistemu. Međutim rešen sam da ovde ne dočekam starost i već radim i istražujem najbezbolnije mogućnosti za pokretanje nečega napolju uz kompromis blizine. Papiri mi nisu problem, barem u EU.

Što se ti tiče zemalja, pa generalno ja volim dosadnjikave ali sređene i lepe zemlje. Slovenija ,Austrija i Češka bi mi bili optimum. Nemačka bi mi bila najlakša za snalaženje jer sam maltene stalno tamo i imam bazu, ali poslovno mi je prilično rizično zbog visokih početnih ulaganja. Slovačka mi je poslovno ok sa uslovima,verovatno i najpovoljnija za neki start ali je možda predosadna čak i za mene.

Ako izuzmemo faktor biznisa i odem negde da živim za gušt da ne kažem "penziju" uzeo bih neku farmu u Grčkoj na jonskoj obali i gledao maslinu kako raste uz uzo i fetu. Što nije isključeno da ću jednom i uraditi :lol:
Čime se baviš?
Ako si singl možda, ako imaš ženu, koja ima državni ili ok posao, teško.

Ako imaš 50 g, a djeca 25 g i dobiješ uničad, gde ćeš onda...a djeca ne žele emigrirati.

To je puno lakše do max 30 g...
Idealno oko 25 g singl ili sa sposobnom ženom, ali BEZ dece, bar 1-2 god.

I za 10-15 g Grčka, jonska obala...
Malo preambiciozno, sanjalački...

Čime se baviš?
Ako si singl možda, ako imaš ženu, koja ima državni ili ok posao, teško.

Ako imaš 50 g, a djeca 25 g i dobiješ uničad, gde ćeš onda...a djeca ne žele emigrirati.

To je puno lakše do max 30 g...
Idealno oko 25 g singl ili sa sposobnom ženom, ali BEZ dece, bar 1-2 god.

I za 10-15 g Grčka, jonska obala...
Malo preambiciozno, sanjalački...
Previše sam ja ozbiljan kada je novac u pitanju.

Ne nije preambiciozno, štaviše taj deo je lakši u smislu kupovine. Sanjalački jeste donekle jer to bi značilo da sam se rešio svih briga i obaveza a to je svakako nemoguće još neko vreme.
P.S. ja do penzije imam barem dvadeset dobrih godina i kusur neki.

Ja se za tu penziju ložim na Toskanu.
Grčka mi je bila u opticaju, ali me nešto Grci kao narod nerviraju, čudni su mi :)

Videćemo :D

Sa oko 45 g si na klackalici

li-la....prošao sam to pre par god.

Razmišljao o preseljenju u RH, SLo

More, morske delicije, samo užitak.
Sinovi su mi veliki i vode poslove.

Mogu živjeti bilo gde...bar dok mi ne dosadi. Nisam vezan za posao, finansije, obaveze, cimanja na dnevnom-tjednom nivou.

Umag, Rovinj, Pula, Opatija, Rijeka, Portorož, Izola.

Obožavam taj deo zapadne Istre.
Blizina zapada, a opet naš jezik, mentalitet, kuhinja, filosofija hedonizam.

Sa oko 45 g si na klackalici

li-la....prošao sam to pre par god.

Razmišljao o preseljenju u RH, SLo

More, morske delicije, samo užitak.
Sinovi su mi veliki i vode poslove.

Mogu živjeti bilo gde...bar dok mi ne dosadi. Nisam vezan za posao, finansije, obaveze, cimanja na dnevnom-tjednom nivou.

Umag, Rovinj, Pula, Opatija, Rijeka, Portorož, Izola.

Obožavam taj deo zapadne Istre.
Blizina zapada, a opet naš jezik, mentalitet, kuhinja, filosofija hedonizam.
Godine bi bile problem da sada sve karte bacim na taj novi posao što se svakako neće desiti. Ja razrađen posao ovde neću sigurno ostaviti, samo naći najbolji mogući modus da funkcioniše bez mog stalnog prisustva. Teoretski mogu i sa plaže u Tajlandu da ga vodim,danas tehnički to nije problem ali obično kada tako radiš vrlo brzo neko preuzme od "tvojih" kamoli konkurencije kada nemaš kontakt "face to face". Ovde su i dalje kafana i restoran mesta broj jedan i dva za sklapanje poslova. Zato to mora i dalje da bude slobode šetanja i putovanja, i zato ne dolazi u obzir zaposlenje u bilo kakvoj firmi.
Ali onaj stalni svakodnevni život želim negde drugde.

Nemam dece još uvek, a žena bi svakako bila ili deo tog novog započetog zajedničkog posla, ili barem bi obezbedili da ona pre toga nađe neki odgovarajući ako se proceni da je to bolja varijanta. Ona je EU državljanin i inače je tokom karijere radila u nekim većim kompanijama u Evropi, ni tu ne bi trebalo biti problema u tom smislu.

Inače imam i stalne prihode od izdavanja koje u zbiru daju još jednu solidnu pasivnu četvorocifrenu zaradu mesečno.
Dakle kao što sam rekao, ja finansijski nemam nekih razloga da se selim, verovatno zato i nisam razmišljao o tome nekih ranijih mlađih godina. Jednostavno prekipelo mi da se ovde borim sa vetrenjačama i da čekam da se Srbija "unormali" po mojoj meri. Tako je kako je, ja se ne vidim u ovakvom društvu i gledaću da ga promenim odlaskom jer ne mogu drugačije...naravno na najbezbolniji način po mene i moje.

Kada biste bili primorani da napustite rodnu zemlju, ali mogli da birate zemlju gde da se preselite, koja bi to zemlja bila i zašto?

Italija zadovoljava sve moje zelje.

Zelela sam da kupim oronulu kucu na nekom jugu i da je renoviram ciglu po ciglu.
Muz je ulozio veto...zapravo, smejao se dugo dok nije shvatio da sam ozbiljna, nakon toga je sa strahom u ocima ulozio onaj veto.

Nije bilo pod moranje ali radio sam u Rusiji (doduse kratko); Nemackoj; Holandiji; USA; Australiji; Argentini i Japanu. Po meni Australija je najbolje mesto za zivot i posao (bar za moju struku).

Australija je moje najvece iznenadjenje.
Prvi dodir je bio Sidnej.
Hotel mi je bio u senovitoj ulici, prekoputa Botanicke baste.
Sisla sam na dorucak bez ocekivanja, najpre sam pojela neocekivano slasnu hranu, prosla neznom ulicom punom platana i starinskih kuca sa tremovima, susrela nebrojeno dzogera u botanickoj basti koja je besplatna za citanje i sport, izasla iz nje i razgovarala sa nekim galebom na rtu, slucajno sam okrenula glavu i ugledala zgradu opere i most iza nje.

Od tada sam par godina odlazila verovatno svakog meseca...sto u Sidnej, sto u Melburn, Pert, Brizbejn...i nikada nisam bila razocarana.
Birala bih Melburn ili Sidnej, jedan nalik na istocnu a drugi vise na zapadnu obalu SAD-a.
Da sam mladja - ne bih razmisljala.

Back