Napuštanje Fejsbuka naglo snižava nivo stresa

acabg

Elita
Poruka
20.624
Napuštanje Fejsbuka naglo snižava nivo stresa

Nije mali broj ljudi koji razmišljaju potpunom napuštanju Fejsbuka i brisanju svog profila na toj društvenoj mreži, nakon nedavnog skandala sa kršenjem privatnosti korisnika od strane firme Kembridž analitika.

13826474065aca02d9afed0766780561_v4 big.jpg

Thinkstock / Ilustracija​
Osim toga, naučnici tvrde da bi takav potez mogao da bude prilično dobar kada je zdravlje u pitanju.

Nedavno istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Kvinslenda pokazalo je da napuštanje Fejsbuka za vrlo kratko vreme snižava ukupan nivo stresa.

Od ukupno 138 korisnika te društvene mreže uključenih u istraživanje, jedna polovina je prestala da koristi Fejsbuk u periodu od pet dana.

Istraživači su merili nivoe hormona kortizola, poznatog kao hormon stresa, učesnika, pre i posle eksperimenta. Na osnovi tih merenja, otkrili su da je "njihov nivo patološkog stresa smanjen".

Međutim, učesnici su sami prijavljali naučnicima da se osećaju "manje dobro" nakon pet dana nekorišćenja Fejsbuka, piše Njuz Hab.

"Ti ljudi tvrde da su se u većoj meri osećali nezadovoljno svojim životom, kao i da su željno očekivali povratak svojim Fejsbuk aktivnostima", kaže vođa istraživačkog tima doktor Erik Venman.

"Oni su osećali da u njihovim životima nema dovoljno sadržaja, zbog društvenog isključivnja usled prestanka komunikacije sa njihovim Fejsbuk prijateljima", zaključio je on.

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2018&mm=04&nav_id=1378768

Жива истина имао сам комшинице које нису могле да живе без тог феј бука кад год интернет неради почну да хистреишу па што неради како то да неради итд ја им кажем охладите мало од тог фејса живот има да вам буде другачији имаћете доста времена за све али по њима сам испао кретен будала... што сам им рекао :)
 
Napuštanje Fejsbuka naglo snižava nivo stresa


Nije mali broj ljudi koji razmišljaju potpunom napuštanju Fejsbuka i brisanju svog profila na toj društvenoj mreži, nakon nedavnog skandala sa kršenjem privatnosti korisnika od strane firme Kembridž analitika.

13826474065aca02d9afed0766780561_v4 big.jpg

Thinkstock / Ilustracija​
Osim toga, naučnici tvrde da bi takav potez mogao da bude prilično dobar kada je zdravlje u pitanju.

Nedavno istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Kvinslenda pokazalo je da napuštanje Fejsbuka za vrlo kratko vreme snižava ukupan nivo stresa.

Od ukupno 138 korisnika te društvene mreže uključenih u istraživanje, jedna polovina je prestala da koristi Fejsbuk u periodu od pet dana.

Istraživači su merili nivoe hormona kortizola, poznatog kao hormon stresa, učesnika, pre i posle eksperimenta. Na osnovi tih merenja, otkrili su da je "njihov nivo patološkog stresa smanjen".

Međutim, učesnici su sami prijavljali naučnicima da se osećaju "manje dobro" nakon pet dana nekorišćenja Fejsbuka, piše Njuz Hab.

"Ti ljudi tvrde da su se u većoj meri osećali nezadovoljno svojim životom, kao i da su željno očekivali povratak svojim Fejsbuk aktivnostima", kaže vođa istraživačkog tima doktor Erik Venman.

"Oni su osećali da u njihovim životima nema dovoljno sadržaja, zbog društvenog isključivnja usled prestanka komunikacije sa njihovim Fejsbuk prijateljima", zaključio je on.

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2018&mm=04&nav_id=1378768

Жива истина имао сам комшинице које нису могле да живе без тог феј бука кад год интернет неради почну да хистреишу па што неради како то да неради итд ја им кажем охладите мало од тог фејса живот има да вам буде другачији имаћете доста времена за све али по њима сам испао кретен будала... што сам им рекао :)


ЏАБА - И ДАЉЕ ЋЕ БИТИ ПРАЋЕНИ ПРЕКО ГПС-а ...И...ПРИСЛУШКИВАНИ :per:

Када се региструјеш на фејсбуку ...регистровао си се и у ЦИА...:hehe:
 
ЏАБА - И ДАЉЕ ЋЕ БИТИ ПРАЋЕНИ ПРЕКО ГПС-а ...И...ПРИСЛУШКИВАНИ :per:

Када се региструјеш на фејсбуку ...регистровао си се и у ЦИА...:hehe:

Upravo o tome slusam jutros na TV....

NIKADA ne mozes da se iskljucis kada si se jednom ukljucio...

Cak ni kada se odjavis......I dalje te prate....:cool:
 
:lol: na koje sve nacine je tebi konkretno napustanje Srbije smanjilo nivo stresa ako te ne mrzi da kazes?

1. Na ulici umesto 90% namrstenih lica, sreces 90% nasmejanih lica.
2. Cistiji vazduh, cistija voda, cistija zemlja, cistije ulice.
3. Niko ti ne trubi u saobracaju, ne krsi prvenstvo prolaza, ne preseca te, svi voze mirno, kulturno i stalozeno.
4. Administracija ne izaziva stres - 90% stvari resis preko interneta i stigne ti na kucnu adresu.
5. Posao - radis svoj posao. I to je to. Nista vise, nista manje.
6. Meni je i u Srb bilo OK sa kesh-om, ali vecina ljudi koja dodje ovde i to im je olaksanje - ne moraju vise da brinu da li ce sastaviti od plate do plate.

. . . . . . da nastavim? :D
 
1. Na ulici umesto 90% namrstenih lica, sreces 90% nasmejanih lica.
2. Cistiji vazduh, cistija voda, cistija zemlja, cistije ulice.
3. Niko ti ne trubi u saobracaju, ne krsi prvenstvo prolaza, ne preseca te, svi voze mirno, kulturno i stalozeno.
4. Administracija ne izaziva stres - 90% stvari resis preko interneta i stigne ti na kucnu adresu.
5. Posao - radis svoj posao. I to je to. Nista vise, nista manje.
6. Meni je i u Srb bilo OK sa kesh-om, ali vecina ljudi koja dodje ovde i to im je olaksanje - ne moraju vise da brinu da li ce sastaviti od plate do plate.

. . . . . . da nastavim? :D

ako zelis :lol: i izvini ako gnjavim ali napomenuo si da dosta putujes pa me isto interesuje da li si pozeleo i pokusao da otpocnes zivot u Svajcarskoj? cuo sam da je dosta tesko tamo da se upadne za stalno?
 
Nisam pokusao, nesto me ne privlace planine (odrastao sam na jednoj i mislim da mi ih je dosta za ceo zivot) :D
Ono sto znam je da su dosta zatvoreni i da za regularne papire moras bas da imas dobru poslovnu ponudu i da poslodavac bude voljan da se prilicno iscima za tebe kod raznih drzavnih agencija.
Laksa varijanta je upisati tamo postdiplomske (ali za to treba ili puno para ili da dobijes stipendiju nekog njihovog faksa).
I najlaksa opcija: brak :D
 
Nisam pokusao, nesto me ne privlace planine (odrastao sam na jednoj i mislim da mi ih je dosta za ceo zivot) :D
Ono sto znam je da su dosta zatvoreni i da za regularne papire moras bas da imas dobru poslovnu ponudu i da poslodavac bude voljan da se prilicno iscima za tebe kod raznih drzavnih agencija.
Laksa varijanta je upisati tamo postdiplomske (ali za to treba ili puno para ili da dobijes stipendiju nekog njihovog faksa).
I najlaksa opcija: brak :D

da, otprilike ono sto sam i sam cuo :D
 
Postoji i varijanta, ako imas boravak u zemlji koja se granici sa Svajcarskom, u pogranicnoj opstini, i nadjes posao u Svajcarskoj u susednoj pogranicnoj opstini, da dobijes radnu dozvolu bez ikakvih problema.
Drugar tako radi - ima stalnu boravisnu za Austriju, zivi u pogranicnoj opstini, a radi u Svici - bukvalno zivi san, jer Austrija je mnogo jeftinija, a u Svici su mnogo bolje pare :)
 
Postoji i varijanta, ako imas boravak u zemlji koja se granici sa Svajcarskom, u pogranicnoj opstini, i nadjes posao u Svajcarskoj u susednoj pogranicnoj opstini, da dobijes radnu dozvolu bez ikakvih problema.
Drugar tako radi - ima stalnu boravisnu za Austriju, zivi u pogranicnoj opstini, a radi u Svici - bukvalno zivi san, jer Austrija je mnogo jeftinija, a u Svici su mnogo bolje pare :)

e ovo nisam čuo, interesantna opcija... uzeću to u obzir jer planiram svakako u budućnosti da se preselim u neku zemlju gde se može živeti u harmoniji :D
 
Šta nam se događa kada ograničimo upotrebu društvenih mreža?

Autori studije sprovedene na Univerzitetu u Pensilvaniji tvrde da su po prvi put otkrili direktnu uzročnu vezu između prestanka korišćenja društvenih mreža i poboljšanja zdravstvenog stanja ljudi.


Vremensko ograničavanje korišćenja društvenih mreža vodi do smanjenja simptoma depresije i usamljenosti, navodi se u rezultatima studije.

Istraživači su, tokom tri nedelje, posmatrali ponašanje 143 studenta i studentkinje, koji su bili podeljni u dve grupe. Jedni su nastavili da koriste društvene medije kao što su to i do tada radili, do su oni iz druge grupe ograničili upotrebu na samo 10 minuta dnevno.

Pripadnici druge grupe su iztraživačima slali snimke ekrana svojih mobilnih telefona sa podacima o potrošnji baterije, na kojima se moglo videti koliko minuta vremena je potrošeno na rad sa svake od aplikacija.

Rezultati eksperimenta su pokazali da su simptomi depresije, kod studenata koji su upotrebu Facebooka, Instagrama i Snapchata ograničili na 10 minuta dnevno, značajnoj niži.
19388460645c517231935d6556768285_wide.jpg

Thinkstock / Ilustracija​
"To što nisam bio u prilici da upoređujem svoj život sa životima drugih mnogo je više uticalo na mene nego što sam to očekivao. Osećao sam se mnogo pozitivnije prema samom sebi tokom te tri nedelje", izjavio je jedna od studenata po završetku eksperimenta.

"Ironično je, ali ne i toliko iznenađujuće, da smanjenje upotrebe društvenih medija, koji bi trebalo da služe upravo za povezivanje ljudi, zapravo pomaže ljudima da se osećaju usamljeno i depresivno", navodi se u zaključku studije, prenosi CNBC.

I pored više pokušaja, novinari te televizije nisu uspeli da dobiju komentar na rezultate studije od predstvanika kompanije Facebooka, dok su iz Snapchat odbili da ih komentarišu.

https://www.b92.net/tehnopolis/internet.php?yyyy=2019&mm=01&nav_id=1499784

Бивша другарица је висила од 10 ујутру па до 11 увече на фејсу :zroll: ја јој кажем иди нешто паметно ради уместо што виси на фејсу прошло три дана пита она мене да јој позајмим 2000 динара треба јој ја јој лепо кажем тражи од фејса да ти позајми паре она се нашла увређеним што јој нисам позајмио паре а што ми не позајмиш паре кад те лепо питам? Ја јој одговорио кад је мени требала помоћ око куће ниси ми помогла те требам да одговорим неком принцу из абудабија те неком црнцу из африке и немам времена да ти помогнем реко добро и на томе се завршило
 
Poslednja izmena:
Prateći domaće medije primetio sam da se na svaku vest o fejsbuku, bilo da se radi o nekom novom skandalu ili nekoj novoj opciji, javi više onih "srećnih" što ga nikad nisu koristili i ne zanima ih ili su imali, pa ugasili još pre X godina.
Koja ih sila tera da čitaju vest o nečemu što ih ne zanima (ili su se odrekli), pa još i da ostave komentar na tu vest?
 
Prateći domaće medije primetio sam da se na svaku vest o fejsbuku, bilo da se radi o nekom novom skandalu ili nekoj novoj opciji, javi više onih "srećnih" što ga nikad nisu koristili i ne zanima ih ili su imali, pa ugasili još pre X godina.
Koja ih sila tera da čitaju vest o nečemu što ih ne zanima (ili su se odrekli), pa još i da ostave komentar na tu vest?

:klap: :ok:
 

Back
Top