Napadi panike i anksioznost povezani su sa određenim nedostatkom vitamina i minerala

Sensei

Master
Moderator
Poruka
87.996
Nedavni naučni uvidi bacaju svetlo na to zašto bi neki ljudi mogli da dožive ozbiljne napade anksioznosti i panike. U srcu svega je serotonin — neurotransmiter koji pomaže da naše raspoloženje bude pod kontrolom. Ali evo zavrzlame: našem telu je potrebna aminokiselina triptofan za proizvodnju serotonina, a ovaj proces zavisi od vitamina B6 i gvožđa.

1741508338230.png
 
Istraživači sa Univerziteta Okaiama odlučili su da istraže ovu fascinantnu vezu upoređujući pacijente koji su požurili u hitnu pomoć zbog teških napada panike ili epizoda hiperventilacije sa zdravim osobama.

Njihovi nalazi?

Oni koji su imali napade panike imali su znatno niže nivoe vitamina B6 i gvožđa. Iako je potrebno više istraživanja, ovo otkriće sugeriše da bi nedostaci ovih vitalnih hranljivih materija mogli biti skriveni okidač za napade panike.
 
Jednostavni saveti za ublažavanje anksioznosti

Dok čekamo dalja otkrića u istraživanju, evo nekoliko blagih, svakodnevnih strategija koje će pomoći da se anksioznost zadrži na odstojanju:

  • Povećajte unos hranljivih materija:
    Uključite hranu bogatu vitaminom B6 i gvožđem u svoju ishranu. Zamislite nemasnu ribu, lisnato povrće, pasulj i integralne žitarice. Ove namirnice mogu pomoći u proizvodnji serotonina, koji igra veliku ulogu u održavanju uravnoteženog raspoloženja.
  • Prihvatite duboko disanje:
    Kada anksioznost počne da se uvlači, zastanite na trenutak. Polako udahnite kroz nos, nakratko zadržite dah, a zatim lagano izdahnite kroz usta. Nekoliko rundi dubokog disanja može učiniti čuda u smirivanju vašeg uma.
  • Pomeri se malo:
    Ne morate da trčite maraton – brza šetnja ili nekoliko minuta laganog istezanja mogu osloboditi endorfine, prirodne hemikalije tela za dobro raspoloženje, pomažući da se ublaži stres i anksioznost.
  • Napravite opuštajuću rutinu:
    Pronađite svakodnevni ritual koji vam pomaže da se opustite - bilo da je to čitanje omiljene knjige, slušanje smirujuće muzike ili prepuštanje meditaciji. Malo vremena za mene može napraviti veliku razliku u upravljanju stresom.
  • Obratite se za podršku:
    Ako vam je anksioznost nepodnošljiva, sasvim je u redu da tražite pomoć. Bilo da se radi o ćaskanju sa prijateljem od poverenja, pridruživanju grupi za podršku ili traženju stručnog uputstva, razgovor o svojim osećanjima je snažan korak ka boljem osećanju.
 
U pravoslavlju, anksioznost se posmatra kao duhovni, psihološki i telesni izazov koji proizilazi iz nesigurnosti, straha i nedostatka poverenja u Božiju promisao. Sveta predanja i duhovnici uče da je uzrok mnogih strahova i strepnji odvojenost od Boga, preterana vezanost za prolazne stvari i želja za kontrolom sopstvene sudbine.


Kako pravoslavlje gleda na anksioznost?


  1. Nedostatak vere i poverenja u Boga – Strah i briga često dolaze zbog preterane usredsređenosti na ovozemaljske probleme i zaboravljanja da je Bog taj koji vodi život svakog čoveka. Sv. Serafim Sarovski je govorio: „Stekni mir u sebi, i hiljade oko tebe će se spasiti.“
  2. Borba sa pomislima – Pravoslavlje uči da je anksioznost često posledica duhovne borbe sa negativnim mislima. Starac Pajsije Svetogorac savetovao je: „Kad čovek neprestano analizira probleme i brine, stvara sebi tamnicu u umu. Ključ izlaska je molitva i predavanje Bogu.“
  3. Poniznost i prepuštanje Božijoj volji – Anksioznost se može javiti kada osoba pokušava da sama reši sve probleme, umesto da se osloni na Božiju pomoć. Gospod Isus Hristos kaže:
    „Ne brinite se dakle za sutra, jer će se sutra brinuti za se; dosta je svakome danu zla svoga.“ (Matej 6, 34).
  4. Molitva kao lek za anksioznost – Mnogi duhovnici preporučuju Isusovu molitvu („Gospode Isuse Hriste, Sine Božiji, pomiluj me grešnog/grišnu“) kao sredstvo smirenja i vraćanja unutrašnjeg mira. Takođe, Psalam 50 („Pomiluj me, Bože“) i čitanje Evanđelja donose utehu.
  5. Liturgijski život i sveta tajna ispovesti – Redovno učestvovanje u Svetoj Liturgiji, pričešće i ispovest donose duhovni mir. Sveti Oci govore da je sveti dar pričešća lek za dušu i telo, jer nas sjedinjuje sa Hristom.
  6. Podvig i telesna disciplina – Fizička aktivnost, post i trud u svakodnevnom životu mogu pomoći u oslobađanju od stresa. Pravoslavlje ne odobrava lenjost i pasivnost, već poziva na aktivnu borbu sa strahovima kroz rad i molitvu.

Kako pobediti anksioznost kroz pravoslavlje?


  • Poverenje u Boga – „Gospod je pastir moj, ništa mi neće nedostajati…“ (Psalam 22, 1).
  • Život u pokajanju i smirenju – Sv. Siluan Atonski je govorio: „Drži um svoj u paklu i ne očajavaj.“
  • Praktikovanje molitve i posta – Ne kao kaznu, već kao duhovno osnaženje.
  • Učestvovanje u svetim tajnama – Posebno pričešće i ispovest donose olakšanje.
  • Duhovno vođstvo – Razgovor sa duhovnikom može pomoći da se prebrode strahovi.

U suštini, pravoslavlje ne ignoriše anksioznost, već nudi put ka unutrašnjem miru kroz veru, molitvu i smirenje.
 

Back
Top